Кърмите ли децата си?

Споделете вашия опит за кърменето и детското хранене.

Модератори: ALEKS, nikita_perez, Nifada

Мнениеот Mama Rali i Mitko на 25 Авг 2007 10:06

Кърмих малкия почти до 7-я месец.Кърмата много ми намаля,а и започнах да пия едни лекарства и по лекарски съвет вече не кърмя детето...
Знам,че идва един момент когато трябва да престанеш да кърмиш,но наистина има едно особено усещане когато кърмиш детенце ..Когато то се е сгушило в теб...Не ми беше лесно да кърмя,но ми беше много приятно :loveletter: Напоследък с носталгия си спомням за времето когато кърмих...
[url=http://www.mamaibebe.com]
Изображение
Аватар
Mama Rali i Mitko
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот sfesn0t0 на 25 Авг 2007 10:19

ninina написа:...но мисля да ги прибавям към картофа, а не по отделно. А и супичката ми се вижда много добра идея

по-добре свари и давай всичко заедно- ако не яде тогава отделяй по един зеленчук, за да установиш какво не яде. обикновено на малките бебета не им харесва моркова. но около годинка така или иначе вкусовете пак се променят... тъй че- хич не се притеснявай, каквито и вкусови предпочитания да има.
иначе е много по-добре ти да си вариш зеленчуците, а по-късно и месото и рибата- 1/2 час отнема дневно, но поне знаеш какво даваш на детенце, а можеш и да приготвяш за 2 дни и да отделяш утрешната порция в хладилника (аз поне така правех). освен това никога не съм й давала готови пюрета и със сигурност не съжалявам.
Изображение

Изображение
Аватар
sfesn0t0
Отличник
 ---

Мнениеот k@nella на 25 Авг 2007 10:51

sfesn0t0 написа: наистина са спорни мненията за кърмещите мами... но аз искрено да ви кажа, смятам че мама, която има кърма а не кърми, просто не изпълнява задълженията си като такава... така го чувствам.. така го пиша... отделно са усещанията за близост и т.н.

Тук и аз се съгласявам :oki: Това си е задължение и отговорност,а близостта си идва от само себе си.Майките,които не могат да кърмят дълго,да не би да са по-малко близки с децата си?
Аватар
k@nella
Отличник
 ---

Мнениеот Milasimi на 27 Авг 2007 15:39

Дъщеря ми е на 10.5 мес. и продължавам да я кърмя по няколко пъти денем и по три пъти нощем. Кърмата в едната ми гърда спря преди повече от два месеца, но се справям с другата. Кърменето вече е донякъде "проформа", реално разчитаме на пасирани пресни плодове, варени зеленчуци, няколко вида пюрета (по лъжичка-три), сок и каша - всичко пасирано заедно. Малката не яде нито пюре, нито каша, нито плод, нито хляб, нито месо, нито нищо друго самостоятелно.
:roll: На водичка се отвори едва преди месец (макар от едномесечна възраст да й даваме всекидневно по малко), а сокчета и до ден днешен не пие. По въпроса за последните - Линка е премахнат от Модератор
П.П. Има ли правила против постването на линкове тук и ако да, как да укажа такъв. Благодаря.
Последна промяна Milasimi на 28 Авг 2007 12:57, променена общо 1 път
Milasimi
 ---

Мнениеот sfesn0t0 на 27 Авг 2007 15:56

Milasimi написа:Дъщеря ми е на 10.5 мес. и продължавам да я кърмя по няколко пъти денем и по три пъти нощем. Кърмата в едната ми гърда спря преди повече от два месеца, но се справям с другата. Кърменето вече е донякъде "проформа", реално разчитаме на пасирани пресни плодове, варени зеленчуци, няколко вида пюрета (по лъжичка-три), сок и каша - всичко пасирано заедно. Малката не яде нито пюре, нито каша, нито плод, нито хляб, нито месо, нито нищо друго самостоятелно.
:roll: На водичка се отвори едва преди месец (макар от едномесечна възраст да й даваме всекидневно по малко), а сокчета и до ден днешен не пие. По въпроса за последните - вж. тук:

:oki: точно така е. а когато става изобщо дума за сок- то говорим за прясно изцеден сок от портокал или какъвто и да е друг плод. и Миата между другото не пиеше изобщо сок (да отбележа отново от прясно изцеден портокал), но започна преди около месец- т.е. когато навърши годинка. просто вкусовете на малките ни се изменят с всеки изминал ден...
Изображение

Изображение
Аватар
sfesn0t0
Отличник
 ---

Мнениеот kate на 27 Авг 2007 16:32

Ох....аз много се надявам да имам кърма..и да мога да я кърмя...
Това е единственото ми притеснение.. :jesus:
Изображение Изображение

Няма неизпълнени мечти - има изоставени желания!Изображение
Аватар
kate
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Milasimi на 28 Авг 2007 08:01

Ох....аз много се надявам да имам кърма..и да мога да я кърмя...
Това е единственото ми притеснение...

Нощното кърмене, което много от родителите прекратяват, преди да се е превърнало в част от режима на бебето, определено много допринася за дълготрайното кърмене. Другото са течности, течности, течности и, доколкото е възможно, някаква психическа уравновесеност. Имам предвид - липса на нещо натрапчиво, което непрекъснато да трови мислите на кърмачката (диета, сем., фин. проблеми, пр.) - пак казвам, доколкото е възможно на практика. Стресът много занижава производството на кърма - не този, всекидневният, а някакъв свръх него, допълнителен, временен - който допълнително обременява, угнетява кърмачката и резултатът е кръг омагьосан.
Аз например много се тревожех от един проблем седмици наред, когато Виктория беше на 8 мес., и кърмата в едната ми гърда спря; а когато през 9-я мес. проблемът се разреши, дясната гърда започна да произвежда повече и от до момента.
Кафето и цигарите допълнително понижават производството (аз лично спрях и двете).

Течности ще пиеш водичка, чайчета, най-добре фрешове, ако можеш - и не забравяй, че разните там готови "натурални" сокове и всякакви безалкохолни (газираните особено), когато се употребяват систематично в повишени количества от нормалното за теб до момента, се отразяват в допълнителни килца. :( Пий течности дори пряко волята си, без да си жадна, защото резултатът е като да се нахраниш - за момента и после пак трябва "да заредиш батериите"... :)

Естествено, че можеш да откърмиш до късен, късен период! Я питай мами, които са с по 2 и повече бебета и пак ги кърмят - че какво остава за нас, дет сме с едно и, най-важното, имаме МЕРАК да го храним така, както природата ни е облагодетелствала (колко майки без кърма или другояче възпрепятствани биха дали какво ли не да са на наше място...). ;)
Milasimi
 ---

Мнениеот Milasimi на 28 Авг 2007 08:14

А има изроди в България, които си позволяват да "възпитават" неопитните родители и да експериментират с бебетата по начини, морално остарели и отдавна отречени не само от всякакви науки, но и от всякакви ПРАКТИКИ. Особено на фона на "модното" напоследък при младите специалисти-педиатри схващане бебетата да са изцяло на кърма не до 6-я, а до 8-я месец дори, поради не особено належащата нужда на бебето от друго.
(ние сме живият пример за истинността на горното - не поради "модата", а поради обстоятелства)

Ще си позволя да цитирам от писмо на една, в мои очи, авторитетна дама с колоритен език:

Ми то, ако я слушам [педиатъра - бел.м.], от 40-я ден трябваше да почнем да поим със сокове, а ние до тоз момент още не сме дали една капка и ще почнем след 8-я месец. И да захраним от 50-я ден, че да наддава по кило, за да угодим на педиатърката.
Една голяма част от старите доктори, въобще не четат, че не трябва да се захранва рано, щото ресничестата система на тънките черва не е развита и не става правилна резорбция на храната, че после децата имат язви, гастрити и алергии. Че като даваме сокове рано - внасяме електролити, които бъбречетата, поради незрялост не могат да преработват и ги натоварваме. Ама ние като сме грамотни, се оправяме.

Какво смятате.
Milasimi
 ---

Мнениеот daniel4o1982 на 28 Авг 2007 08:41

Браво за това, което си написала. Ние с моето момиченеце се кърмим още на поискване, денонощно, но големи проблеми с педиатърката, направо се чудя какво да й обяснявам, защо не яла пюрета, защо не замествам хранене, да съм правила попари със сирене. Не че ми пука особено, ама ми писна едно и също. Добре, че навреме успях да се информирам сама и да правя, каквото аз реша и което е най-доброто. Много са зле педиатрите, но последното, което ни каза ме разби - вика: "Ако трябва ще я отбиеш, за да яде пюрета....". Е това не е ли "впечатляващо". Говорим за бебе на 6 месеца. Абе ужас. Просто призовавам майките да четат за да имат смелост да не вярват на тия неграмотни пердиатри, то ние само заради кантара ходим и ваксините, толкова е зле.....
daniel4o1982
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Мила на 28 Авг 2007 11:04

ma_nda_rinka написа:Аз все още кърмя с пълна сила и мисля да продължавам докато бебето пожелае само да се отбие. За мен това е огромно удоволствие, както и за малкия човек.

Браво една сродна душа.
И ние се кърмим и то с голямо удоволствие.
Аватар
Мила
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Jilina на 28 Авг 2007 13:00

Аз кърмих до 20-я ден защото нямам кърма иначе с удоволствие гоправех и бих продължила да го правя, ако имаше с какво. :)
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Jilina
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Nifada на 28 Авг 2007 13:15

kate написа:Ох....аз много се надявам да имам кърма..и да мога да я кърмя...
Това е единственото ми притеснение.. :jesus:

Ие се притеснявай излишно. В една друга тема прочетох, че вече ти е тръгнала коластрата, което значи, че първоначално ще си имаш кърма. А после ( да се роди живо и здраво бебче) всичко зависи от правилното кърмене, за което трябва да прочетеш много неща най-вече моят съвет е да не кърмиш на три часа, а на поискване. Бебето само ще ти регулира кърмата и ще си имаш колкото трябва.
ИзображениеИзображение
Аватар
Nifada
Модератор
 ---

Мнениеот Milasimi на 28 Авг 2007 13:20

daniel4o1982 написа:Добре, че навреме успях да се информирам сама и да правя, каквото аз реша и което е най-доброто.

Подкрепям, че това е най-безопасният път. Не че не ми се иска да имам подръка педиатър, който да ми каже наготово кое е най-доброто за моето бебе и защо... вместо сама да преравям нета, да коментирам с други майки и да разглеждам хем оттук, хем оттам по сто пъти чутото. :(

Когато се прибрахме в БГ, бебето ни бе на 7-мес. и се разболя (разстрои) - наложи се да посетим куп специалисти, от завеждащ детско отделение до привърженик на билколечението. Чухме един куп ГЛУПОСТИ - например, че дебелите бебета достигали предел на насищане и сами се разтоварвали от излишното тегло; в такъв случай трябвало да ги тъпчем с вода като балони, за да не могат да поемат кърма. Или че при никнене на първото зъбче ги тръшвала диария със седмици наред? Пожелаха и в болница да постъпим на системи (без точна диагноза), за да можели да й дават попара?! Научихме и, че посред лято я изследват за зимни вируси. Всъщност бебето ни освен дебело ("гледано", се изразиха някои снизходително), е и доста едро и дълго/високо.
Прекратихме започналото захранване и се наложи до 8-я месец да е изцяло на кърма. И досега е жизнена, весела, без недостиг на желязо и калций.

Всичко това ме разочарова и установих, че няма единодушно мнение в БГ по основните въпроси за развитието на бебетата - а не трябва да е така!! Не може всички да имаме различни разбирания спрямо това откъде изгрява слънцето!

Аз мисля, че майчинският инстинкт + инфо от разл. източници е най-доброто решение. Някои майки приучват бебетата си на стриктен режим, кърмят в определени часове и могат да планират времето си, без децата им да страдат от това. Други предпочитат системата "на поискване" и виждат в нея други предимства.
Важното е да правим това, което чувстваме, че ни удовлетворява и е за добро на детето, включително и ако педиатърът ни е на друго мнение поради чисто субективни, евентуално - недобре аргументирани причини.

П.П. Това с отбиването на детето, за да пояде пюрета, е направо изродско!!! Ще кажеш, че цял живот ще му предлагаш кърма, пък пюретата са му до първата годинка и спешно трябва да се юрка. Ако седне педиатър да чете какво пишат майките по форумите... свят ще му се завие.
Milasimi
 ---

Мнениеот Nifada на 28 Авг 2007 13:34

За съжаление в БГ има много малко педиатри, които биха могли да ти кажат точно какво да правиш с кърменето и храненето на детето. Те в повечето случаи объркват майките.
Аз извадих късмет да попадна на едни майки, които бяха превърнали кърменето в идея - фикс и толкова неща знаеха и ме научиха, че сега и аз мога да давам съвети и да съм сигурна, че са правилни. Педиатърката ми не ми е казала нищичко и май и с това извадих късмет, защото тя видя, че съм информирана и каза: Прави каквото искаш. А има такива, които мъчат и без това обърканите майки с измизлици като пробно кърмене, което е абсолютно немеродавно за количеството кърма, карат ги да дават АМ, за да дохранват, в резултат на което кърмата намалява или спира, или да захранват на 40 ден....
Кърменето не е лесна работа и според мен всяка бременна жена трябва да прочете доста неща за него и сама да направи изводите си.
ИзображениеИзображение
Аватар
Nifada
Модератор
 ---

Мнениеот Galina на 07 Сеп 2007 13:37

Да все още се кърмиме.ние сме на 7,5 месеца.Надявам се да мога още малко да го кърмя.
Аватар
Galina
Начинаещ
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Здравословно хранене и Рецепти