Риба

Споделете вашия опит за кърменето и детското хранене.

Модератори: ALEKS, nikita_perez, Nifada

Риба

Мнениеот kris_kris на 26 Мар 2009 19:46

Как се приготвя риба за дечицата? Моля споделете някаква рецепта? И коя риба е най подходяща ....
Изображение
Аватар
kris_kris
Фен на Mamaibebe
 ---

Re: Риба

Мнениеот gabinki на 26 Мар 2009 22:22

Трудно е да правиш сама рибни пюрета,защото първо не всички риби са подходящи за такива малки деца и второ трябва обезкостени риби да избираш само,по-добре купувай готови,ако сега почвате.Иначе аз съм правила с филе от риба треска,много подходяща за малките,има я във всички по-големи магазини замразена.Ако решиш да пробваш препоръчвам ти когато решиш да правиш да си отрязваш малко парче от нея,без да я размразяваш всичката и после пак да я замразяваш,така се понижава качеството на месото.Вариш я със зеленчуците,които обича твоето детенце и пасираш,тя е много тъничка и бързо се сварява,лесно се пасира.Дано съм ти била полезна :)
Изображение
ИзображениеИзображение
Аватар
gabinki
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот gabinki на 26 Мар 2009 22:44

Сега се сетих,че и от филе от хек съм правила пюрета,можеш вместо да вариш рибата със зеленчуците и да ги печеш.Важно е рибите да са бели и не тлъсти.
Изображение
ИзображениеИзображение
Аватар
gabinki
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот daniela80 на 27 Мар 2009 07:38

Сьомгата също е полезна,а и подходяща за тази възраст.Бих те посъветвала докато вариш рибката поне няколко пъти да смениш водата,за да не му мирише на малчо.И си комбинираш зеленчуците-царевицата е подходяща,доматките,грах.Ккаво ти обяснявам-това,което обича детенцето ти.
[url=http://www.mamaibebe.com][img]
ИзображениеИзображение
Аватар
daniela80
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот jinjifur_777 на 13 Апр 2009 14:28

хубаво е да и дава6 далбоко водни риби днес глдах 4асат на мама и там дискутираха то4но тази тама за рибата напринер скумрия,бяла,сиомга те са наи полезни за6ото садаржат ве6ество много полезно за развитието на мозака
живота ми е прекрасен благодарение на моето малко ангелче в неините очи виждам щастиетието и вечния живот
Аватар
jinjifur_777
Начинаещ
 ---

Мнениеот kirilka на 15 Апр 2009 17:57

аз и правя супа от бяла риба- хек, пенгасиус, ...варя зеленчуците и накрая слагам парче. Слагам целина и мащерка и пасирам. Поне моята ги харесва. Още я правя във фолио и става супер крехка и пак пасирам с топла вода и зеленчук.
Изображение
Аватар
kirilka
Пристрастен
 ---

Мнениеот ester на 26 Апр 2009 05:37

Аз правех пюре с прясна пъстърва на моето дете.Когато започна да дъвче (на около година и половина),му правех рибката(вече му давах и канален сом,няма кости) на пара,с гарнитура моркови(пак на пара).Много му харесваше.Сега,на почти 4 год. обаче обича само цаца :lol: ,при това правена вкъщи(чистя и главите и червата :lol: ,иначе ми е гнусно на мен самата :lol: ).А пъстървата обича само да я ловим :lol: ,въпреки твърденията,че щял да хапне,ама ние с такто му ни е прощаваме :lol: .
Аватар
ester
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот teya на 28 Апр 2009 19:26

имам 2-3 рецепти с риба, трябва да ги изровя и да ги преведа на бг
обещавам скорошно включване по темата
teya
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот teya на 30 Апр 2009 13:22

ето изрових нещо

РИБЕНА СУПА ( +12м )
1 порция, подготовка 10 мин, готвене 20 мин
продукти :10гр.филе от треска, без кости или кожа, 1 морков, половин стрък прз - около 30гр, 400мл преварена вода, капка лим.сок, 60мл ( или разтворени 2л. ) от вашето АМ
приготвяне : моркова и праза се измиват внимателно, нарязват се на малки колелца и се сваряват за около 15 мин. рибката се добавя и се вари още 5-7 мин. след сваляне от огъня всичко се пюрира, добавя се готовото АМ и се сервира топло.
източник със снимка

СУПА ОТ РИБА
Мерлуза (филе) 200 г, Моркови 56 г, Целина 23 г или Пащърнак 23 г, Кромид лук 17 г, Растително масло 30 г, Домати пресни 70 г или Домати консерва 80 г, Ориз 20 г, Кисело мляко 97 г, Яйца (1 бр.) 40 г, Магданоз 14 г, Лимон 12 г, Сол 5 г.
Почистените, измити и нарязани на дребни кубчета моркови, целина и лук се задушават в растителното масло и вода до омекване, след което се заливат с гореща вода, посоляват се и се варят заедно с ориза и дребно нарязаните домати. Когато омекне оризът, се прибавят нарязаните на кубчета рибни филета. Супата се вари още 5 минути, застройва се с варена застройка от киселото мляко и яйцата, подправя се с лимоновия сок и се поръсва с дребно нарязания магданоз.

СУПА ОТ РИБА И КАРТОФИ
Мерлуза (филе) 200 г, Картофи 113 г, Моркови 56 г, Целина 36 г или Пащърнак 38 г, Кромид лук 42 г, Домати пресни 88 г или Домати консерва 100 г, Растително масло 30 г, Кисело мляко 97 г, Яйца (1 бр.) 40 г, Магданоз 14 г, Лимон 12 г, Сол 5 г.
Почистените, измити и нарязани на кубчета моркови, целина и лук се задушават в растителното масло и вода до омекване, заливат се с гореща вода и се посоляват. Прибавят се нарязаните на кубчета картофи, а след 10-15 минути – дребно нарязаните или настъргани домати. Когато картофите са почти готови, се прибавят нарязаните на кубчета рибни филета. Варенето продължава още 5 минути. Веднага след това супата се сваля от огъня, застройва се с варена застройка от киселото мляко и яйцата, подправя се с лимоновия сок и се поръсва с дребно нарязания магданоз.

източник - ввв.бглекар * не съм я пробвала, според нен не е лоша, но има малко странни мерки :roll:
teya
Жител на Mamaibebe
 ---

Назад към Здравословно хранене и Рецепти