Мами на дълго кърмени бебета, Да споделим

Споделете вашия опит за кърменето и детското хранене.

Модератори: ALEKS, nikita_perez, Nifada

Re: Мами на дълго кърмени бебета, Да споделим

Мнениеот semiramida на 23 Мар 2008 23:04

Хайде и един поздрав от мен!
http://uk.youtube.com/watch?v=942FRjAJhxU
Съвестта иде неканена посред нощ и буди хората, за да се вгледат в себе си.
/Халил Джубран/
Аватар
semiramida
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот mammamia на 23 Мар 2008 23:42

Семи , СТРАХОТНО Е !!!!!!! :lol: :lol: :lol:
Браво ! :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Много е мило и зареждащо !!! :sm_breastfeeding: :love1: :love1: :love1: :love1:

Нямаше те май за уикенда ... :roll: ?
Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен . - Алберт Айнщайн
mammamia
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот semiramida на 24 Мар 2008 14:10

На мен също ми харесва клипчето. Уникално е! :mrgreen:
Да, уикенда ме нямаше, гледах да си оправя и изчистя къщата.
/Халил Джубран/
Аватар
semiramida
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот mammamia на 24 Мар 2008 19:45

Здравейте , Мами !
Ние снощи цяла нощ се кърмихме и хленчихме и днес цял ден ми е :sleep2: заспало и не знам къде ми е главата :emon14: :lol: .
Не знам зъби ли ще са пак ... но май и тая вечр ще е така :cry: . Днес нищо не сме яли с изключение на малко Бейк Ролс и цял ден сучем . Как сте вие ? Как са вашите съкровища ?
semiramida написа:Да, уикенда ме нямаше, гледах да си оправя и изчистя къщата.

...Аз временно нямам за чистене , че сме на гости при баба му и дядо му в провинцията , но като сме си в къщи минимум половин ден ми отива :clean1: .
Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен . - Алберт Айнщайн
mammamia
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Kalista на 24 Мар 2008 22:22

Добър вечер, кърмещи мами!

Най-после и на мен да ми дойде ред да попиша в уютната темичка!

(Ох, само да чуя Калино, моме! :mrgreen: )

Накратко нашият проблем е (един от проблемите), че Халя не ще да яде почти нищо, освен кърма. Това нямаше да ме притеснява, ако наскоро не се усъмниха в кръвните й показатели и не ни насочиха към детски хематолог, който е на път да установи (утре ще излязат резултатите от серумното желязо) желязодефицитна анемия.

Всъщност, детето просто не проявява интерес към храната, без това да има нещо общо с кърменето!! Не мога и не искам да я насилвам, смятам, че с времето ще започне да се храни нормално, ако въобще такова понятие съществува. Аз също съм била злояда на нейната възраст, пък еле ме сега каква съм ламя! :mrgreen:

Обаче, освен, че съм притеснена (не много, но все пак...), мои близки и приятелки, които иначе са про дългото кърмене, а и те също са кърмачки с над годишен стаж, ме съветват да спирам кърменето. Ама как така ще й спра на душата единственият източник на комфорт и почти единственият на храна?! Така че, продължавам с усилията да събудя интереса й, засега без особен успех (е, частичен и епизодичен има).

Та, кърменето няма да спра, ама да видим утре какво ще се случи -- дали ще е много или малко под норма желязото (а може и да е в норма, колкото и малка да е вероВатността) и какъв съвет ще получа от уважавания хематолог. Чакам и треперя...

Хайде, приятна ви вечер и по-малко кърмения тази нощ за mammamia.

(Аз също спя с Кали, а и нея май са я нападнали бивните, щото само се върти, буди се по 100 пъти и, естествено, суче)
Изображение

Изображение
Изображение
Златен медал за упорито кърмене!

Изображение
Аватар
Kalista
Сериозен
 ---

Мнениеот Kalista на 24 Мар 2008 22:39

Клипчето е много нежно, разплака ме (от умиление, не от тъга)!

И аз вече не обяснявам защо кърмя още и докога възнамерявам, но пък и с мен не са били толкова груби, както със semiramida, а мъжът ми по естествен път се убеди , че това е най-доброто за детето и, че е едно малко чудо. :sm_221:

Даже го чух наскоро гордо да обяснява, че дечко е почти само на кърма, но ми е тъжно, че го резнаха отсреща. :(

Който обаче влезе в тази тема, ще забележи, че сме интелигентни, чувствителни, млади, образовани... Едва ли бихме били така заблудени. :P
Изображение

Изображение
Изображение

Изображение
Аватар
Kalista
Сериозен
 ---

Мнениеот mammamia на 24 Мар 2008 23:54

Kalista , ще стискаме палци за утре ! :sm_fingerscrossed:
mammamia
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Nifada на 25 Мар 2008 00:47

Дали заради едно ЛС на мамамиа до мен...но ми станахте много милички и сега ви следя с интерес. Казах и, че аз съм кърмила Гергана само 3 месеца, за което съжалявам и при второ детенце ще поправя тази грешка. Но сега ще ви чета и понякога ще ви пиша:)

Да, определено се вижда, че не сте проси и неуки и човек най-малкото трябва д апредположи, че сте чели докато сте били бременни, та и сле това....

Хайде, целувам ви всичките и не обръщайте внимание на невежите!
ИзображениеИзображение
Аватар
Nifada
Модератор
 ---

Мнениеот Kalista на 25 Мар 2008 13:10

Днес ме предизвикаха да преведа и пусна ето това:

До каква възраст бебето може да бъде добре нахранено само чрез кърмене (то мойта Халя показва, че само на кърма се живее, ама доколко е ОК)?

За да постигнат идеалните темпове на растеж, развитие и здравословно състояние, пеленачетата трябва да бъдат кърмени изключително – т.е. да получават само кърма – през първите шест месеца от живота си. "Изключителното кърмене" се дефинира като изключване на всякаква друга храна или течност – включително и вода – освен кърмата. Все пак, в това число не влизат капките или сиропите, които кърмачето може да поема (витамини, минерали и лекарства). Кърмата е идеалната храна за здравословния растеж и развитие на бебетата. Като неразделна част от репродуктивния процес, кърменето оказва положително влияние и върху здравословното състояние на майките.

СЗО (Световната здравна организация) препоръчва пеленачетата да започнат да поемат други храни в допълнение към кърмата не по-рано от 6-месечната си възраст (180 дена). Добре е от 6 до 8 месечна възраст допълнителните храни да се дават 2 или 3 пъти дневно, при постепенно увеличаване до три пъти дневно от 9-я до 11-я месец на бебето, с една допълнителна закуска. Между 12 и 24-месечна възраст на децата трябва да се дават три основни ястия и две допълнителни закуски между тях, според желанието и нуждата на детето. Тези храни трябва да съответстват на възрастта на детето, което означава да доставят енергия, протеини и микроелементи в съответствие с нарастващите му нужди. Храните трябва да се приготвят и сервират в безопасна среда, за да се избегне рискът от замърсяване. Храненето на малките деца изисква активна грижа, стимулиране и насърчаване на желанието им да ядат.

Преходът от изключителното кърмене към храната на възрастните е период, в който детето е крайно уязвимо. Това е период, в който много малки деца започват да страдат от недохранване, с което броят на недохранените деца под пет годишна възраст по света се увеличава. Следователно, много важно е децата да получават подходяща, съответстваща на възрастта им и здравословна допълнителна храна, така че да се гарантира правилният преход от кърменето към храната на възрастните.

Количества на предлаганата допълнителна храна*

Възраст Консистенция Честота Количество на всяко хранене

От 6 месеца Меки каши, добре пасирани зеленчуци, месо, плодове 2 пъти на ден плюс често кърмене 2-3 супени лъжици

7-8 месеца Пасирани храни 3 пъти на ден плюс често кърмене Постепенно се увеличава до 2/3 от 250 ml чаша на всяко хранене

9-11 месеца Фино накълцани или пасирани/намачкани храни, и храни, които бебето може да вземе с пръсти 3 основни ястия + 1 закуска м/у ястията и кърмене 3/4 от 250 ml чаша/купа

12-24 месеца Храна за възрастни, при необходимост нарязана на дребно или намачкана 3 основни ястия + 2 закуски м/у ястията и кърмене Пълна 250 ml чаша/купа

*Таблицата се смацафраца, но мисля, че всички ще разберат кое какво е, а за всеки случай ето и линк към статията на сайта на СЗО на английски.
Последна промяна Kalista на 25 Мар 2008 14:58, променена общо 1 път
Изображение

Изображение
Изображение

Изображение
Аватар
Kalista
Сериозен
 ---

Мнениеот semiramida на 25 Мар 2008 14:16

Захраних малката на 8 мес. Михаила до 8-ия мес, беше изключително кърмено бебе. В момента в който я захраних започна да пие вода. :mrgreen:
Сега я кърмя често, но нощното кърмене го спрях от 4-6месеца насам. Фен съм на здравословното хранене. Не купувам месни продукти и по-специално кайма, от хипермаркети. Обикалям пазара и купувам зеленчуци, само от производители, често от баби и дядовци. :mrgreen: Зрънчовци, снаксове, пуканки и солети не купувам.
Единствено имам леки спорове със свекито, защото дава на децата маргарин, а аз съм изключително против, този продукт! :mrgreen:
Малката заспива само на гърда. Преди 4-5 месеца, по препоръка на "Уницеф", направиха в отделните градове на България изследване пълноценно ли храним децата си. Анкетата съдържаше много индивидуални и различни въпроси от различни аспекти, което доста ме заинтригува. Въпросите бяха от сорта:
"За или против ваксините?" :roll:
"До кой месец, кърмихте детето си?''
"Менюто на детето за седмица."
"Колко пъти на ден извеждате детето навън? И т.н.
Изследваха и на двете ни хемоглобина, най-интересното в случая беше, че аз, вегетарианката, бях със 122хемоглобин. Михаила беше със 128. :mrgreen: :mrgreen:
/Халил Джубран/
Аватар
semiramida
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Kalista на 25 Мар 2008 14:51

Аз пък не съм чак такъв радетел на здравословното хранене, или поне на широкото разбиране за здравословно хранене. За мен, както неведнъж съм казвала, най-важна е умереността, както всеки сам си я разбира.

Моят хемоголобин е 147, а калинкиният е 115, ама тя има други неразбории в показателите. Днес разбрах, че серумното желязо на Калина е в норма, па макар съвсем в долната граница на нормата: 7,9 при норма от 7,2 до 28.

Не знам, сигурно се дължи на това, че тя отказва почти всичко друго, освен кърмата, а аз не виждам начин и смисъл да я насилвам. Засега реших, че ще участваме в "експеримента" (т.е. ще започнем предписаното желязо), докато не се премине границата на благоприличието, при което ще им тегля една майна...
Изображение

Изображение
Изображение

Изображение
Аватар
Kalista
Сериозен
 ---

Мнениеот mammamia на 25 Мар 2008 15:02

Ехооо , здравейте !
Ние отиваме да се приспиваме и после тук на компа ....
Kalista , Марти беше със същите показатели като на Калина - 112 хмг. Не е никакзле според мен за предимно кърмени деца . Пихме Малтофер няколко месеца ....
mammamia
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Kalista на 25 Мар 2008 15:28

mammamia написа:Ехооо , здравейте !
Ние отиваме да се приспиваме и после тук на компа ....
Kalista , Марти беше със същите показатели като на Калина - 112 хмг. Не е никакзле според мен за предимно кърмени деца . Пихме Малтофер няколко месеца ....

Да, точно Малтофер й предписаха на Калината, ама как ще й ги давам тия 20 капки, ум не ми го побира?! :sm_yahoo_09:

Както и да е, смятате ли за смислено и разумно, аз, в качеството си на кърмачка, да пия такова нещо, м?
Изображение

Изображение
Изображение

Изображение
Аватар
Kalista
Сериозен
 ---

Мнениеот mammamia на 25 Мар 2008 17:09

Nifada написа: Но сега ще ви чета и понякога ще ви пиша:)

Нифада , ще се радваме да се отбиваш при нас ! :sm_174:

semiramida написа:Зрънчовци, снаксове, пуканки и солети не купувам.
Единствено имам леки спорове със свекито, защото дава на децата маргарин, а аз съм изключително против, този продукт!

Семи напълно съм съгласна с теб :nodd: . Изключение правя за солетите и Бейк Ролс-а . Маргарин и аз не давам . Но за месото не мога да му осигуря :sm_uu: от другаде освен от хипермаркети и разчитам на контролните органи ...
В началото бях си свалила инфо всяко съкращение на опаковките с храни какво означава :sm_newsm78: , кои емулгатори са вредни , кои недопустими , но вече не ме гони тая параноя ... :D
Kalista , мерси за превода и полезната информация :flowers: !
Kalista написа:Да, точно Малтофер й предписаха на Калината, ама как ще й ги давам тия 20 капки, ум не ми го побира?!

Както и да е, смятате ли за смислено и разумно, аз, в качеството си на кърмачка, да пия такова нещо, м?

Аз не спазвах условието да е на гладно , защото ги давах със сок или кисело мляко ... Иначе нямах шанс.. :(
Имаше нещо такова , че калция от млякото не е най-добър за смесване с желязото , че не се усвоявало добре , но нямах и аз кой знае какъв избор :sm_uu: ...
А при теб има ли нужда / стойностите са ти идеални според мен ...?/ или ти заради Халя ?
mammamia
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Kalista на 25 Мар 2008 17:49

Поли, аз наистина нямам нужда (поне според ПКК-то), но дали пък да не взимам зарад Халя. Може би е тъпа идея, но просто така ми хрумна (хрумнала ми е отдавна, ама чак сега споделям). :lol:

Наистина се препоръчва да се приемат/дават на гладно капките Малтофер, но ми се струва, че няма да стане и при Калина, че тя като се развилнее, е направо плашеща. :shock: Но каквото стане, такова.

В крайна сметка, ще й ги давам с любимото й к. мляко или със сокче (тя поема страшно много течности, ако й дам, разбира се, но понеже и суче доста, аз избягвам).

Тази седмица се води един вид контролна, понеже анемията не се показа директно, т.е. чрез нивото на хемоглобина, та искат да видят как ще реагира костният мозък на поетото желязо (понеже същият беше произвел неимоверни количества тромбоцити, за да отговори на дефицита на желязо, та оттам дойдоха и съмненията).

То стана малко като скороговорка, но в общи линии се надявам, че съм ясна...
Изображение

Изображение
Изображение

Изображение
Аватар
Kalista
Сериозен
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Здравословно хранене и Рецепти