ВСЯКА МАЙКА МОЖЕ ДА КЪРМИ

Споделете вашия опит за кърменето и детското хранене.

Модератори: ALEKS, nikita_perez, Nifada

Re: ВСЯКА МАЙКА МОЖЕ ДА КЪРМИ

Мнениеот tedikrasteva на 24 Май 2009 00:27

Mimoshka относно излизането на разходка и на пазар, аз не се притеснявам и съм я кърмила където ми свари - по пейки в градинките, пред заведение, пред магазина в колата ако щеш, но ако бяхме без колата пак щях да си намеря удобно място да се настаня и да я накърмя. Някой хора гледат все едно съм паднала от марс, но на мен не ми пука изобщо.
Опитай няколко дни да кърмиш през час - два, и не мисли за това че няма да се събере достатъчно кърма за следващото кърмене. Позволи на бебето да използва гърдите ти като залъгалка и да суче винаги когато има нужда. Гарантирам ти че след 4-5 дни количеството на кърмата ти ще се увеличи неимуверно много.
Искам да ти кажа също, че с помпата никога не можеш да изцедиш толкова колкото може да изсмуче бебето и ако продължиш да се цедиш, а не да даваш на бебочето да суче кърмата ти ще намалее още повече.
veni_vivi_vici аз пък на теб се възхищавам. Твоето си е цял подвиг. Кърмата е най-добрата храна за децата ни и дано повече майки го осъзнаят.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
tedikrasteva
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот peperuda на 24 Май 2009 03:31

Mimoshka написа: На третата консултация Дария беше наддала само 250гр. Съответно отменихме ваксината за след две седмици и сега в понеделник ще проследим какво става. Междувременно аз започнах с помпа да се цедя и да я храня от шише, за да съм сигурна колко изяжда. И за жалост за 1-2 хранения не ми стига. Е имах резерви във фризера, но те ще стигнат за още 2-3 дена и край. Трябва да започнем с АМ като добавка. Четейки вашите писма, тази вечер я кърмих, тя изобщо не се противи, но не съм сигурна че се е нахранила, защото след нея не изцедих нищо. Относно пък храненето на поискване, искам да ви попитам, вие кога и как си позволявате да излезете на разходка или на пазар??? Дария още от края на първият месец не се буди нощем и си има режим през 3 часа се храним. Така аз съм спокойна, че съм подготвена.

Здравей Мимошка. Не се подвеждай по наддаването - то е доста идивидуално при всяко дете и през всеки месец. Безмислено е да изцеждаш "за да си сигурна колко изяжда", защото кърмата се призвежда, докато бебето суче, а и най-качественото изцеждане няма да даде обективен резултат. Аз , когато се изцеждах нищо не потичаше или беше толкова малко, че се заблуждавах, че кърмата ми намалява или няма достатъчно...Просто спрях да го правя...наблюдавах не гърдите си и предполагаемото мляко там, а детето си - спокойно ли е, пълни ли пелените, спи ли, въобще оставих го то да ме води през колко време да го храня.
Твоето детенце е изключение с непробудното спане нощем и три часовия режим - повечето деца се будят и огладняват по-често. А относно излизането - на пазар ходех често с "кенгуру" и така ръцете ми бяха свободни, тя спинкаше сгушена в мен. Обикновено излизахме след като съм я накърмила, но и да огладнееше навън никакъв проблем да я гушна и да й дам да суче. Това му е най-лесното на кърменето, че манджата си е навсякъде с вас! :lol:
Последна промяна peperuda на 25 Май 2009 17:48, променена общо 1 път
Аватар
peperuda
Пристрастен
 ---

Мнениеот veni_vivi_vici на 24 Май 2009 14:06

Отговорите които щях да ти дам Mimoshka , се изчерпват от двете майки преди мен,така че няма какво да кажа,напълно съм съгласна.Кофти е като здравната система се опитва да слага децата ни в някакви рамки,според мен е по важно ,че все пак надава.Ще ти припомня нещо,когато бебето суче потича кърмата и този прилив който усещаме особено в началните месеци на кърменето ,няма да получиш от помпа именно защото бебето е най съвършения стимулатор.Та тогава не е ясно колко кърма отива в стомахчето.А и дори някой път ако правиш пробно кърмене при лекарката и излезе ,че бебето е изсукало по малко от нормите,не се тревожи ,защото както нас големите хора в различните часове на деня и според настроението и физическата активност приемаме различно количество храна,така че споко.Сигурна съм ,че това го знаеш и още много неща,но като при мен и други майки,като ни връхлети някой проблем и сякаш разума и знанията ни изчезват.Най -голямята грешка на неопитните кърмачки е че не вярват в себе си,интуицията,която природата от никой не е лишила и че прекалено много му мислим и позволяваме да ни се бъркат с не винаги компетентни мнения,дори било и от личните ни лекарки.Даже моята беше първия човек ,който ме посъветва да дам добавка от АМ.Искам да си смела и както циганките правят да кърмят децата си дълго,без графици и без да ги интересува че може някой да ги гледа ,ако кърмят навън.Даже ще ти разкажа за една ситуация от която се изумих-един ден като си бяхме в парка с детето и през него често минават цигани и една с компания даже беше, си вървеше на долу,а в ръцете и бебето.Беше си изкарала гърдата от деколтето и мъничето сучеше,а тя най-непокистки си вървеше и приказваше с хората до себе си.Вместо да я упрекна ,както може би всички ,които я видяхме са направили,аз напротив изумена я погледнах и си казах евалла на тази жена,за нея това беше напълно естествено ,а за мен красиво.Иска ми се всички жени и хора въобще да приемаме кърменето за нещо естествено и никой да не те зяпа като изтърван ,че е видял гола цицка.Аз преди се срамувах на вън и затова ,като стане капризен Алекс , бързо намирах да се скрия зад някоя сграда през която не минават хора или поне малко,но после толкова се усъвършенствах в деликатното кърмене ,че го правех по централните кафенета ,в компания от мъже,в кола -между двама мъже и никой не можеше да ми види гърдата и щом ревнивия ми мъж нямаше нищо напротив ,а той не ми дава да нося блузи с дълбоки деколтета,значи съм се справила добре,затова спокойно ,въпрос на практика ще е при теб.
Успех на всички.
Аватар
veni_vivi_vici
Начинаещ
 ---

Мнениеот Mimoshka на 24 Май 2009 18:20

Благодаря ви за стимулиращите отговори.
Живях в Америка почти 2 години и там толкова често съм срещама кърмещи жени, че в един момент не ми правеха впечатление. В България, обаче, все още народа ни е с много коплекси и наистина за всеки е странно като види кърмеща жена. Ще пробвам по вашата схема, поне ще опитам, пък да видим.
Изображение
Mimoshka
Начинаещ
 ---

Мнениеот anabobi на 24 Май 2009 23:41

Мимошка изобщо не се притеснявай да си кърмиш детето навън-на който не му е приятно да не гледа.Аз не мога да разбера какво срамно има в това да си нахраниш детето.И двете ми дъщери съм ги кърмила навън на най-различни места(днес например я накърмих насред едно кафе в София Сити Център).Боряна е все още само на кърма и мисля да я кърмя още дълго.
Успех на теб.
Изображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Аватар
anabobi
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот mmoonnii на 29 Юни 2009 15:42

тази история я четох преди няколко месеца и винаги когато ми намалее кърмата или когато някоя майка каже нямам кърма и се сещам .Ние също имаме мн мъчително кърмене,но когато човек има голямо желание всичко е възможно :sm_baby: :sm_baby:
mmoonnii
Начинаещ
 ---

Мнениеот anabobi на 22 Май 2010 16:13

Искам само да изтегля по-напред тази тема,защото е много стимулираща за всички майки,които си мислят че нямат кърма :D .
Изображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Аватар
anabobi
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот veni_vivi_vici на 22 Май 2010 20:03

Здравейте ,отдавна не съм влизала в моята темичка и като прочетох ,че тя много ви стимулира се зарадвах страшно много да науча ,че съм помогнала на малките човечета мама да ги кърми по дълго.Искам да ви споделя ,че от половин година не кърмя,вече като стискам гърдите си не пуща нищо,но като заговоря за кърмене и усещам как се появява напрежение и почват да ме гъделичкат гърдите(даже в момента се случва ) и си казвам "Гледай какво нещо е природата".....Продължавайте все така и никога не се съмнявайте в себе си!!!!
Аватар
veni_vivi_vici
Начинаещ
 ---

Мнениеот anabobi на 22 Май 2010 20:30

Вени аз лично още кърмя моята малка дъщеря и съм голям привърженик на кърменето.Слава богу не съм имала проблеми с второто,с първото покрай една нейна бронхопневмония когато беше на 14 дни почти ми спря кърмата и само благодарение на една лекарка във втора градска,която ми каза "Кърми ако трябва и през половин час,детето сега има голяма нужда от това" успях да я кърмя до годинка и един месец.Така че примери като твоя са определено много стимулиращи особено при първо раждане,когато майките все още нямат опит и няма кой да им вдъхне кураж. :D
Изображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Аватар
anabobi
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот veni_vivi_vici на 23 Май 2010 22:16

МНОГО СЪМ ЩАСТЛИВА :) :) :)
Аватар
veni_vivi_vici
Начинаещ
 ---

Мнениеот mi6o4eto на 25 Май 2010 11:36

Много хубава темичка, как не съм я видяла досега... Вени, браво за упоритостта... :emon25:
И аз като повечето майчета имах много проблеми в началото, получих доста неадекватни съвети, и то от медицински лица... В родилното не можах да я закърмя, защото бебетата ни ги даваха на 3 часа (все едно са войници :evil: ) и тя спеше точно тогава, а после като плачеше нямаше кой да ми я даде за кърмене... Като ни изписаха беше свикнала на шише, не искаше да суче изобщо... Ходихме и на пробно кърмене (каква глупост!) - естествено препоръчаха да я дохранвам с АМ. В родилното преживях и въпросното "масажиране" на гърдите от сестрата, беше адски болезнено, но не беше толкова тежко както при Irini4... Та още в началото се сблъсках с хиляди трудности, всичко и всички бяха против това да се кърмим...
Да, ама не - заинатих се и седнах да чета де що има материали по въпроса, отсях което сметнах за правилно и престанах да слушам "съветите", които валяха отвсякъде (особено от некърмили или малко кърмили майки), започнах да се доверявам на себе си и на бебето... Кърмили сме се и през час в началото, по 15-20 пъти на денонощие, спряхме така препоръчвания тричасов режим, кърмехме се много и нощем...
Преминали сме през какво ли не - кърмачески стачки, лактационни кризи... Вече е на 10 месеца и продължаваме без проблем да се кърмим. Не се цедя не помня от кога, дори ми е смешно някой като ме пита колко кърма имам - ми нямам все още разходомер на гърдите, колкото - толкова, беба не се оплаква... Меки са и ги чувствам както преди да забременея и родя - все едно, че не кърмя... Млякото си слиза когато беба засуче. :wink: Процесът е станал толкова естествен, че вече дори не ми прави впечатление, спрях да мисля за количества, за помпи, наслаждаваме му се изцяло...
Дано повече майки прочетат тази тема, много е полезна...
Изображение

Изображение
Аватар
mi6o4eto
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот veni_vivi_vici на 25 Май 2010 16:45

Браво на теб,постъпила си много правилно,като си се доверила на инстинкта си и аз на това постоянно наблягам,че природата си знае работата и майките да вярват в себе си и да не се отчайват.
Аватар
veni_vivi_vici
Начинаещ
 ---

Мнениеот maridada33 на 30 Май 2010 11:45

Привет и от мен мамчета , аз ви открих вчера и съм супер доволна от тази темичка и искам да я прочетат всички млади майчета които са с малки дечица и да следват примера на майчетата които са споделили своя опит.
С първото си дете живеехме със свекърва ми и аз неопитна слушах съвети , от рода не му стига кърмата трябва да го дохранваме и така се започна и сам спря да иска да цоцкабеше на 4 месеца и не пусна залъгалката до 1 година и няколко месеца .
Сега имам бебка на 7 месеца и се кърмим без проблем а залъгалка не иска да види .
Живея в чужбина и веднага след раждането те питат ще кърмиш или не и като потвърдиш само го пооправят бебчо облечен и веднага го слагат на теб да цоцка . Така стоите гушнати 2 часа след което те местят в стаята и там през известно време идват да видят как сте двамата и те подтикват да го слагаш на гърда . Първата нощ да ви кажа ,че си легнахме двете с беба и цяла нощ не пусна цицата и така нещата си тръгнаха естествено .Цоцкаше на поискване аз не знам какво е да цедиш не съм ги виждала дори тези помпи .Случвало се е да стоим с часове така и нощем в началото също ставах по хиляди пъти . Сега си заспива на мен вечер и е спокойно и здраво бебче . Пих един път някакъв чай си купих и това е било но си правех когато се сетя да ви кажа и по скоро понеже другите пиеха и аз да пия .Има и коментари винаги като кажех , че и давам да цоцка когато иска и те опулваха очи и питаха ааама няма ли режим на 3 часа . Аз прочетох една фраза която обичам да казвам ГОСПОД НИ Е ДАЛ МЛЯКО ДА СИ ХРАНИМ ДЕЦАТА , НЕ ЧАСОВНИК. :!:
И това е наистина така както и всички мамета са споделили . Кураж и успех на всички :balloons:
Изображение
МАМА , ТАТИ , БАТИ И АНТОНИЯ
Изображение ЗЛАТЕН МЕДАЛ ЗА КЪРМЕНЕ
Аватар
maridada33
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот mi6o4eto на 30 Май 2010 15:51

maridada33 написа:ГОСПОД НИ Е ДАЛ МЛЯКО ДА СИ ХРАНИМ ДЕЦАТА , НЕ ЧАСОВНИК. :!:

:emon25:
Изображение