КЪРМЕНЕ

Споделете вашия опит за кърменето и детското хранене.

Модератори: ALEKS, nikita_perez, Nifada

Re: Отбиване

Мнениеот erowine на 22 Май 2008 18:15

Аз не успях да кърмя дълго,но ако можех щях да го направя.Едва стигнахме 4.5-5м./хубаво/,че замръзявах..Моето мнение е да си го кърмиш,докато имаш и после с АМ да дохранваш,ако наистина сте толкова зле финансово давай кисело,както са ти казали момичетата вече.Той малкия е достатъчно голям вече!
Изображение
Аватар
erowine
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот didi_24 на 22 Май 2008 21:12

Аз съм против да се дава кисело мляко преди годината,особенно при сегашните болести по животните.Ако се дава трябва да е от здрава крава на която периодично да се изследва млякото,защото има бруцелоза,може да е маститна и хиляди други болести от които много лесно се разболяват децата.Моя съвет е да му даваш АМ.
Това е мое мнение което не ти натрапвам а само споделям. :wink:
Аватар
didi_24
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот desita-vk на 23 Май 2008 09:12

Lady_FreshH аз кърмих Алекс до преди месец, когато започна да ми намалява кърмата, започнахме сутрин с попара, за да мога да събера кърма за вечерното кърмене, а когато и за вечерното кърмене не достигаше му правех през ден каша(от тези на слънчо) с преварена водичка, и така един ден каша един ден кърмене, след това два дена каша един ден кърмене и така постепенно го отбих, вместо каша може да даваш кремче с бисквита или грис(примерно), ако не искаш все още да даваш на Преси кисело мляко
Не съм се провалил, просто открих 10 000 начина, по които няма да стане. /Т.Едисон/
ИзображениеИзображение
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=210416
Аватар
desita-vk
Сериозен
 ---

Мнениеот tiitu на 23 Май 2008 09:54

[quote="angel4eto_7"]Lady_FreshH мила аз Майки го отбих преди няколко дена.На 9 месеца.Така си бях решила че ще го кърмя до тази възраст.Сега вместо кърма му давам кисело мляко със бисквитка.Днес казах на доки че му давам кисело мляко и тя ми каза щом така си решила няма нищо лошо-избора си е твой.Така че не виждам нищо лошо да му даваш кисело мляко.Доста от мойте познати дават кисело мляко а не адаптирано[/quot
аз съм на същото мнение. :D А към майките който съветват да го кърми а са кърмили по млко време и незнаят че започват да се будят пре 20 минути за да му даваш да суче без да се заяждам ама си е гадно никво спане няма за нас и после нерви и не можеш да си гледаш детето от недоспиване.Съжалявам ама не сте прави мами нищо лично просто съм го испитала и знам какво е.А на въпроса какво кисело мляко давам и давам фибела 2% смесено с домашно за да свикне да пие домашното :superb:
Изображение
Аватар
tiitu
Начинаещ
 ---

Мнениеот Lady_FreshH на 23 Май 2008 10:05

Много благодаря за съветите, оказа се че господина го мързи да суче, и сега се чудя дали да го отбивам, и стези жегииии. Темичката да си върви, може да си давате мнение и съвети за майките които имат такива проблеми.
Изображение
Аватар
Lady_FreshH
Фен на Mamaibebe
 ---

Re: КЪРМЕНЕ

Мнениеот teya на 23 Май 2008 10:54

Мили мами, аз още чакам моята принцеса, но темичката е много интересна и полезна и за бъдеши мами без опит като мен :sm_386:
teya
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот mammamia на 23 Май 2008 13:47

Ето още нещо за отбиването , което може да ви помогне да се ориентирате за нуждите на вашето детенце : :D

Как изглежда кърменето на дете по-голямо от година?
Какво поведение можем да смятаме за естествено и правилно?
Например такова:
• Детето суче, за да заспи през деня или през нощта, при събуждане, на сутринта и след дневния сън.
• През нощта суче няколко пъти, основно в ранните сутрешни часове преди събуждане.
• През деня може да изпива от гърдата своите закуски, обеди и вечери.
• Идва да суче, когато иска да се утеши по какъвто и да е повод (болка, страх, умора).
• Суче, когато е жадно.
• Щом майката влезе вкъщи след дълго отсъствие.
• Често суче, когато му е скучно и няма с какво да се занимава или когато майката застане в неподвижна поза, например, когато седи и разговаря по телефона.
• Ако детето поиска да суче, е трудно да му се отвлече вниманието.
Дете, което се държи по този начин, не е готово за отбиване.

Как се държи дете, готово за отбиване?

• Постепенно през деня то започва да суче все по-малко.
• Почти не се нуждае от утеха чрез сукане при разрешаването на някакви свои проблеми.
• Ако поиска да суче през деня и майката му предложи да почака и отвлече вниманието му, то дълго не се сеща за желанието си.
• Детето вече не се храни основно с кърма, може да заспи през деня с друг човек.
• Ако вечер в отсъствие на майката друг го сложи да спи, детето заспива безпроблемно.
• През нощта суче рядко или изобщо не суче, а сутрин при събуждане лесно може да му бъде отвлечено вниманието.
Готовите за отбиване деца сучат 1 до 3 пъти в денонощие. Винаги идва това време. Майките на деца на година и половина, които сучат по 10-12 пъти на денонощие, не вярват, че това се случва. Страхуват се, че ще им се наложи до кърмят поне докато детето тръгне на училище… В такава ситуация предлагам да си припомним, че кърменето е естествен процес, сформирал се за милиони години еволюция. То има своя закономерност на развитието. Времето за отбиване винаги идва и винаги самото отбиване минава леко, ако обкръжаващите детето възрастни, от незнания или заради предразсъдъци не бързат и се държат неестествено.
Лилия Казакова
Консултант по кърмене, лекар педиатър
Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен . - Алберт Айнщайн
mammamia
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот mammamia на 23 Май 2008 13:50

Lady_FreshH написа:Много благодаря за съветите, оказа се че господина го мързи да суче, и сега се чудя дали да го отбивам, и стези жегииии. .

Ето тук :

viewtopic.php?f=8&t=10961&p=415920#p415920
... има две статии за отбиването , ако искаш ги погледни , може да намериш нещо полезно :D :wink:
Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен . - Алберт Айнщайн
mammamia
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Nifada на 24 Май 2008 20:14

Слях темата за отбиване и кърмене, защото когато пуснах тази за кърменето, обясних, че в нея, и само в нея ще се коментират неща относно кърменето ( това включва и отбиване). Моля за извинение, защото някои от мненията са изтрити поради технически проблем, но се надявам да можете да ги възстановите или просто да продължите дискусията.
Оттук нататък когато има друга тема за кърменето ще я заключвам!
ИзображениеИзображение
Аватар
Nifada
Модератор
 ---

Мнениеот Toni_Jeleva на 29 Май 2008 19:10

Нифава, благодаря за темата
Аз все още кърмя, притеснявам се да не ми намелее, за да мога поне до зимата да устискам
От време на време пия Бирена мая за да ми се увеличава количеството
Изображение
Изображение
Аватар
Toni_Jeleva
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот mama_mimi на 06 Юни 2008 22:01

Мами как ги кърмите толкова дълго време?Ние сме само на месец и сме надали само 400 гр. и всички ми казват че кърмата ми сигурно не е хубава а на мен не ми се иска да повирвам и продължавамда си кърмя детенцето.Храним се не по график а до поискване не ми плаче нали казват че ако е голадно плачи незнам?Страх ме е че ще ми спре кърмата!Кажете какво да хапвам че да си хапва и моето малко слънчице?
mama_mimi
 ---

Мнениеот mammamia на 07 Юни 2008 12:17

mama_mimi написа:Мами как ги кърмите толкова дълго време?

В уводната статия на Нифада има доста препоръки за успешно кърмене :wink: .
Тук също доста често сме давали съвети , можеш да се поровиш в темичките ... :D
Едно от най-често повтарящите се правила е , че детето трябва да бъде изцяло на кърма през първите 5-6 месеца . Да не се замества кърмене с пюре или сок . Водата е хубаво да е в малки количества и то през топлите дни ... Да не се премахва нощното кърмене , а храненето под час е добре да става през първите седмици (или месеци )докато се изгради режим. През другото време - на поискване ... :roll:
Ще потърся нещо да ти пусна и за другите ти въпросчета .
Успех !
mammamia
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот mammamia на 07 Юни 2008 12:39

Ето тук нещо за храненето на кърмачката :
http://healthyfood.info.bg/Advices/26Di ... gnant.html
http://osteporosa.narod.ru/bremennost.html

Защо спрях да кърмя?

Колко от вашите познати кърмят децата си? Колко от бебетата на познатите ви са кърмени до 3 месеца? А до 6? Виждали ли сте ходещо дете, което суче?
Колко пъти сте чували: “Исках да кърмя, но нямах кърма (тя просто спря!)”?
Всички признават преимуществата на кърменето пред изкуственото хранене. И все пак много малко български бебета са “щастливи” да имат най-добрата храна, най-нежния отговор на техните нужди. Защото гърдите на майката са създадени, за да дават храна и утеха. Има много причини, поради които една неопитна майка би се разколебала и би предпочела “лесния” начин: изкуствено хранене.
Какви грешки е възможно да се допуснат и кърменето да бъде прекратено?
Грешки в самия старт:
Младата майка е кърмена едва 20 дни. Тя смята, че щом нейната майка не е имала успех, тя също няма да се справи. Тази сигурност в неуспеха е напълно реална причина майката да спре да кърми. Младата майка трябва да знае, че кърменето не е наследствено умение. Това, че майката не е кърмена съвсем не означава, че тя няма да успее.
Плоски/хлътнали зърна. Сред някои акушерки и педиатри цари схващането, че щом майката няма ясно изразени зърна, това е пречка за бебето да захапе правилно. Плоските/хлътнали зърна действително са проблем, но в никакъв случай неразрешим. Понякога дори не е необходимо никакво действие от страна на майката, за да кърми успешно: просто бебето успява само да изтегли зърното и да суче без проблем. Ако сте бременна и забележите плоски/хлътнали зърна, можете за по-голяма сигурност през последните седмици да носите специални колектори за зърна (в началото по 10-15 минути като увеличавате времето с колекторите до 8 часа на ден). Те представляват гумени чашки с малки отвори за зърната, през които те излизат.
Ако вашето малко същество се е появило, но не сте правили горните процедури, а бебето има трудности със захапването на зърното, тогава можете да му помогнете като преди кърмене изпомпвате малко мляко. Помпата ще оформи зърното. Между храненията също може да се носят колекторите или сутиена с дупки.
Размерът няма значение. Това, че имате голям или малък бюст не означава, че няма да се справите. Малко информация и подкрепа в началото са чудесен старт.
• Късно слагане на бебето на гърдата. В повечето български родилни домове бебето не се слага на гърдата веднага. Там се препоръчва се да се изчакат няколко часа. Всъщност през първите минути на бебето на бял свят, то има най-силен сукателен рефлекс. По-късно този рефлекс значително отслабва, то е изтощено, отпуснато и му е по-трудно да засуче. Ако е плакало дълго време без да бъде посрещната неговата нужда за храна и утеха, то заспива изтощено и отчаяно.
Друг вариант е когато бебето се ражда чрез Цезарово сечение: много често майките родили по този начин слагат бебетата си на гърдата след дни, през този период те са хранени с неподходящи биберони с адаптирано мляко. Бебетата свикват млякото да се “излива” в устата и после е много трудно (но не невъзможно!) те да се накарат да сучат.
Какво да правим в такъв случай? Добре е да уверите медицинските лица (лекари и акушерки), че е важно за вас и детето ви то да бъде сложено по-скоро на гърдата. Това със сигурност е един много успешен старт за вашето бебе! Ако все пак бебето не иска да засуче, то изцеждайте редовно и му давайте кърма с лъжичка. Всеки път пробвайте да го сложите на гърдата. Неминуемо усилията ви няма да завършат безрезултатно и ще успеете да кърмите вашето бебе.
Липса на сукателен рефлекс. Непременно говорете с лекар ако вашето бебе не иска да засуче в първите часове от раждането му. При липса на сукателен рефлекс бебето може да се храни с кърма чрез сонда/капкомер/спринцовка. За поддържане на лактацията, трябва редовно изцеждане на майката. Кърменето е възможно при повечето физиологични проблеми. Ако се налага престой на бебето в болница, поискайте разрешение да носите изцедена да хранят бебето с нея. В къщи изцеждайте в часовете, в които бебето би се хранило.
Разранени и болящи зърна. Ако чувствате непоносима болка при кърмене, зърната ви са разранени и болезнени, това не е повод да се отказвате. Това е повод да поговорите с кърмила майка/баба/приятелка и да я помолите да ви покаже как да поставите правилно бебето на гърдата. Изпратете таткото до аптеката да ви купи специален мехлем за кърмачки. Никога не използвайте сапун за измиване на гърдите преди или след кърмене, противно на това, което сте чули в родилния дом. Не е необходимо дори често миене. Достатъчно е след кърмене да оставите зърната да изсъхнат на въздух и сте готови за следващото хранене. Може да си купите от специалните коректори за кърмачки, които образуват пространство между дрехите и зърната. Така вие сте облечени, а зърната са “на въздух”.
Противно на това, което се твърди, слагайте бебето често да суче, тъй като големите интервали между храненията ще го направят нервно и гладно и то ще дърпа силно зърното. Ако изпитвате болка на гърдата, то нежно извадете зърното от бебешката уста като пъхнете кутрето си и освободите вакума. Поставете наново бебето. Неговите устнички трябва да обхващат не само зърното, но и ареолата (по-тъмния кръг около зърното). Устните му трябва да са обърнати навън, а езичето да е под зърното. Пробвайте и смяна на позата.
Хранене на бебето под час. Това е грешка, която лесно може да бъде избегната. Просто слагате бебето на гърдата по всяко време, когато то желае, независимо че може да е яло преди 10 минути. Ако не желае да бъде хранено или успокоявано с гърда, то ще покаже само. Бебетата плачат по различни причини. Но през първите седмици от неговия живот е добре винаги да първо да се уверите, че то не плаче от глад.
Защо храненето под час на детето може да бъде причина за неговото отбиване? Кърмата (за разлика от адаптираното мляко) се усвоява твърде бързо и бебето може да огладнее половин час или час и половина след като е сукало. При естествено хранене на бебето майката не може да знае какво количество то е изяло и ако например допреди час е сукало само за успокоение или за приспиване, то може съвсем скоро да се събуди гладно. Храненето под час може да е удобно за някои деца, които използват гърдата само за храна, сучат енергично и ефективно. Но в най-общия случай спазването на режим ще доведе до изнервяне на бебето, което ще плаче докато стане неговият час за хранене, а дотогава може и да заспи от изтощение. Така то няма да успее да набави нужните му калории за деня.
Освен това, честото сучене означава, че организмът на майката ще произвежда по-голямо количество мляко и то ще бъде по-мазно. Големите интервали между храненията не са полезни нито за бебето, нито за майката. Защо е така? Кърмата не е еднаква в началото и в края на храненето. В началото на храненето тя е бедна на мазнини и служи за утоляване на жаждата. По-късно идва кърмата, която е по-богата на мазнини и служи за утоляване на глада. Ако са минали няколко часа след последното хранене, общото количество на млякото ще е по-голямо, но бебето ще успее да изсуче само предното мляко (по-бедно на мазнини), тъй като обемът на неговото стомахче е ограничен.
Кърмата се образува на принципа на търсенето и предлагането: по-честата стимулация на зърното и освобождаване от млякото дава сигнал на майчиния организъм да произвежда повече мляко. Обратно: рядкото сукане за майчиния организъм означава, че няма нужда от толкова кърма и съответно производството намалява.
В тези случаи резултатът от големи интервали между храненията е недобро наддаване.
“Кърмата ми е рядка, не засища бебето. Когато му дадох адаптирано мляко, то заспа спокойно и щастливо”. Рядка кърма не съществува. Разликата е, както я посочих в предния параграф, в началото и в края на храненето. Ако бебето е неспокойно и плаче, то му давайте да суче при всяко негово проплакване. Дори кърмата в този момент да е недостатъчна, то честото сукане на бебето ще даде сигнал на организма да произвежда повече мляко. Само след 2-3 дни организмът ще се е настроил към новите “изисквания” на бебето.
Кърменето е твърде изморително, моят организъм се изтощава, не мога да се справя с тази твърде тежка задача. Действително кърменето в първите седмици е доста трудна задача. В началото нито бебето е сукало, нито майката е кърмила, а тези две неща се научават постепенно и с малко усилие, както и всяко едно ново нещо. Майчиният организъм през бременността е трупал запаси и се е подготвял освен да износи бебето в утробата, така и за бъдещото му изхранване. Ако майката се храни нормално, поема достатъчно течности и не се претоварва с твърде много домакинска работа, тя ще се чувства добре. При кърменето се спестяват други изтощителни дейности като стерилизиране на шишета и биберони, подгряване на вода за храна, приготвяне на храна. Когато майката и бебето се усъвършенстват в изкуството кърмене, бебето заякне и започне да суче по-ефективно, тогава кърменето става несравнимо по-лесно, удобно и бързо.
Млякото ми е малко, на контролното кърмене бебето изяде по-малко от колкото педиатърът казва, предписана е добавка или изцяло преминаване на адаптирано мляко. Това е най-честата причина, поради която младите майки спират кърменето – обезкуражени, че нямат мляко. Ако е ясен механизмът на образуване на мляко, тоест ако майката храни детето когато то поиска, тогава тя няма да има никакви съмнения, че млякото й не стига. Кърмените бебета не изяждат определеното от педиатър мляко. Те ядат колкото искат. Ако в даден момент (на контролното кърмене) бебето не изяде определеното количество, то това е защото просто толкова му се яде. При кърмене на поискване бебето изяжда нужното му количество за денонощие. Контролното кърмене в никакъв случай не е показател за това как се храни вашето бебе. Ако то наддава добре, пълни редовно пелените, то няма причина да се притеснявате за това колко грама изяжда то на ядене. Вашето мляко е най-добрата храна за него!
Грешки в процеса на кърмене:
Скокове на растежа и как кърмата не стига. Да, има такива моменти, в които кърмата наистина не достига. Това са периоди на засилен растеж, когато бебето показва на майчиния организъм колко кърма трябва да произвежда. Ако едно двуседмично бебе има нужда от определено количество кърма на ден, то нуждите на тримесечното бебе са по-големи и именно бебето се грижи за механизма на образуване на това по-голямо количество кърма. През тези периоди на засилен растеж, когато бебето иска да суче често, младата майка заключава, че млякото й не е достатъчно (или се е разредило) и дава добавка адаптирано мляко. Защо това е много неправилно? Бебето се засища с адаптираното мляко и няма нужда да суче често. Съответно то не показва на майчиния организъм, че има нужда т повече мляко и той спира да произвежда. Млякото намалява все повече, а е напълно възможно след като бебето е опитало биберон, то да отказва гърдата.
Какво да направим в случай на усилен растеж? Просто трябва да гледаме и слушаме какво иска бебето. Ако то плаче често, това означава че то има нужда от често кърмене, а не от даване на адаптирано мляко.
Кърмаческа стачка. При някои бебета се появява такъв период, наречен кърмаческа стачка. Обикновено се появява в началото на третия месец от живота на кърмачето, но не е изключено това да стане по-рано или по-късно. Признаците за кърмаческа стачка са: изведнъж бебето става много неспокойно на гърдата, започва да плаче, да пищи, да се дърпа и огъва “на дъга”. Това в първия момент може да е много притеснително за една млада майка, но всъщност е нещо нормално и това се случва на много бебета. В такъв момент майката би си помислила, че бебето се отбива и така кърмаческата стачка да доведе до край на кърменето.
Не се отчайвайте, плачът на бебето в никакъв случай не трябва да бъде тълкуван като желание за отбиване. На вашето бебе му предстоят още дълги месеци щастливо сукане на гърдата. Просто това е временно явление, което трябва да се преодолее с ваша помощ. Първо не се плашете, нервирайте или панирайте. Запазете спокойствие и преминете към действие. Ако досега сте давали залъгалка или някакъв вид течност с биберон, то веднага преустановете. Залъгалките са много честа причина за появата на кърмаческа стачка. Ще забележите как стачката не се проявява при всички хранения. Ако бебето е изключително нервно на гърдата например следобед, то не го насилвайте да яде точно тогава. То ще си навакса сутринта и през нощта. Адаптираното мляко или кърма от шише също не е добра идея. Ако се притеснявате толкова много, че бебето ще гладува, то предложете изцедена кърма от лъжичка. Винаги използвайте моментите, когато бебето е пред заспиване, спи леко или току-що се е събудило, за да го накърмите. Тогава е най-малко вероятно да срещнете протести.
Запушени канали, възпаления, мастит. Тези проблеми могат да се срещнат както в началните месеци на кърмене, когато кърмата не се е регулирала, така и в по-късен етап. Изразяват се в подути и болезнени гърди, бучки, зачервяване. Дължат се на застой на мляко в гърдите, а също така е възможно каналче да се запуши ако сте затиснали през нощта гърдата или бебето ви е ударило без да иска. Дори при по-сериозни усложнения, каквото е маститът, кърменето не трябва да се прекъсва. При висока температура и зачервяване, задължително се консултирайте с лекар. С приемане на безвредни за бебето медикаменти, кърменето може да продължава. При запушени каналчета може да се приложат горещи компреси преди кърмене/изцеждане и студени между храненията. Задължително бебето се слага често на гърдата, сменят се позите и е хубаво брадичката му да сочи възпаленото място. Ако бебето отказва да суче толкова често или не е при вас, трябва да изцеждате често. С навременни мерки, запушените каналчета би трябвало да отшумят за 24 часа. Спиране на кърменето в този момент би задълбочило много проблема.
Прием на медикаменти. Има случаи в които се налага кърменето да бъде прекратено поради прием на лекарства. При всички случаи вашият лекуващ лекар трябва да е уведомен, че кърмите, за да прецени лекарства, които са безопасни за бебето. Ако няма начин спирането на кърменето да бъде избегнато, попитайте за продължителността на курса на лечение. Ако лечението не е твърде продължително, обмислете варианта със закупуване на помпа и изцеждане, за да поддържате лактацията си докато лечението приключи. След това спокойно можете да възобновите кърменето. Ако нямате възможност да поддържате лактацията през периода на лечение, и ако след приключването му имате желание, може да възстановите кърменето наново. Този процес се нарича релактация и е напълно естествен. Необходими са само желание и често слагане на бебето на гърдата или изцеждане.
Връщане на работа. Много майки искат или се налага да се върнат на работа, но смятат, че кърменето и работа са несъвместими. Това не е така и много майки по света кърмят бебетата си и работят. Ако бебето е малко, можете да закупите хубава помпа, с която да изцеждате гърдите по времето, когато бебето по принцип суче. Помолете работодателя да ви осигури няколко пъти на ден по 15 минути или половин час тихо и спокойно място, за да изцеждате кърма. Съхраненото мляко може да се дава от баба/татко/детегледачка. Ако работното място е близо до дома, то според Кодекса на Труда имате право на два часа на ден (за недоносено дете и близнаци този период е по-голям) платен отпуск за хранене на малко дете (до 8 месеца), който се заплаща от работодателя. Може да отскачате до дома за кърмене на детето. Ако захранването е започнало, докато ви няма човекът, който гледа детето може да дава пюрето/кашата, а когато вие сте в къщи: бебето суче. Преценете дали не можете да работите в къщи. Така ще сте винаги на разположение.
Твърде ранно и бързо захранване. Много майки споделят, че когато са захранили децата си твърде малки или много бързо са въвели голямо разнообразие твърда храна или са заместили повечето хранения, бебето се отбива само преди майката да желае това. За да избегнете такъв проблем, внимателно следете начина на захранване. До първия рожден ден на детето кърмата е основното му ядене, тя му осигурява така нужните хранителни вещества и витамини. Твърдата храна се дава, за да опита детето нови вкусове и за да се задоволи нарастващия апетит на детето. Това означава, че майката продължава да кърми колкото детето пожелае, а около един час след кърмене, предлага някаква твърда храна. Така бебето само регулира приема на твърда храна, който не е за сметка на кърмата.
Бебето повръща и трябва да мине на специално адаптирано мляко. Повръщането на бебето е напълно нормално. Кърмата е най-подходящата храна за вашето бебе, по-добра от най-скъпото и рекламирано адаптирано мляко.
Наличието на цикъл. Още един фактор, който по никакъв начин не влияе на кърменето. Ако цикълът ви дойде, това в никакъв случай не е причина да отбиете бебето.
Грешки при по-големи бебета или деца:
Детето се разсейва по време на кърмене и явно не му е интересно на гърдата. С порастването, малките бебета стават все по-любопитни за околния свят и наистина може да им е малко скучно на гърдата. Но това съвсем не означава, че е време за отбиване. Можете да кърмите на тихо, леко затъмнено и спокойно място, да предупредите по-големите деца да не вдигат много шум или да поиграят в съседната стая, изгасете телевизора. Друг вариант е да предложите забавление на гърдата. Едно интересно герданче ще свърши чудесна работа. Шарено и лъскаво, то ще привлече вниманието на бебето и ще направи престоя му на гърдата интересен. Може да пробвате игра с ръце и пръсти.
Бебето вече има зъби, понякога хапе. Изникването на зъб не е причина да преустановите кърменето, бебетата могат да сучат безпроблемно с всички зъби в устата си и то без да хапят. Ако все пак бебето започне да хапе, то ще трябва да му помогнете да се отучи от този неприятен за вас навик. Когато впие зъбчетата, извадете леко зърното от устата му като пъхнете кутре и освободите вакума. Обяснете спокойно на детето, че ви боли и мама не се хапе. После пак продължете кърменето. Ако прилагате тази практика, за няколко дни бебето ще се отучи да хапе.
Хората около майката не одобряват кърменето. Майката е притискана от тях да отбие детето на определена възраст. Кърменето е процес, който касае само майката и бебето. Всякакви коментари от страна на роднини/приятели или напълно непознати не са причина да вземете толкова важно решение за вас и най-вече за вашето бебе. Обяснете на роднините и приятелите защо кърменето е толкова важно и им заявете със спокоен тон, че мнението ви е окончателно и ще отбиете бебето когато вие или то решите.
Преодоляването на редица проблеми при кърменето става бързо и безпроблемно. Най-често ситуацията изисква малко усилие от страна на майката и детето, за да продължи така естествения процес на кърмене.
Ако все пак не успеете да се справите, то не се отчайвайте, вие сте най-добрата майка!
mammamia
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот emi25 на 19 Юни 2008 10:18

Здравейте,страшно полезни съвети прочетох тук! Благодаря! Ние още се кърмим,дай боже още поне толкова! Незнам защо през цялата си бременост си мислех че няма да имам кърма,дори в деня на изписването си купих една кутия АМ,която така и не отворих :D !Аз родих секцио и сложих малката на гърда на 3 ден,а тя маймунката все едно само това е правила,като захапа това зърно и гълта,гълта акушерките останаха изумени :emon17: В началото имах проблеми с гърдите,но сега всичко е ок! Пожелавам на всички майки да усетят тази близост с бебчето,тези моменти са незабравими! Сега вече като се насуче ме поглежда и като ми се усмихне и очичките й светят от блаженство,благодаря на бога че мога да кърмя детето си
Аватар
emi25
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот jivka на 13 Юли 2008 23:07

Здравейте! Току що попаднах на една статия - история, за кърменето с която се сблъскват голяма част от майките! Ако по някакъв начин нарушавам правилата с този текст моля модовете да ме извинят и коригират поста ми!

Излизане на светло

от Василена Доткова

Всички знаем, че кърменето е най-доброто. Защо тогава пред младите майки има толкова много пречки да започнат да кърмят и какво да променим, за да им помогнем?
Статията е публикувана в списание "Жената днес".

Първото кърмене никога няма да го забравя – радостта от гушкането с бебето, любопитството, силното физическо усещане, не точно като целувка, както може би съм си го представяла, а като нещо много по-сериозно, на живот и смърт се впива малката устичка и ето, аз може да не знам какво да правя, но бебето дето ей сега се е родило очевидно знае всичко, което му трябва, за да суче от мен и да оцелее.

Е да, ама защо нямаше кой да ми каже да се оставя на това чувство от самото начало – но не, нали бяхме в болница, всичко беше уж научно и имаше строги правила. Бебето трябваше да се храни точно на три часа, само и единствено след преобуване, и да стои по пет минути на всяка гърда, след което останалото мляко да се доизцежда. Вземаха ми детето в полунощ, “за да си почина от него”, а в шест сутринта включваха ярката болнична лампа над главата ми и ми го носеха почервенял от рев с шише адаптирано мляко в кошчето, което да му дам, след като се опитам да го нахраня с каквото там имам в гърдите си.

През следващите три месеца разбрах защо толкова жени въобще не успяват да кърмят или се отказват след известна борба. Така ми се спеше, че бях на някаква друга планета, а бебето все плачеше. Беше гладно, болеше го коремът, беше нещастно. След шишетата в болницата вече не можеше да суче така добре и кърменето стана много трудно. И дори когато с големи усилия се справихме с този проблем, продължих да се разкъсвам между убийственото желание да му дам това, което иска, и старанието да изпълня съветите на лекаря.

Старателно момиче съм аз. Изпадах в ужас, когато синчето ми почваше да плаче час и половина след храна, а според правилата това означаваше, че го чакат още час и половина рев, докато настъпи моментът за следващото кърмене. И дали пък не реве толкова често, защото млякото не му достига, защото е рядко, гъсто, кисело, горчиво, миризливо или по някаква друга причина негодно за употреба? Нощем не трябваше да го храня, затова с баща му се завивахме презглава в леглото и мрачно слушахме бебешки писъци, вместо да спим. Трябваше да му бутам някаква вода, някакви биберони, ама то не ги искаше и по този начин отблъскваше жалките ми опити да го утеша, макар и със заместител. Направо без малко да почна вече на него да му се ядосвам – на него, който жадуваше да се сгуши на гърдите ми и да пие от там единственото нещо, което го поддържа жив, и който е бил толкова малък и крехък, че просто и аз не знам как съм могла да го оставям да плаче за храната си.

Когато всъщност трябваше да се ядосвам не на него, а на тези, които ми пречеха да се отдам на майчинството без притеснения и да се доверя на бебето – нали то още първия ден ми беше показало, че знае как се правят нещата?

Не помня вече как точно настъпи обратът, но прочетох тук-там и разбрах. В града имаше само един лекар тогава, който съветваше майките да кърмят когато бебета им поискат и ние отидохме при него. Изхвърлихме шишето с водата и бибероните. Забравихме часовника и бебешкото кошче и гушнахме дребното да спи при нас, да си суче в просъница колкото ще, при което се наспахме. Постепенно се успокоихме и така хубаво тръгна всичко, че не спрях да кърмя цели две години, честно, даже напук малко на тези, които ми се бъркаха, и просто защото на детето и на мен ни харесваше така.

Обаче всичко това не ми беше достатъчно, за да мирясам. Не само защото аз, дето се оказа че мога безпроблемно да си кърмя до откат, за малко да се проваля в началото, а и защото около мен беше пълно с толкова много жени, които са искали да кърмят, но не са успели. Не е ли странно – всички знаят, че кърменето е най-доброто, всички опитват (аз поне такива, дето от самото начало да не са искали да кърмят, почти не познавам), кой тогава прави така, че да им е толкова трудно? Ето само някои от най-очевидните неща, които би трябвало да се променят, за да се помогне на повече жени да кърмят бебетата си.

Здравеопазването
Всичко започва в родилните отделения на болниците. Но в повечето от тях отношението към кърменето е като към нещо, което или става, или не, без значение какви усилия ще се положат. Като добавим факта, че почти сигурно всички болници получават адаптирани млека на преференциални цени от някой производител, както и че самите лекари и акушерки често имат негативен личен опит с кърменето, не е чудно че адекватна, организирана подкрепа за жените, които желаят да кърмят, на практика липсва.

И понеже успехът на кърменето съвсем не е “божа работа”, по света отдавна са измислени и въведени различни политики за подпомагането му в болничните заведения – съществуват например едни 10 правила на СЗО и УНИЦЕФ, съвсем простички и лесно приложими, които дават страхотни резултати навсякъде, където се спазват. Според тези правила персоналът в родилните домове просто трябва да се обучава да помага на начинаещите кърмачки, на бебетата да се “позволява” да сучат веднага след раждането, да не бъдат разделяни от майките си по време на болничния им престой, да не бъдат дохранвани без нужда с адаптирани млека, да не им се дават шишета с вода и биберони.

Тъй като количеството мляко, което ще произвежда майката, се определя от това колко суче нейното бебе, всяко даване на заместител рискува да наруши този баланс и в повечето случаи облагодетелства единствено производителите на адаптирани млека, като им осигурява клиенти. Освен това, предлагането на шишета и биберони на бебетата обърква начина им на засукване и създава допълнителни проблеми като разраняване на зърната на майката, риск от инфекции и нежелание на бебето да се храни от гърда. Всички тези проблеми се влошават при разделянето на майките и бебетата в родилните отделения, което предполага кърмене само в определени часове – нещо напълно неестествено за новородените и водещо до безброй неудобства като препълнени гърди и мастити, невъзможност да се нахрани бебето с кърма за краткото време, в което е при майката, и дохранването му от персонала, особено в нощните часове.

Съществува и терминът “изключително кърмене”, въведен от СЗО, с който се обозначава отпималният начин на хранене на бебето до 6 месеца – ще рече, че при идеални условия до тази възраст то трябва да се храни единствено с майчино мляко и да не приема никакви допълнителни течности и храни.

Като се разрових, се оказа, че българското министерство на здравеопазването препоръчва същите тези неща в свое указание към семейните лекари и педиатрите още от 2000 година, както и в прословутия си национален план за действие “Храни и хранене 2005-2010”. Българското здравеопазване обаче се оказва крайно консервативна среда или просто комуникацията между министерството, болниците и семейните лекари никаква я няма, защото и до ден днешен има твърде много медицински лица, които не само не се съобразяват със споменатите предписания, но дори нямат представа какво значи “изключително кърмене”. От такива лекари кърмещата майка често може да чуе потресаващо ненаучни твърдения за качеството и количеството на млякото си и способността си да кърми като цяло.

Медиите
Отношението на медиите към кърменето за съжаление е болна тема и отразява отношението на цялото общество по начин, който щеше да бъде комичен, ако не ставаше дума за нещо толкова сериозно.

Повечето телевизии например имат дежурни кадри от някой родилен дом, които показват винаги, когато стане дума за бебета. Дори ако темата е кърменето, пак изникват лицата на същите познати акушерки, които бутат в устичките на същите бебета същите огромни биберони. Глас зад кадър обяснява как кърменето е най-хубавото нещо и как здравното министерство и педиатрите от родилните домове за пореден път са се съгласили по този въпрос. Пред камерата се мярка горд надпис “Детско отделение”. В това време гласът евентуално обяснява как СЗО съветва бебетата да не бъдат отделяни от майките в родилния дом, а също и в никакъв случай да не им се дават шишета и биберони. Следва кадър от самото детско отделение – дълга редица очукани боксове с ревящи бебета, наблюдавани от усмихнати акушерки. Кърменето не се вижда никъде наоколо, след като вместо майки имаме болничен персонал, а майчината гръд е представена единствено чрез дискретната метафора на шишето. Това разбира се не значи, че женски гърди не се показват по телевизията. Просто те се появяват обикновено в друг контекст и от тях се очаква да създават други асоциации.

В печатните медии ситуацията не е много по-различна – кърменето е табу или в най-добрия случай екзотика. Журналистка от един голям всекидневник, с която контактувах във връзка със световната седмица на кърменето, дори използва случая да ми се накара – беше възмутена, че някой насърчава жените да кърмят на обществено място. Според нея майките би следвало да се прибират у дома винаги, когато децата им огладнеят, защото кърменето в парка е недопустимо. Същият вестник тогава все още публикуваше снимка на гола жена във всеки свой брой.

При тази нагласа някак си не е чудно, че масовото съзнание възприема женските гърди като атрибут с преди всичко сексуално предназначение и не им се доверява особено за изхранването на децата. Нито пък, че жените се оказват толкова неподготвени и неосведомени по отношение на кърменето – аз например никога не бях виждала истинска кърмеща жена, преди да ми се наложи да кърмя собственото си бебе за първи път.

Затова пък оттогава съм кърмила къде ли не, главно защото ми е много удобно, но също и от желание гледката на сучещо бебе да стане нещо по-обичайно. Кърмила съм в безброй заведения, летища, хотели, магазини, на плажа, в Софийския университет и дори в министерството на външните работи. Междувременно вече кърмя второто си бебе. Малкото ми момиченце не познава шишета и биберони, нито друг вкус освен този на майчиното мляко, а отглеждането й още от първите дни е спокойно и блажено за цялото семейство. Искам все повече майки и бебета да могат да изживеят това.
Изображение

Изображение
Аватар
jivka
Фен на Mamaibebe
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Здравословно хранене и Рецепти