Мами на дълго кърмени бебета, Да споделим

Споделете вашия опит за кърменето и детското хранене.

Модератори: ALEKS, nikita_perez, Nifada

Мами на дълго кърмени бебета, Да споделим

Мнениеот mammamia на 19 Мар 2008 16:19

Мислех си тук да споделяме всичко , което съпътства "явлението" продължително кърмене - ползите , предимствата , проблемите , а също така - как се чустваме ние самите и нашите съкровища . :D

Ето малко информация по въпроса :

Продължително кърмене: за вас ли е?

• Защо кърменето на дете над годинка е добра идея
• Защо да кърмите детето си над годинката може да е предизвикателство
• Как да направите така, че продължителното кърмене да работи за вас

Макар че кърменето след първата годинка (също известно като продължително кърмене) е често срещано в много страни, повечето западни общества с тяхното наблягане на независимостта и самодостатъчността имат неясен поглед върху практиката. Действително, най-трудната част от дългосрочното кърмене е справянето с непоискани коментари и неодобрителни погледи от приятели, семейството и чужди хора. Но не оставяйте другите да ви оказват натиск да спрете; дългото кърмене има значителни емоционални и физически ползи, които не могат да бъдат пренебрегнати. Препоръчваме ви да претеглите всички за и против на продължителното кърмене и тогава да направите това, което чувствате, че е правилно за вас и детето ви.

Защо кърменето на дете над годинка е добра идея

• Макар че сега детето ви получава повечето от храната си от твърдите храни, кърмата все така осигурява ценни имунни вещества, витамини и ензими. Всъщност, проучванията са показали, че кърмените деца над годинка се разболяват по-малко от връстниците си.

• Тъй като детето ви става по-независимо, кърменето може да е важен източник на увереност и емоционална подкрепа. Силната връзка, която детето ви чувства, че има с вас, когато суче, ще насърчи независимостта, а няма да го направи свръхзасивимо или залепено до вас, както някои биха ви накарали да повярвате. Нашата култура е склонна да вярва, че “отблъскването” на децата ще им помогне да развият силно чувство на себестойност и независимост, казва Катлийн Хъгинс, автор на “The Nursing Mother’s Companion”, когато всъщност е вярно обратното. Принудителното отказване на дете от сукането, преди то да е готово в развитието си, няма обезателно да създаде по-самоуверено дете; по-скоро, то би го направило по-залепено към вас.

• Ако детето ви е болно, кърмата може да е единственото нещо, което то задържа. Вие също ще се чувствате по-добре, като знаете, че му помагате да се бори с болестта.

• Ако много пътувате, да кърмите е много по-лесно, отколкото да разнасяте наоколо мляко или да се тревожите, че трябва да купувате, когато пристигнете. И когато нощувате на непознато място, утехата на гърдата ви може да е най-добрият начин да успокоите страховете на детето си и да го накарате да се почувства по-сигурно.

• Може да успеете да отложите връщането на менструалния си цикъл за година или повече, предимство за всеки, който се бои от мисълта за справяне с крампи и подуване отново след дългата пауза. Но помнете, че кърменето не е ефективна форма на контрол над раждаемостта; добра идея е да ползвате нещо допълнително като презерватив просто за всеки случай.

• Да отбиете, когато детето ви е готово, е по-естествено и не така рязко, както ако изберете произволна крайна точка. Кърменето на дете над годинката е било обичайно по света преди изобретяването на адаптираното мляко.

Защо да кърмите детето си над годинката може да е предизвикателство

• Очаквайте груби коментари и ккритики от хора, които мислят, че кърменето на по-голямо дете е странно. Може да се наложи да сте по-предпазливи относно кърменето навън, ако искате да избегнете неизбежните забележки. Това може да е трудно, ако детето ви ви повдигне блузата в магазина, и поиска бърза закуска.

• По-трудно е да отбиете упорито, искащо 2-годишно, отколкото дете на 1 годинка. Някои експерти казват, че е рядкост да се намери дете, което да се отбие само преди 4-годишна възраст, което може да е по-дълго, отколкото сте склонни да чакате.

• Кърменето може да стане като патерица. Бебето ви може да започне да разчита на гърдата, когато просто е отегчено или това е единствения начин да получи вниманието ви. Ангажирайте детето си по други начини – децата горят от желание да изследват света и се нуждаят от стимулация, която да снабди с гориво бързото им развитие.

• Да кърмите дете над годинка, когато очаквате друго бебе е възможно, но някои жени го намират за твърде изискващо във физическо отношение. Освен ако не планирате да кърмите по-голямото дете, след като се роди новото бебе, вероятно трябва да помислите за отбиване, преди да се е появила “конкуренцията”.

Как да направите така, че продължителното кърмене да работи за вас

• За да избегнете неопоискани коментари и погледи, може да намерите за по-лесно да накърмите детето си у дома, преди да тръгнете за магазина или парка. Някои майки намират за по-лесно да кърмят веднъж сутрин и веднъж вечер и учат децата си да пият от чашка през деня.

• Ако не ви е грижа какво мислят или казват хората, тогава имайте някои бързи отговори под ръка, когато някой ви пита неизбежния въпрос: “Тя все още ли суче?” Понякога просто “да” е най-добрата спирачка на разговора. Или, следващия път, когато кърмите навън, и някой ви пита “Някога ще спреш ли да кърмиш?”, кажете “Да, след около 10 минути.”

Approved by the BabyCenter Medical Advisory Board
Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен . - Алберт Айнщайн
mammamia
Жител на Mamaibebe
 ---

Re: Мами на дълго кърмени бебета , Да споделим...

Мнениеот semiramida на 19 Мар 2008 16:49

mammamia, поздравявам те за страхотната тема!!! :clap: :clap:
Както писах и в друга тема, продължавам да кърмя малката.
Кърмя я сутрин и вечер. Е, по някой път и следобед.
Когато се удари или уплаши, самият процес на кърмене я успокоява.
Поздравявам всички майчета, които кърмят и след годинка!!! :wink: :wink: :wink:
Всеки ден, слушам коментари от познати. Гледам, да не обръщам внимание на разсъжденията им. :mrgreen:
Съвестта иде неканена посред нощ и буди хората, за да се вгледат в себе си.
/Халил Джубран/
Аватар
semiramida
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот mammamia на 19 Мар 2008 17:24

semiramida написа:Всеки ден, слушам коментари от познати. Гледам, да не обръщам внимание на разсъжденията им. :mrgreen:

Семи , честно казано точно тези коментари напоследък доста ми тежат и това е един от поводите да пусна темичката . Затова ми се щеше да споделя тук , където знам че някой ще ме разбере !
Докато търсих дали има подобна тема , видях че и към теб има Недоумяващи въпроси за това , че още кърмиш и ... честно казано ми се стори безкрайно познато :( !
Другото , което не спира да ме учудва е изключително грешната представа на хората относно дългото кърмене . Дори млади майки , които четат и имат достъп до интернет са с погрешно становище . Същото е и с много лекари , педиатри , дори бабите ни не ни разбират ... :roll: :(
Ако поне една кърмеща мама се убеди в ползите от нашия опит - мисля че ще е имало смисъл от темата ! :D
Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен . - Алберт Айнщайн
mammamia
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот semiramida на 19 Мар 2008 20:18

Възгледите на едно закостеняло общество, може да промени само времето.
Аз лично се отказах да обяснявам, да уверявам и да защитавам позицията си. :mrgreen:
А и не виждам смисъл да споря с предубедени хора. Знам, че давам най-добрия старт в живота
на детето ми. :wink: Че не съм ненормална, каквато се опитват да ме изкарат! Всеки път, някоя близка
разбере, че все още кърмя малката, почват едни локуми :sm_yahoo_30:
"Ти Крали Марко ли ще я правиш?", "Леле, аз познавам една циганка, дето си кърмеше детето до 1ви клас!"
"Абе, ти що се излагаш, я го махни, що го пра'йш паразит!"
В началото спорех и убеждавах, че го правя за общото здраве на детето ми, вадих хиляди доводи и аргументи в полза
на естественото отбиване, в което детето се отказва само, а не ти него. Всеки път виждах ужасените им погледи, в които се
четеше ужас. :mrgreen: Е, отказах се! Теглих по една на всички...
Благодарна съм много на съпружеството, защото ме подкрепя, както и свекърва ми, която обича да цитира един израз от
книгата- "Мечо Пух" Та израза е: "Колкото повечв, толкова повече!" :mrgreen:
/Халил Джубран/
Аватар
semiramida
Жител на Mamaibebe
 ---

Re: Какво мислите за кърменето на по-големи деца - над 2 год.?

Мнениеот krasotiika1 на 20 Мар 2008 01:02

според мен това е малко прекалено
Изображение Изображение Изображение
Аватар
krasotiika1
Редовен
 ---

Мнениеот mishelinka на 20 Мар 2008 02:09

Само двечките ли сте тук :roll: :roll: ?
Няма как да Ви стисна ръцете, но за това пък мога да Ви кажа :emon25: :emon25: :emon25: :emon25: :emon25: :emon25: момичета, само така.
Надявам се да не спамя в момента, просто искам да Ви поздравя.
Изображение
http://www.vbox7.com/play:49798006 БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА - изпрати СМС на номер 1117
Аватар
mishelinka
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот peperuda на 20 Мар 2008 03:18

:blow_out_candles: Спящата ми красавица става днес на годинка и понеже малко се бях позагрижила за това,че още активно си я кърмя,много се зарадвах на всичко написано тук!Най-вече си мислех как ще се отбиваме,защото дори когато хапва нещо друго си обича да посуче.Успокоих се и ви благодаря за изчерпателната информация.
:D
Аватар
peperuda
Пристрастен
 ---

Мнениеот mammamia на 20 Мар 2008 14:49

peperuda , Честит Празник ! :blow_out_candles: :balloons:
Да е жива и здрава малката ти дъщеричка ! Да е много обичано и щастливо дете ! :congratulations:
Надявам се да научим тук повече за нея ... :D
mishelinka написа:Само двечките ли сте тук :roll: :roll: ?

Надявам се да не спамя в момента, просто искам да Ви поздравя.

Ами надявам се повече мами да споделят опита си с нас - не само "Дългокърмещи ", а и такива които се чудят дали и докога да продължат с кърменето ... :D :D :D
mishelinka , а вие ...? Как стои въпроса с кърменето при вас ... :D ?
mammamia
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот semiramida на 21 Мар 2008 10:46

peperuda , Честит Празник, на твоето момиченце! Да е жива и здрава и много щастлива. :cake: :congratulations:
Момичета да се похваля, мисленето на нашите сънародници се променя, което много ме радва...
Вчера бяхме канени на рожден ден, на близък приятел. Както винаги темата се завъртя около хранене при децата
и аз споделих, че все още кърмя Малката. В началото всички бяха шокирани, но след това искрено се зарадваха, че има още такива майки! :mrgreen:
Мишонка, сутринта се събуди, закуси филия с масло и кашкавал и веднага ме хвана за блузата с думите: "Мамо, дай цок!" :mrgreen: :mrgreen: :lol:
/Халил Джубран/
Аватар
semiramida
Жител на Mamaibebe
 ---

Re: Мами на дълго кърмени бебета, Да споделим

Мнениеот Nifada на 23 Мар 2008 20:57

Мнение на mammamia: 21 март, 2008, 12:18

Да кажа и аз малко за нас...
Марти сега е на две години и един месец и се поддържаме ежедневно с малки , но чести дозички кърмене .
Започва се сутрин от момента на събуждане , между храненията , след тях , след обяд и вечер се приспиваме кърмейки , а през нощта се продължава... Имало е случаи да се будим по над 10-15 пъти за да сучем , но на мен това не ми пречи .
До шест месеца бяхме изцяло на кърма , после много постепенно и по схема захраних . Сега ядем почти всичко , без една определена групичка храни , които смятам да не въвеждам още ... .
В момента сме в пеиод в който сме намалили доста основната храна ./ Не знам защо така /. Хапваме съвсем по малко и повече разчита на кърмемето . От три седмици сме на гости при баба му /моята майка / и това , че не се храни Изобщо не остава незабелязао , естествено ...Та са почнали от известно време пак да ми натякват , че "...кърменето му пречи да се храни на детето ".

semiramida написа:
Мишонка, сутринта се събуди, закуси филия с масло и кашкавал и веднага ме хвана за блузата с думите: "Мамо, дай цок!"

Семи , и ние сме така Само дето наш`те кодови думички са други
Много е обнадеждаващо , когато срещнеш разбиране от събеседниците .
Жалко е , че се случва много рядко . Затова и аз отдавна съм се отказала да обяснявам надълго и нашироко защо кърмя още .
В повечето случаи го прави мъжът ми , който не само ме подкрепя , но е и много горд от това , че го правя . Но и той го прави за да гледа после шокирани физиономии ... Просто така си се забавлява .

Как сте с храненето вие ?
Много целувки на малките сладури !
ИзображениеИзображение
Аватар
Nifada
Модератор
 ---

Мнениеот Nifada на 23 Мар 2008 20:59

Мнение на Kalista , 21 март, 2008 13:01
Целувки от дългокърмеща Kalista и дългосучеща Халя (е, още не сме чак ветерани, но разбираме за какво иде реч)!

Аз се отбивам (т.е. наминавам) само, за да поздравя mammamia за чудесната тема и да й благодаря, разбира се! По-късно ще се включа по актуалните въпроси.

Хайде, доскоро, че имам куп задължения, които непрекъснато отлагам, а и с Кали сме на гости на моите р-тели в Младост, че у наЩа къща е, хм, тотална разруха...

А искам и да споделя едно мини проблемче, но... хайде, след мъничко.
ИзображениеИзображение
Аватар
Nifada
Модератор
 ---

Мнениеот Nifada на 23 Мар 2008 21:00

Мнение на Ani ot Burgas , 23 март, 14:55

Привет,привет! Много се радвам за хубавата тема, просто идеална информация.Ние вече не се кърмим, но устискахме фронта до 1г. и 6 пълни месеца, което си е добре, бих искала още,но бате Ники така реши. Приветствам всички мами дългокърмили , просто поклон!!!
ИзображениеИзображение
Аватар
Nifada
Модератор
 ---

Мнениеот Nifada на 23 Мар 2008 21:01

Мнение на irka 23 март, 15:33

Здравейте!Аз също кърмя още,и имам кърма като че сега започвам.Ние също се кърмим сутрин ,на обяд,и след това ,и за вечеря .През ноща се буди поне 3пъти за кърма.Иначе си халва всичко вече ,нооо и цоката.Притеснява ме това,че отбиването ще бъде много болезнено,защото много си цока.Аз искам да го отбия поне на година и шест месеца за да го подготвя за ясла,защото трябва да се върна на работа.Някой ще каже,че много от рано съм се притеснила за това,но съм сигурна,че кърма ще имам доста време вече как покаже бебчо.С каката имах до 2 години,но тя сама се отказа,а бебчо ми изглежда много по-настоятелен.Ще пиша пак какво става с нас . Поздравления за хубавата темичка.
ИзображениеИзображение
Аватар
Nifada
Модератор
 ---

Мнениеот Nifada на 23 Мар 2008 21:03

Хайде сега и едно мое лично мнение ( не за кърменето). Много моля да ме извините, но до сега не бях разделяла тема и за това ми се наложи да копирам ръчно някои от мненията. Може да има и объркани като ред, но всичките ви мнения са тук:)
Поне вече знам как става:)
Иначе ви се възхищавам за дългото кърмене и според мен не трябва да обръщате внимание на никой, а да си храните дечицата!
ИзображениеИзображение
Аватар
Nifada
Модератор
 ---

Мнениеот mammamia на 23 Мар 2008 21:30

Nifada написа:Хайде сега и едно мое лично мнение ( не за кърменето). Много моля да ме извините, но до сега не бях разделяла тема и за това ми се наложи да копирам ръчно някои от мненията. Може да има и объркани като ред, но всичките ви мнения са тук:)
Поне вече знам как става:)
Иначе ви се възхищавам за дългото кърмене и според мен не трябва да обръщате внимание на никой, а да си храните дечицата!

Nifada , Мерси още веднъж ! :oki:

Ani ot Burgas , irka , Привет !
irka , и аз съм се замислила от сега как ще ходим на ясла при положение , че се кърмим , но не мисля да се отбиваме заради това . Защото си мисля , че така стреса ще е още по-голям... :roll:
Ani ot Burgas , не можах да се ориентирам ....Ники е детенце ли ? Извинявай ,но го няма подписа ти ...
Ще се радвам ако темата ви е полезна ... :D :D :D :loveletter: :tulips:
mammamia
Жител на Mamaibebe
 ---

Следваща

Назад към Здравословно хранене и Рецепти