МАЙЧИНСТВО, БОЛНИЧНИ И ДЕТСКИ НАДБАВКИ

Форум за заключени и неактуални теми.

Модератори: Ianitza, kama4e

Мнениеот daniela_ch на 09 Окт 2007 19:47

Наистина е много кофти с тези закъснения, но аз имам една позната която работи в НОИ и тя ми обясни че всички работодатели предават болничните в края на месеца, та дори в началото на другия, а на НОИ им било нужно време поне един месец да обработят болничните (в най-добрия случей) може и повече да ги обработват и затова се получавало това закъснение. А що се отнася до превеждането тя ми каза че превеждали само в петък. Аз съм в болничен от 06 юни и получих обещетението си края на края на юли.
Търпение и повече усмивки :wink2:
Изображение
Аватар
daniela_ch
Отличник
 ---

-

Мнениеот titilina на 09 Окт 2007 20:17

Здравейте отново!
Аз поразпитах и в карайна сметка се оказава, че за база на майчинския се вземат 6 мес. назад от дата на влизането в майчинство, т.е. от дата на раждането. И в карайна сметка излиза че болничните наистина намалят сумата на майчинския, тъй като вземат за основа 80-те %/размера на болничния/ и в/у него се изчисляват 90-те за майчинския. Така че, ако сте в добро състояние по-добре да ходите на работа, ако ли не и имате проблеми - пазете си бебенцето, че за ня'кви кирливи пари не си заслужава да се рискува!

Успех на всички и много ЗДРАВЕ!!!
ИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
titilina
Сериозен
 ---

Мнениеот v_m_b на 10 Окт 2007 00:17

Мила Ely_gr, най-отгоре във форума "Бременност и Раждане" има точно такава тема, която всъщност е обозначена като важна тема! Сигурна съм, че ще намериш всичко там, което те интересува!
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
v_m_b
Пристрастен
 ---

Мнениеот azra на 10 Окт 2007 13:29

Здравейте мами
Аз още малко се порових из закончетата ни май Titilina е права. Базата за изчисляване на обезщетението за бременност и раждане е доходът получаван предходните 6 месеца които се зачитат за осигурителен стаж. А за осигурителен стаж се зачита и времето през което си бил в платен /болнични/ или неплатен отпуск т.е. в 6-те месеца за изчисляване на обезщетението за бременност и раждане се включват и дните в които си бил в болничен и си получавал 80% от БрутнотоТрудово Възнаграждение и съответно базата за изчисляване на обезщетението за бременност и раждане /майчинство/ за дните в които си бил в болнични ще е 80 % от БТВ.
Е нали винаги трябва ние да бъдем таковани трябваше да предположа че нещо бъркам. Извинявайте
Аватар
azra
Редовен
 ---

Мнениеот bubeto на 10 Окт 2007 23:59

Zdraveite,moje li nqkoi da mi kaje koga to4no sled rajdane darjavata ti izpla6ta minimalnata rabotna zaplata ot 180lv,za6toto ve4e dosta se poobarkah! Ve4e 5 mesec pri men po karta se prevejdat 90% ot osiguritelniq dohod,koeto e minimalno i nezna4itelno!
Na razli4ni mesta vijdam razli4ni ne6ta-poslednoto be6e 4e 315 dni sled rajdaneto se polu4avat po 180 lv.?!?!?!?
6te sam vi blagodarna ako mi dadete nqkakvo poqsnenie po ne6tata,koito dadenite institucii koito trqbva da dadat otgovorite za tova mal4at?!
bubeto
 ---

Мнениеот Ала-Бала на 11 Окт 2007 11:57

Обезщетението за бременост и раждане е в размер на 90% от брутния доход, но не повече от нетното. Като се изчислява на база 6 месеца назад, преди първия болничен лист. Отпуска за бременост и раждане е 315 дни, като 45 дни са преди предполагаемия термин. След това се изплаща обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, или т.нар. майчинство, което за сега ефиксирана сума. Няма връзка с минималната работна заплата, просто за 2007 съвпада с нея-180рлв.
Ала-Бала
 ---

Мнениеот Ала-Бала на 11 Окт 2007 12:08

Не е точно така... За времето , през което сте ползвали болничен за временна неработоспособност ще се вземе дохода , от който е изчислено обезщетението. Така че перцакани едва ли ще има.
Аз поразпитах и в карайна сметка се оказава, че за база на майчинския се вземат 6 мес. назад от дата на влизането в майчинство, т.е. от дата на раждането

Не е вярно и това. Базата е 6 месеца от месеца преди първия болничен лист, който е за 45дни преди термина. Освен ако преди това не сте били непрекъснато в болничен от друг вид.
И момичета не бъркайте обезщетение за бременост и раждане-315 дни и обезщетение за отглеждане на малко дете до две годишна възраст, което е след 315-тия ден, и което разговорно се нарича майчинство.
Ала-Бала
 ---

Мнениеот kolige на 11 Окт 2007 12:55

струва ми се че ала бала и азра говорят за различни неща.Аз съм на държавна работа и ще разпитам
Аватар
kolige
Пристрастен
 ---

Мнениеот v_m_b на 11 Окт 2007 14:13

Keidi е дала чудесен отговор на въпроса! Така, че всички бъдещи и настоящи мами да погледнат най-отгоре във темите и да видят важните теми. там се крият отговорите на много ваши въпроси!
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
v_m_b
Пристрастен
 ---

Мнениеот Ала-Бала на 11 Окт 2007 14:25

v_m_b написа:Keidi е дала чудесен отговор на въпроса! Така, че всички бъдещи и настоящи мами да погледнат най-отгоре във темите и да видят важните теми. там се крият отговорите на много ваши въпроси!

С цялото ми уважение към Keidi, но отговорът и изобщо не е верен.
Мили мами,
аз съм наясно с болничните и майчинство и сега ще ви обясна за какво става дума.

чистата сума за получаване е 90% от нетното ви месечно възнаграждение

90% от брутното, но не повече от нетното.
Доходите за получаване се изчисляват на база 6 календарни месеца преди 15.09. /т.е. преди дата на първият ни болничен лист /. Това ще рече, че при мен се взима размера на месечния ми доход, считано от 15.03.2007 г.

Сама е писала календарни, което означава че базата за изчисляване ще еот м.03 до м.09, а не от 15-то число.
Месечният ми доход, като вече писах по-горе, след като си платя моята част от осигуровките е 454.85 лв. 90% от тази сума / 409,37 лв./ ще бъде чистата месечна сума, която ще получав до навършване на 315 календарни дни от 15.09./от датата на първия ми болничен лист/.
До 454,85 ще се ограничи обезщетението и, а няма да се взима 90% от него.
Ала-Бала
 ---

Мнениеот tiitu на 12 Окт 2007 19:12

а защо на мен са ми пуснали по 12лв и някакви стотинки на ден като съм осигурена на 400 лв и за 2 пъти по 11 дни как то4но ги изчислиха.някои моге ли да помогне с инфо.В саита на нои пише 80% а кви са тия мижави пари те нямат и 70% от заплатата ми ебати грозната държава :verymad: :yawna:
Изображение
Аватар
tiitu
Начинаещ
 ---

Мнениеот angel4eto_7 на 12 Окт 2007 19:18

Някой може ли да ми каже колко врем се изплащат тия 90%.Защото от НОИ ми казаха че се изплащат до към 9-тия месец на детето и после се минава на майчинството което е на минималната работна заплата.А днес като ходих при докторката да си взимам продължението на 135 дена я питах за болничен после от къде да си взема за да се продължи до 9-тия месец тя ми каза че незнаела такова нещо и те не давали.Вече нищо немога да им разбера на тия.И така де въпроса ми конкретно е след като изтекат тези 135 дена пак ли ще взимам тея прословути уж 90% и кой ще ми издаде болничен.Нкой знае ли?
Изображение
Изображение
Аватар
angel4eto_7
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот ALEKS на 12 Окт 2007 22:16

angel4eto_7 написа:Някой може ли да ми каже колко врем се изплащат тия 90%.Защото от НОИ ми казаха че се изплащат до към 9-тия месец на детето и после се минава на майчинството което е на минималната работна заплата.А днес като ходих при докторката да си взимам продължението на 135 дена я питах за болничен после от къде да си взема за да се продължи до 9-тия месец тя ми каза че незнаела такова нещо и те не давали.Вече нищо немога да им разбера на тия.И така де въпроса ми конкретно е след като изтекат тези 135 дена пак ли ще взимам тея прословути уж 90% и кой ще ми издаде болничен.Нкой знае ли?

След тези 135 дни не ти трябва болничен, ще продължат да ти плащат 90% без него.
ИзображениеИзображение
Аватар
ALEKS
Модератор
 ---

Мнениеот Ала-Бала на 15 Окт 2007 14:39

angel4eto_7 написа:Някой може ли да ми каже колко врем се изплащат тия 90%.Защото от НОИ ми казаха че се изплащат до към 9-тия месец на детето и после се минава на майчинството което е на минималната работна заплата.А днес като ходих при докторката да си взимам продължението на 135 дена я питах за болничен после от къде да си взема за да се продължи до 9-тия месец тя ми каза че незнаела такова нещо и те не давали.Вече нищо немога да им разбера на тия.И така де въпроса ми конкретно е след като изтекат тези 135 дена пак ли ще взимам тея прословути уж 90% и кой ще ми издаде болничен.Нкой знае ли?

За периода 135-315 ден не се издава болничен. Най-добре се обърнете към счетоводителката, тя ще ви обясни какви декларации е необходимо да попълните за да проздължите да получавате обезщетение за бременост и раждане. Чак след 315-тия ден минавате на обезщетение за отглеждане на дете до 2-год.възраст, което за сега е с фиксиран размер.
Ала-Бала
 ---

_

Мнениеот titilina на 15 Окт 2007 16:53

Здравейте отново!

Много моля да бъда извинена ако прекалявам с въпросите, но не ми стана ясно нещо: Ако съм си взела болничен когато съм била бременна в третия месец, това означава ли, че ще се гледат 6-те мес. предхождащи датата на въпросния болничен? Или се гледат 6-те мес. предхождащи 45-дневния?

Надявам се да сте ме разбрали :oops:
ИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
titilina
Сериозен
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Архив