Мами в Германия!

Форум за родените в един град бебета и деца

Модератори: Ianitza, deia80, mam4eto

Мами в Германия!

Мнениеот Babetka на 14 Юни 2009 22:46

Добре дошли на всички мами в Германия. Надявам се да сме повече,а не само аз и Еми. :cheers2: :cheers2: :cheers2:
Изображение
Аватар
Babetka
Фен на Mamaibebe
 ---

Re: Мами в Германия!

Мнениеот Еми на 14 Юни 2009 22:53

Здравей, Бабетке!
Честита нова темичка. Дано да има и други мами в Германия. Аз поне да се запиша. :D
Изображение

...роден 4330 гр. и 55 см на...

Изображение

Изображение
Аватар
Еми
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Babetka на 14 Юни 2009 22:57

ООООО,каква скорост.Аз на другия форум ти пратих съобщение,а ти вече тука си отговорила.Да видиме дали още някои ще се появи.
Изображение
Аватар
Babetka
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Babetka на 16 Юни 2009 11:39

Еми,наближават 6-те месеца.Как мислиш да захранваш и ще продължаваш ли с кърменето?
Изображение
Аватар
Babetka
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Еми на 17 Юни 2009 05:49

Бабетке,
аз все се моля да успеем да ги направим 6-те месеца "vollgestillt". Напоследък се притеснявам редовно за това, дали има достатъчно кърма. Наливам се като шашава с течности. Така или иначе пия от няколко месеца по 1,5 л чай за кърмене и допълнително и вода.Този чай в началото го пиех заради коремчето на Вани, защото има между другото и Fenchel, Kümmel, Anis в него. Така предпочитах, защото да не трябва да го пие той. Сега вече го пия този чай заради кърмата. На мен ми е отвратителен, но май като го намаля или спря за ден, два и нещо все ми изглежда да имаме проблеми. Не знам. На всичко отгоре ми дойде вчера и цикъла, че съвсем се стреснах какво ще става. Обаче май не е свързано толкова с наличието на кърма. Дано.
Сега пия и по една Malzbier на ден :champagne: ...евентуално ако има ефект да помага. Купих си и една бутилка с безалкохолно шампанско, защото и то при някои имало ефект. Та то, като четеш с какви ли неща не се занимавам заради тази кърма, ще си помислиш, че съвсем съм закъсала. Надявам се да не е чак така. Правя ги всички тези неща...и едно, две дуги, защото се надявам да не стане критично. :)
Иначе като минат 6-те месеца мисля, ако стане, да кърмя още. Колко време не знам. То не се знае колко ще иска. Но ще продължа, ако мога докато не иска или докато преценя, че стига...по някое време.
За захранването още не знам точно как ще го направя. Аз бях говорила с акушерката си преди време и тя ми беше казала някои неща, но не ги помня всичките. Мисля да я викна пак. Останаха ми още 3 пъти да мога да я викам. Аз бях си купила преди 2 месеца един пакет Аптамил за всеки случай, ако нещо се случи да не мога да му дам и магазините да са затворени. Не знам дали трябва да му давам от него например или да почвам с зеленчукови пюрета. Акушерката скоро ми каза, че ако му давам от него (ставаше въпрос преди 6-тия месец), не трябва да го правя според възраста му а като за 4 месеца и то по 50мл като бонус към кърмата, защото той е свикнал на по-леката кърма и сигурно ако му го забъркам според възраста му, ще му е много тежко. Иначе се почвало примерно с пюре от морков....после се дава пюре от морков и картоф например (т.е. 2 зеленчука)...по някое време се добавя и месо и това можело да замести примерно обедното хранене. После май и някакви каши можело да се почнат и да се замести вечерното хранене.
При всички случаи трябва да говоря с нея и да се посъветвам за това. За плодове не е ставало въпрос. Ще видим кога се дават и те. При всички случаи все е ставало въпрос за пюренца а не за сокчета от нещо.
Мисля, че нашето захранване няма да е като захранването на другите януарски мами.
Ти как мислиш да го направиш? Имаш ли вече представа? Вие имате повече време...повече от месец.
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Еми
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Babetka на 17 Юни 2009 13:34

Еми,

няма да се притесняваш.Всичко ще е наред.Вече при теб 6-те месеца почти са дошли.

Аз да ти кажа в началотот не съм си представяла,че ще кърмя толкова време,но сега много ми харесва,защото мога да си почина в това време,да почета нещо или малко в интернет да почета.Най-важното обаче е,че чувствам все по-близко чувство с Дамян,което явно от природата нарочно с кърменето не е случайно измислено. :)

Този чай,които ти пиеш и аз го имам,но съм пила точно два пъти.Много е ужасен.Ние нямахме никакви проблеми с коликите,така че за щастие не се наложи да пия чай интензивно.Аз също мисля да продължавам кърменето и така да замествам полека с картофи и моркови,както ти вече описа.Знам само,че минимум пет дни не трябва да се прибавят нови продукти,т.е. 5 дни моркови и тогава чак картофи,за да се разбере ако има алергии.Целта е на една годинка детето да може да яде с родителите,но тези плодови сокове се въвеждат доста по-късно.Изобщо ние с теб пак ще действаме по една и съща система,без да бързаме с пюрета и каквото и да било.Имам тука от здравната каса една книжка,която описва точно тази схема,но още не съм се запознала с нещата. В нета могат да се намерят също доста неща.Ние сме при Techniker Krankenkasse.Ще погледна дали там има това със захранването.Обаче не смятам да кърмя две години. :wink:

Ние имаме на Nestle Pre Nahrung.До преди една седмица не бяхме ползвали това мляко,но сега направих един два пъти с доза за 2 седмично бебе,защото бяхме навън и нямаше как да стане с кърменето.Да ти кажа беше доста добре ,а и това нали са единични случаи,така че мисля,че няма проблем.Не смятам да увеличавам дозата,т.е. ще седиме на 2-седмичната доза,защото това е само ако сме на път и да удължи малко времето до самото кърмене.Иначе ако се наяде с нрмалната доза не се знае кога ще иска да го кърмя и това е проблем за мен,защото аз не се изтисквам.При мен предлагането на кърма се нагласява от търсенето. :wink: :wink: :wink:
Изображение
Аватар
Babetka
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Еми на 17 Юни 2009 23:19

Бабетке,

то на нас наистина малко ни остана. Май са 3 седмици. Дано всичко мине добре. Е, аз и после мисля да продължа, така че дано има и после кърма. :)

А това с връзката между мамата и бебето по време на кърменето е наистина много дълбоко и приятно чувство. Сигурно много ще ми липсват тези моменти, когато спрем да се кърмим. Толкова е хубаво да си мама в такива моменти...пък и иначе. :D

Аз имам един "малък" проблем, който засяга и захранването. Мъжа ми иска да отидем до България и то за по дълго време. Честно казано аз въобще не искам за толкова дълъг период. Няма сега да описвам какви са точно обстоятелствата, но като отидем там няма да е както като съм си тук. Тука ще ми е по-лесно да си направя немския вариант на захранването. Няма кой да питам ако нещо не съм сигурна как да го направя. Там нямам доверие на никой. Все пак тази система там не е навлезла толкова много и според мен и тези, които уж я спазват, не я изпълняват точно а ми не знам какво правят. Особенно ми направи впечетление какво говорят януарските мами и какво са им казали лекарите. Имам чувството, че ако питаш 4 лекара ще чуеш 5 мнения. Освен това и хората, които там ще бъдат около мен, макар и да имат високо мнение за тяхната компетентност, тя за мен не съществува. И като не си сигурен какво кога да направиш, дали трябва да правиш нещо или не или пък дали нещо не правиш грешно, борбата срещу определени хора, които имат мнение по въпроса (както винаги) и ти насилват съветите си, ще те направи по несигурна и притеснена.
Затова е важно да съм добре информирана и да знам колкото се може повече, за да имам повече вятър в гърба ми. Ако се наложи мога и да звънна на акушерката, но това няма да е много лесно сигурно. Мога и теб да те питам. :D
Мъжа ми иначе иска да дойдем тук за У6, макар и повече като "компромис". Но това нищо не е. Дано само да е здрав Вани и да е добре! Това е най-важното! За другото може и да се опитам да стискам зъби и да го преживея. :D
Ние иначе също сме при ТKK. Ако имат някакви брошурки, кажи.
Знаеш ли какво става като се спре да се кърми или като се намали кърменето...детето по-лесно ли почва да се разболява от този момент нататък? Нали тогава вече не получава (толкова) антитела, които да подпомагат имунната система.
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Еми
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Babetka на 18 Юни 2009 00:47

Еми,

възможност може да погледнеш http://www.tk-online.de. После на Suche напиши например stillen, beikost, brei и се появяват много брошури на тази тема като PDF,но можеш и да си ги вземеш от някои офис на ТК като книжка.Вътре са описани много точно тези неща със захранването.Искренно се надявам да не оставате много в България.Ние каtо бяхме за 2 седмици едвам издържах.Нали съм си свикнала тук с всичко и там ми се видя супер сложно.В София за разходки е голям ад.Аз даже и пелените оттук си бях взела,че не знаех там какви има и се оказа,че на Papmers,които ползваме, са с пъти по-скъпи.Да не говориме,че тук отидеш в DM или Rossmann например и всичко накуп има,а там къде какво има не знам.Може би на мен ми се струва доста сложно,защото аз от 10 години съм тук и вече губя малко представа за нещата там.

Разбирам напълно какво искаш да ми кажеш с думите,че всеки дава акъл и ти все пак трябва да си добре информирана.Тук и на мен ми се случва понякога това,въпреки че аз никoй не слушам,а пък свекърви и родители имам на много километри от мен и не ми се бъркат директно,дори и да искат е доста далече.С една дума да кажа,че и от спорта съм супер самостоятелна винаги и затова никoй не смее да ми се меси.

За антителата за съжаление нищо конкретно не знам,но доктора спомена нещо,че тези анти тела са само в първите месеци и дори и да продължаваме с кърменето, след време вече изчезват.Не съм съвсем сигурна все пак.

За докторите в Бг си права.Аз като бях там отидохме при един много добър приятел на майка ми и баща ми.Човека професор,но се занимавам с децките ваксини.Той обаче за захранването също ми каза по старата система да действам,т.е. пиърета,сoкчета-с една дума както някои от януарския форум правят.даже каза,че мед и кисело мляко били много важни,а тука ако си забелязала на опаковките за мед даже си пише да не се дава на бебета.В България си има една система от мннооогггооо години и докато се усетят,че е стара,тука вече ще се е променило още повече.Аз лично до сега действах по немската и ще правя и за напред така,защото ми се вижда доста логична и всяко нещо си е обяснено защо е точно така.

Сега лягам,че Дамян вече спи,т.е. моето време също тече.Той още се буди доста често през нощта,но Доктора каза,че до една годинка всичко е нормално дори и да се буди така.Утре сме на Impfung. :(

Чао и до скоро. :D :D :D

Аз поканих две други мами от Германия,но да видиме дали ще се включат и те тук.
Изображение
Аватар
Babetka
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Еми на 18 Юни 2009 13:08

Бабетке,
стискаме палци за ваксината да мине безпроблемно! Ние сме на 22.06. на ваксина, защото не успяхме да запишем час за вторник тази седмица а не исках да е по-късно заради плуването в неделя.

Това с магазините и другите неща в България е точно така. Дори и да става въпрос за дрешки, няма много големи магазини в София, където да се намират хубави неща. Има този магазин Jumbo на бул.България. Той е сравнително голям, но нямаше до сега нещо кой знае какво впечетляващо. По-хубави неща има май по по-малките магазинчета и бутици пръснати из целия град. Те са доста скъпи май и освен това трудно се намират, защото повечето хора не ги знаят или знаят само един някъде си и ти като отидеш и го намериш... Иначе ми се е случвало да виждам малки магазинчета по случайност, но изборът е ограничен и често по-хубавите неща са скъпи. Свекърва ми като беше тука му беше донесла на Вани дрешки от София, които по-хубавите бяха от скъпите а другите бяха по-нормални. Тука тя му накупи още неща (най-вече от C&A и Karstadt) и каза, че нещата тука са по-хубави и за хубавото качество по-евтини.
Майка ми и сестра ми са тук в Германия, така че в България ще сме най-вече при свекъра и свекървата. А това няма да го коментирам. Много ясно е как ще стоят нещата.
Аз също съм си свикнала на живота тук, който е много по-спокоен и уреден. Живея тук от 18 години.

Айде до по-късно...че трябва да ходя да свърша малко работа.
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Еми
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Babetka на 19 Юни 2009 23:28

Еми,

днес бяхме цял ден в центъра и направо се скапах от ходене.Времето ми се струва ужасно- ту топло,ту студено,човек не знае как да се облече или по-точно дали да не се съблече.Понакупихме доста неща и пак забелязах,че много съм си свикнала къде какво има и би ми било трудно в София.Майка ми и баща ми са тук на гости до понеделник.Много е хубаво като има помощ.Моят мъж ми помага много,даже за някои неща може да се каже,че той действа,а аз помагам :lol: :lol: ,но нямаме никoй тук и понякога това е проблем.Добре че като ходя на тренировки родителите там ходят с Дамян на разходка докато аз съм на леда.

Моите свекър и свекърва са много приятни хора,но съм щастлива,че живееме на 550км разделени.Даже и мъжа ми ми каза,че ако трябва да живееме в тяхния град,пак не би се върнал при родителите си.Моята свекърва е до там супер,че даже като и бяхме на гости ми подари SPA-процедури, да съм си починела от ежедневието.Е, все пак има и някои теми,при които сме на доста различно мнение,но пак казвам-все пак ни делят 550 км.

Ваксината мина много добре.Даже от нея вчера Дамян 5 часа през нощта непробудно спа,а може пък и да не е от нея,а да почне да спи така.Надявам се! Той в началото много добре спече и се бъдеше само един път на нощ,но от месец и нещо се буди доста често.

За сега това е от мен.Намери ли нещо за захранването?
Изображение
Аватар
Babetka
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Еми на 20 Юни 2009 16:10

Бабетке,

радвам се, че е минала добре ваксината. Жалко, че толкова скоро родителите ти ще си тръгват. Сигурно времето е минало много бързо.
Ние сме в понеделник на ваксина и се надявам и при нас да мине добре и да няма странични ефекти при Вани.
За захранването итн. намерих брошури на ТКК "Von der Milch zum Brei", "Kleinkind" и "Stillen" обадих им се и да ми ги пратят. Иначе има сигурно и много друга информация онлайн. Не съм чела всичко. Не знам дали ще приготвям пюретата сама или дали ще ги купувам готови. На едно, две места четох,че един аргумент за готовите било това, че били по-качествени, защото били много строго контролирани и така по-качествените продукти, които се използвали и контролираното производство водели до максимално високо качество, до което у дома може само да се приближиш, ако използваш само Био-продукти. Евентуално при готовите храни мисля да се ориентирам към Hipp, защото май ги произвеждат само в Германия и се надявам в България да са идентични и да няма ментета. Още обаче не знам със сигурност.
Това за уреденоста тук си е голямо предимство, което мноооого ще ми липсва сигурно.
Понеже спомена dm-Markt скоро, се сещам, че видях в интернет, че имали и филиали в България (от които май 2 са в София). Дано е подобно като тук. Съмнявам се обаче, че ще е същото.
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Еми
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Babetka на 21 Юни 2009 14:19

Еми,

аз DM-Markt ако има в София би трябвало да е като тука,но знае ли човек.За пюретата си права,че по качство готовите май са най-добри.АЗ също още не знам какво ще правиме,но за домашни пюрета си трибват Био-продукти. :)

Да те питам аз-знаеш ли как става номера с кърменето и захранването ,т.е. аз ако не кърмя на 3-4 часа ме болят гърдите,а ако изтисква човек,то още повече ще става,а ако пък се намали кърменето,защото ще е заместено с ядене,то може и кърмата съвсем да спре.Този въпрос хич не ми е ясен.Тези брошурки аз ги имам,но това там не е описано. :roll:

Да не забравя да ти кажа: Ако ходите в България и пропуснеш например U5 трябва непременно да го кажеш предварително на доктора,че те пращат резултатите на други организации като Jugendamt usw.и ако няма преглед,тогава може да кажат ,че детето нещо не е добре гледано или например е отвлечено(поне аз така съм чувала).Попитай все пак ,да не стане нещо проблем,че нали знаеш тука колко са точни в тези работи.

Майка ми и баща ми тръгват утре и е наистина жалко,защото си е голяма помощ,но какво да се прави.Дамян е спокойно дете,така че не мога да се оплача,но все пак помощта си е помощ! :cry:

Днес тук в един мол има verkaufsoffener Sonntag,така че май пак ще ходиме на пазар,но да видиме.Времето е ужасно,но при вас сигурно е същото,защото не ни делят много километри. :wink:

Това е за сега от мен.Май ние само ще си пишеме тук,но няма проблем,въпреки че виждам доста хора да четата нашата тема!
Изображение
Аватар
Babetka
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Еми на 21 Юни 2009 15:35

Бабетке,
как точно става с количеството на кърмата и захранването не знам. Мисля, че като постепенно му даваш и други неща то автоматично ще яде и по-малко кърма. Така като търсенето намали ще намали и предлагането. Поне така си мисля, че е теорията. Предполагам, че като в началото му даваш още малки количества пюре и той като хапва по-малко след това от кърмата, хем ще имаш облекчението да нямаш напрежение в гърдите хем те ще "разберат", че бебето не поема толкова много, което би трябвало да доведе до намаляване на кърмата в последствие. Така си мисля аз поне. И като след време и замениш обедното крърмене с пюре ще намалиш редовноста на кърменето. После постепенно се заменят и другите хранения и така бавно се намалява количеството на кърмата. А ако имаш още проблеми с напрежение в гърдите може да изцеждаш малко мляко, колкото да те облекчи, но не и повече. И така мисля че горе-долу става. В краен случай може да пробваш и с някои неща които нормално се пише, че не трябва да се ядат или пият, ако искаш да кърмиш, защото намаляват кърмата (например: Salbei, Pfefferminztee usw.).

Ние днес сме на плуване в Бон а утре сме на масажи и йога. След това ще му сложат ваксината на Вани. Дано мине безпроблемно! :jesus:

За U-тата мисля да си ги правим когато си им е времето. U5 ще направим преди да тръгнем. То нали е 6. и 7. месец. А за U6
ще се върнем специално за да му го направят и после пак ще заминем пак. Така поне си го представя мъжа ми. :)
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Еми
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Babetka на 22 Юни 2009 22:00

Еми,

надявам се,че днес с ваксината всичко е минало добре и че няма странични ефекти.
Аз изпратих нашите днес и ми беше много мъчно,но после бях на тренировка и така се развеселих пак.Сега чакаме следващите гости в петък. :lol: :lol: :lol:

Не знам за колко време искате да ходите в България,но ти свалям шапка.Аз не бих могла.Така съм си свикнала тук,че това би било голям проблем за мен.

Не знам дали ти казах,но ние имаме вече място за децка градина,че нали сме сами и няма как.Ти смяташ ли да записваш Вани за децка градина или ще си го гледаш ти?Здраве живот януари трябва да започваме.От сега ми се къса сърцето как ще го оставя там,но няма друг начин в момента.
Изображение
Аватар
Babetka
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Babetka на 22 Юни 2009 22:26

Изображение
Аватар
Babetka
Фен на Mamaibebe
 ---