От кога може да пие прясно мляко?

Споделете вашия опит за кърменето и детското хранене.

Модератори: ALEKS, nikita_perez, Nifada

Re: От кога може да пие прясно мляко?

Мнениеот billy на 22 Ное 2008 15:48

много ме е страх от алергии и затова 4 години давах само адаптирано мляко. статистиката сочи, че всяко пето дете е с млечна алергия.
billy
Редовен
 ---

Мнениеот Jilina на 02 Дек 2008 23:39

Аз преди около 2 седмици и дадох за пръв път да пие прясно мляко /нискомаслено/, защото имаме огромен проблем с постоянен запек и се надявах да и помогне малко. Иначе в кремчета съм и слагала, ама тя не си пада по сладкото и не ги е яла.
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Jilina
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот ива8717 на 19 Дек 2008 23:24

Да ви пита на колко месеца почнахте да давате прясно мляко?Питам ви защото нащата докторка ми каза да правя кисели и картофеното пюре със прясно мляко.На мен ми се стува,че е рано да му давам пръсно мляко,но не съм сигорна дали е така.Помогнете!!!! :?
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=328525Изображение[url=http://www.[url=http://www.mamaibebe.com]Изображение[/url]mamaibebe.com]Изображение[/url][url=http://smiles.33b.ru/smile.121662.html]
ива8717
Начинаещ
 ---

Мнениеот mi6a на 20 Дек 2008 23:37

Ива прочети мненията и в двете теми и ще разбереш мненията. Общо взето почти всички ще ти кажат че ви е супер рано за това, да не кажа по-голяма дума. Нали детенцето ти е на 4 месеца още или греша. Та на 4 месеца освен кърма или АМ много от нас друго не са давали, пък камо ли прясно мляко. Но всеки си преценява, просто изчети темата и си помисли.
Аз прясно мляко още не съм давала, малката ми е на година и осем месеца. Скоро смятам да и дам.
А кисели с прясно мляко е яла някъде от 9тия месец когато я записах на кухня
Изображение

ИзображениеИзображениеИзображение

http://save-darina.org/
http://www.protegniraka.bg/
http://procreditbank.bg/main/bg/contributors.php?here=0
не бъди безразличен, можеш да помогнеш!
Аватар
mi6a
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот kirilka на 22 Яну 2009 13:42

ние сме на адаптирано до 2 години и кремчета, картофено пюре, грис не яде моята от извесно време и изчаквам да и мине и тази мания иначе и ги правех с прясно мляко и малко захар. Такива и давам от 10 ия месец. А и мен ме вълнува от кога да започна да и давам поне на закуска прясно мляко чаша но мисля че е рано- давам и кисело с бисквити или плодово.
Изображение
Аватар
kirilka
Пристрастен
 ---

Мнениеот v_m_b на 13 Фев 2010 17:09

Аз на Криско от 2 седмици замествам АМ с прясно мляко сутрин и на обед като си ляга. Това се равнява на около 400грама на ден чисто прясно мляко и отделно в кремчетата има, които яде всеки ден. някой наясно ли е дали не е грешно приемането на толкова прясно мляко за грешно?
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
v_m_b
Пристрастен
 ---

Мнениеот Ваня Мечевска на 14 Юни 2010 23:50

след годинка по препоръка на педи давам пр.мляко
Изображение
Дневникът на Валентино
Мама ме кърмеше 1г и 2м
Аватар
Ваня Мечевска
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот tsufi на 22 Юли 2010 12:09

Ние досега сме на АМ, но съм му правила кремчета с прясно мляко. От утре ще пробвам да му дам да пие в чист вид като заместител на АМ. Дано му хареса, защото АМ много скъпо ми излиза, а и педи ми каза, че няма проблем да му давам.
Изображение
[img]http://24.media.tumblr.com/tumblr_m8jgeejKWo1rcsfzho4_250.gif][/img]
Аватар
tsufi
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Didko_Yoki на 22 Юли 2010 12:59

Преди да стане на година започнах да му правя попарките сутрин с прясно мляко.
Изображение Изображение
Аватар
Didko_Yoki
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот zhanina на 18 Апр 2011 21:44

Здравейте!
Мен също много ме интересува тази тема - ОТКОГА ПРЯСНО МЛЯКО?
Чета по-горе, че някои педиатри са препоръчали още за захранването картофеното пюре да се прави с прясно мляко и по същия начин и нашата педиатърка каза че може да й правя картофено пюре с прясно мляко. (5 месеца беше само на кърма, след което започнахме захранването, но не съм слагала никакво прясно или адаптирано мляко, продължих с кърменето до 11 месеца) За директна консумация на прясно мляко, педиатърката ни каза че може да пие прясно мляко след 12 мес. Започнах да давам на 1.1г. прясно мляко, което е от фирмен магазин на Земеделския институт в Стара Загора и е с масленост 3%. Радвам се че има такова мляко в града, защото от една страна е свежо - прясноиздоено е всеки ден и освен това е и пастьоризирано. Млеката в кутии с тези дълги срокове на годност ме притесняват, но ако нямаше това мляко, което купуваме, щях да предпочета варианта с фабричните млека, които са пастьоризирани, защото нямам никакво доверие на домашното мляко, при което никога не може да е сигурно каква е хигиената и има случаи на бактериални зарази на малки деца от краве и козе мляко!
Като питах как да давам прясното мляко, нашата педиатърка каза че може да го пие от чашка. Не иска да пие мляко в чист вид(нито пък сокове, айрян, чай, пие само вода, а плодовете и киселото мляко си ги яде натурални). Иначе в кремове, грис, попара прясното мляко много го харесва и вече отказва попара с вода, или макарони с вода. Ще допълня също, че по време на 11 месеца кърмене, когато съм била с висока температура и се е налагало няколко пъти хранене с АМ, никога не го прие, нито прие млечни каши с АМ, докато зърнените каши харесваше много. На кухня се записахме на 11 месеца - частна, обаждах се да питам какво съдържа всяка рецепта и избягвах храните с прясно мляко, а в последствие започнах да давам и тях - кремовете, млечни кисели, крем пита и др.
Вие как бихте коментирали това, че има майки, които са против прясното мляко под всякаква форма и същевременно започват да дават храна от кухнята на 10 месеца, в която е вложено прясно мляко, а иначе, хранят децата си само с АМ до 2-2.5г.?
Моля, ако има привърженици на късното въвеждане на прясно мляко - след 2г. или след 3г. също да споделят техния опит!
zhanina
Пристрастен
 ---

Мнениеот sn_vasileva на 19 Апр 2011 11:38

Доколкото знам в детските млечни кухни не ползват прясно, а сухо мляко.
Мляко в кутия купувам рядко, само като нямам домашно. А пастьоризираното мляко, не е варено мляко и част от бактериите остават живи. Такова мляко винаги го варя няколко минути. Чувала съм за случаи на ротавирусен гастроентерит от пастьоризирано мляко :(
Ние си купуваме домашно прясно мляко, което Бога ми, няма нищо общо с купеното. Да не говорим за киселото :| За съжаление детето вече не пие прясно мляко под никаква форма, колкото и да ми се иска :?
ИзображениеИзображение
Изображение

Кърменето е начин на живот, а не просто начин на хранене. Dr.William Sears
Аватар
sn_vasileva
Модератор
 ---

Мнениеот zhanina на 19 Апр 2011 12:17

Това мляко от Земеделския институт, въпреки че е пастьоризирано, задължително го варя преди да приготвя нещо с него и за детето и за нас. А домашното мляко, въпреки че е истинско, не подлежи на никакъв санитарен контрол и единственото на което може да се разчита е сваряването му, което не винаги е достатъчно! Все пак, важно е домашното мляко да не се приема несварено! Също така, никога не бих купила домашно мляко от улицата от неизвестен източник и мръсни бутилки. Това, което ние купуваме се доставя в специални съдове, след което се поставя в хладилна машина и млякото се налива от машината в стерилни бутилки с плътни капачки.
Малко се отклоних, връщам се на основния въпрос - откога прясно мляко?
zhanina
Пристрастен
 ---

Мнениеот sn_vasileva на 19 Апр 2011 12:40

На въпроса-според мен след 1-1.6г. може да се дава под форма, в която детето приема-течна или на кремчета и др. десерти. Аз съм давала и по-рано в палачинки например :)
Ако не ме лъже паметта прясното не се усвоява така добре като киселото и прави "филм" в стомахчето не само детето, но и на възрастния. Киселото е за предпочитане, но пак е въпрос на вкус и индивидуалност :)
п.п.Тази инициатива в Ст. Загора е наистина добра 8) Иначе и аз не купувам и не бих купила от улицата каквото и да е, камо ли мляко :|
Чудя се как стои въпроса с високо маслените млека като биволско например?
ИзображениеИзображение
Изображение

Кърменето е начин на живот, а не просто начин на хранене. Dr.William Sears
Аватар
sn_vasileva
Модератор
 ---

Мнениеот zhanina на 19 Апр 2011 15:45

sn_vasileva написа:Ако не ме лъже паметта прясното не се усвоява така добре като киселото и прави "филм" в стомахчето не само детето, но и на възрастния. Киселото е за предпочитане, но пак е въпрос на вкус и индивидуалност :)

Това че прясното мляко не е подходящо за човешкото бебе, защото съставът му е подходящ за кравешкото бебе наистина е така и е много подробно обяснено в книгата "Сила за живот", както и това че прясното мляко образува слуз по вътрешната стена на червата, поради което пречи на власинките да функционират ефективно и да се усвояват пълноценно полезните вещества. Киселото е по-приемливият вариант, защото при ферментацията е пресечен млечният белтък, но въпреки това, прясното мляко се използва за храна от човека от векове и щом се препоръчва като ценна храна за подрастващите, значи наистина е такава. За мен лично е много по-добре когато детето е достатъчно голямо (не под 12 мес.) да приема прясно мляко, а не адаптирано мляко, да не говорим за храните-боклуци, които носят посланието "пълни с мляко". А за храненето на възрастните има съществена разлика. За детето се препоръчва прясно мляко, за възрастните не толкова, за детето се препоръчва краве масло, за възрастните не толкова, за детето е важно да приема яйца(жълтък), за възрастните консумацията на храни с високо съдържание на холестерол би могло да бъде вредно. По същия начин стои въпросът и с консумацията на месо - за подрастващия организъм е важно да приема месо, поне до 20-годишна възраст, докато за възрастните, колкото напредва възрастта, толкова повече е желателно да се намали консумацията на месо или изцяло да се спре! (аз съм вегетарианка от 16г., но за детето си гледам да осигуря разнообразно, домашно месо)
sn_vasileva написа:п.п.Тази инициатива в Ст. Загора е наистина добра 8) Иначе и аз не купувам и не бих купила от улицата каквото и да е, камо ли мляко :|

http://zem-ins-stz.hit.bg/indexbg.html
Това не е инициатива, този институт се занимава с научна дейност и е създал собствено производство. Във фирмения си магазин продават не само прясно мляко, а също и кисело, яйца, пуешко месо, заешко месо. Винаги има много клиенти, което показва, че всички са доволни от продукцията им. Имат изнесена информация за елитните крави, които отглеждат, за качествата на добиваното мляко, както и за технологичния процес. Другото, което е показателно за качествата на това мляко е, че се заквасва много добре, като не съм сигурна дали мляко от кутия би могло да стане на кисело мляко. Един дълъг период подквасвах мляко за детето от тяхното, след което започнах да давам и от тяхното кисело мляко (което си е фабрично запечатано в кофички, както всяко друго кисело мляко на пазара, на вкус е по-кисело, което значи че използват българска закваска, докато повечето кисели млека са сладникави, заради вносната закваска и могат да останат със седмици в хладилника, без изобщо да се промени вкусът им)
sn_vasileva написа:Чудя се как стои въпроса с високо маслените млека като биволско например?

Нашата педиатърка каза, че млеката с висока масленост са по-тежки.(ставаше въпрос за киселите). Каза да даваме 3.6%, но от време на време каза че може и 4.5% А по отношение на това от какво животно е най-добре да е прясното мляко, което да започне да приема детето, след като приключи кърменето, писах на д-р Лалова, хомеопат, която консултира и тук във форума, тя не ми отговори от кога може да започнем с прясно мляко, но ми писа, че млякото, което е най-близко до майчината кърма това е козето мляко и ми препоръчва да започна с него. По обективни причини няма от къде да се снабдявам с такова мляко, но поне купувам на детето козе сирене.
Последна промяна zhanina на 21 Апр 2011 09:42, променена общо 1 път
zhanina
Пристрастен
 ---

Мнениеот Galka Metalikova на 20 Апр 2011 10:43

Аз прясно мляко чисто за пиене все още не съм му давала,а в кремчета започна да яде на 1.8,когато тръгна на ясла.
[img]picasaweb.google.com/112197831650942360748/Snimki?locked=true#5563886140370483874[/img]
Galka Metalikova
Пристрастен
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Здравословно хранене и Рецепти