БОЛНИЧНИ И МАЙЧИНСТВО

Форум за заключени и неактуални теми.

Модератори: Ianitza, kama4e

Мнениеот eleonora87 на 02 Ное 2007 10:11

имам един въпрос-осигурявана съм ан 187 ,колко май4инство ми се полага??
Аватар
eleonora87
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот elly24 на 04 Ное 2007 01:45

здравейте,имам един въпрос. Работя в една фирма от 6 год. и сега съм бременна в 2 месец, прецених че ще мога да работя още месец най -много,а оня ден шефа ми предложи да ми увеличи заплатата със задна дата(тази на която ме осигурява)за да мога да взимам повече майчинство(или болнични , не мога да разбера от кога се смята маичинството),та въпроса ми е от кога да ми увеличи заплатата шефа за да имам полза? ВСичко е мн. объркано надявам се да ме разбрахте. А ако реша да напусна 1месец преди термина ми дали ще загубя майчинството? Извинете ме ако бъркам понятията.
elly24
 ---

Мнениеот atadar на 04 Ное 2007 09:55

това е една много хубава и адски полезна тема!!! :clap: и аз нищо не разбирам от тези неща. в главата ми е адска каша, но тук нешата ми се поразясняват! ще следя темата с голям интерес!
Аватар
atadar
Сериозен
 ---

Мнениеот mi6a на 04 Ное 2007 20:05

elly24 написа:здравейте,имам един въпрос. Работя в една фирма от 6 год. и сега съм бременна в 2 месец, прецених че ще мога да работя още месец най -много,а оня ден шефа ми предложи да ми увеличи заплатата със задна дата(тази на която ме осигурява)за да мога да взимам повече майчинство(или болнични , не мога да разбера от кога се смята маичинството),та въпроса ми е от кога да ми увеличи заплатата шефа за да имам полза? ВСичко е мн. объркано надявам се да ме разбрахте. А ако реша да напусна 1месец преди термина ми дали ще загубя майчинството? Извинете ме ако бъркам понятията.

Не знам как става това "със задна дата", но се гледа дохода 6 месеца назад за болничните. Ти явно първо ще излизаш в нормални болнични докато дойде 45-дневния преди раждането /той вече се води майчинство/.
За напускане - ако са ти непрекъснати болничните как ще напуснеш. Не трябва ли да си на работа за да подадеш молба за напускане?
Изображение

ИзображениеИзображениеИзображение

http://save-darina.org/
http://www.protegniraka.bg/
http://procreditbank.bg/main/bg/contributors.php?here=0
не бъди безразличен, можеш да помогнеш!
Аватар
mi6a
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Geritop на 06 Ное 2007 18:06

От 45-те дена преди термина до навършването на 9 месеца на детето майката е в болничен. Плаща се обезщетение при бременност и раждане - 90% от заплатата след приспадане на данъци /ако не греша за данъците/. След 9 месец се излиза по майчинство - мин. раб. заплата.
Изображение[/url]Изображение[/url]
Аватар
Geritop
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Geritop на 06 Ное 2007 18:12

eleonora87 написа:имам един въпрос-осигурявана съм ан 187 ,колко май4инство ми се полага??

Ели, майчинството след 9 месец на детето, ще ти е равно на минималната раб. заплата - 180 лв. А до 9 месец на детето, ще ти се плаща болничен в размер на 90% от парите на които се осигуряваш, но не по-малък от мин. раб. заплата, т.е., според мен, ще вземаш 180 лв.
Аватар
Geritop
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот eleonora87 на 07 Ное 2007 10:57

геритоп мерси за инфото
Аватар
eleonora87
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Galiana на 07 Ное 2007 11:16

А разбрахте ли ,че от догодина мин. работна заплата ще е 220 лв,а майчинството 190.А мисля,че по закон не може майчинството да е по-малко от мин.раб.заплата.Ако имате повече информация за това пишете
Изображение
Galiana
Редовен
 ---

Мнениеот Ewito на 07 Ное 2007 13:51

Galiana написа:А разбрахте ли ,че от догодина мин. работна заплата ще е 220 лв,а майчинството 190.А мисля,че по закон не може майчинството да е по-малко от мин.раб.заплата.Ако имате повече информация за това пишете

Аз мисля,че чух, че мин. заплата е 210лв., а обещетението за глесане на дете 220лв. без детските, мисля, че така беше, но може и аз да съм грешка, дано не съм.
Изображение
Изображение
Аватар
Ewito
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот avangard на 07 Ное 2007 14:12

Искам да ви попитам нещо. Излезнах в болничен на 13 август и 315-те ми дни изтичат догодина юни. Аз обаче искам да се върна на работа през март, защото сега взимам 161 лв майчинство (никаква идея си нямам как са го изчислили, защото съм осигурявана на 530, но само 4 месеца), а ако се върна на работа заплатата ще ми е 600 лв. Искам обаче да прехвърля майчинството си на свекърва ми, която е съгласна. Не знам обаче имам ли право на това майчинство ако си прекъсна болничния. Все пак 600 лв са в пъти повече от 161, а знаете колко е скъпо отглеждането на дете. Благодаря предварително за отговорите.
Изображение
Изображение
Аватар
avangard
Отличник
 ---

Мнениеот Geritop на 08 Ное 2007 14:18

Avangard, попитах в един счетоводен форум и ми отговориха следното: "Ако сте подали молба да ползвате остатъка до 315 дни, не можете да ги прекъснете, ако сте излезле по-майчинство по чл. 164 от КТ, можете да го прекъснете и да се върнете на работа, както и да прехвърлите майчинство, но не и болничен".
Аватар
Geritop
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот avangard на 09 Ное 2007 12:06

Geritop, много благодаря.
Изображение
Изображение
Аватар
avangard
Отличник
 ---

Мнениеот shilakova на 13 Ное 2007 20:54

daniel4o1982 написа:Има ли тема или инфо за майчинство, по време на течащо майчинство? Един вид втора бременност по време на майчинство. :?:

I az sam v tazi situacia - parvoto mi dete e rodeno na 8.09.2006, a vtoroto si detence o4akvam prez januari 2008g.
Vaprosat mi e - moga li da prehvarlja ostataka ot parvija otpusk na majka si, da re4em, i da polzvam novija i ako da, kakvo trjabva da napravja?
shilakova
 ---

Мнениеот Abricotin на 16 Ное 2007 15:55

Снощи потвърдиха по новините - от догодина майчинството ще е цели 190лв. Не ги е срам! Как им се откъснаха цели 10лв. увеличение на сегашните 180лв.
Аватар
Abricotin
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Galiana на 17 Ное 2007 13:49

Abricotin написа:Снощи потвърдиха по новините - от догодина майчинството ще е цели 190лв. Не ги е срам! Как им се откъснаха цели 10лв. увеличение на сегашните 180лв.
Да бе-ама нали уж минималната работна заплата ще е 220, а пък досега майчинството се равняваше на нея.Този път голямо прецакване :yawna: :verymad: :madd:
Изображение
Galiana
Редовен
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Архив