Лазерна корекция на зрение

Всякакви теми по здравни въпроси и спорт. Tози форум е за обмяна на личен опит, а не за назначаване на лечения. Препоръчва се дадените в него съвети да се съгласуват със специалист.

Модератори: ALEKS, deia80, mam4eto

Re:

Мнениеот gabinki на 28 Мар 2008 15:32

stanislava написа:Аз си правих лазерна корекция на 25.01.07 г. във Варна,очна клиника Света Петка.Цялата процедура струваше 1250 евро.Много съм доволна.

Това цена за 1 или за 2 очи е?И сега такива ли са цените?В сайта на клиниката не намерих никакъв ценоразпис :roll:
Изображение
ИзображениеИзображение
Аватар
gabinki
Жител на Mamaibebe
 ---

Re: Лазерна корекция на зрение

Мнениеот bebemancho на 23 Апр 2008 13:52

bebemancho
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот bebemancho на 23 Апр 2008 14:39

Бях обещала подробна информация за лазерна корекция на КЪСОГЛЕДСТВО/МИОПИЯ - дано само някой не се отегчи от "подробностите":

Носех очила от 12-годишна. Всяка година ми нарастваше диоптъра и така на 18 г. бях с -6 и силен астигматизъм. По него време (1997г.) в България се заговори за лазерна корекция на зрението и се откриха първите клиники. Разговарях с моя офталмолог, която има доста специализации в чужбина и тя ми препоръча да изчакам: по-удачно било такава операция да се извърши след раждането, а за тогавашния етап по нейно мнение апаратурата в БГ не била на нужното ниво.

Минаха години - не се бях отказала от идеята, събрах пари, за да мога да си го позволя и на 20.12.2005г. отидох на преглед в Св. Петка - Варна (задължително е месец преди този преглед да не се носят лещи). Това не е тривиалният очен преглед, а се изследва самата структура на очите, налягане и други показатели, за да се прецени дали пациентът е подходящ за операция. Също така има заболявания, които са противопоказни за такава интервенция. Самият преглед е доста продължителен - 3-4 часа, минава се през няколко апарата, в окото се поставя през 15-20 мин упойка под формата на капка (не става дума само за разширяване на зениците), при мен се получи даже и халюциниране и бях леко като надрусана. След прегледа (тогава струваше 100 лв.) ти казват годен или негоден и какъв резултат може да се очаква, в смисъл че дори да не нулират диоптрите, ако напр. носиш -8, а ти ги смъкнат на -2 пак е голям успех - оттам нататък ти сам решаваш дали да се подложиш на операция или не. Споделих, че правим опити за бебе и дали това би попречило по някакъв начин. Доцентът ме увери, че операцията не би била пречка за евентуална бременност. Насрочиха ми термин за 02.03.2006г.
Междувременно 4-5 дена след извършения преглед забременях. Консултирах се с гинеколога си дали е удачно точно сега да си правя тази операция, посъветва ми да потърся и второ мнение. Отложих операцията - казаха ми, че мога да се подложа 6 месеца ,след като спра да кърмя. Радвам се, че взех това решение, защото на 17.03 получих усложнения на бременността и сигурно щях да го отдам на операцията и цял живот да се упреквам.
Родих секцио заради високия диоптър, 3 месеца след раждането не си чувствах очите комфортно, но после нещата се възстановиха. Така и така не успях да кърмя, пак почна да ме гложди идеята за операцията. Отидох на нов преглед - този път не плащах нищо, те пазеха всички мои изследвания в архива си, но трябваше да се повтори, за да няма отклонения. Насрочиха ми нов термин - за 15.05.2007. Няколко дена преди операцията трябваше да се извършат пак специални прегледи. За периода на моята бременност и следващите месеци клиниката се беше оборудвала и с нов лазер, от по-добро поколение, така че сега трябваше да избирам дали да ме оперират със стария или с новия. Разлика имаше в цената - 1200 евро със стария и 1600 евро с новия (цената е за двете очи), за съжаление никой не обясни какво му е по-доброто на новия лазер. В това отношение не съм доволна, защото като цяло не информират достатъчно пациентите и едва ли не правиш всичко на сляпо. Пуснах търсачка за тази нова технология и в един руски сайт намерих точно сравнителна таблица за предимствата и недостатъците на двата лазера. Така вече можех да взема информирано решение операцията да е с новия.
Като цяло избораът на Св.Петка не беше лотария - препоръчаха ми тази клиника от няколко места (има и други възможности за такава операция във Варна)- на мой познат на майка му били присаждали ретина в тази клиника; мой колега с -8 си направи операция и беше изключително доволен (от неговата операция са минали 4 години), когато и на счетоводителката ни сестра й се оперира там (а тяхната братовчедка е лекар в тази клиника) реших, че няма какво да се колебая.

Искам да подчертая, че става дума за операция на късогледство. Лазерът е по-специален. Защото и в Очна клиника Варна има лазер и операции, но там се лекуват други очни заболявания. При всяка операция има риск - сам си подписваш декларацията. Има заболявания, при които влошаването на зрението е следствие, не първопричина. Доста често такива пациенти упрекват лекаря, че им е развалил/погубил зрението. Не може да се очаква при болен от диабет/перде и т.н. след направена операция всичко да е наред без основната причина да е елиминирана.
На най-първия ми преглед имаше жена, оперирана в Ихтиман и получила усложнения - идваше за повторна операция във Варна; ден преди моята операция на стола до мен, седеше момче недоволно от операцията си.......... Вероятността за получаване на усложнение е 0,5%, но не е нула.
bebemancho
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот bebemancho на 23 Апр 2008 15:25

А сега самата операция:
Месец преди това без лещи. В деня на операцията без бижута и парфюм. Цялата процедура - поставяне на упойка, сядяне на стола, подготовка, интервенция- трае не повече от 10 мин (де факто предварителните прегледи за значително по-продължителни). Болка няма, но не е приятно, усеща се нещо като стъргане и веднага щом приключат виждаш. Въпреки това ти поставят пластмасови капачета (ставаш като Закс), които да предпазват от удар и замърсяване (в някои клиники вместо капачета се поставят защитни лещи - това е различно от имлантирана леща). Първите 24 часа тези капачета не се свалят, после 7 дни се носят само нощем (за да не се потъркаш неволно в съня си или ти или партньорът ти да те удари случайно). Първия ден на операцията имах леко дразнене в очите и боцкане, но не болка. На втория ден ме болеше главата и това беше. Първите дни се носят слънчеви очила дори и вкъщи, после само навън. Желателно е през първата седмица да се избягват разходките на прекалено осветени места. Първите седем дни очите не се мият - от тях изтичат гурели- казаха ни, че може да ги изтриваме с тампон с преварена вода, но аз не рискувах - по-добре немита, отколкото да инфектирам нещо - косата ходех да си я мия на фризьор, а в банята пак се влиза с капачетата и очите не се пръскат. По мое мнение има хора, които не спазват стриктно тази хигиена и затова получават усложнения. Има и други временни ограничения по отношение на гримиране, ползване на сауна, басейн, почистване на лице при козметик, шофиране, силови спортове..........., но който се интересува да посети сайта или да пита лекаря. След операцията в продължение на месец се поставят капки по назначена схема.
На следващия ден след операцията се извършва контролен преглед, такива има и на 7мия ден, на 1вия и 3ия месеци. Тези прегледи и непосредствените преди операцията са вкл. в цената.
Месец след операцията се събудих и с едното око виждах напълно замъглено - така цял ден. Случи се и още веднъж - освен тези съм нямала други оплаквания, но дори и те са от обичайните (не са тревожни) в първите месеци и се дължат на привикването на очите.
В момента имам 100% зрение на двете очи 0 диоптъра на едното и -0,5 на другото око, при очаквани резултати при първичния преглед 60%.

При операцията се изрязва с лазер повърхностния слой на окото, отделя се, и се издълбава роговицата, после отделеният слой пак се слепва. Тъй като роговицата при всеки е с индивидуална дебелина, а и тук става дума за микрони, успешна е не операция нулирала зрението, а такава позволила подобрение спрямо конкретната роговица - просто при няки хора не може да се изреже необходимото тъй като роговицата няма достатъчна дебелина, при други самата й структура не позволява подобна интервенция.
Чувала съм мнения, че лазерът на д-р Георгиев във Варна е по-добър точно по отношение на това измерване, но всеки си преценява сам.

Ами мисля,че достатъчно информация дадох. Повече ще намерете на уеб сайта, който съм посочила в другата тема.

А на всички, които си мислят,че това е едва ли не козметична операция и гевизълък, че когато има лещи проблем няма - ще кажа - протезата за отрязаната ръка не е ръка. Нямала съм никога комплекси от очилата, винаги съм се харесвала повече с тях. Когато за първи път сложих лещи ми трябваха няколко дни, за да се възприема, а веднъж толкова харесах едни рамки, че ги носех с обикновените стъкла и с лещи, защото нямах достатъчно пари на момента да сложа диоптрични.
Последна промяна bebemancho на 24 Апр 2008 12:35, променена общо 2 пъти
bebemancho
Жител на Mamaibebe
 ---

Re: Лазерна корекция на очите в очна клиника "Ден"

Мнениеот bebemancho на 23 Апр 2008 15:27

Подробностите за тук: viewtopic.php?f=26&t=4234&p=392088#p392088
bebemancho
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот kate на 23 Апр 2008 15:36

Майка ми си направи преди няколко месеца и е много доволна.
Имаше -5 сега е 0
Изображение Изображение

Няма неизпълнени мечти - има изоставени желания!Изображение
Аватар
kate
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот kiarra на 24 Апр 2008 08:08

И аз си правих лазерна корекция на двете очи преди пет години в лазерен център Вижън в София. Струваше 600 евро на око. Беше доста страшничко, но възстановяването е много бързо и резултата е просто отличен. Махнах очилата и така досега. Но тъй като работя по цял ден пред компютъра, наскоро ми изписаха антирефлексни очила. Та сега само тях ползвам и се надявам в близките години да не ми се появи нов диопър.
Изображение
Аватар
kiarra
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот silzdrav на 24 Апр 2008 18:22

bebemancho мерси за подробностите, знам че който си направи такава операция задължително ражда със секцио, та ще изчакам, а и със сигурност ще трябва на два пъти, защото ми е много висок диоптъра.
Изображение
Аватар
silzdrav
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот kiarra на 25 Апр 2008 07:53

silzdrav написа:bebemancho мерси за подробностите, знам че който си направи такава операция задължително ражда със секцио, та ще изчакам, а и със сигурност ще трябва на два пъти, защото ми е много висок диоптъра.

Да, аз родих със секцио, но лазерната корекция на очите ми беше само една от четирите причини да родя по този начин, така че при мен и да не бях я правила, пак щеше да се наложи да родя със секцио :? А иначе самата процедура на лазерната корекция, която така подробно е описана от bebemancho :wink: , при мен протече горе-долу по същия начин. Единствената разлика е, че мен ме сложиха да легна на операционна маса, а не бях седнала, и че след процедурата изпитвах доста силни болки в очите, които продължиха и на втория ден, но вече бяха по-слаби. Но това според мен зависи от самия организъм, аз по принцип имам нисък праг на болката, така че не съм очаквала друго. Та в общи линии наистина си заслужава човек да се реши на това нещо, независимо че процедурата е скъпичка, когато махнеш очилата разбираш, че парите са последния проблем (аз например изтеглих кредит за да я направя). Успех на всички, на които им предстои! :D
Изображение
Аватар
kiarra
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот bebemancho на 25 Апр 2008 16:25

[quote="kiarra"] Единствената разлика е, че мен ме сложиха да легна на операционна маса, а не бях седнала, и че след процедурата изпитвах доста силни болки в очите, които продължиха и на втория ден, но вече бяха по-слаби. Но това според мен зависи от самия организъм, аз по принцип имам нисък праг на болката, така че не съм очаквала друго. [/quote]

Естествено, че всеки организъм се възстановява по различен начин, но зависи и от самият лазер - аз затова се реших на по-скъпата процедура, защото гарантираше по-бързо възстановяване. Иначе всички оперирани в същия ден като мен, също нямаха никакви оплаквания. Но съм разговаряла и с жена, направила си такава операция преди 10г. - боляла я страшно главата, друг й поднасял вода да пие, за да не вдига сама чашата - всяко движение било болезнено - но по-важното е,че и досега няма проблем със зрението.

Иначе както писах аз родих първо и после си правих операцията. Раждането беше със секцио, тъй като при висок диоптър има опасност от отлепване на ретината при напъните, което не значи, че ще се случи. Освен това има раждане и раждане. Като цяло дори при жени с отлично зрение може да се повлияе в някаква степен и по време на бременността (това се регулира след раждането) или да се получат очни кръвоизливи от напъните. Има вероятност за повишаване на диоптъра - ами аз виждах без очила на 30 см, ако се беше повишил на 5см ли щях да виждам. И аз съм на мнение, че сега с нужда и без нужда назначават секцио, но всеки случай е различен - на мой бивш приятел майка му, носела висок диоптър. Тогава в България не е било толкова популярно секциото (преди 30г), особено в по-малък град, а сигурно и не всеки се е наемал - на нея след раждането диоптрите са станали -15 т.е. тя на практика е сляпа....
bebemancho
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Eva Sl на 04 Май 2008 12:40

Аз говорих с един специалист в тази област, оказа се наш познат и той каза, че такива операции не се правят веднъж и хоп вече си излекуван, операциите се правили задължително през няколко години, тъй като зрението отново се нарушавало, аз бях скептично настроена за това ,че се опитва да ме обори, че по-добре е да си носиш очилата и да не се занимаваш с такъв род операции...и ме попита, защо тогава /забравих му името/ някой си доктор най-добрия по очна хирургия си ходи с очила и до сега не си е правил такава корекция...че се замислих де, то ако беше завинаги да ти се оправи зрението сигурно нямаше да струва 1000,2000 или 3000 евро.
Аватар
Eva Sl
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот bebemancho на 07 Май 2008 22:21

Ева, и аз бях скептична и затова се двоумях близо 10 години преди да се реша. Доцентът на клиниката си ходи с лупите, повечето очни лекари, с които съм се срещала, също са с очила; и аз съм разговаряла със специалисти в областта, но не от клиниката, защото като предлагаш дадена услуга няма как да й правиш антиреклама - тези с които съм разговаряла са резервирани към операцията. Но както съм писала, изчаках да видя как ще се отрази на хората, на които е правена такава операция и тогава се реших. Естествено, че 2-5 години следоперативен период не са много, но всеки сам преценява дали да поеме риска.
Мен ме учуди, че имаше доста млади хора, които се решават на такава операция, предполагам и с не твърде висок диоптър, понеже нисък диоптър е по-скоро козметичен проблем, отколкото здравословен - така го коментира д-р Групчева и го сравни с това, че някои имат по-гъста, а други по-рядка коса (не знам доколко сравнението е уместно).
Аз на този етап не съжалявам.
bebemancho
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот nedka на 14 Яну 2009 17:23

Здравейте момичета!
Напоследък много мисля за лазерна корекция на зрението , но и много ме е страх.
Днес си записах час за преглед за 30-ти януари в 'Св.петка " - Варна.
Не ми казаха обаче при кой лекар ще ми бъде прегледа , а ми се иска да е при доц.Митов.

Аз имам късогледство - диоптър - 4, 25 и 3,75 ! Нямам астегматизъм , само късогледство.
Писна ми от тия очила и се реших , но многоооооооо ме е страх!
Ще отида на прегледа , а след това ще реша дали да се оперирам!
Ще имам нужда от вашата подкрепа!
Молете се всичко да е наред!
Изображение
Изображение
Изображение
nedka
Отличник
 ---

Мнениеот bebemancho на 15 Яну 2009 14:15

Здравей!
Лекарите са много натоварени затова не може да се каже предварително, точно кой ще бъде на определентаа дата за преглед на смяна. Основно прегледът се води от един лекар, но минаваш през доста апарати. Лично при мен нкарая дойде и доцентът за 1 мин. Имай предвид, че ще си ангажирана поне 4 часа с прегледа - запаси се с търпение и си осигури някой да гледа детето. Прегледът не те задължава за операция, решението си е твое, но решиш ли се, трябва да си много спокойна, защото така осигуряваш по-добри условия за работа на лекарския екип, всяко едно трепване ги забавя ненужно. няма страшно - не боли, а и после се раздваш на света!
Успех!
bebemancho
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот nedka на 31 Яну 2009 20:54

Момичета , може ли някоя от вас да ми каже как се наричат методите за лазерна корекция в Св. Петка във Варна , съответно за 600 евро и за 800 евро на око!
Аз ходих на преглед , но много не ми стана ясно каква е разликата между двата метода?

Ако някоя от вас може да ми отговори , ще бъда мн. благодарна!
Изображение
Изображение
Изображение
nedka
Отличник
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Здраве и Спорт