Хлебопекарни

Форум за рецепти, съвети, обмяна на опит...

Модератори: ALEKS, sn_vasileva, nikita_perez, Ianitza

Re: машина за хляб.

Мнениеот sn_vasileva на 14 Яну 2010 10:55

Дано е било хубаво :mrgreen:
ИзображениеИзображение
Изображение

Кърменето е начин на живот, а не просто начин на хранене. Dr.William Sears
Аватар
sn_vasileva
Модератор
 ---

Мнениеот Андреева на 15 Яну 2010 20:29

Хайде и тук да почерпя

Изображение

Изображение

И рецепта

Бърз козунак

3 яйца-единият жълтък се отделя за намазване накрая
200 гр захар
180 мл прясно мляко
90 мл мазнина-сложих 60 мл свинска мас+30 мл олио
20 гр прясна мая
лимонови и портокалови корички,предварително сварени и подсушени
лимонова есенция
брашно,около 600 гр(ориентировачно)

Маята размих в половината от леко затопленото прясно мляко+1 сл захар+2 щипки сол и брашно,до гъста кашичка.Хубаво разбърках и изсипах в контейнерчето на машината,сложих върху парното,с кърпа отгоре и оставих да втаса сместа.
Захарта разбърках с останалата половина от прясното мляко,затоплих в МВ-то и разбърках,да се разтопи захарта.
Яйцата разбих с тел.
След като втаса маята,към нея прибавих млякото+захарта,разбитите яйца и половината от мазнината,също така и брашно,около 350 гр.
Пуснах на програма за френски хляб(мисля,че това няма значение) и докато се замесва аз прибавях брашно,да се образува на хубава топка.
След това започнах да прибавям мазнината,по-малко,на няколко пъти,кото след всеки път изчаквах да се усвои добре от тестото.Тестото ми нямаше нужда от повече брашно,след мазнината,но ако ви се стори много меко,разбира се,трябва да прибавите.Трябва да се получи стегната топка тесто,нито меко,нито твърдо.Лимоновите и портокаловите корички+есенцията прибавих след 5-минутната почивка в началото.
И така,тестото оставих да се замеси по програмата,трябва да е около 30 минути.Когато завърши с месенето,оставих 10-тина минути да се отпусне,в машината,след което изваждих с намазнени ръце,върху намазнена повърхност и оформих.От това тесто излизат две козунака и затова аз разделих на две и всяка половина на три.Леко премесих всеко парченце,без брашно, и оформих на фитил,сплетох на плитки.
Следва втасването,което аз направих във фурната на 50 градуса под памучна кърпа,за около 50 минути.Това е ориентировачно,тестото трябва да си удвои обема.Извадих за намазване и увеличих градусите на 180,само долен реотан.Намазах козунаците с жълтък+1 сл прясно мляко и поръсих със захар.Сложих формите във фурната.Пекох на долен реотан около 10 минути,после включих и горният.Печенето ми отне около 25 минути,като по някое време сложих ал.фолио,за да не изгорят отгоре.
Изображение дъщеря миИзображение синът ми
http://vbox7.com/play:ff9c1be0&al=1&vid=83197
Аватар
Андреева
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот desundera на 20 Яну 2010 11:54

Лиде, страхотни са, нямам думи :emon25: :emon25: :emon25:
Аз с мойте все неуспешни диети :oops: съм спряла за сега с кифличките и козунаците и родата ми е сърдита :emon17:
Ама скоро ще спретна и аз :)
Изображение
Изображение
Аватар
desundera
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот mi6o4eto на 25 Мар 2010 12:01

Я да побутна малко темата, че идва Великден и ще включваме машинките на пълни обороти за великденските козунаци... :mrgreen:
Тия дни съм решила да направя бебешки сухари в машината... Ще изпека хляб и после ще го нарежа и изсуша във фурната... Само се чудя дали да сложа АМ в хляба, то нали уж не трябва да минава термична обработка, но на мен не ми трябват толкова полезните му вещества, колкото да подобри вкуса на сухарите... :roll: Някой правил ли е нещо подобно?
Изображение

Изображение
Аватар
mi6o4eto
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Андреева на 25 Мар 2010 14:01

mi6o4eto написа:Я да побутна малко темата, че идва Великден и ще включваме машинките на пълни обороти за великденските козунаци... :mrgreen:
Тия дни съм решила да направя бебешки сухари в машината... Ще изпека хляб и после ще го нарежа и изсуша във фурната... Само се чудя дали да сложа АМ в хляба, то нали уж не трябва да минава термична обработка, но на мен не ми трябват толкова полезните му вещества, колкото да подобри вкуса на сухарите... :roll: Някой правил ли е нещо подобно?

Аз не съм правила,но си мисля,ако имаш програма за хляб за сандвичи ли беше,сандвич-хляб ли беше,на него да направиш хляб за сухари,защото хляба става с тъничка кора и е много подходящ за сухари.
Изображение дъщеря миИзображение синът ми
http://vbox7.com/play:ff9c1be0&al=1&vid=83197
Аватар
Андреева
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот mi6o4eto на 25 Мар 2010 23:46

Лиде, имам такава програма, много хубава идея ми даде... Днес купих пълнозърнесто овесено брашно, за да не са изцяло пшенични сухарите и утре може да забъркам едно хлебче... После ще докладвам какво се е (или не се е) получило... :wink:
Изображение

Изображение
Аватар
mi6o4eto
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот mi6o4eto на 28 Мар 2010 00:28

Тъй... То бебешкия ми хляб за сухарите не е много за показване, че не стана пирфектен, ама ей го на... :oops:
Изображение
Ето и готовите сухари (доста се трошаха)...
Изображение
Първо че рецептата ми беше на око измислена, второ - нямах много време да наблюдавам и добавям брашно, за да се оформи хубава топка и трето - досега не съм работила с пълнозърнесто овесено брашно...
Поне ми остава надеждата беба да ги хареса въпреки ужасния външен вид... :roll:
Изображение

Изображение
Аватар
mi6o4eto
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот delchevadi на 16 Апр 2010 21:37

Аз сухарите също си ги правя.
Хлябът го правя на обикновената си (по-бързата) програма за бял хляб (аз нямам такава за сандвичи) само че слагам микс от бяло и пълнозърнесто (каквото пълнозърнесто имам под ръка) на око, но повече е бялото. Пробвах и с повече пълнозърнесто, но стана много на тухличка и ронлив, като пълнозърнест си хляб. На мен ми хареса, но на малчо не, тъй като си го има типични леко горчив остатъчен вкус на този вид хляб. Съотношенията спазвам както са за бял хляб. А АМ не слагам, тъй като на кутията пише да се употреби до 1 час от разтварянето, та заради това.
Изображение

ИзображениеИзображение
delchevadi
Отличник
 ---

Мнениеот delchevadi на 16 Апр 2010 21:42

sinna написа:От няколко дни хляба ми не се получава. :roll: Правя го както обикновено.Ползвам суха мая и слагам доста...На какво може да се дължи.Брашното ми е хубаво,понеже си вземам по 10 кг.и от това същото брашно си ставаше супер хляба. :roll:

Знам че когато маята е повече или по-малко отколкото е необходимо хлябът не става. Във връзка с това че пишеш че слагаш доста мая. Аз ползвам суха (сигурно 3-4 вида до сега съм пробвала и не намирам разлика) и за 750 гр. готов бял хляб слагам 1 чл (455 гр. е брашното), а за 1 кг 1 1/2 чл. (605 гр. е брашното) - така ми е дадено съотношението в книжката с рецепти към хлебопекарната.
Изображение

ИзображениеИзображение
delchevadi
Отличник
 ---

Хлебопекарни

Мнениеот mishelinka6670 на 31 Окт 2010 16:54

Здравейте, имам хлебопекарна на Филипс. Правя хляба със суха мая и слагам 1 чаена лъжичка,но сега искам да слагам от маята която я продават на кубчета в магазините но не знам колко грама да слагам от тази мая:)))Ако може някой да ми помогне ще съм му много благодарна.
mishelinka6670
 ---

Re: Хлебопекарни

Мнениеот mi6o4eto на 31 Окт 2010 17:11

Вече има такава тема, заповядай в нея... http://www.mamaibebe.com/forums/viewtopic.php?f=23&t=10781
Изображение

Изображение
Аватар
mi6o4eto
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот veni73 на 06 Фев 2011 10:06

Откакто сме си купили хлебопекарна всеки ден правя хляб :D
Обаче със сухата мая не се получи и го правя само с прясна мая .
Това е моята рецепта:
2чч хладка вода
1чл сол
4чч брашно
1сл захар
2сл олио
1/3 кубче мая-разбита в малко хладка вода
Продуктите се сипват в тази последователност .
Програмата е основна.
veni73
Редовен
 ---

Мнениеот mama_moni_rali на 08 Ное 2011 15:30

Привет,
и аз имам такава машинка и съм много доволна от нея.
Правя хляб и козунаци. Кекса не ми се получава обаче...
Много обничам да си правя лютеница вътре, става супер, мармалад обаче не може да сгъсти.
Моята не е маркова от метро на промоция беше, но ми върши много добра работа.
Меся само тесто в нея на програмата за месене и втасване и направо ми излиза от тавичката супер меко и гъвкаво си става.
Даже днес мисля да си омеся за дъпрана баница тесто...
Изображение
Аватар
mama_moni_rali
Фен на Mamaibebe
 ---

Предишна

Назад към Готварско форумче