Еднократна помощ при раждане и детски надбавки

Форум за заключени и неактуални теми.

Модератори: Ianitza, kama4e

Еднократна помощ при раждане и детски надбавки

Мнениеот ALMA на 13 Апр 2007 17:09

НЯкой може ли да ми каже какви документи ще са ми необходими при подаването на молбата за помощта от 200 лева, която се полага при раждане? А какви документи ще са ми необходими при подаването на молга за детски добавки?
Благодаря предварително на отговорилите!
ИзображениеИзображение
Аватар
ALMA
Пристрастен
 ---

Мнениеот vinovniq на 13 Апр 2007 17:43

Актът за раждане се получава в общината по адресна регистрация на майката до 14 дни след раждането. По принцип може да е готов и по-рано но това е определеният срок. В същата стая се попълва една декларация и след заплащане на минимална такса около 2 лв. на касата ти дава Удостоверение за семейно положение. След това се попълва Молба-декларация за отпускане на еднократната помощ в службата по социално подпомагане пак по адресна регистрация на майката. Към нея се прилага оригиналът на Удостоверение от общината и актът за раждане на детето и копия от личните карти на родителите, като носите и оригиналите за сверка. Не забравяте да си напишете номера на банковата сметка /IBAN/ в молбата. Тази помощ може да се поиска до три години от раждането. Сумата се изплаща около 15-17 число на месеца, следващ този на подаването. При подаването на молбата можете да си подадете и Молба-декларацията за детски добавки - единственото условие за нея за неосигурените е молбата да не се подава в месеца на раждане на детето, например ако е родено март можете да подадете молба най-рано през април, за да не пропуснете месец. Оригиналът на акта за раждане остава в Социалната служба до изплащането на помощта и затова ви съветвам да си направите копие за всеки :oki:
Аватар
vinovniq
Сериозен
 ---

Мнениеот ALMA на 13 Апр 2007 17:47

Много благодаря за изчерпателния отговор. Само искам да попитам има ли значени, че нямам сключен брак с бащата на детето. В този случай декларирам ли и неговия доход в молбата за детски? Трябва ли и неговата лична карта за еднократната помощ?
ИзображениеИзображение
Аватар
ALMA
Пристрастен
 ---

Мнениеот мама_на_ками на 13 Апр 2007 18:57

Еднократната помощ се полага на всеки, независимо от дохода на семейството и независимо дали имате сключен брак или не.Не се иска ЛК на бащата за помощта, но трябва да я носиш, когато взимаш акта за раждане от общината.

За детските аз като ходих не ми искаха бележка за доход на бащата, и не съм декларирала неговия доход, тъй като и ние нямаме сключен брак.
За всеки случай си подготви, защото може при вас да искат.
Изображение
Аватар
мама_на_ками
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот teri_33 на 15 Апр 2007 15:17

Аз също благодаря и за темата и за отговора,мен също ме интересуваше.
Аватар
teri_33
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот tedika на 22 Апр 2007 15:57

Здравейте,благодаря за полезната информация,но искам да задам още един въпрос.Аз съм регистрирана по постоянен адрес в община Ботевград,нямам друга адресна регистрация, а живея в София.Имам намерение да раждам в София.Къде трябва да подам декларацията за отпускане на еднократна помощ?Според мен трябва да е в Ботевград,но не съм сигурна.Може ли някой да ми помогне?

Благодаря придварително
Tedika
tedika
 ---

Мнениеот donik на 22 Апр 2007 16:30

най ще ти е лесно да се регистрираш в София според мен ,поне ти си знаеш
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
donik
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот gabinki на 22 Апр 2007 18:30

tedika написа:Здравейте,благодаря за полезната информация,но искам да задам още един въпрос.Аз съм регистрирана по постоянен адрес в община Ботевград,нямам друга адресна регистрация, а живея в София.Имам намерение да раждам в София.Къде трябва да подам декларацията за отпускане на еднократна помощ?Според мен трябва да е в Ботевград,но не съм сигурна.Може ли някой да ми помогне?

Благодаря придварително
Tedika
Всички документи-и за еднократната помощ и за детските се подават по адреса в личната карта.
Изображение
ИзображениеИзображение
Аватар
gabinki
Жител на Mamaibebe
 ---

Колко точно е майчинството???

Мнениеот Stefy на 23 Апр 2007 12:16

Направо сте златни, благодаря много за полезната информация. Дано само не е голямо размотаване както попринцип става.
А имам още един въпрос. Колко точно е майчинството, защото аз като много умна се прецаках и работих доста време на граждански договор съответно за това време нямам стаж. Както и да е до раждането ще съм направила 6 месеца стаж, който се иска, но въпроса ми е колко пари ще ми отпусне държавата. Понейе чух, че майчинството било 90% от парите, на които са ме осигурявали последните 6 месеца. Вярно ли е това? И ако е вярно при условие, че 2 месеца съм осигурявана на 420 лв., а 4 месеца на 180 лв. какво правим тогава???
Просто тази държава май няма желание българските жени да раждат, буквално ни принуждават да се молим и да просим от нея унижават ни и после смеят да казват, че не сме искали да раждаме, ами на какво отгоре!!! :x
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Stefy
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот tedika на 24 Апр 2007 21:48

Много Ви благодаря за полезните отговори.

Поздрави
Тедика :lol:
tedika
 ---

Re: Колко точно е майчинството???

Мнениеот Dessita на 04 Май 2007 13:57

Stefy написа:Направо сте златни, благодаря много за полезната информация. Дано само не е голямо размотаване както попринцип става.
А имам още един въпрос. Колко точно е майчинството, защото аз като много умна се прецаках и работих доста време на граждански договор съответно за това време нямам стаж. Както и да е до раждането ще съм направила 6 месеца стаж, който се иска, но въпроса ми е колко пари ще ми отпусне държавата. Понейе чух, че майчинството било 90% от парите, на които са ме осигурявали последните 6 месеца. Вярно ли е това? И ако е вярно при условие, че 2 месеца съм осигурявана на 420 лв., а 4 месеца на 180 лв. какво правим тогава???
Просто тази държава май няма желание българските жени да раждат, буквално ни принуждават да се молим и да просим от нея унижават ни и после смеят да казват, че не сме искали да раждаме, ами на какво отгоре!!! :x

Stefy, до колкото знам се взима дохода от последните 6 месеца педи раждането, но във твоя случай не знам, ще питам в нашето счетоводство и в понеделник ще ти кажа.
Ако искаш повече инфо по темата болнични и майчинство, има подобна тема на http://www.mamaibebe.com/forum/viewtopic.php?t=3033

Изображение

Изображение
Аватар
Dessita
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот mama Veni _83 на 04 Май 2007 14:07

Взема се средно аритметично за тези 6 м. Аз съм осигурявана първия месец на 185 ,после на 300
Изображение Изображение
Аватар
mama Veni _83
Пристрастен
 ---

Мнениеот borianka_ на 19 Дек 2007 17:41

Искам да попитам доходът за детски как се изчислява.За всеки месец по отделно или се взима за цялата година доходът.Питам защото до сега не съм взимала детски,но от януари може и да успея да взема,но за декември на мъжът ми му дадоха още една основна заплата на фиш.И ако смятат всеки месец отделно няма да успея.
Изображение
Изображение
Аватар
borianka_
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Ianitza на 19 Дек 2007 17:46

Когато подавах документите преди 2м трябваше аз да си го сметна и го смятах от цялата година деля на 12(месеците) и се получава средно аритметично за всеки месец. После от тази сума разделих на 3(членовете на семейството).
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
Ianitza
Модератор
 ---

Мнениеот ALEKS на 19 Дек 2007 17:53

borianka_ написа:Искам да попитам доходът за детски как се изчислява.За всеки месец по отделно или се взима за цялата година доходът.Питам защото до сега не съм взимала детски,но от януари може и да успея да взема,но за декември на мъжът ми му дадоха още една основна заплата на фиш.И ако смятат всеки месец отделно няма да успея.

Борянка, какъв е дохода на мъжа ти? Ще подаваш Януари, доколкото разбрах. Трябва ти дохода на двамата от .І. до .ХІІ. вкл., събираш всичко и делиш на 12. След това делиш на 3 и ако не надвишава 300 лв., ще се включиш. :lol:
ИзображениеИзображение
Аватар
ALEKS
Модератор
 ---

Следваща

Назад към Архив