хранене на бебе в 5 месец

Споделете вашия опит за кърменето и детското хранене.

Модератори: ALEKS, nikita_perez, Nifada

Re: хранене на бебе в 5 месец

Мнениеот Didko_Yoki на 02 Мар 2010 10:35

drebosaka написа:zdr.mama nie sme na 5 meseca i qdem plodovi i zelen4ukovi pureta ama sas sokovetene6to sme zle,malkiqt ne6to ne gi haresva i neznam kakvo da pravq i koga da mu gi davam.

Не е задължително да му ги даваш. Аз като видях, че не ги харесва - спрях да му ги давам. След известно време пак опитай, но соковете не са кой знае какво, че да не може и без тях !
Изображение Изображение
Аватар
Didko_Yoki
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот delchevadi на 02 Мар 2010 10:46

По препоръка на педиатъра Мишонето го захраних по следната схема:

сок от моркови - на два месеца
сок от ябълка - на 4 месеца
плодово пюре - на 4 месеца, седмица след сока от ябълка
зеленчуково пюре - на 5 месеца
жълтък - 2 1/2 седмици след зеленчуковото
месно пюре - на 6 1/2 месеца
каша - две седмици след месното пюре - на 7 месеца
попара - две седмици след кашата - на 7 месеца и половина

Друг е въпросът, че жълтъкът не му понесе (писала съм повече в тема ЗА Жълтъка) и сега не давам. Също педиатърът има съмнения за алергия към белтъка на кравето мляко, която уж се прояви като въвеждахме кашите и сега давам само безмлечни, а и попара не давам по същите причини.

Ти си знаеш, но във всички книги пише, колкото по-късно захраниш, толкова е по-малък риска да развие детето алергии. Даже съжалявам че избързах със соковете. Според педиатърът даже Мише късно е захранен, но имахме и доста проблемен обрив до към 4-ти месец, та затова го отложи докторът.

Относно видовете пюрета - в началото примерно не ядеше броколи и общо взето нищо, което не е оранжево. Месец по-късно пробвах пак и вече си го хапна сладко сладко. Като не харесва нещо не го карай на сила. Опитай пак след 2-3 седмици.

Успех и безпроблемно захранване!
Изображение

ИзображениеИзображение
delchevadi
Отличник
 ---

Мнениеот petia_britney на 02 Мар 2010 15:04

здравей дребосък,мина много време от както не сме писали в тази тема,дицата вече пораснаха,сина ми е на 1г8м,но ще ти кажа за кашите.Аз му купувах на Слънчо и на Фризокрем.Започнах с бананово-ябълковата на слънчо.Много му хареса и после след извесно време като му писна я смених с бисквитена на Нестле.Тя е много хубава.Сигурно вече му даваш пюрета,пробвай с месо,ако не ги хареса изчакай и след време пак пробвай.
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
petia_britney
Редовен
 ---

Мнениеот drebosaka на 02 Мар 2010 16:00

благодаря за информацията мили мами,искам да попитам ощте нещо.Кога мога да му давам месни пюрета и какви да са,а и от кага мога да започна да му давам кисело мляко. :balloons:
drebosaka
Начинаещ
 ---

Мнениеот delchevadi на 02 Мар 2010 17:34

drebosaka написа:благодаря за информацията мили мами,искам да попитам ощте нещо.Кога мога да му давам месни пюрета и какви да са,а и от кага мога да започна да му давам кисело мляко. :balloons:

За месните съм ти писала по-горе. Киселото мляко по план трябваше да го въведем на 8 месеца по 2 кафени чаши дневно (след бавно захранване по лъжичка, две и т.н. както при всяка нова храна), но както писах по-горе до него не стигнахме. Внимавай с млечните храни преди 6 месечна възраст. По-добре за това се консултирай и с вашия педиатър.
Изображение

ИзображениеИзображение
delchevadi
Отличник
 ---

Мнениеот drebosaka на 02 Мар 2010 19:47

благодаря ти мила за отговора щте внимавам с млякото,благодаря ти пак.Ако имаш време ми напиши как си приготвяш вкаштим пюретата зеленчуковите,пладовите и месните,ако не те затроднявам де,мерси.
drebosaka
Начинаещ
 ---

Мнениеот delchevadi на 02 Мар 2010 20:24

Плодови (ябълки и/или круши)

Нарязваш на кубчета ябълките (крушите) и ги слагаш в малка тенджерка. Аз ползвам обикновено канче и захлупвам с кафена чинийка. Сипвам 2-3 супени лъжици вода, захлупвам и варя на тих огън 10тина минути. Пасирам. Тъй като сте малки може след пасирането да минеш през цедка (има в домашни потреби големи пластмасови цедки за около 1-2 лева), за да е по-финно и да обере зрънцата на крушите. През цедката обаче минавам докато е топло и натискам с лъжица иначе е трудно. Трайност на пюрето в хладилник 24 часа.

Зеленчуците винаги варя на пара и след това пасирам и може пак през цедка. Разреждам с преварена вода до необходимата гъстота.
Комбинации зеленчуци, които съм му правила са:
Тиква
Тиква с картоф
Тиква с ориз
Картоф
Картоф и карфиол
Картоф с морков и целина
Картоф с пащърнак
Картоф с броколи и моркови
Картоф, грах и морков

Ако пасираш дълго картофа става на дъвка, така че го минавах направо топъл през цедка, а сега само го намачквам с вилица.
За зеленчуци с люспи като грах и царевица, а в последствие леща след като се сварят ги минавам през едра цедка или сито, за да отдели люспата.

Месните по същия начин, като отделно сварявам месото - телешко, свинско, зайче или пилешко. Виж пуешкото ми видя сметката, не успях да го приготвя, но една мама днес каза че го вари в тенджера под налягане. Пасирам в блендера с малко бульон. Можеш да си отделиш на порции и да го замразиш както е сварено и пасирано и после само добавяш зеленчуците.

Това е за сега.
Последна промяна delchevadi на 03 Мар 2010 22:32, променена общо 1 път
Изображение

ИзображениеИзображение
delchevadi
Отличник
 ---

Мнениеот delchevadi на 03 Мар 2010 22:30

Тук също има доста рецепти и за по-големи сладурковци:

http://www.moetodete.bg/forum/viewtopic.php?t=3638

http://www.moetodete.bg/forum/viewtopic.php?t=3351
Изображение

ИзображениеИзображение
delchevadi
Отличник
 ---

Мнениеот drebosaka на 03 Мар 2010 23:10

благодаря ти много delchevadi,много ми помогна. :cheers2:
drebosaka
Начинаещ
 ---

Мнениеот drebosaka на 05 Мар 2010 17:55

Искам да попитам дали вреди нещто картофа като стани на давка или нищо му няма,задалжително ли трябва да се минава през цедка и когато се правят пюретата винаги ли трябва маслото да се слага накрая.Аз сега като му правя пюретата неслагам вече адаптирано мляко нито вода правилно ли е или не.
drebosaka
Начинаещ
 ---

Мнениеот delchevadi на 05 Мар 2010 21:24

Не съм специалист, така че това което ти пиша е личното ми мнение. Не знам дали вреди или не когато картофа стане на дъвка, но на мен лично не ми е вкусно (маже се в устата). За цедката - минавах пюретата когато го захранвах в самото начало. Ако твоето бебче вече хапва и малко по-едричко не е нужно. А картофа можеш и с лъжица да го намачкаш - правила съм го в по-голяма чиния за да виждам дали всичко е добре намачкано. Общо взето зависи кога си започнала да захранваш бебчето и дали вече приема по-едри частици в пюретата. А относно АМ то и аз съм слагала два-три пъти. Дали ще добавяш вода - аз определям всичко на око. Зависи как си приготвила и зеленчуците. Когато ги варя стават по-воднисти отколкото когато са на пара. Примерно и тиквата зависи какъв вид е - някои остават по-сочни, други по-сухи. Така че водата преценявам дали да добавя когато вече всичко съм объркала. В началото Мишонето изплюваше пюрето ако му беше гъсто. Като добавех вода нямаше проблем.
За маслото не знам дали това е някакво правило, но в рецептите които съм чела в книжките дето ги имам пише накрая. Също така ми е направило впечатление на зърнените каши, които съм купувала пише че след като добавиш вода и т.н. накрая добавяш няколко капки рапицово олио. Затова слагам мазнината накрая. Не знам може би е по-полезна когато не е термично обработена.
Подчертавам че това са мои разсъждения и не мога да кажа със сигурност кое е правилно и кое не. Така съм го правила аз.
Изображение

ИзображениеИзображение
delchevadi
Отличник
 ---

Мнениеот drebosaka на 05 Мар 2010 22:11

:emon22: БЛАГОДАРЯ ОТНОВО
drebosaka
Начинаещ
 ---

Мнениеот vali4ka на 21 Мар 2010 20:40

Ние сме вече на 5 месеца и половина и се храним по слидния начин :сутрин към 8 часа 140 мляко ,към 11 часа давам сок от морков и ябълка ,в 12:30 ч ядем зелечуково пюре около 200гр, след това в 16ч плодово пюре едно бебешко бурканче,в 19 ч давам 140 мляко и в 22:30ч също 140гр мляко
vali4ka
Начинаещ
 ---

Мнениеот drebosaka на 29 Мар 2010 22:56

ние се храним доло горе по същият начин само че вместо в 4 ние ядем каши в 5 чеса,ние сме на 6 месеца и пием по 180 грама мляко
drebosaka
Начинаещ
 ---

Мнениеот delchevadi на 31 Мар 2010 09:57

Здравей drebosaka! Как сте? Как върви готвенето на пюренца? Хапвате ли вече сладко домашните? :D
Изображение

ИзображениеИзображение
delchevadi
Отличник
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Здравословно хранене и Рецепти