Въпроси за кърменето и захранването

Всичко за нашите съкровища.

Модератори: Nifada, intense®, kama4e

Въпроси за кърменето и захранването

Мнениеот eli_vulkova на 06 Дек 2011 17:24

Здравейте,имам син на 2 месеца,който засега успешно кърмя.Напоследък обаче след като го накърмя все по малко кърма доизцеждам,понякога нищо не остава.Дали му стига в такъв случай?Значи ли това че ми намалява кърмата,щом преди изцеждах повече след като се нахрани бебо?С първото ми дете кърменето беше пълен провал,едва изкарахме до 40 дни и то с цедене и пиене от шише.Все заспиваше и не сучеше.И сега много ме е страх да не ми спре пак кърмата.Моля ви дайте съвет,как да увелича кърмата си?
ИзображениеИзображение
Аватар
eli_vulkova
Пристрастен
 ---

Re: Въпрос за кърменето

Мнениеот sn_vasileva на 06 Дек 2011 19:19

Ако не е тайна защо се цедиш след кърмене? Цедене се налага само ако гърдите са напрегнати.
При мен също се получи така пэървия път, дори кърмих по-малко от теб. сега обаче е друго-дъщеря ми е на 6 месеца и е изклъчително кърмена до преди 2 седмици. Цедих се само в самото начало когато имах повече кърма от нужната за бебето и гърдата беше напрегната след кърмене. После всичко си идва на мястото-колкото е нужно на бебето, толкова се произвежда. Ако детето ти е спокойно и си издържа обичайното време, значи всичко е 6. Не се води по теб, а по бебето и няма да сбъркаш :wink:
Ние все още се кърмим на 2 часа, понякога по начесто, но това не значи че не и стига, просто има такива моменти.
Можеш да се обърнеш към консултатни по кърмене, но предполагам ще ти кажат същото.
Горе главата :wink:
ИзображениеИзображение
Изображение

Кърменето е начин на живот, а не просто начин на хранене. Dr.William Sears
Аватар
sn_vasileva
Модератор
 ---

Мнениеот eli_vulkova на 06 Дек 2011 22:11

Цедя се защото така ме посъветва педиатъра.Гърдите ми не са напрегнати след кърмене.Иначе бебо е спокоен,храним се на 3 часа и си издържа спокойно,дори често пъти се събужда на 3.5 часа.Просто като не остава кърма след като се насуче незнам дали му е стигнала.Трябва ли да предлагам и другата гърда?И ако е така какво ще яде на следващото хранене?
ИзображениеИзображение
Аватар
eli_vulkova
Пристрастен
 ---

Мнениеот sn_vasileva на 06 Дек 2011 22:59

Мда педиатри :evil: масово така съветват :evil:
Сетих се за друго-малко преди 2-я месец и аз имах усещане че не стига кърмата и прочетох че има лактационни кризи. Започнах да давам от двете гърди и аз като теб се чудих дали ще има достатъчно за следващото кърмене. Истината е че има, защото от втората винаги остава, защото не се изсукма цялата. С такава непрестанна стимулация се увеличава кърмата. После нещата се поравиха и бебето се наяждаше само с едната. Ако искаш пробвай, но според мен е излишно. Прочети за лактационните кризи ако искаш :wink:
ИзображениеИзображение
Изображение

Аватар
sn_vasileva
Модератор
 ---

Мнениеот anabobi на 06 Дек 2011 23:17

Хайде и аз да се намеся :D .Това ми е вече трето дете,и трите са изключително кърмени.И трите съм ги кърмила винаги и от двете гърди и винаги за следващото кърмене има мляко :wink: .Просто трябва да се спазва винаги гърдата,която е втора на следващото кърмене да е първа.Ако му предложиш и втората гърда и детето откаже да суче значи се е наяло,ако суче значе иска повече.Но това изобщо не трябва да те притеснява-както Снежи вече ти е казала има лактационни кризи,когато детето изведнъж израства и има нужда от повече мляко.Но това обикновено се регулира до 2-3 дни.
Изображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Аватар
anabobi
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот eli_vulkova на 06 Дек 2011 23:27

много благодаря за отговорите момичета,имах нужда от кураж,някой да ми каже че не всичко е загубено.преди малко се кърмихме и му предложих и втората гърда но не пожела да засуче,значи все пак му стига.значи да не се цедя след кърмене така ли?а ако остава в гърдата макар и малко това не пречи ли да се отдели нова кърма?
ИзображениеИзображение
Аватар
eli_vulkova
Пристрастен
 ---

Мнениеот anabobi на 07 Дек 2011 10:49

Не пречи ако остане кърма в гърдата.Когато се цедиш свръх стимулираш гърдата и почва да произвежда повече отколкото е нужно на бебето и най-много да си докараш някой мастит.Цеди само ако чувстваш гърдата напрегната или има бучка.
Изображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Аватар
anabobi
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот eli_vulkova на 07 Дек 2011 11:21

Благодаря,ще послушам съветите ви мами и дано имам успех като вас.
ИзображениеИзображение
Аватар
eli_vulkova
Пристрастен
 ---

Мнениеот mi6o4eto на 07 Дек 2011 11:49

Подкрепям с 2 ръце казаното от Снежи и Ани! :wink: Цеденето - само когато чувстваш напрежение, а лактационните кризи се преодоляват с кърмене на поискване и в рамките на няколко дни всичко ще си дойде на мястото. Не пречи да остава мляко в гърдата (стига да не я чувстваш напрегната, тогава - помпата), то до колкото знам кърмата никога не свършва напълно, дори и когато ти не можеш да изцедиш нито една капка с помпата, бебето може. :D Пийни чаша вода или чай преди кърмене.
Изображение

Изображение
Аватар
mi6o4eto
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот gabinki на 07 Дек 2011 13:15

Здравей,Ели.
Понеже си дала малко подробности за теб и бебчето в поста си ще ти пиша по принцип,а ти ще прецениш кое се отнася за вас.
Най-важният критерий че бебчето се храни добре е да има достатъчно мокри памперси,на вашата възраст поне 5-6 опишкани и 1-2 наакани,сухите памперси са червена лампа че нещо не е наред.Не винаги това че бебето е спокойно или не иска да сучи е критерий,има бебета които са мързеливи има и такива които не им пречи че са гладни и доре гладни спят по много.Трябва да чуваш бебето как преглъща като сучи,а не просто да играе със зърното.Важно е да се кърми и нощем или поне 1 кърмене да има рано сутрин в интервала 3-6 часа,когато се произвежда най-много кърма.Не предлагай нищо от шише-чайове,АМ,сокове-само пълнят коремчето и после бебето не иска да сучи.Ти самата трябва да се храниш нормално и да пиеш течности,много майки казват-нямам време да ям,нямам време да почивам,това е голяма грешка,умората е най-големия враг на кърменето.Аз подкрепям кърменето от двете гърди,на мен ми помогна много за да кърмя все още.Познавам много майки,които до 6я месец се изцеждаха активно за да замразяват кърма,ако го правиш с тези цел мисля че не е проблем да продължиш да се изцеждаш.
Пожелавам ти успех и дълго кърмене :)
Изображение
ИзображениеИзображение
Аватар
gabinki
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот eli_vulkova на 07 Дек 2011 13:38

Това за пълните памперси го следя и те са 6-7 за денонощие.Иначе се храним през 3-3.5 часа през деня и имаме 4-4.5 часа пауза през нощта.Като го накърмя към 20:00 после се кърмим между 12 и 1,след това към 3-4 и сутринта към 6-7.Даже и преди да го накърмя ако гърдите ми не са много подути и напрегнати а той суче активно,преглъща в началото на всяко засмукване а после на 2-3,кърменето продължава около 10-15 мин. и накрая той заспива или пуска гърдата ако не е време за спане.Имам кантар в къщи но ми е трудно да го тегля ,преди хранене е нервен и не стои мирно а след това докато се уригне не го слагам легнал защото започва да хълца.Затова се отказах да го следя колко изяжда а и никой не казва колко трябва да изсуче.Педито каза че колкото иска милилитрите били за АМ-то.
ИзображениеИзображение
Аватар
eli_vulkova
Пристрастен
 ---

Мнениеот gabinki на 07 Дек 2011 14:21

eli_vulkova написа:Това за пълните памперси го следя и те са 6-7 за денонощие.Иначе се храним през 3-3.5 часа през деня и имаме 4-4.5 часа пауза през нощта.Като го накърмя към 20:00 после се кърмим между 12 и 1,след това към 3-4 и сутринта към 6-7.Даже и преди да го накърмя ако гърдите ми не са много подути и напрегнати а той суче активно,преглъща в началото на всяко засмукване а после на 2-3,кърменето продължава около 10-15 мин. и накрая той заспива или пуска гърдата ако не е време за спане.Имам кантар в къщи но ми е трудно да го тегля ,преди хранене е нервен и не стои мирно а след това докато се уригне не го слагам легнал защото започва да хълца.Затова се отказах да го следя колко изяжда а и никой не казва колко трябва да изсуче.Педито каза че колкото иска милилитрите били за АМ-то.

Ами значи се справяте чудесно така като чета :) По принцип имай впредвид че до 5ти-6ти месец все ще те гложди всичко наред ли е,защото малките бебета по принцип често са неспокойни и не може да се разбере от глад ли е,спи ли им се,мокро им е дупето ли,колики ли имат...после като позахраниш,а и като почне да се заиграва седнало мъничето се променяи вече ще спреш да се вглеждаш толкова много в кърменето и нещата ще си вървят от само себе си :)
Изображение
ИзображениеИзображение
Аватар
gabinki
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот eli_vulkova на 07 Дек 2011 14:33

Дано да е така,защото наистина ми се иска да кърмя възможно най-дълго.
ИзображениеИзображение
Аватар
eli_vulkova
Пристрастен
 ---

Мнениеот sn_vasileva на 07 Дек 2011 18:49

И аз имам въпрос :D
Виктория от известно време яде на 2 часа нощем. Мен не ме бърка да ставам, но е хубаво стомахчето да почива, а не постоянно да мели "манджата". Днес бяхме на консултация и според докито не и стига кърмата и затова яде нощем, но от друга страна е качила 600 гр, което хич не е малко за нейната възраст(вече сме 9.480 :P ). Та, възможно ли е да не и стига? Така се будеше като пробиваха зъбите, но пък сега е спокойна през деня :roll:
Докито каза да давам каша вечер, обаче не съм фен на кашата за "вечеря", защото мисля, че трябва да яде нещо леко за вечеря.Дайте акъл и съвет, моля :)
ИзображениеИзображение
Изображение

Аватар
sn_vasileva
Модератор
 ---

Мнениеот eli_vulkova на 07 Дек 2011 19:12

Че имате ли зъби на 6 месеца?През деня на колко часа ти яде пак ли на 2?Ако е така може наистина да не и стига,но едва ли.По скоро спи неспокойно от много емоции(на тази възраст са много любопитни и се впечатляват от всичко) и се успокоява като суче.Смучите ли биберон залагалка?А за кашата вечер и аз не съм съгласна,мисля че е добре да се кърми за вечеря че най лесно се смила и не затормозява коремчето.
ИзображениеИзображение
Аватар
eli_vulkova
Пристрастен
 ---

Следваща

Назад към Бебето и детето