КЪРМЕНЕ

Споделете вашия опит за кърменето и детското хранене.

Модератори: ALEKS, nikita_perez, Nifada

Re: КЪРМЕНЕ

Мнениеот бубулина на 16 Юли 2008 00:08

Включвам се тук,защото май за "спирането на кърмата" теми няма!Извинявам се предварително!!!
Аз спрях да кърмя преди три месеца,пих Достинекс и все още имам малко кърма!Притеснявам се да не стане нещо.Някоя майка да каже как си е спряла???!
Благодаря!
Изображение
Аватар
бубулина
Пристрастен
 ---

Мнениеот nevidimata на 22 Юли 2008 21:40

Здравейте мами,
Включвам се тук, за да следя темата (а тя е много интересна). Ние все още чакаме нашата принцеска, но имам огромно желание да я кърмя колкото се може по-дълго. Надявам се тук да намеря много съвети за успешно кърмене. Всички статии до тук ми бяха много полезни като за начало.

Искам да попитам, ако след като родя изобщо нямам кърма как трябва да подходя? Трябва ли да се подготвя за такива случаи като си купя шишета и адаптирано мляко?
А не е ли добре устичката да се "изплаква" с водичка след като бебенцето е сукало?
Надявам се да не съм задала някой много глупав въпрос, но ми е първо детенце и нямам никакъв опит :oops:
nevidimata
Редовен
 ---

Мнениеот KALIN4ICA на 12 Авг 2008 08:12

здравейте майчета -бих искала да ви помоля за съвет
много рязко ми намаля кърмата, а толкова искам да продължа да си го кърмя
случи се следното-той отказваше в продължение на 3 седмици да се храни-сучеше по 1-2 мин. на хранене - не искаше нито пюрета, нито кърма, изцедена в шише, нито АМ-абсолютно нищо и тя малко по-малко намаля значително-сега когато отново има апетит детето обаче почти няма - пробвах с ашуре, чай закърма-ама ефекта е никакъв. Пробвах и с изцеждане да стимулирам-ами аз едва изцедих 30 - 40 от двете гърди
освен всичко друго проблема ми е ипсихически-не мога да си представя, че ще спре да суче и ще спра да си го кърмя, имам чувството, че някой ще го отнеме от мен едва ли не

ще съм ви безкрайно благодарна, ако ми помогнете
ИзображениеИзображение
Аватар
KALIN4ICA
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот mammamia на 12 Авг 2008 15:26

KALIN4ICA , пействам тук една статия , дано ти помогне !
Успех !

Лактационни кризи (кризи на кърменето)

В много издания, посветени на въпросите на кърменето се среща такова понятие – лактационна криза. Някои от кърмещите майки, четейки описанието на лактационната криза, радостно възкликват “ето, това е тъкмо като за мен”, а други – обратно, вдигат рамене в недоумение, трети започват да се страхуват, че това е много страшно и обезателно ще им се случи. Какво е това чудовище – лактационната криза, и действително ли е неизбежно?

Лактационна криза е прието да се нарича временното намаляне на продукцията на мляко, което обикновено се случва след установяването на зрялата лактация. Ако се кърми без ограничения на поискване, включително през нощта, тази ситуация винаги се възстановява от самосебе си за 2-7 дена, без каквито и да е специални мерки. Счита се, че лактационните кризи най-често се наблюдават през първите 3-6 седмици от живота на бебето, а след това могат да се повторят на 3, 7, 11 и 12 месеца. В други източници се посочва друга периодичност – около 1,5 месеца. През какъвто и период да настъпват, продължителността им рядко е повече от 6-8 дни, като най-често продължават 3-4 дена.
Съществува и традиционно обяснение на това явление. Изглежда енергийните нужди на детето периодически рязко нарастват и започва да не му стига обичайната порция. Гърдата не успява да догони растежа на бебето.
По-малко традиционно и по-физиологично обяснение свързва такива приливи и отливи с влиянието на смяната на лунните фази върху лактацията.

Как изглежда това? При всеки е различно, но обикновено жената се оплаква от безпокойството на детето и плач по време на кърмене или веднага след него и нарастналия брой кърмения (ако е на поискване). Други се тревожат заради постоянното усещане, че гърдите им са “празни”. Някои майки не забелязват почти никакви изменения в гърдите си, но ги умаря почти непрекъснатото сучене на бебето. “Имам чувство, че бебето ми е забравило, че вече е порастнало, държи се като новородено, макар че вече е на 3 месеца!”
За обикновеното, тъй наречено средностатистическо бебе, лактационните кризи не представляват опасност. Ако жената знае, че такова явление съществува, ако е уверена в способността си да изхрани детето, то тя просто увеличава честотата и продължителността на кърменето. При правилно организирано кърмене повишената сукателна активност на бебето неизбежно ще доведе до увеличаване на обема на изработваното мляко. Просто срока на възстановяване при всички е различен, затова на една майка ще й се наложи да изтърпи всичко на всичко 2 дена, а на друга – всичките 6!

Проблемите започват тогава, когато кърмещата майка не е уверена в правилността на своите действия, съмнява се, че има достатъчно количество мляко. Майките се вълнуват особено силно, ако детето отначало не е наддавало много добре, ако е недоносено, с ниско тегло или неотдавна е боледувало. Когато майката се вълнува, напряга се и драматизира, се нарушава изработването на хормона окситоцин, от който зависи потока мляко. Всичко това обезателно се отразява на състоянието на детето, което започва да се държи още по-неспокойно на гърдата. Получава се порочен кръг, който се затяга още повече, ако се опитват да успокоят бебето с биберон-залъгалка или започват да го дохранват с изкуствено мляко. Бебето, което получава залъгалка или бутилка, стимулира гърдата чрез сукане все по-рядко и по-рядко. Гърдата, която не получава адекватна стимулация, вместо да увеличава производството на мляко, продължава да го намаля. Поради такива неграмотни действия лекият недостатък на мляко много бързо става съществен, и детето действително започва да се нуждае от дохранване.
За да се се случва това, всяка майка трябва да знае какви действия могат да помогнат в тази ситуация, а кои могат да докарат беля.

Първо, при намаляване на количеството мляко, в никой случай не започвайте да дохранвате, да давате други течности или да успокоявате детето с биберон. Възможно е това да е просто лактационна криза и всичко да се оправи от самосебе си. Щом майката започне да се безпокои за това, дали на детето му стига млякото, тя често се старае да му компенсира този недостатък, без да задълбае в обосновката на своите действия. Все пак, само по-честото слагане на гърдата стимулира възстановлението на лактацията, затова никога не бива да се бърза с коригиращи мерки.

Второ, контролирайте дали на бебето му стига кърмата по това, колко пъти пишка, а не се ориентирайте по поведението му. Ако пишка над 12 пъти (на денонощие), няма нужда от никаква корекция в храненето на детето. Бебето въобще не изпитва недостиг на мляко, дразни го и го безпокои нещо друго. Временно намаляване на пишкането на 6-8 пъти за денонощие не вреди на бебето, ако не продължава повече от 3 дни. Слагайте бебето на гърдата по-често и бройте колко пишка. По правило след 3 дни броят пъти, когато пишка, обезателно се увеличава, а ако не се увеличат, може детето временно да се дохранва с лъжичка, но не по-рано от шестия ден (от началото на кризата).

На трето място, за майката трябва да се организира отдих, дори кратковременен. Физическата умора нерядко се явява една от причините за временното намаляване на лактацията и повишената нервозност на детето. Нека някой от близките временно да поеме част от домакинството. Даже мама да не чувства силна умора, почивката във никой случай няма да й попречи. Освободилото се време тя обезателно ще посвети на бебето, за да помогне да се отстрани източникът на напрежение между тях, и детето във всички случаи ще стане по-спокойно.

А може ли да се размине съвсем без тях? Многогодишните наблюдения на сътрудници на нашия център позволяват да се установи такава закономерност. Опитните майки, обучени на успешно кърмене и уверени в стабилността на своята лактация, не страдат от никакви кризи. Не, те също забелязват, че в някакви си там дни млякото им е повече, а в други по-малко, но те винаги имат разумно обяснение за такова поведение на детето. Най-внимателните от тях забелязват, че такива явления най-често са свързани със съвпадението на няколко фактора. Например, над “удачна” фаза на Луната се е наложило генерално почистване на дома. От една страна мама се е преуморила и малко е намалила производството на мляко. От друга, опитвайки се да свърши повече, със закъснение е отговаряла на молбите на бебето, а понякога и просто го е давала на татко да го развлече, в резултат детето не е стимулирало гърдите чрез сукане достатъчно, а освен това му е липсвала мама. Татко дълго е играл с детето и го е преуморил. Ако към това прибавим към това, че влиянието на Луната също е способствало за намаляване на лактацията, нужно ли е да се удивяваме, че на следващия ден мама чувства известен недостиг на мляко. На свой ред бебето обезателно ще отреагира на това и в отговор ще “висне” на гърдите на мама! Това може да се назовава с модната дума “криза”, но причината не е в някакви си там процеси и степени, а в простото стечение на обстоятелствата. Затова грамотната майка се отнася към такова явление спокойно, и обикновено целия следващ ден посвещава на почивка и отделя повече внимание на детето. Буквално след ден-два харномията обикновено се възстановява!

-------------------------------------------------------------------------------------
Това помага
-------------------------------------------------------------------------------------
По-често слагайте детето на гърдата, предлагайте му да суче на всеки час!
Увеличете продължителността на кърменето.
По-често кърмете през нощта.
Пребройте колко пъти пишка, за да не се тревожите.
Отпочинете от домакинската работа.
Обърнете се за подкрепа към близки и роднини.
Обърнете се към консултант по лактация.
Това не помага
“Успокоение” на плачещото бебе с биберон-залъгалка.
Даване на вода.
Използването на бутилка, независимо какво се налива в нея.
Дохранване на бебето с изкуствено мляко по-рано от 6 дни от началото на кризата.
Постоянното теглене на детето.
Физическата умора на майката, отсъствие на помощ у дома.
Съмненията на околните дали майката има достатъчно количество мляко.

Безусловно, на лактацията влияе и физическата умора на майката, и фазите на Луната и нарастващата, или обратно, намаляващата активност на бебето. Възможностите на женската млечна жлеза обикновено са разчетени за такива колебания. Ако капризите на съдбата или времето доведат до това, че няколко колебания се съберат заедно, то резултатът вече ще се забележи.
Чудесно “лекарство” на такива неприятности се явява грамотната организация на кърменето. Неограничено кърмене според нуждите на бебето – това е главната гаранция за възстановяване на нарушеното равновесие. А ако кърменето е организирано с грешки, то лактационната криза е още един повод да започнете да ги поправяте. Обърнете се към консултантите по кърмене и ние обезателно ще ви помогнем.

М. Б. Майорская, консултант по лактация

Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен . - Алберт Айнщайн
mammamia
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот anieliani на 11 Сеп 2008 16:26

Аз също съм чувала че не е добре да се отбива през топлите дни и понеже кърмата ми е много,много рядка мисля до го отбия когато се застуди,но ако имах достатъчно кърма щях да кърмя Преслав до 1 годинка,а може и повече. :D
Моля дайте те ми своя глас ,нужен ми е (това не е вирус а сайт )
Благодаря предварително
Кликни тук :
http://spe4eli.me/aangelova4
Аватар
anieliani
Редовен
 ---

Мнениеот mammamia на 16 Сеп 2008 18:56

anieliani написа:...понеже кърмата ми е много,много рядка мисля до го отбия когато се застуди...

anieliani , извинявай , че се повтарям , но не ми се щеше да оставяме погрешно впечатление в Мамите , интересуващи се от кърменето ! :D
Не знам имаш ли някаква база за сравнение , но няма такъв филм като рядка кърма . :D
За съжаление с този термин боравят И много акушерки и Джипита , но той само обърква майките и те рано прибягват до захранване . А това само по себе си съкращава времето на естествената лактация .
Щом бебчо наддава дори по 200 грама на месец , значи всичко е наред и няма нужда от отбиване или добавки ! :wink:
Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен . - Алберт Айнщайн
mammamia
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот jojowika на 17 Окт 2008 22:15

здравейте мами ,искам да попитам как може да се разбере дали детето може да получи алергия по време на хранене :P
jojowika
 ---

Мнениеот ivok_1982 на 03 Дек 2008 12:33

здравейте мами,имам 1 въпрос:от какво може да се получат нещо като афти по езика на бебето.езика му е с нещо като бели гъбички по него,все едно нещо бяло е засъхнало върху езика му.храня го с кърма,но изцедена в шише.всичко е стерилизирано и по зърната нямам никакви гъбички или ранички.от вчера е така и се притеснявам.първият ми син го хранех така и не ми се е случвало такова нещо.трябва ли да потърся лекар
ИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
ivok_1982
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот mammamia на 04 Дек 2008 18:57

ivok_1982 написа:здравейте мами,имам 1 въпрос:от какво може да се получат нещо като афти по езика на бебето.езика му е с нещо като бели гъбички по него,все едно нещо бяло е засъхнало върху езика му.храня го с кърма,но изцедена в шише.всичко е стерилизирано и по зърната нямам никакви гъбички или ранички.от вчера е така и се притеснявам.първият ми син го хранех така и не ми се е случвало такова нещо.трябва ли да потърся лекар

Не знам въпроса ти дали е за тук , но ... най-добре е да потърсиш , да ! :roll: Обърни се към Джипи-то си за рецепта .
Най-вероятно става въпрос за гъбички или така наречената млечница ... Ние я лекувахме преди години с "Нистатин " , но е много упорито лечението !Опитай да се опазиш , ако сучете и попитай и за теб за мазане . Трябва и изключителна хигиена след всяко кърмене !
Успех ! :D
mammamia
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот kris_kris на 04 Дек 2008 23:31

ivok_1982 написа:здравейте мами,имам 1 въпрос:от какво може да се получат нещо като афти по езика на бебето.езика му е с нещо като бели гъбички по него,все едно нещо бяло е засъхнало върху езика му.храня го с кърма,но изцедена в шише.всичко е стерилизирано и по зърната нямам никакви гъбички или ранички.от вчера е така и се притеснявам.първият ми син го хранех така и не ми се е случвало такова нещо.трябва ли да потърся лекар

Аз също мисля че това е млечница! Може да се получи се и при най-стриктна хигиена. Не трябва да се притесняваш.
И на нас ни се случи въпреки че стерилизирах след всяко хранене и миех гърдите преди и след кърмене....
Изписаха ни една пастичка(беше нещо с "Д" ако не се лъжа но не помня името :? ). Отшумя за 2 дни(няколко мазания в устичката на бебо).
Обади се на док и питай за лекарство.
Изображение
Аватар
kris_kris
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот isa83 на 06 Дек 2008 05:04

мами пиша ви в този късен час защото съм много зле с едната гърда и се получи огромна бучка с продълговата форма :cry: в рамките на един месец вече точно на същата гърда на същото място се получава. бебо суче от другата но от тази или отказва или заспива на нея и незнам какво да направя :cry: правя масаж с топла вода в банята и слагам топло но не става нищо :cry: не ми се иска да го отбивам но май ако продължава така ще се наложи :cry: дайте съвет как да се справя с тази бучка :cry:
Човек да бъдеш е лесно, човечен да бъдеш е трудно!
Най-нежното нещо!
Аватар
isa83
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот mammamia на 06 Дек 2008 11:51

isa83 написа:мами пиша ви в този късен час защото съм много зле с едната гърда и се получи огромна бучка с продълговата форма :cry: в рамките на един месец вече точно на същата гърда на същото място се получава. бебо суче от другата но от тази или отказва или заспива на нея и незнам какво да направя :cry: правя масаж с топла вода в банята и слагам топло но не става нищо :cry: не ми се иска да го отбивам но май ако продължава така ще се наложи :cry: дайте съвет как да се справя с тази бучка :cry:

Не се тревожи , най-вероятно е запушен канал . Случвало ми се е доста пъти .. :?
На първо място слагай колкото се може по-често детенце на гърда - те са най-доброто лекарство понякога ... След кърмене , почваш с помпата , дълго и упорито ... Това , докато налагаш топли, по-скоро горещи компреси ... Някои лекари не препоръчват масажа , така че не дей .
Още нещо , което е Много ефикасно - студен и чист зелев лист !Налагаш за максимум половин час и слагаш нов !/ като гледаш да е добре сложен , но сутиена да не е много стегнат ! /Ако можеш почни това веднага :) !
Ако стане много зачервено мястото и почва кожата да става лъскава и да е примесена със сърбеж , трябва да отидеш на лекар за съжаление :? !
Успех , вярвам че няма да се стигне до там ! :D
П.П .Пиши после какво е станало :wink: !
mammamia
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот isa83 на 06 Дек 2008 14:43

оффф тази нощ не съм спала и накрая успях да го накараме да смуче от нея гърда но през 1 час го будех и той наистина много се напъваше да суче ама то не излизаше нищо от нея :cry: и чак към 5 часа сякаш като тапа в шише започнах да го усещам как започна да преглъща кърма и едва смогваше и за секунда не остана и следа от бучката но сега ме боли гърдата от многото масажи :cry: но според мен не я иска защото на мен ми е по удобно да давам дясната първо и тази винаги остава втора и днес давам само от нея първо и после от дясната. има и друго аз пия чай на Хип за кърмачки и беше свършил и 3 4 дни не съм го пила и от 2 3 дни пак го почнап сутрин и вечер по една чаша и май затова пак се засили кърмата :roll: но сега ще сложа зелев лист че все още я усещам малко напрегната и днес никакъв чай :wink: после ще ти пиша пак :D
Най-нежното нещо!
Аватар
isa83
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот isa83 на 06 Дек 2008 14:47

ааа и още нещо какъв зелев лист от прясно зеле или кисело :roll:
Най-нежното нещо!
Аватар
isa83
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот mammamia на 06 Дек 2008 19:37

isa83 написа:ааа и още нещо какъв зелев лист от прясно зеле или кисело :roll:

Прясно ! :oki:
Веднага облекчава болката !
mammamia
Жител на Mamaibebe
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Здравословно хранене и Рецепти