Пушене и кърмене!?!

Споделете вашия опит за кърменето и детското хранене.

Модератори: ALEKS, nikita_perez, Nifada

Пушене и кърмене!?!

Мнениеот momoni на 24 Ное 2007 16:48

Не знам дали има такава тема,търсих,но не можах да открия.Та ако има и се повтарям- моля за извинение... Докато бях в болницата след като родих, ми направи голямо впечатление , че имаше доста майки, които кърмеха децата си и...пушеха!!! :down: Оправданието им ,когато ги попиташ защо го правят беше: "...само сутрин с кафенцето..." ,но те непрекъснато бяха или на терасата или долу в кафето ... с цигара... :clapp: Аз съм пушила докато бях бременна :oops: но откакто родих съм ги спряла... :D Не е лесно,понякога така ми се пуши и едвам издържам , но знам ,че е мн вредно в момента. Вие какво мислите по въпроса за мамчетата, които пушат и кърмят децата си ?За мен това е много нередно... :mad2:
"Всичко е чудно в очите на тези,които недовиждат."
Аватар
momoni
Сериозен
 ---

Мнениеот PocuHka на 24 Ное 2007 17:00

Аз никога не съ пушила :D
Кърмим се,знам,че е вредно,но никой не се съобразява с това :? Мислят си,че след като съм родила не ми пречи :?
PocuHka
 ---

Мнениеот nadinbg2002_ на 24 Ное 2007 22:46

Аз също съм пушела като бях бременна :oops: :oops: и изобщо не се гордея с това. Но след като родих, изобщо не ми се пушеше. В стаята където бяхме родилките имаше 2 мами които кърмеха и пушеха. Много грозно, и мисля, че за бебешката малка душичка това е много неприятно.
ИзображениеИзображение
[/url]Изображение
Аватар
nadinbg2002_
Пристрастен
 ---

Мнениеот zoya_kk на 25 Ное 2007 10:49

това е най-тъпото нещо, което една майка може да направи за бебето си - да пуши и кърми! за мен това е или безотговорно нагло поведение или липса на каквато и да е компетентност и интелект. с една дума или си прост или си нагъл.
Изображение
Аватар
zoya_kk
Сериозен
 ---

Мнениеот Rumy на 25 Ное 2007 11:45

Тютюнопушенето е вредно за бебето не само по време на бременността, но и по време на кърменето. Ето няколко мнения на лекари - специалисти по темата:

"Тютюнопушенето по време на бременност води не само до забавяне на интраутеринния растеж и намалено тегло на бебето при раждане. Установява се, че може да се стигне до трайна съдова увреда, която да се манифестира клинично в по-късна възраст."

"Тютюнопушенето по време на бременността удвоява риска за интраутеринна хипотрофия на новороденото (small for date baby). Растежа на плода се забава поради намаляване притока на кръв през плацентата и доставката на необходими за него хранителни вещества. Голяма е и честотата на преждевременно раждане. Рискът за детето е пропорционален на изпушените на ден цигари и тказването им през първия триместър го намалява най-значително. Но дори и ако тютюнопушенето не се преустанови в този срок никога не е късно да се направи – всяка отказана цигара е в полза на детето."

"Цигареният дим съдържа над 2500 химични елементи, но три от тях – carbon monoxide, никотина и кадмия – драстично забавят растежа на развиващото се бебе. Пушекът съдържа висока концентрация на carbon monoxide, смъртоносен газ отделян при изгаряне на горивото от автомобилите. Червените кръвни телца в кръвта, чиято задача е да снабдяват бебето (и разбира се майката) с кислород, игнорират кислорода в кръвния поток и вместо това се свързват здраво с carbon monoxide. Това намаляване на кислорода може да забави развитието на бебето.
Проучвания показват, че при майки, които са пушили по време на бременността вероятността от раждане на бебе с поднормено тегло се увеличава от 3 до 4 пъти. Средното тегло на тези бебета е с около 200 гр. по-малко спрямо теглото на бебетата, родени от непушачки.
Майките, които спират пушенето от 4 месец на бременността имат бебета с тегло при раждането съвместимо с тези на непушачките. В допълнение преждевременните раждания намаляват с 26 %. Майките, спрели пушенето след 16, но преди 30 седмица от бременността имат бебета с по-високо тегло при раждане, от бебетата на майките, пушили по време на цялата бременност, но по-ниско от бебетата на непушачките.
Никотинът е мощен наркотик, към който човек се пристрастява бързо. Той възбужда нервната система, както на майката, така и на бебето като кара сърцето да бие по-бързо и стеснява кръвоносните съдове. Това намалява количеството на кислород и хранителни вещества към бебето. Кадмият блокира действието на един важен елемент – цинка. Ниските нива на цинк са асоциирани със забавяне на развитието и последващо раждане на бебе с поднормено тегло.
Кърмачките, които пушат отделят около 30 % по-малко мляко от непушачките, което резултира в по-бавното увеличаване теглото на бебето. Освен това никотинът се концентрира в кърмата и може да възбуди бебето, да предизвика интензивен плач, колики и проблеми със съня.
При бебета, излагани на пасивно пушене по време на бременността и след раждането се увеличава риска от раждане с поднормено тегло, инфекция на средното ухо и инфекции на горните дихателни пътища."

"При пушачките се открива наличие на никотин в майчиното мляко, което може да причини намаляване или изцяло липса на кърма, както и да се отрази на цялостното й “производство”. След раждането, пасивното пушене излага новороденото на риск от респираторни болести, колики, а също така е факт, че процентът на починали от “синдрома на внезапната смърт на новороденото” бебета на пушачки е по-висок от този на новородени от непушачки. "

"Пушенето понижава способността на организма да усвоява някои витамини и минерали. Едно от последните проучвания показва, че майките пушачки са с намален йоден транспортен капацитет, който може да доведе до същия дефицит и у кърмачето (Лорбърг 2004). Изследването е проведено в Дания – страна, в която по времето на изследването не се е употребявала редовно йодирана сол. Йодният дефицит е обект на особен интерес, тъй като е основната причина за предотвратими мозъчни увреждания и забавено умствено развитие в световен мащаб.
Според проучването на д-р Питър Лорбърг пушенето намалява транспорта на йод в кърмата и по този начин увеличава риска от мозъчни нарушения. "По време на кърмаческия период, тироидната функция на бебето зависи от йодното съдържание в майчиното мляко” – посочва Лорбърг. Изследването не прави конкретни предложения за йодна добавка при пушещите кърмачки.
Всяка чаена лъжичка йодирана сол осигурява 400 mcg йод. Препоръчителната доза йод за кърмачките в САЩ е 290 mcg. Пушещата кърмачка трябва да обсъди с лекаря си евентуален допълнителен прием на йод или други витамини и минерали."

Извинявам се за дългия постинг, но темата е важна и дано да има по-малко пушещи и кърмещи майки.
Аватар
Rumy
Отличник
 ---

Мнениеот Nifada на 25 Ное 2007 12:07

Не съм пушила , нито пила кофеиново кафе, нито по време на бременността, нито докато кърмех. Не само цигари - ами имах един списък с храни, които вредят на качеството на кърмата и много стриктно го спазвах. А по принцип съм пушачка, не от най-страстните, но пуша нормално. За това когато някоя майка ми каже, че "не могла да спре" не го разбирам това.
ИзображениеИзображение
Аватар
Nifada
Модератор
 ---

Мнениеот manikabebo на 25 Ное 2007 16:29

Nifada написа:Не съм пушила , нито пила кофеиново кафе, нито по време на бременността, нито докато кърмех. Не само цигари - ами имах един списък с храни, които вредят на качеството на кърмата и много стриктно го спазвах. А по принцип съм пушачка, не от най-страстните, но пуша нормално. За това когато някоя майка ми каже, че "не могла да спре" не го разбирам това.

И аз също така направих. Когато бях бременна спрях цигарите и никога повече не запалих цигара. Щастлива съм, че вече не пуша.
Аватар
manikabebo
 ---

Мнениеот didi_24 на 27 Ное 2007 11:19

докато бях бременна не съм пушила също докато кърмих,но като спрях да го кърмя пак ги започнах.И аз докато бях в болницата имаше много такива майки и е много грозно.Въпреки че съм пушачка това не го разбирам да тровят децата си по този начин,издържа се аз успях 10 месеца изобщо не бях пушила и да ме пита човек защо пак почнах :roll:
Аватар
didi_24
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот angel4eto_7 на 27 Ное 2007 20:17

Аз също съм пушела по 2-3 цигари на ден като бях бременна :oops: :oops: и изобщо не се гордея с това.Но след като родих и както кърмя сега не съм палила цигара
Изображение
Изображение
Аватар
angel4eto_7
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот ваня на 01 Дек 2007 22:10

това си е д съвеста на човека според мен а и толкова до като кърмят малките създания мисля че могат да не пушат но това е май вече егоизъм на тях да им е хубаво а бебетата ... нищо им няма
Аватар
ваня
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Toni_Jeleva на 08 Дек 2007 16:46

Аз мисле че е най-лошото да пушиш и да кърмиш, аз ги спрях още на 1 месец, като разбрах че ще съм мама
Изображение
Изображение
Аватар
Toni_Jeleva
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот krisi_13K на 08 Дек 2007 20:56

Toni_Jeleva написа:Аз мисле че е най-лошото да пушиш и да кърмиш, аз ги спрях още на 1 месец, като разбрах че ще съм мама

:oki:
Изображение

Изображение
Аватар
krisi_13K
Отличник
 ---

Мнениеот Elisha на 08 Дек 2007 22:17

Бременна да припалва как да е,не казвам че е редно, но поне плацентата е един вид филтър, но при кърменето всичко отива директно в бебешкия организъм чрез кърмата. Не е правилно да кърмиш и пушиш. Ако толкова не можеш без цигара е по-добре за детето да спреш да го кърмиш, отколкото да го тровиш и то УМИШЛЕНО.
Изображение
Изображение
Аватар
Elisha
Жител на Mamaibebe
 ---

Re:

Мнениеот vikij на 06 Фев 2008 11:20

angel4eto_7 написа:Аз също съм пушела по 2-3 цигари на ден като бях бременна :oops: :oops: и изобщо не се гордея с това.Но след като родих и както кърмя сега не съм палила цигара

това важи и за мен
Изображение
Аватар
vikij
Начинаещ
 ---

Re: Пушене и кърмене!?!

Мнениеот ive на 06 Фев 2008 15:54

Най-добре е да не се пуши, разбира се - не само за детето, но и за майката, и за околните и т.н.
НО
Съжалявам, че не мога да намеря статията на един американски лекар (беше нещо към Ла Лече Лига), според който е по-добре да кърмиш и да палиш по някоя цигара (след кърменето обаче), отколкото изобщо да не кърмиш. Просто друга гледна точка... Освен това - нищо не е доказано... Понякога супер крайните изказвания са излишни! Между другото нали знаете, че по принцип дишаме отвратителен въздух (тази мъглива зима например в София изобщо не осигури и грам чист въздух за децата ни навън), ядем и пием боклуци като цяло (нищо, че се стремим да ги подбираме) и куп други неща, които са в ежедневието ни...
Аватар
ive
Начинаещ
 ---

Следваща

Назад към Здравословно хранене и Рецепти