От кога може да пие прясно мляко?

Споделете вашия опит за кърменето и детското хранене.

Модератори: ALEKS, nikita_perez, Nifada

Re: От кога може да пие прясно мляко?

Мнениеот zhanina на 20 Апр 2011 10:50

А в яслата няма ли в менюто например кифла с чаша прясно мляко, или пък макарони с прясно мляко?
zhanina
Пристрастен
 ---

Мнениеот lili8305 на 02 Авг 2011 13:46

Аз съм давала след годинка и половина, без да прекалявам, защото й разхлабваше стомахчето.
lili8305
Сериозен
 ---

Мнениеот valentina0577 на 22 Яну 2012 01:13

Моята дъщеря е на 1 годинка.Досега съм и давала пряано мляко в кремчета или кисели,но тези дни ще и дам да го опита в чист вид.
Изображение
Изображение
Изображение
valentina0577
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот ewka на 26 Яну 2012 11:10

Прясното мляко се дава след ДВЕ годинки и не трябва да е често.За предпочитане са всички други млечни:кисело мляк,сирене,кашкавал,извари и т.н.,но прясното мляко в чист вид-не! Не бързайте с него,ама хич!
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Изображение
Aдриан - 21/07/2008 3150,52
Виктор - 10/06/2012 3050,51

Човек не може да намери успокоение нито в работата, нито в удоволствията, нито в манастира, а само в собствената си душа..." (Съмърсет Моъм, "Цветният воал")
"DON'T FORGET TO PRAY TONIGHT BECAUSE GOD DIDN'T FORGET TO WAKE YOU UP THIS MORNING..."
Аватар
ewka
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот ewka на 26 Яну 2012 11:13

В различните краища на света въз основа на проучвания са съставени списъци на храните, предизвикващи най-често алергия. Разликите между тези списъци обикновено са доста големи. Има обаче едно съществено изключение - във всички тях, като храна, най-често предизвикваща алергии, на първо място е прясното краве мляко. Затова е особено важно млечните продукти, и най-вече прясното мляко, да се включват много внимателно в менюто на малките деца.

Препоръчителна възраст за включване в менюто на детето на млечните продукти е около 10 месеца. Ако в семейството няма история на алергии, можете постепенно да започнете прибавянето на сирене, извара, кисело мляко и масло. Някои майки предпочитат вместо масло да добавят растителни мазнини (зехтин, слънчогледово олио), тъй като те съдържат мононенаситени мазнини и са по-полезни.

Ако обаче някой член на Вашето семейство има алергия (независимо дали става дума за родител или по-голямо дете), препоръчително е да изчакате до третата година на детето, преди да включите млечните продукти.

С прясното краве мляко обаче не бива да се бърза, тъй като то е по-силен алерген от приготвените от него продукти. В западна Европа е практика децата, които по някаква причина вече не сучат, до третата си година да пият адаптирано мляко. Вече и на нашия пазар се продават адаптирани млека за деца над 1 годинка. Те всъщност представляват един по-плавен преход между кърмата (или адаптираните млека за бебета) и прясното краве мляко.

Ранното въвеждане на прясното мляко е вредно, дори да изглежда, че детето го понася добре. То може да доведе до развитие на алергии, които, понякога, на пръв поглед нямат нищо общо с него! Също както при ранното захранване и при деца, които не са кърмени, прекалено ранното даване на прясно мляко може да предизвика алергии. В гореизброените случаи алергиите се срещат няколко пъти по-често, отколкото при кърмените при поискване и правилно захранени деца. Когато включите прясното мляко в менюто на детето, предпочитайте пълномасленото пред обезмасленото до 3-годишна възраст на детето. След 3-год. възраст се препоръчва детето да пие частично или напълно обезмаслено мляко.
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Изображение

Човек не може да намери успокоение нито в работата, нито в удоволствията, нито в манастира, а само в собствената си душа..." (Съмърсет Моъм, "Цветният воал")
"DON'T FORGET TO PRAY TONIGHT BECAUSE GOD DIDN'T FORGET TO WAKE YOU UP THIS MORNING..."
Аватар
ewka
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот zhanina на 30 Яну 2012 18:09

Тази цялата информация всички ние сме я чели, но практиката показва друго. Всички майки с които съм говорила по тази тема, които са в чужбина, където се препоръчва прясно мляко след 3г., казват съвсем друго! Дори започват да дават прясно мляко много по-рано - 9-10-месечна възраст, и то точно по препоръка на лекар! За мен адаптираното мляко си остава химия и продукт на индустрия с огромни печалби и масирани реклами. (може би изключения правят само тези адаптирани млека, които са за деца с алергии и няма други варианти). Който си е записал детето на кухни на 10 месеца, не може да каже че не му дава мляко(дори да ползват сухо мляко, а не натурално, то не е адаптирано, някои частни кухни имат отделни менюта за деца с алергии и единствено там използват специални адаптирани млека). Ние се записахме на частна кухня и заявявах само за дните в които няма мляко, или кремовете с мляко не ги давах. Обаждах се по телефона да ми прочетат какво има вложено в ястието, да знам дали да го поръчвам. А да не яде прясно мляко до 3г., това ми се вижда невероятно! Как ще яде само адаптирани млека толкова дълго, при положение че има деца, които ги отказват много рано и не ги искат изобщо! (Моето за щастие е пило адаптирано мляко само 1 път, когато бях с висока температура и не беше препоръчително да кърмя), а когато започнах да давам млечни каши с вложено адаптирано мляко, категорично ги отказа, без значение какви видове и марки бяха....
zhanina
Пристрастен
 ---

Мнениеот valentina0577 на 30 Яну 2012 19:09

Така е,всички сме го чели това.Дъщеря ми е кърмена 1 месец,захранена е на 4 месеца.Не знам,ама няма НИКАКВИ алергии и е супер здрава.По-здрава от много свои кърмени връстници.Сиренето и го въведох на 7 месеца,а десертите с прясно мляко-на 10.Отказа адаптираното мляко да го пие като беше на 5 и всички опити да я върна към него бяха безуспешни.Слагах го в плодовите пюрета и така го ядеше.Но не ядеше млечни каши,които се правеха с АМ.Ядеше само тези,които се правеха с вода.А в тях какво мляко мислиш,че има-прясно.До 10 месеца да рупа само моркови със сигурност не бих си оставила детето :lol: На 7 месеца въведох и киселото мляко-обожава го.Та,имах предвид,че факторите,от които зависи кога една майка ще въведе прясното мляко са много.Аз знам,че най-ранният срок за въвеждане на прясното мляко за пиене е след една годинка и смятам към него да се придържам.Последно време много се спекулира с алергиите и ако трябва всичко да се спазва майката-кърмачка трябва само краставици да яде,а кърмата от въздуха ще идва...А детето пък само на кърма трябва да е до 1 годинка.В кухнята с какво мляко се готви-с прясно.
Изображение
Изображение
Изображение
valentina0577
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот ewka на 02 Фев 2012 16:45

Момичета,все едно слушам баба ми :lol: Недейте така.Това,че дете не проявява алергия сега,не значи,че недай Боже не може да прояви някога. Млечните продукти са едно,млякото в чист вид съвсем друго нещо. Дори в природата,където е най-чистият вид на нещата го има...мляко пият само бебета животни,големите отказват инстинктивно.Питайте лекар да ви каже,на мен ми го е казвал познат лекар,че не само за децата се отнася,а и за възрастните.Леко с прясното мляко. А за детските кухни,в нашата нямаше мляко никакво,нито в манджи,нито в десерти.Изрично бяхме предупредени,за което!!! Но то си е въпрос на избор! Аз не съм спазвала чак до 3 години,но поне изчаках две!
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Изображение

Аватар
ewka
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот gabinki на 02 Фев 2012 17:58

Ох,като чуя прясно мляко и зле ми става-много оспорван продукт,аз лично смятам прясното мляко за вредно дори и за възрастни,използвам го много пестеливо за нас и за синът ми,който е вече уж голям и не съм съгласна първо,че прясното мляко може да се слага под общ знаменател с другите млечни продукти и второ,че със алергиите се спекулира,процента на алергичните хора расте непрекъснато и още нещо много важно-неправилното хранене в ранна възраст обрича децата на много проблеми в бъдеще,а не веднага след даването на определена храна.Никога не съм разбирала какъв е този стремеж детето да се тъпче със всичко,особено с неща които нито са полезни,нито са нужни на организма.Важно е да яде неща от които расте здраво.Аз лично познавам деца на възрастта на синът ми,които са хранени много безразборно,до към 3 години въбще не са боледували и изведнъж-БУМ,болест след болест,късни алергии,проблеми...И още нещо последно,храната влияе и върху нашата психика,върху поведението ни,храната храни и мозъка,така че и от тази страна не е за подценяване какво ядем,всички знаем че има храни които ни правят щастливи като пресните плодове и зеленчуците и храни които ни скапват без да се усетим-като тежки меса,солени колбаси,захари и т.н.
Изображение
ИзображениеИзображение
Аватар
gabinki
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот zhanina на 03 Фев 2012 16:06

ewka написа: А за детските кухни,в нашата нямаше мляко никакво,нито в манджи,нито в десерти.Изрично бяхме предупредени,за което!!! Но то си е въпрос на избор!

Значи млечната кухня в Дупница Сити не е млечна
:wink2:
zhanina
Пристрастен
 ---

Мнениеот ewka на 11 Фев 2012 22:44

gabinki написа:Ох,като чуя прясно мляко и зле ми става-много оспорван продукт,аз лично смятам прясното мляко за вредно дори и за възрастни,използвам го много пестеливо за нас и за синът ми,който е вече уж голям и не съм съгласна първо,че прясното мляко може да се слага под общ знаменател с другите млечни продукти и второ,че със алергиите се спекулира,процента на алергичните хора расте непрекъснато и още нещо много важно-неправилното хранене в ранна възраст обрича децата на много проблеми в бъдеще,а не веднага след даването на определена храна.Никога не съм разбирала какъв е този стремеж детето да се тъпче със всичко,особено с неща които нито са полезни,нито са нужни на организма.Важно е да яде неща от които расте здраво.Аз лично познавам деца на възрастта на синът ми,които са хранени много безразборно,до към 3 години въбще не са боледували и изведнъж-БУМ,болест след болест,късни алергии,проблеми...И още нещо последно,храната влияе и върху нашата психика,върху поведението ни,храната храни и мозъка,така че и от тази страна не е за подценяване какво ядем,всички знаем че има храни които ни правят щастливи като пресните плодове и зеленчуците и храни които ни скапват без да се усетим-като тежки меса,солени колбаси,захари и т.н.

Напълно съгласна! :D
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Изображение

Аватар
ewka
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот ewka на 11 Фев 2012 22:47

zhanina написа:
ewka написа: А за детските кухни,в нашата нямаше мляко никакво,нито в манджи,нито в десерти.Изрично бяхме предупредени,за което!!! Но то си е въпрос на избор!

Значи млечната кухня в Дупница Сити не е млечна
:wink2:

Млечна кухня се казва,не защото има мляко в храната! :mrgreen: :mrgreen: Млечната кухня е преходна м/у кърмачета,към нормална храна и понеже кърмачетата се хранят с мляко /кърма или АМ/ кухнята се нарича така. В Дупница в кухнята пише следното: месото е само пилешко /т.е. ти да даваш друго по избор/,не се използва никакво мляко или яйца!!! :wink:
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Изображение

Аватар
ewka
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот valentina0577 на 12 Фев 2012 01:06

И сигурно е много полезно и на детенцето му е голям кеф само пилешко да яде... :roll:
Изображение
Изображение
Изображение
valentina0577
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот valentina0577 на 12 Фев 2012 10:53

ewka,ами щом е нямало мляко в яденетата,поне детето ти пиеше ли го отделно?Защото моята дъщеря отказа АМ на 5 месеца :( И затова аз предпочитам в яденетата да има мляко,пък било то и прясно.Кисело мляко ядем без проблем.
Изображение
Изображение
Изображение
valentina0577
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот zhanina на 12 Фев 2012 16:35

Аз не съм запозната тук държавната кухня какво месо предлага, но и двете ястия за деня съдържат някаква кайма. По тази причина се насочих към частната кухня, защото там едното винаги е с месо, другото не. Месото, което предлагат е пилешко, пуешко, заешко, телешко, свинско, риба. От там поръчвам храна 2-3 пъти седмично, за разнообразие, защото не мога винаги да осигуря това разнообразие от месо. Млякото, което ползват е прясно мляко, а за диетичното меню адаптирано.

В нашето меню присъстват следните продукти:
- риба – богата е на мастни киселини, които предпазват от сърдечно-съдови смущения;
- мляко и млечни продукти – необходими за усиления растеж на костната система;
- зърнени храни, варива;
- прясно месо – заешко, пилешко, пуешко, патешко, телешко, свинско /нетлъсто/;
- зеленчуци и плодове
При добре съставено меню хранителните вещества взаимно се допълват и се постига пълноценно хранене на детето.

СТАНДАРТНО ОБЕДНО МЕНЮ
Понеделник – 13.02.2012год.
Крем-супа от броколи
Кус-кус с моркови и сирене
Крем портокал

Вторник – 14.02.2012год.
Доматена супа
Пиле селска каша
Млечен крем с ябълки

Сряда – 15.02.2012год.
Супа от риба по рибарски
Картофи плакия
Грис халва

Четвъртък – 16.02.2012год.
Супа от звездички
Свинско с грах
Мляко с ориз

Петък – 17.02.2012год.
Супа от спанак и моркови
Мусака
Млечен кисел

Събота – 18.02.2012год.
Млечна супа с грис и сирене
Заек яхния
Крем ягода

Неделя – 19.02.2012год.
Пиле-варено
Гювеч по овчарски
Мус от праскови

ДИЕТИЧНО ОБЕДНО МЕНЮ

Предлаганото меню е за деца с алергии към кравето мляко и яйчния прах. То е обедно и осигурява само 30% от необходимия хранителен прием за деня.

Понеделник – 13.02.2012год.
Супа от броколи
Кус-кус с пиле
Крем портокал

Вторник – 14.02.2012год.
Летен борш
Свинско с праз
Крем с ябълки

Сряда – 15.02.2012год.
Доматена супа
Пиле кавърма
Грис халва