Мами в Германия!

Форум за родените в един град бебета и деца

Модератори: Ianitza, deia80, mam4eto

Re: Мами в Германия!

Мнениеот Tan4o на 03 Окт 2011 11:50

Здравей Софи,
ами това е оптимално с българския на детето. Хубаво е, че те разбира и разграничава. Ясно е, че немския му ще е по-добър. С това няма как да се борим, все пак 80% ще чува и ползва немския. При нас също ще е така, въпреки че и двамата сме българи. Хубава идея е да му четеш български приказки, или да го учиш бг. песнички, но предполагам че гоправиш. При нас тук има българско у-ще и взимат децата на 5год. майките, с които съм говорила са доволни и аз смятам като порастне моя син също да го давам там. При вас дали няма? :roll: Всъщност вие в Бон ли живеете? Мисля, че някъде прочетох, но не съм сигурна :lol:
Дано при Еми всичко мине успешно в Унито и скоро се включи при нас.
Изображение
Изображение
Аватар
Tan4o
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Babetka на 03 Окт 2011 18:30

Таня,аз живея в Bergisch Gladbach,което е точно до Кöln,а Еми е в Бон.Тук няма БГ-училище доколкото знам.Аз търся тука варианти,но това е сложна работа.Единствената майка българка,която познавам наблизо е Eми ,за което съм много щастлива.Не се виждаме често,но пък като се видим е винаги много хубаво.

Таня, как стоят нешата с детската градина при вас? АЗ знам,че нешата са по-добре от при нас и децата ги дават по-рано на градина,което идва малко от времето на DDR.
Изображение
Аватар
Babetka
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Tan4o на 06 Окт 2011 14:55

Софи, здравей мила, не писах няколко дни, но сме малко екшън вкъщи с малкия и ми остава малко време за комп.
И при нас дет. гранина в момента е на преден план. Да ти кажа и при нас е проблем, въпреки че е космополитен град. Тук започват да записват децата си още като са бременни и пак не е много сигурно мястото. :shock: На мен това ми беше малко пресилено, за нероден Петко градина да търсим и почнахме преди около месец. Записахме се на 4 градини и на 4те стоим на едни дъъълги Вартелисти :roll: Ние сме решили да го даваме догодина август или септември. той ще е на година и 3 месеца, но май шансовете ни не са много добри. Поне тук в нащия район. Повечето градини взимат тук от 9 месеца, но съм чувала, че има и такива които взимат още на 4 :shock:
Вие прибирате ли се често в БГ?Ние това лято не се прибрахме, че ме беше страх да летим с толкова малко бебе, но сме решили най късно доогдина май месец да му направим там кръщенето. Само котка да не ни мине път! :roll:
Изображение
Изображение
Аватар
Tan4o
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Babetka на 08 Окт 2011 12:41

Здравей Таня,

и аз позачезнах,защото бях с колегите в Дрезден. Сега мъжът ми замина с Дамян за Берлин и ще го остави там за една седмица,т.е. имам свободно време и смятам да направя един добър шопинг! :wink: :wink: :wink:

За градината и тук взимат от 4 месеца,обаче ми се струва безмислено,защото бебето си иска майката ,а и ако го кърмиш не ми е ясно как става този номер.Ние тръгнахме на 11 месеца с доста зор и рев и чак след два месеца свикна да ходи без плач,но сега нешата са съвсем други.Тук и цените са доста високи в звисимост от доходите,но какво да се прави. Ние място малко на късмет получихме и съм много доволна от градината,с някои изключения,но то пък не може вичко да е наред.

ЦанВ БГ ходиме,но не съвсем често,защото нямаме толкова отпуска.Това лято пропуснахме,защото решихме да си починем на Gran Canaria,а в БГ знаеш как е почивката-или ходиш на гости и преяждаш или ти идват гости и също преяждаш,а така на канарските острови беше перфектно просто.На Дамян много му хареса и много ни слушаше и си починахме на 100%.
Изображение
Аватар
Babetka
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот konny71 на 08 Окт 2011 23:11

Здравейте мами,
след две седмици и аз ставам немска мама. Имам момченце на 3 години и половина, казва се Константин и ще живеем в Дюселдорф.Много ще се радвам, ако ме приемете във вашата група.
Приятна вечер на всички!
konny71
 ---

Мнениеот Babetka на 09 Окт 2011 15:19

Здравей Кони,

добре дошла . :congratulations: :congratulations: :congratulations:

Много се радвам,че ни откри. Така като гледам направо ще сме съседки щом ще си в Дюселдорф. Разкажи нещо повече за теб и какво ще правиш в Дюселдорф.

Аз понеже съм без Дамян една седмица,а и мъжа ми отиде в Берлин и се връща чак днес, вчера направих един голям shopping на спокойствие и съм много доволна. Сега подреждам малко в къщи и се наслаждавам на хубавото време с дълги почивки навън.

Приятна неделя на всички пожелавам от сърце. :D :D :D
Изображение
Аватар
Babetka
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот konny71 на 09 Окт 2011 16:13

Здравей, Babetka!
Благодаря за топлото посрещане, много се радвам, че ще сме почти съседки. Аз не познавам никой в Дюселдорф и сигурно в началото ще ми е малко трудно, защото съм много контактна и обичам да общувам. На моя съпруг му предложиха работа, която беше глупаво да откаже и така взехме решение да се преместим. Ние и в София сме добре и двамата работим, но решихме да дадем възможност на детето ни да живее в една по добра среда. Моя съпруг е завършил в Германия , но моя немски не е много на ниво, така, че в началото ще се посветя да изучавам езика и много се радвам, че ще се обогатя с още един език.
Много се радвам, че намерих този форум и че ме приехте във вашата групичка.
Пожелавам на всички ден - изпълнен с много усмивки! :)
konny71
 ---

Мнениеот Babetka на 09 Окт 2011 16:32

Кони,

аз също не познавам много българи тук,а с деца пък съвсем никoй не познавам (изключвам Еми,която също пише тук във форума и е в региона на Бон). В каква област работите ти и мъжа ти?
Изображение
Аватар
Babetka
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот konny71 на 09 Окт 2011 16:45

Той е строителен инжинер, а съм юрист, но в момента не работя по специалността.Аз в Германия няма да работя, че няма много смисъл.
konny71
 ---

Мнениеот Babetka на 09 Окт 2011 16:48

Аааааа значи аз и мъжа ти сме колеги. :D Аз също съм строителен инжeнер. Къде е завършил той?
Изображение
Аватар
Babetka
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот konny71 на 09 Окт 2011 16:57

В Darmstadt, там в момента живеят свекъра и свекървата от 20 години. А ти къде си завършила?
konny71
 ---

Мнениеот Babetka на 09 Окт 2011 17:11

Аз съм завършила в Кöln. Много е хубаво,че на сравнително малко разстояние имате баба и дядо.Ние за съжаление имаме баби и дядовци в София и в региона на Берлин-Бранденбург
Изображение
Аватар
Babetka
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Babetka на 09 Окт 2011 18:41

Таня, как сте вие? Как е Вики и зъбите? То първите месеци до една година ежедневието е малко монотонно,но няма как. Имаш ли приятелки, да се срещате понякога?
Изображение
Аватар
Babetka
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Tan4o на 12 Окт 2011 13:25

Здравеййтеее :emon28:
Кони, добре дошла и от мен мила! Много е хубаво, когато форума се пълни с нови мами. Много се надявам да ви потръгне в Германия, да се чувствате добре и...свалям ви шапка, че сте взели такова НЕлесно решение в името на детето! Според мен е много правилно.
Охооо, Софи...ама ако знаеш как благородно ти завиждам за уикенда и най вече за шопинга. Последното което си купих за себе си бяха едни бременни дънки предииии....доста време. Почти всеки ден сме с Вики по моливете, ама все той намазва :mrgreen: Следващия път като дойдеш и ти в Берлин ще се радвам да се видим.
Вики е добре, много бързо расте, весело бебе е, но...нощите са ни проблематично. Много се буди, още го мъчат колики (е, не толкова често както в началото) и много много не се наспивам. Надявам се да е само период :? Зъбче още няма...побеляло му е долното венче, но нищо не се е показало още.
Да ви кажа...не мога да се оплача от липса на бг. приятелки. Имам си приятелства още от студенските, общежитенски години, и тъй като сме на една възраст, по едно и също време ни се раждат и бебенца. Та...от тая гледна точка съм късметлийка. Дори...смея да кажа, че в БГ вече не са ми останали приятели. Най скъпите ми хора(освен семейството) са ми тук.
Изображение
Изображение
Аватар
Tan4o
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Babetka на 12 Окт 2011 13:54

Таня,

и Дами много се бъдеше в този период,а през деня слънчице и се усмихваше.Просто същата ситуация беше.Той и до сега не е много добре със спането през нощtа,но какво да се прави.

За приятелките благородно ти завиждам.Аз тук нямам.тук имам,но не от тези истинските,при които можеш да си кажеш всеки момент какво ти е на душата или само с поглед да се разберете.Такива скъпи хора имам в БГ.
Изображение
Аватар
Babetka
Фен на Mamaibebe
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Родени в...