Удряте ли детето и какъв е "ефектът"?

Всичко за нашите съкровища.

Модератори: Nifada, intense®, kama4e

Re: Удряте ли детето и какъв е "ефектът"?

Мнениеот Ianitza на 08 Апр 2009 18:52

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
Ianitza
Модератор
 ---

Мнениеот bebemancho на 09 Апр 2009 09:21

Непослушните деца

Светослава Димитрова

Изследване, публикувано преди по-малко от два месеца в British Medical Journal посочва, че непослушните, палави деца, с лошо поведение в ранните ученически години, са предразположени към неуспех в живота. Проучването, направено сред близо 4000 британци на възраст между 35 и 40 години показва, че тези от тях, които са били деца за пример в училище, са успешни и в образованието си като по-големи, реализирали са се добре професионално, попаднали са в добра социална среда и имат сполучлив смеен живот. И обратно, голяма част от „хулиганите” в предучилищна възраст, са се оказали и хулигани в живота – над 60 % от тях са с криминални досиета, не са влезли в колеж или са претърпели неуспех в брака. Според това проучване, отличниците в училище са и отличници в живота. Знаем обаче, че примерите за точно обратното, са повече.

Трудно можем да дефинираме какво означава непослушно дете, до къде се простира границата на послушанието и дали отвъд нея е единствено непослушанието. По общо мнение, послушните деца са кротките деца, които не тичат постоянно насам-натам, не задават хиляди въпроси в минута, играят си кротко и максимум на третата покана да седнат на масата за вечеря, се отзовават. От друга страна, непослушните деца са буйни, но и креативни, имат своя позиция от съвсем малки, която възрастните категоризират обикновено като инат. Когато им се спусне родителско нареждане, се тръшват в знак на съпротива, което околните окачествяват като характер.

Всяко действие на едно подрастващо 3-4 годишно дете е ориентирано към това, да привлече вниманието на родителя. Това може са стане по различен начин – включително с дърпане или викове. Веднъж обърнете ли му внимание, вече ще е усмихнато и щастливо, защото за него това е сигнал, че ето така може да ви контролира. За детето е най-важно да сте ангажирани с него и понякога няма значение дали му се карате или го прегръщате – най-важното е да сте на негово разположение. Това са първите опити на детето за „преговори” и то ще се опита да ги спечели на всяка цена. Добрата новина е, че всъщност, така расте.

Непослушното дете знае разликата между правилно и грешно, но у него все още липсва зрялост да се самоконтролира и да постъпва по правилния, общоприет начин. Ето така вие се разделяте с любим комплект сенки, пудрата ви става на малки парчета по пода, а пастата за зъби се озовава по целия коридор. Когато хванете немирника в пакост, той ще започне да се оправдава и непременно ще опита да прехвърли вината на някой друг, включително на вас – ако няма друг „обвиняем” на разположение. Трябва да сте много търпеливи. Опитайте първо да поговорите с детето, обяснете му ситуацията спокойно, кажете му кое е правилното поведение. Вероятността час по-късно да прави същата беля обаче, съществува. Тогава вече трябва да се измисли наказание. Шамарът няма да помогне. Много по-ефективно ще бъде, ако ограничите или отнемете някоя привилегия на детето за определен период.

Колко е важно да бъдеш послушен

Всъщност дали е хубаво децата да бъдат послушни? Обществото толерира послушанието, но често поощрява непослушанието. Ако съдим по българските детски книжки за деца, няма как да не обърнем внимание на факта, че една от най-постоянните ценности в нашата класика е противопоставянето на деца срещу възрастни. В ежедневието също – по-опърничавите деца, които тропат с крак, на практика по-често получават това, което искат и независимо, че не го правят по одобрен обществен модел, те бележат успех. И ако в недружелюбния свят на възрастните тези непослушковци ще бъдат по-успешни от послушните си връстници, вие послушно или непослушно искате да е вашето дете?

Непослушанието всъщност е важно. Едно дете трябва да се научи как да приема възрастните. А една от главните за него стъпки, е да се научи и как да преговаря с тях, как да си сътрудничи с тях, какво място да намери за гледната си точка и как да я отстоява. Непослушанието е част от възпитанието. Все пак един, от най-важните процеси в една цивилизация, е преходът на поколенията. А нали точно на това иска да научи детето си всеки родител: колко свобода има да отхвърля наложеното от възрастните и как е приемливо да го прави.

Голяма част от усвояването на житейските умения става по пътя на грешките и поуките от тях. Ако като родители се концентрирате твърде много върху успеха, страхът от грешки може да затрудни справянето със задачата. Детето може да е пасивно не защото е послушно, а защото се страхува от неуспеха – вярно, че може и да не опита да обърне кофичка кисело мляко, за да види дали ще се изсипе или както в рекламата – ще остане вътре, но някой ден, като възрастен, може и да не обърне нова страница, когато се налага – пак, за да „не изсипе млякото”, т.е., от страх, че няма да успее да се справи със ситуацията.

Критикувайте непослушното дете – но със съчувствие и за конкретни неща. Ако не сте били свидетели на белята, първо изслушайте неговата оценка и предложение за поправка. След това може да допълните обобщението на ситуацията, като акцента пада повече върху изхода от нея, отколкото върху грешката. Когато детето не желае да се подчинява на родителите си, то трябва да бъде научено да прави правилни избори и да използва правилно своята воля. Родител, който изисква от детето си само да му се подчинява, не го подготвя правилно за живота. Възпитаваното в твърде голямо послушание дете, се огъва дори тогава, когато другите го карат да взема грешни решения като възрастен. В живота е необходимо то да може да казва „не”.

Послушни, непослушни, активни, хиперактивни....

Не трябва всяко немирно дете да се отнася към категорията на непослушните деца. Може би детето ви е енергично, своенравно, пробивно. А възможо ли е да е... хиперактивно? Кога непослушанието е проблем и кога е в рамките на нормалното? Кои са признаците, които да ви наведат на мисълта, че трябва да отидете при педиатър или психолог с оплакването „детето ми е непослушно”?

Не прекалявайте с родителските притеснения, че детето ви е по-буйно от нормалното, защото в повечето случаи това означава и че ще постига по-лесно целите си в живота.

Мотив: “Ти трябва да правиш това, което ти казвам, защото така трябва!”

Позиция (грешна и неефективна): Децата трябва да слушат възрастните – това е основният принцип на възпитанието. Не се допускат дискусии, все едно дали детето е на 4 или на 14 г. На децата не трябва да се отстъпва, иначе ти се качват на главата!

Позиция (правилна и ефективна): Децата обезателно трябва да разбират защо правят това или онова. Прекалено строгото възпитание е неразбираемо за детето и напомня дресировка. Малчуганът може безпрекословно да изпълнява всичко, когато вие сте наоколо и действа по точно обратния начин, когато ви няма. Убеждението е по-добро от строгостта. В случай на необходимост, може да кажете така: “Сега ще направиш така, както казвам, а довечера спокойно ще обсъдим – защо.”
bebemancho
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот vyarageorgieva на 09 Апр 2009 15:23

Възпитателния бой по мое мнение не върши работа, дори напротив има обратен ефект, води до още по-голям желание на детето да се противопоставя и да своенравничи. Също не приемам възпитанието на принципа пръчката и моркова, ецата трябва да правят или не правят дадено нещо не защото ще получат награада или санкция, а защото е редно или не редно, противното води до безпринципност, меркантилност, прави ги едни консуматори.
Дъщеря ми е на 1 г. и 8 м. изключително самонадеяна е, не се свърта на едно място постоянно може да търчи , да се катери навсякъде, няма спирачки за простотии.
Разрешението, което намерих за себе си в случая /ние се гледаме в къщи не ходим на ясли, работата ми позволява повече време да съм с нея в къщи/е : режим, който се следва стриктно, колкото е възможно повече време на вън да играе, без значение от времето, навън и позволена по-голяма волност ако иска да влиза по локвите да влиза, ако иска да седи в локвите ней проблем / за целта си имаме съответната екипировка/, в къщи когато имам домакинска работа тя помага - зареждане на пералня ако сика седи до мен и слага прането в пералнята, сортива дрехите с мен по цветове и прочие, когато готвя ако иска е с мен на кухненския плот сегнала в стола си за хранене най често си е донесла кукленския готварски комплект, ако смуча тя също смуче било да и давам прахосмукачката да се пробва било да си играе с кукленската. За сега ни е проблем миенето на подовете умре си да се завре в кофата с препарата и гладенето, затова това се прави когато тя спи. На пазар почти винаги е с нас, без значение какво ще се купува, иска почти всичко което види но и се обяснява защо не може / не нямам пари/, ако не исва все пак да проумее и взимам нещо дребно за ядене с което и се запушва устата и си решавам проблема, дрехи за нея винаги се купуват в нейно присъствие и с нейно участие / вчера например прекара почти половин час на щанда със шапки мери почти всички модели/ считам че по този начин детето се възпитава, учи се само да си избира дрехи, кое с кое си отива и прочие. За тези чиито деца искат всичко, ами пробвайте преди влизане в магазин да и вземете нещо дребно с което да се занимава, при нас винаги върши работа. Всяка седмица и се купува книжка, които тя си ги реди в библиотеката си, взима си ги от там, слага ги обратно. Опитвам се да я уча че това е ценно нещо и трябва да се пази. Приказки се четат всеки ден преди заспиване / още след като ни изписаха от родилното и чета в началото за да свиква с гласа ми, после за да се научи че това е ценно нещо, и не на последно масто чрез приказките се учат кое е хубаво, кое лошо/. Нещата с които тя не трябва да играе са общо наречени "играчките на тати и мама", а и се старая да са на недостъпни за нея места, в къщи всички шкафове се затварят така че детето не може да ги отвори и така няма шанс да сурне някой сервиз. Ако все пак се случи подобно нещо детето не е виновно, аз съм тази която не съм се съобразила да го прибера, сложа на място където да не може да го достигне. Катерене по мебелите, скачане от тях се научихме по опитно експерименталния начин че не трябва да го прави, за да не пипа готварската печка и прочие от този сорт предмети и уреди още когато почна да прохожда и показах какво означава топло "джиш" - пуснах котлона да се загрее и я дигнах с ръчичка над котлона и и се обясни че това е джиш и после има ох. До ден днешен като се каже за дадено нещо че е джиш тя знае какво означава и се пази.
Нещото което за сега ми прави проблем е чувството и че може всичко сама, особено нежеланието и когато сме на вън да се води за ръка, както и ни създава проблем понякога прекалената и контактност.
vyarageorgieva
Начинаещ
 ---

Мнениеот aleksia05 на 13 Апр 2009 21:38

intense написа:Каква е връзката между кожния проблем и темперамента на човек. На нервна почва ли е, не разбирам :roll:

Не е точно на нервна почва,но е доказано,че децата,които страдат от атопичен дерматит често са хиперактивни,лесно възбудими и по-буйни.Така ми казаха лекарите.На какво се дължи това не са ми обяснявали.Но като се замисля е логично детето да плаче постоянно(както беше като бебе) и да е нервно,ако го сърби силно кожата.Магарешкият инат обаче едва ли се дължи на сърбежите
aleksia05
Редовен
 ---

Мнениеот mortishathebest на 13 Апр 2009 21:45

Мога да кажа за големият ми син, на 17 години е , не съм го била, много по-голям ефект съм постигала, когато съм се правила на обидена, отколкото, като съм викала и се карала с него. Боят е противно нещо, против съм на решаване на каквито и да е било проблеми от позицията на силата, но със сигурност, някои деца заслужават здрав пердах
Изображение
Изображение
Аватар
mortishathebest
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот aleksia05 на 13 Апр 2009 21:48

Написаното от bebemancho е хубаво,дано да проработи един ден и при моето дете.
Благодаря също и на vyarageorgieva за споделеното,макар че ние сме тежък случай,невъзможно е да му дам играчки,сервизи или да се спре на едно място докато аз домакинствам,а помощта му е по-скоро невероятно пречене и разваляне,а не помощ.Може би и защото е момче,знам ли.Чудя се вече какво оправдание да намеря
aleksia05
Редовен
 ---

Мнениеот emi_viktoria на 13 Апр 2009 21:55

Да я бия-не,но не отричам,че съм я шляпвала по дупето няколко пъти,но за резултат и дума не може да става.Почва се едно тръшкане и пищене от инат.По принцип не вярвам че боят е успешно средство за възпитание,така че търся други начини да я накарам да се вслуша в това,което казвам.
Изображение
Изображение[imgИзображениеimg]
Аватар
emi_viktoria
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот baby_188 на 22 Апр 2009 14:26

Моята дъщеричка до 2 години не е яла шамари.Мислих, че няма да я шляпам, но уви.Знае кое е позволено и кое не, но нарочно ми се качва на главата и прави напук.За много неща я търпя и стискам зъби.Но когато вече прекали и получава шамарче.Преди шамарчето й е направена 100 пъти забележка и й е дръпната ръката, обаснено й е, но при нея няма ефект.Даже понякога ми се чудят на търпението, което проявявам към нея.Понякога крещя, все на някъде трябва да избие.В момента от наказания няма полза.Сега живееме при родителите ми и много хора й влияят.В такава обстановка е трудно да се наложи някакво възпитание.Като сме по-дълго време заедно слуша, но като я гледат и други хора е по-труден контролът.
Изображение
Изображение
Аватар
baby_188
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Nataliya на 27 Юни 2009 10:00

И аз пошляпвам от време на време. само по ръчичките обаче. Въпреки че предимно опитвам с разговор ,понякога просто не помага. Сина ми е на 2,10г.Много добре знае кое може и кое не може! И правейки белята , дори сам казва "мама не дава'" и ме гледа и се смее и пак го прави. Аз отново казвам "така не може, така правят само лошите деца" и т.н. и предупреждавам че следващия път ще има шамарче. На следващия път той много добре знае че следва шамарче и казва "мамо не пляскай, аз ще слушкам вече" Това обаче не го отървава от шамарчето по непослушната ръчичка. След това същата тази беля се преви евентуално чак след месец. Не смятам че съм лоша майка когато си позволявам да го ударя. Винаги давам пример с мен и баща му, за това как се държим ние и питам "Мама и тати правят ли така?" НЕ давам пример с другите деца, защото считам че той е индивидуалност и не искам да му създавам комлекси сравнявайки го с другите деца. Смятам че дори и тук на детето трябва да бъде даден шанс да разбере че второ като него няма, че е личност и като такава трябва да изгради ценностната си система.
другаде не си позволявам да го удрям. не смятам за необходимо и не смятам че БОЯ помага. За сега начина който полазвам ми помага да удържам фронта.
Животът няма синоним!
--- Every story has an end, but in life every end is just new beginning! ---
Аватар
Nataliya
Пристрастен
 ---

Мнениеот Nataliya на 27 Юни 2009 15:24

baby_188 това че живеете при родителите ти , не значи че не можеш да възпитаваш дъщеря си както искаш ТИ. Ние живеем в кооперация, в която апартамент имат и моите родители. Вярно , не живеем като вас под един покрив, но сина ми ходи от едининя в другия апартамент, така, сякаш влиза просто в другата стая.
Въпреки това, моето лично мнение е, че ти си майката и ти трябва да определяш правилата!!! Аз лично съм си го постигнала за себе си. В мое присъствие нито едната, нито другата баба се месят и казват как да възпитавам сина си. И съпруга ми ме подкрепя в създаването на тези правила. Одобряват или не, бабите са баби, и са имали възможност да възпитат своите деца както те са искали. Помагат ми в грижите за сина ми, но относно възпитанието използват моите правила!Щом съм казала че когато детето направи дадена беля, ще му се наложи определен контрол - така и става. Могат да изкажат мнението си по дадена тема, но ако то съвпада с моето разбиране за възпитание на МОЕТО дете, едва тогава го приемам. Пак повтарям в мое присъствие единствено аз /респективно съпруга ми/ прилагаме родителски контрол.
Това обаче е привилегия, която ти като майка трябва да наложиш не само пред родителите ви, но пред самото дете. Моето перфектно знае, че дори баба да е там, не се допускат изключения, и че дисциплината си е дисциплина навсякъде и пред всеки, въпреки че като всяко дете се опитва да умилостиви поне един от възрастните.
Това е лично мое мнение.
Животът няма синоним!
--- Every story has an end, but in life every end is just new beginning! ---
Аватар
Nataliya
Пристрастен
 ---

Мнениеот вени2202 на 28 Юни 2009 11:05

Пошляпвам жорко,редовно,немога да каза,че съм го утрепала,но като ми вдигне адреналина,а това става често,си изяжда тупаника по дупето.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
вени2202
Сериозен
 ---

Мнениеот ester на 28 Юни 2009 20:20

Не,против боя съм.......
Аватар
ester
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот plamba_bo на 04 Юли 2009 16:34

ester написа:Не,против боя съм.......

Не мисля че едно ДЕТЕ трябва да бъде бито по каквато и да било причина!
ИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
plamba_bo
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот BoBo4 на 05 Юли 2009 15:54

Какво да ви кажа... Тежка ръка имам, ако й врътна шамар, ще й вържа сопола на фльонга! Не смятам, че да му страшиш кокалите на детето е възпитателно. Да го трепеш всеки ден - също, накрая свиква, че яде пердах и толкоз.
Но определено съм ЗА еднократното, строго и премерено по сила шляпване по дупето. Има чудесен ефект за усмиряване и узъптяване, разтоварва напрежението и поставя ситуацията под контрол. При мен има ефект. Ползвам го рядко, като крайна мярка в много натегната ситуация. И има чудесен ефект. Предпочитам такова разрешаване на проблем пред дълги виканици, сръдни, недоволства, изпадане в истерии, безкрайно повтаряне на една и съща забрана или предупреждение... А бе просто има ситуации, в които едно плясване по дупето има по-добър ефект от всичко останало.
Резервирана съм, когато хората казват, че никога не тупват децата си. Или те са изключително спокойни натури, или децата им са прекалено кротки, или и двете. Или пък просто са против удрянето с длан, използват друго - щипане, скубани, дърпане на ухото и т.н. :roll:
Против съм систематичния жесток побой! Това не трябва да се случва!
Изображение Изображение...ИзображениеИзображение..

...когато дъщеря ми се усмихва на сън ... съм щастлива!
Изображение
Аватар
BoBo4
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Iordana на 13 Юли 2009 12:05

BoBo4 написа:Какво да ви кажа... Тежка ръка имам, ако й врътна шамар, ще й вържа сопола на фльонга! Не смятам, че да му страшиш кокалите на детето е възпитателно. Да го трепеш всеки ден - също, накрая свиква, че яде пердах и толкоз.
Но определено съм ЗА еднократното, строго и премерено по сила шляпване по дупето. Има чудесен ефект за усмиряване и узъптяване, разтоварва напрежението и поставя ситуацията под контрол. При мен има ефект. Ползвам го рядко, като крайна мярка в много натегната ситуация. И има чудесен ефект. Предпочитам такова разрешаване на проблем пред дълги виканици, сръдни, недоволства, изпадане в истерии, безкрайно повтаряне на една и съща забрана или предупреждение... А бе просто има ситуации, в които едно плясване по дупето има по-добър ефект от всичко останало.
Резервирана съм, когато хората казват, че никога не тупват децата си. Или те са изключително спокойни натури, или децата им са прекалено кротки, или и двете. Или пък просто са против удрянето с длан, използват друго - щипане, скубани, дърпане на ухото и т.н. :roll:
Против съм систематичния жесток побой! Това не трябва да се случва!

Аз съм на това мнение,много рядко,но ефективно :!: Просото понякога седи и ме гледа и го прави нарачно :shock: като я тупна по дупето се смее,като я плесна през ръката се обруща на др страна и спира с ината.
Iordana
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Бебето и детето