Колко важен е калцият за децата?

Споделете вашия опит за кърменето и детското хранене.

Модератори: ALEKS, nikita_perez, Nifada

Колко важен е калцият за децата?

Мнениеот skalcheva на 06 Мар 2011 14:41

Моля ви, споделете мнение и опит за специално създадени храни за деца, т.нар. функционални храни , които са допълнително обогатени с витамини и калций.

Старая се да храня детето си така, че да му осигуря здрав апетит и правилен растеж и развитие.

Особено трудно е съставянето на хранителен режим за деца, които започват да учат, моето е такова ...., а и проблем с калция си имаме?! :(

За тези продукти пише, че са с добавени полезни или отнети вредни съставки. В магазините вече откривам колбаси за деца с моркови, пуешко филе за деца и други подобни, с които правя сандвичи на детето ми.

Как помагате вие на детето си да бъде здраво и да се развива правилно и какви са вашите впечатления от тези храни?
skalcheva
 ---

Re: Колко важен е калцият за децата?

Мнениеот sn_vasileva на 17 Мар 2011 22:44

Незнам за хранителните добавки, но знам със сигурност, че един от най-добрите естествени източници на калций е сусамовия тахан. Ако детето Ви яде мюсли с кисело мляко, може да му слагате по лъжица сусамов тахан вътре. Аз лично така правя за себе си в момента :wink:
Саламите и пр. колбаси незнам дали могат да набавят нещо, камо ли калций :?
Иначе калцият е много важен, но доколкото знам, за да се усвои е нужен витамин Д, който се набавя по естествен начин от слънцето.
ИзображениеИзображение
Изображение

Кърменето е начин на живот, а не просто начин на хранене. Dr.William Sears
Аватар
sn_vasileva
Модератор
 ---

Мнениеот BoBo4 на 01 Апр 2011 21:21

Калцият е най-добре да се набавя от храната в нужното количество. Като хранителни добавки - скептична съм, овен ако не е в минимални количества. Калцият има свойството да се натрупва там, където той си реши.
Изображение Изображение...ИзображениеИзображение..

...когато дъщеря ми се усмихва на сън ... съм щастлива!
Изображение
Аватар
BoBo4
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот ivansemkov88 на 02 Юни 2011 12:51

Здравейте,

Плодовете и зеленчуците не се нуждаят от реклама. Детето трябва да изяжда по няколко плода дневно, за да сте спокойни, че си набавя необходимите витамини и минерали. Сред особено полезните са ябълките, гроздето, лимоните, пиперките, зелето, карфиолът.

Контрол над сладкото! Всички деца обожават сладкото и могат да поглъщат почти неограничени количества вафли, бонбони, шоколади. Прекомерната употреба на захар води до пристрастяване и затова е много важно да ограничавате детето, когато видите, че прекалява.

Калцият - задължителен! Това е една от основните съставки, необходими на подрастващия, тъй като 95% от формирането на скелета става в юношеска възраст. Той се съдържа в млякото, млечните продукти, зелените листни зеленчуци, рибата и ядките. Заедно с калция върви витамин Д, който спомага за усвояването му. В дневното меню на детето задължително трябва да има мляко и млечни продукти, ако искате да сте спокойни за правилното му развитие. Доказано е, че недостатъчният прием на тези съставки води до остеопороза и сърдечно-съдови заболявания в по-късна възраст.

Не разчитайте само на това, което детето ще си купи, когато отиде на училище. Пригответе му от вкъщи сандвич с богата плънка от сирене, колбас и пресен зеленчук, за да сте сигурни, че е похапнал нещо полезно през деня.
ivansemkov88
 ---

Назад към Здравословно хранене и Рецепти