ЗАХРАНВАНЕ

Споделете вашия опит за кърменето и детското хранене.

Модератори: ALEKS, nikita_perez, Nifada

Re: ЗАХРАНВАНЕ

Мнениеот irenastanoeva на 16 Дек 2010 00:50

Без да те плаша, но преди 2-3 год. излезе материал по БТВ за пюрета, съдържащи ГМО. Проблемът блеснал, когато момиченце на 10 месеца започнало да развива признаци на навлизане в пубертета !!! СТАВА ДУМА ЗА МЕСТНИТЕ ПЮРЕТА НА ГАНЧЕВ !!!
Аз лично се доверявам само на храни със знак BIO (био-продукти имат Hipp, Milupa, Topfer, Holle, BABYBIO и др.)
irenastanoeva
 ---

Мнениеот bubolina2010 на 23 Яну 2011 21:33

irenastanoeva, много ми допадна подробният списък с продукти, с които трябва да се захранват бебетата. Аз самата до момента следвам подобна схема (малката е на почти 8 месеца), като също се придържам към схващането, че прекалено ранното (и прекалено късното, обаче) захранване е вредно за здравето на децата ни. Но бих искала да добавя някои забележки, които, струва ми се, ще бъдат от полза за мамите. В началото на плодовото захранване - 6-ти (навършен) месец - не се дава ябълка, да не говорим за кайсия и праскова. Ябълката се препоръчва от 9-ти месец, тъй като дразни лигавицата на стомаха. Кайсията и прасковата се дават също тогава не само, защото спадат към мъхестите плодове. Дори и производителите на пюрета да ги белят щателно, месото на кайсията и прасковата около костилката съдържа алергени, а няма как със сигурност да сме убедени, че производителите се съобразяват с това. Сливите, обаче, могат да се дават от самото начало, а не чак толкова късно. Общо взето, в началото се дават много малко плодове - круши, сливи, шипки. Сладката тиква също може да се дава като десерт.
Иначе списъкът ти е нещо, което търся от цяла седмица (!!!!). БЛАГОДАРЯ!
bubolina2010
 ---

Мнениеот irenastanoeva на 24 Яну 2011 00:13

Ябълката и морковът са първите плодове (и изобщо храни), които се препоръчват за захранване - не са алергени, лесно смилаеми са и всички бебета ги харесват. Дават се в съвсем малки количества, защото това е период на захранване и като начало не се ползват за наяждане, а само като допълнение към кърмата или адапт. мляко. Единственото, което трябва да се има предвид е, че и ябълката, и морковът в по-големи количества и давани по-често запичат. За кайсията и прасковата съм съгласна, че трябва да се дадат в по-късен етап. Сливите, крушите и тиквата пък обратно - разхлабват. Затова ги препоръчват за по-късен етап, защото при малките бебета храносм. система не е много стабилна и едно разтройство може да е доста опасно, трудно се връща баланса и дори може да доведе до обезводняване. Затова пък шипките действат безотказно за "затягане" на положението :wink:
Дано обобщеният материал е от полза за повече мами, на мен определено ми помогна за захранването на дъщеря ми. Изчетох цяла енциклопедия (над 200 публикации по темата) докато систематизирам таблицата :)
irenastanoeva
 ---

Мнениеот petyastefanova на 04 Фев 2011 17:39

А някой ще каже ли кога се захранва с месо. мисля, че голямата си дъщеря я захраних с пил. месо около 6 ти месец, но не съм много сигурна.
Аватар
petyastefanova
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот sn_vasileva на 05 Фев 2011 09:11

petyastefanova написа:А някой ще каже ли кога се захранва с месо. мисля, че голямата си дъщеря я захраних с пил. месо около 6 ти месец, но не съм много сигурна.

Зависи кога е захранено детето. Според мен ако си хапва зел. пюре на обяд и ако е минало достатъчно време, може да въведете месото през ден. Количеството на месото на бурканче (180гр.) е около 1 с.л., но това е в случай ако го приготвяте вкъщи. В началото се започва с т.нар. леки меса - пиле, пуйка, заек. Успех :wink:
ИзображениеИзображение
Изображение

Кърменето е начин на живот, а не просто начин на хранене. Dr.William Sears
Аватар
sn_vasileva
Модератор
 ---

Мнениеот petyastefanova на 05 Фев 2011 13:12

благодаря за отговора. около от половин мес. я захраних с зел. пюре. с месото ще изчакам още 2-3 седмици да навърши 6 мес. а днес и сложих малко жалтък в пюрето, да пробвам как ще го понесе.
Аватар
petyastefanova
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот iced_lady на 02 Мар 2011 08:40

Здравейте!
Имам момче на 4 месеца - досега е само на кърма, и вода не съм давала. Имам намерение като навърши 5 месеца да започнем опити за захранване и мисля вместо да започва с плодове или зеленчуци, да започнем с оризова каша. Някой може ли да ми каже как се приготвя точно, че срещнах една рецепта с мляко и захар и ми се струва не особено подходяща. Някой дали е започвал по този начин да сподели опит?
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображение
Аватар
iced_lady
Пристрастен
 ---

Мнениеот sn_vasileva на 02 Мар 2011 09:51

iced_lady написа:Здравейте!
Имам момче на 4 месеца - досега е само на кърма, и вода не съм давала. Имам намерение като навърши 5 месеца да започнем опити за захранване и мисля вместо да започва с плодове или зеленчуци, да започнем с оризова каша. Някой може ли да ми каже как се приготвя точно, че срещнах една рецепта с мляко и захар и ми се струва не особено подходяща. Някой дали е започвал по този начин да сподели опит?

Мисля, че е най-добре да си купиш каша в кутия. Ако имаш кърма да цедиш, си вземи безмлечна каша и прибавяш кърмата. Тези каши, които се приготвят с мляко са за по-големи деца, особено ако млякото е прясно. Аз ползвах млечната на Милупа, Иванчо си я хапваше много добре :P Успех със захранването :wink:
ИзображениеИзображение
Изображение

Кърменето е начин на живот, а не просто начин на хранене. Dr.William Sears
Аватар
sn_vasileva
Модератор
 ---

Мнениеот petyastefanova на 02 Мар 2011 15:13

Каша от банан и ориз - 50 мл вода, 20 г оризова каша на прах, 1 ч. л. соево масло, 1/2 (около 60 г) зрял банан
Пригответе оризовата каша. Добавете соевото масло. Обелете банана и го намачкайте с вилица. Добавете го към готовата оризова каша.

това е по рецепта, но аз не съм слагала соево масло а краве и става с различни плодове. аз започнах захранването с морков, после с ябълка. вече сме на кухня.
Аватар
petyastefanova
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот iced_lady на 03 Мар 2011 22:26

Благодаря ви, ще видя каква ще я свършим като дойде време. Дано всичко мине гладко.
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображение
Аватар
iced_lady
Пристрастен
 ---

Мнениеот bebcho marti на 06 Апр 2011 12:00

МНОГО ИНТЕРЕСНИ КОМЕНТАРИ! НАПРАВИ МИ ВПЕЧАТЛЕНИЕ ЧЕ НИКОИ НЕ Е ПИСАЛ ЗА ДЕЦА КОИТО СЕ ХРАНЯТ С АДАПТИРАНО МЛЯКО, ПОВЯРВАИТЕ МИ РАЗЛИКАТА Е ОГРОМНА.
МОЕТО БЕБЧЕ СЕ РОДИ 3 СЕДМЦИ ПО-РАНО И НЕ ИСКАШЕ ДА СУЧЕ. СЛЕД НЧКОЛКО ДНИ ПРЕСТОИ В БОЛНИЦАТА И ОТЧАЩНИ ОПИТИ ДА ГО НАКАРАМ ДА СЕ ХРАНИ НАКРАЯ СЕ НАЛОЖИ ДА МУ ДАВАМ APTAMIL (НЕ ЗНАМ ДАЛИ ГО ИМА В БЪЛГАРИЯ, НЕ ЖИВЕЕМ ТАМ). В НАЧАЛОТО СЕ ХРАНЕШЕ МНОГО ДОБРЕ, НО СЕ ИЗТИСКВАХ И МУ ДАВАХ И ОТ МОЕТО МЛЯКО. ПАРАЛЕЛНО С МЛЯКОТО МУ ДАВАХ И ВОДА КОЯТО ТОИ ДО ДЕН ДНЕШЕН ОБОЖАВА.СЛЕД НЯКОЛКО СЕДМИЦИ ОБАЧЕ КОГАТО ДОСТИГНА ТЕРМИНЪТ СИ ЗАПОЧНА ДА ОТКАЗВА ДА СЕ ХРАНИ И СТАНА МНОГО НЕСПОКОЕН....ПРОБВАХ ПАК ДА ГО КАРМЯ И МНОГО СЕ ИЗНЕНАДАХ ЧЕ ТОИ ЗАПОЧНА ДА СЕ ХРАНИ БЕЗ ПРОБЛЕМИ:) ЗА СЪЖАЛЕНИЕ ОБАЧЕ ТОВА ПРОДЪЛЖИ МНОГО КРАТКО....ОТНОВО МИНАХМЕ ИЗЦЯЛО НА АДАПТИРАНО МЛЪКО, КОЕТО АЗ ЛИЧНО НАМИРАМ ЗА ДОСТА ТЕЖКО ЗА НЕГОВОТО КОРЕМЧЕ.....ПРЕДИ 1 СЕДМИЦА ЗАПОЧНАХ ДА МУ ДАВАМ СОКЧЕТА ОТ ЯБЪЛКА И МОРКОВ(КОГАТО НАВАРШИ 2 МЕСЕЦА), ЗА СЕГА ГИ ПРИЕМА МНОГО ДОБРЕ ОСОБЕННО ЯБЪЛКАТА, НО ТУК ПЕДИАТЪРИТЕ СА МНОГО ПРОТИВ ВОДА И СОКЧЕТА И ЦЯЛОСТНО СА СРЕЩУ ЗАХРАНВАНЕТО ПРЕДИ 6 МЕСЕЦА.
СЪГЛАСНА СЪМ ЧЕ МОЖЕ БИ ДЕЦА КОТО СЕ ХРАНЯТ НОРМАЛНО, Т.Е. СУЧАТ МОЖЕ БИ НЕ Е НЕОБХОДИМО ДА СЕ ЗАХРАНВАТ ПРЕДИ 6 МЕСЕЦА, НО МИСЛЯ ЧЕ ОПРЕДЕЛЕНО ТРЯБВА ДА ИМ СЕ ДАВА ВОДА(РАЗБИРА СЕ ДА НЕ СЕ НАСИЛВАТ АКО НЕ ИМ ХАРЕСВА) НО ЩО СЕ ОТНАСЯ ДО ДЕЦА КОИТО СЕ ХРАНЯТ С АДАПТИРАНО МЛЯКО....ЧЕСТНО КАЗАНО СМЯТАМ ЗА ЗАДАЛЖИТЕЛНО ДА СЕ ДАВАТ СОКЧЕТА ИЛИ ПЛОДОВЕ ЗАВИСИ ОТ ВАЗРАСТА....СЪДЕИКИ ПО МОЕТО БЕБЧЕ, .....ПОНЕ ДА ПРИЕМА НЯКАКВИ ВИТАМИНИ...И ДА ИМ Е МАЛКО ПО-ЛЕКО НА СТОМАХЧЕТАТА

А НА ВСИЧКИ МАЙКИ КОИТО МОГАТ ДА КЪРМЯТ ДЕЦАТА СЪВСЕМ ИСКРЕННО И ДОБРОНАМЕРЕНО ВИ ЗАВИЖДАМ :D , ПРАВЕТЕ ГО ЗАЩОТО НАИСТИНА Е НАИ- ДОБРОТО ЗА ДЕЦАТА ВИ, АЗ ПОНЕ МОЖАХ ДА ВИДЯ РАЗЛИКАТА И АКО ИМАХ ИЗБОР ОПРЕДЕЛЕНО ЩЯХ АЗ ДА СИ ХРАНЯ БЕБЧЕТО.
bebcho marti
 ---

От кога давате попара, масло, захар, сол

Мнениеот feniks на 12 Апр 2011 14:32

От кога започнахте да захранвате с зел. пюрета, попара, плодови каши? На каква възраст започнахте да добавяте масло, захар, сол в менюто на бебо? Ние от 6,5 м почнахме да се захранваме със зеленчукови каши, пюрета, попара плюс малко захар, масло...
възкръсва от пепелта ...
Аватар
feniks
Начинаещ
 ---

Мнениеот emiliq_A на 14 Апр 2011 08:48

аз кърмих до 4тия месец, много трудно ми дойде кърмата, и тя дойде защото не послушах лекарите. Алекс вече е на 6 месеца и яде зеленчуково пиуре и каши, скоро почваме месно :)
emiliq_A
 ---

Мнениеот dzudzka на 19 Апр 2011 22:50

peperuda написа:Браво!!!Чудесна темичка-много изчерпателна и полезна.Дано повече майки последват тези съвети!

Да споделя малко опит:дъщеричката ми е захранена след 6-тия месец.Предпочиташе плодовите пюрета-купувах готови,защото изяждаше много малки количества.Никога не съм я насилвала да яде.Предлагах й вода,но до 11-тия месец не искаше да пие.Сокове също не харесваше.
Сега е на 1 годинка и от скоро яде доста и различни храни.Пие вода и определено налита на сокчета-явно вече й харесват.Дори днес бяхме на детска консултация и докторката ни ме насърчи да си продължа с кърменето(дано има повече такива лекари!),а от другите храни в никакъв случай да не й давам тъмен шоколад,гъби,"натурални" сокове от кутия и всякакви храни,които съдържат оцветители и консерванти!

Здраавейте много хубава тема.Аз обаче не съм на ясно с някои неща и ще съм ви благодарна ако ми помогнете!Давам плодово пюренцена малкия на 4месеца е яде 1бурканче пюре на обяд.Интересува ме на ден по колко пюре може да яде кога да започна със зеленчуковите и акоможете да минапишете едно примерно меню за да си имам на идея.Благодаря ви предарително!
dzudzka
Редовен
 ---

Мнениеот smile:))) на 07 Яну 2012 02:36

здравейте!Имам син на 6 месеца и половина ,който в момента захранвам.Все още не е заместил хранене т.е.давам му по 4-5 лъзички на хранене и го дохранвам с Лактана био 2,но в указанието е казано,че се дава до 3 пъти ,а аз му го давам реално 5 пати ,като 1 път само е 120мл,заради пурето,което му давам на обед.Моля за съвет дали да не се върна към Лактана био 1 за хранене 5 пъти?
smile:)))
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Здравословно хранене и Рецепти