майчинство и документи

Форум за заключени и неактуални теми.

Модератори: Ianitza, kama4e

майчинство и документи

Мнениеот olira на 18 Юни 2007 08:40

Здравейте! Бих искала да попитам от къде се взима акта за раждане на бебчето и какви документи се пускат при започване на майчинството- някаква молба при работодателя ли се попълва или, защото не съм много наясно стези работи. :hammer: Благодаря ви предварително. :jesus:
Аватар
olira
Отличник
 ---

Мнениеот stefania_K на 18 Юни 2007 13:23

Акта за раждане се взима от кметството по местоживеене.За майчинството ти трябва попълнена молба по образец,трудовите книжки и служебна бележка с доходите за последните 12 мес на теб и съпруга ти,ако имаш..... :D ,копие от личната ти карта и копие от акта за раждане на бебо.
Дано съм ти помогнала! :D
Изображение
Аватар
stefania_K
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот viora13 на 18 Юни 2007 13:57

stefania_K, ти говориш за подаване на молба за майчински в социалните,където са необходими бележки за доходите и се отнася за майки,които не са работили преди раждането или нямат 6 мес стаж.Обаче olira споменава работодател.
Значи olira,ако си работила преди да родиш и си осигурявана поне 6 мес.,работодатела ти оправя документите и ти ще си получаваш майчинските от него,а молба за детски подаваш с бележките за доходите на теб и съпруга ти за последните 12 мес при социалните.Ако пък не си осигурявана -всичко при социалните както ти казва stefania_K.
Изображение
Аватар
viora13
Сериозен
 ---

Мнениеот viora13 на 18 Юни 2007 13:59

Забравих да кажа,че и в двата случая ти е необходимо и копие на акта за раждане на детенцето,а при нас във Варна се вземаше от Община Варна.
Изображение
Аватар
viora13
Сериозен
 ---

Мнениеот stefania_K на 18 Юни 2007 14:04

viora13 написа:stefania_K, ти говориш за подаване на молба за майчински в социалните,където са необходими бележки за доходите и се отнася за майки,които не са работили преди раждането или нямат 6 мес стаж.Обаче olira споменава работодател.
Значи olira,ако си работила преди да родиш и си осигурявана поне 6 мес.,работодатела ти оправя документите и ти ще си получаваш майчинските от него,а молба за детски подаваш с бележките за доходите на теб и съпруга ти за последните 12 мес при социалните.Ако пък не си осигурявана -всичко при социалните както ти казва stefania_K.

да,права си това беше за детските :oops: и моя работодател оправя майчинството ми още :oops: :oops: :oops: ,докато бебо не стане на 9 месеца
Изображение
Аватар
stefania_K
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот mama Veni _83 на 18 Юни 2007 14:24

леле обърках че вече !!! :shock:
До 9м. не ги ли превеждат по сметка посочена от мен ,а работодателя само трябва да внася редовно осигуровките. После като минат тези 9м какво става получавам мин. работна заплата ,но нещо прави ли се от каде се взима
Изображение Изображение
Аватар
mama Veni _83
Пристрастен
 ---

Мнениеот olira на 18 Юни 2007 16:09

Момичета, изклучително ви благодаря.
Аватар
olira
Отличник
 ---

Мнениеот donik на 18 Юни 2007 18:17

mama Veni _83 написа:леле обърках че вече !!! :shock:
До 9м. не ги ли превеждат по сметка посочена от мен ,а работодателя само трябва да внася редовно осигуровките. После като минат тези 9м какво става получавам мин. работна заплата ,но нещо прави ли се от каде се взима

осигуровките не се ли поемат от държавата като си по майчинство?
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
donik
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот viora13 на 19 Юни 2007 00:57

mama Veni _83 написа:леле обърках че вече !!! :shock:

Да не би да бъркаш понятията майчински,болничен и детски?
Болничните са 9 мес. след раждането и не помня колко имаше преди раждането и като размер зависят от заплатата ти,детските са до навършване на 18 год на детето (освен ако не сте с по-голям доход и/или да нямате право на детски) и майчинските са 1 мин.заплата в продължение на 1 или 2 години (в зависимост дали си осигурена преди раждането или не).
Изображение
Аватар
viora13
Сериозен
 ---

Мнениеот intense® на 19 Юни 2007 06:19

Преди да излезнеш в тези 45 дни отпуск по майчинство преди термина пускаш молба до работодателя.Когато си вземеш акта на детето от общината, носиш копие в работата си. Майчинството се изплаща от НОИ чрез работодателя. След изтичането на тези 9 месеца, през които си получавала пълния размер на заплатата /ако последните 6м. в които си работила са те осигурявали на реалната ти заплата/ започваш да получаваш обещетение за майчинство, което за сега е 180лв.
И през 2-те години майчиство, осигуровките се заплащат от работодателя, защото ти си в платен отпуск по майчинство.
Последна промяна intense® на 27 Юни 2007 00:16, променена общо 1 път
Как празно е... и боли...
"Скръбта е като пиян гост,
от когото не можете да се отървете,
защото все се връща да ви прегърне за сбогом!" -
Стивън Кинг
Аватар
intense®
Модератор
 ---

Мнениеот sjb на 26 Юни 2007 00:22

Аз искам да попитам, ако съм била осигурявана на мин. раб. заплата какви болнични трябва да ми бъдат изплатени и какви майчински. Моят работодател ми ги изплаща на ръка, като за първите два месеца ми даде 324лв, а за следващите три 515лв. Мисля, че ме послъгва малко. Нали на месец трябва да вземам по 180лв? Тези пари имат ли някакви удръжки, данъци, знам ли какво? Просто искам да ми се разяснят нещата, за да не се излагам пред него като го нападам безпричинно.
Изображение
Изображение
Човек има три пътя да постъпи правилно.
Първият - най-благородният - размишлението.
Вторият - най-лесният - подръжанието.
Третият - най-горчивият - опитът.
--- Конфуций ---
Аватар
sjb
Отличник
 ---

Мнениеот donik на 26 Юни 2007 10:01

sjb,как така ги получаваш на ръка,всичко се изплаща от нои по банков път на твоя лична сметка?
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
donik
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Adamant на 26 Юни 2007 12:14

Офф чакайте, чакайте, стана ми една каша в главата.....сега по новия закон как стоят нещата, аз с първото бях заварено положение, но сега.....
Кажете ми подробно какво ще следва какви пари ще ми дават и какви документи ще трябва да подавам и къде.
Един месец и половина ще съм в неплатена, защото няма кой да гледа детето след като навърши 2 г. (тя ги навършва края на август, а моя термин е началото на декември).
Осигуряват ме на минимална заплата, иначе ми дават повече...това грее ли ме нещо?
Благодаря за изчерпателния отговор предварително.
П.П. И още нещо - бавят ли се много парите?
Изображение
Аватар
Adamant
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот sjb на 26 Юни 2007 23:10

donik написа:sjb,как така ги получаваш на ръка,всичко се изплаща от нои по банков път на твоя лична сметка?

Ами моя шеф ми каза, че се плащат на ръка.
Изображение
Изображение
Човек има три пътя да постъпи правилно.
Първият - най-благородният - размишлението.
Вторият - най-лесният - подръжанието.
Третият - най-горчивият - опитът.
--- Конфуций ---
Аватар
sjb
Отличник
 ---

Мнениеот donik на 27 Юни 2007 09:47

sjb написа:
donik написа:sjb,как така ги получаваш на ръка,всичко се изплаща от нои по банков път на твоя лична сметка?

Ами моя шеф ми каза, че се плащат на ръка.

от 1 януари 2007 всичко минава по банков път на твоя лична сметка,освен ако не си в заварено положение тогава незнам как е
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
donik
Фен на Mamaibebe
 ---

Следваща

Назад към Архив