Името Софроний-какво ще кажете

Форум подпомагащ избора на име на бебето.

Модератори: ALEKS, Ianitza

Re: Името Софроний-какво ще кажете

Мнениеот КРИСИВАЛ на 13 Авг 2009 15:40

Смятам, че името е много важно. Например, при запознанство , първото което научаваме за един човек е неговото име и фамилия. В миналото хората са били доста неграмотни и новите думи , навлезли в езика , без да знаят какво означават , са решавали ,че са нещо модно и красиво и така са кръщавали децата си .Ето затова тогава е имало такива имена като - Царица, Богиня, Телефонка , Клозетка , Революция и много други такива нелипици. Мисля, че трябва родителите да се замислят не само как би звучало името на тяхното дете, но и съчетанието между името и фамилията му . Избора на име е много важен , изцяло е в ръцете на родителите и не бива да се пренебрегва . Все, пак , нека децата ни , един ден, като порастнат , да не се срамуват да се представят пред другите. :D
Изображение
Аватар
КРИСИВАЛ
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот КРИСИВАЛ на 13 Авг 2009 15:45

В този ред на мисли, пропуснах да кажа, :lol: , че името Софроний не ми допада.
Изображение
Аватар
КРИСИВАЛ
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот bebemancho на 14 Авг 2009 08:55

Думата "църковно", с която съм определила името не е точна, просто не знам как точно се категоризират тези имена - другите, които носим ние са светски, когато обаче някой човек, получава духовнически сан му сменят името с такова "църковно" - по същата логика дай да кръстим детето Иларион вместо Илиян.

Всеки родител има свобода на личен избор,написаното в предишния ми пост си е моето мнение, но родителите не трябва да забравят, че с този си избор определят в голяма степен живота на детето. Всеки път, когато се налага да се представя някъде, ще се притеснява, ще смотолява, ще губи самоувереност и това ще има и други негативни последици, за подигравките в училище да не говорим.

Сега видях,ч е и Крисивал мисли в тази посока.
bebemancho
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот tonna на 14 Авг 2009 09:27

Ще се притеснява ако ние му втълпим,че името му не е хубаво.Ако детото знае,че е имало човек с такова име ,който е направил много за нашата история,ще се чувства гордо.Аз също като малка не харесвах името си,но като разбрах,че жена,която е носила това име е историческа личност и коренно се промениха вижданията ми.Но мисля,че споровете са излишни,всеки кръщава детето си както желае.Разни хора-разни идеали. :D
Изображение

Изображение
Аватар
tonna
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Jozy на 15 Авг 2009 12:23

Според мен всеки родител има пълното право да кръсти детето си както желае. Избърът си е твой, ако на теб това име наистина ти харесва и ти носи положетелен заряд. Но тъй като си попитала за мнение, ще споделя и своето.
За мен Софронийние е хубаво старобългарско име, което ще се съхрани в средите на духовенството, където и предим се е използвало и продължава да се използва. Това не е светско име, можеш да си сто процента сигурна. Напривер, на Софроний Врачански светското му име е било Стойко. Аз лично не бих дала на детето си име, което се изпозва в духовническите среди. Ако, живот и здраве, стане духовник може да приеме имато Софроний, Иларион, Игнатий и т.н. Но все пак си мисля, че в 21-ви век ще се чувства по-комфортно с модерно, българско име.
Peace! :)
Изображение
Аватар
Jozy
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот veni73 на 15 Авг 2009 12:31

не ми харесва името не бих си кръстила така детето :congratulations:
veni73
Редовен
 ---

Мнениеот belladonna на 15 Авг 2009 14:04

В основното училище имахме един Софроний - никой не му се е подигравал за името, но на всички деца ни беше чудно защо така са го кръстили.
Аз не бих си кръстила детето с това име.
И умалителното Рони въобще не ми харесва - както и на някои други майки, и на мен ми звучи много "кучешко".
Щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване.
Изображение Изображение
Изображение
Аватар
belladonna
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Camellia на 16 Авг 2009 00:11

Аз пък имах съученик който се казваше Антоний Кметски! Излишно е да споменавам, че го спуквахме от подигравки! Имам и позната, която с казва Криста и в училище са й викали КрАста! Така че щом при често срещани имена, като гореспоменатите, децата измислят какви ли не епитети и нарицателни, представям си какво ще е като чуят Софроний!! Защо ще причинявате това на детето си?!?!?!
Аватар
Camellia
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот teya на 16 Авг 2009 18:53

не ми допада. в главата ми изниква Софроний Врачански и учителката ми по литература :lol:
не виждам нищо лошо в църковните имена, напротив - има много хубави сред тях, но Софроний не е едно от тях

харесвам Самуил и Симеон
teya
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот малена на 16 Авг 2009 20:47

Важното е на теб да ти харесва, а и не виждам причина да се срамува един ден детето от това име. Що се отнася до това, че е религиозно то Кирил и Методий също са такива. На Методий светското име е Страхота.
Изображение
Всичко идва на време , за който умее да чака.
Маламир
01 ноември 2009: 3630 гр; 52 см
03 ноември 2010 : 9206 гр;
04 октомври 2011: 10600гр; 85,5 см

кърмен до 20 септември 2011
Аватар
малена
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Ianitza на 17 Авг 2009 17:32

Ужасно е това име, а умалителното още повече, с Рони първата асоциация, която си правя е някоя булонка, а и с една моя много залупена бивша съученичка дето се казваше Вероника, а и викахме Рони.
Майката може и да харесва името, но преди да му го сложи на детето да помисли дали то в бъдеще ще си го харесва.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
Ianitza
Модератор
 ---

Мнениеот bubole4ka на 17 Авг 2009 17:58

Ianitza написа:Ужасно е това име, а умалителното още повече, с Рони първата асоциация, която си правя е някоя булонка, а и с една моя много залупена бивша съученичка дето се казваше Вероника, а и викахме Рони.
Майката може и да харесва името, но преди да му го сложи на детето да помисли дали то в бъдеще ще си го харесва.

:oki: споделям напълно :) и аз правя асоциации с булонката на съседите :)
Изображение
Изображение
Аватар
bubole4ka
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Spa на 18 Авг 2009 10:16

На мен също не ми харесва, като се има в предвид в кое време живеем все пак. Не мисля, че и детето ще е доволно, когато порасне. При избора ни и на двете имена за децата ни, първата мисъл в главата ми беше, как ще им викат на галено и как ще звучи това в техните ушички.
Все пак те ще носят името си за цял живот (е ако не решат да си го сменят като пораснат :lol: )
ИзображениеИзображение
Аватар
Spa
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот belladonna на 22 Авг 2009 01:35

bubole4ka написа:
Ianitza написа:Ужасно е това име, а умалителното още повече, с Рони първата асоциация, която си правя е някоя булонка, а и с една моя много залупена бивша съученичка дето се казваше Вероника, а и викахме Рони.

:oki: споделям напълно :) и аз правя асоциации с булонката на съседите :)

Охххххх, а при мен асоциацията е още по-гадна - в предишния ми квартал всички улични помияри бяха Рони. Категорично съм забранила на всички да използват това умалително към моята Вероника.
Ама то пък, на Софроний, как по другояче да кажеш на галено? :thinkk: Софчо?! :D
Щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване.
Изображение Изображение
Изображение
Аватар
belladonna
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот tsvetoslava на 27 Авг 2009 13:22

И на мен името не ми харесва.И аз го свързвам със Софроний Врачански,но какво от това?Името пак не ми харесва.Явно има родители ,които се чудят какво по-извъртяно име да измислят,а не мислят какво ще преживее детето им.За галеното име Рони също нямам думи,но по-важно е как се казва ,а не как му викат мама и тате.
А по повод това "ов" или "ова" в презимето ще кажа,че и "ов" или"ова" е задължително допълнение към презимето на всички бг граждани.Лично сме минали през това.Изключенията са за всички,но не и за нас.След 20 години може и за нас да може след толкова чужди имена,но сега............
Изображение
Изображение
Аватар
tsvetoslava
Фен на Mamaibebe
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Кое име да избера?