Спинална и епидурална упойка

Форумът за всички бременни

Модератори: ALEKS, sn_vasileva, nikita_perez, Ianitza

Спинална и епидурална упойка

Мнениеот Adamant на 18 Окт 2007 13:19

Каква е разликата между спиналната и епидуралната упойки, някой може ли да каже + и - при двете?
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Adamant
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот d_cvetanova на 18 Окт 2007 13:31

До колкото знам едната се използва при секжио а другата при нормално раждане :roll: но и аз искам да науча повече по този въпрос ,така че някой който е наясно нека обясни :)
Аватар
d_cvetanova
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот qna_georgieva на 18 Окт 2007 13:41

Нямам си на прдстава но ще следя темата.Предстои ми да раждам секцио.
Аватар
qna_georgieva
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Руми на 18 Окт 2007 13:46

Oт двадесет години Епитуралната аналгезия (ЕА) вече е рутинна процедура за обезболяване на раждането в развитите страни. На практика това е единственият начин да се потисне родовата болка без да се спре или забави значително раждането. В "Майчин дом" по-голямата част от нормалните раждания досега са обезболени по този метод без никакви усложнения.
• Какво представлява ЕА?
Бременната сяда или ляга с приведен гръб, прави се местно обезболяване на кожата в долната част на гръбначния стълб. След това през тънка игла се поставя много фин катетър в епидуралното пространство извън обвивката на гръбначния мозък, през който се вкарва обезболяващият медикамент. Нито иглата, нито катетърът достигат до гръбначния мозък и могат да го увредят. Ефектът на обезболяване настъпва след 5-10 минути. Катетърът се оставя на мястото през целия период на раждането, което позволява аналгезията да се удължи или да се задълбочи в случай на нужда, ако се наложи цезарово сечение.
• Изчезва ли напълно болката?
Не съвсем. По време на контракция се усеща втвърдяване на матката и слаба болка както при по-тежка менструация. В края на периода на разкритие се появява чувство за напън, което е признак за предстоящо раждане.

• Носи ли ЕА някакъв риск за майката и плода?
При предозиране на анестетика може да се потисне или забави родовата дейност, което е нежелателно. Другото усложнение, което е възможно, е да се наложи използването на вакуум екстрактор или форцепс. Благодарение на големия опит, който натрупа анестезиологичният ни екип, досега не сме имали такъв случай.
От друга страна, ЕА води до по-бързо разширение на цервикалния канал, което улеснява напредването на плода, а намаляването на болката и стреса на родилката подобряват снабдяването с кислород и намаляват стреса за бебето

Д-р Д. Добрева,

/анестезиология и реанимация, Медицински Комплекс "Майчин Дом" - Варна/
Изображение
Аватар
Руми
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Руми на 18 Окт 2007 13:53

"Спиналната анестезия се извършва еднократно и действието й продължава около час и половина или 3-4 часа (в зависимост от лекарството, което се въвежда). Това означава, че раждането трябва да стане точно в този период.
И при двете упойки родилката е в съзнание и обезболяването е от кръста надолу. При спиналната анестезия, за разлика от епидуралната, в тази част от тялото се получава пълно обезчувствяване и родилката не може да се движи. Спиналната упойка се прави обикновено при спешно цезарово сечение (секцио), когато има съмнения, че пъпната връв може да задуши плода. Секциото представлява оперативно изваждане на плода по медицински показания - когато бебето не е обърнато с главичката надолу, евентуално при по-големи размери на детето, при късогледство на родилката - за да не се отлепи ретината й при силните напъни."
Изображение
Аватар
Руми
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот qna_georgieva на 18 Окт 2007 14:03

Благодаря ти Руми!
Аватар
qna_georgieva
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот chocolate на 18 Окт 2007 14:08

Цитирам от едно списание:
Епидурална:
-поставя се чрез катетър като се въвежда допълнително на всеки 90 минути.
-пълния ефект се постига след около 20-30 минути.
-отражение върху бебето-няма.
-кога може да се използва-при раждащи за първи път жени-след разкритие от 5-6 см.(болката започва при 2-3 см.,а същинското раждане при 10 см.).При раждали жени-след разкритие от 4-5 см.Ако се приложи по-рано е възможно удължаване на раждането.
-предимства
-майката е в ясно съзнание,не изпитва болка.
-остава приятен спомен
-ако се наложи цезарово сечение упойката се въвежда през поставения катетър без да се налагат нови манипулации.
-почти няма негативни последствия за детето.
-елиминират се всички рискове за майката и детето,свързани с общата (пълната) упойка.
-недостатъци
-технически е по-сложна и трябва да се постави от добре подготвен анестезиолог.
-до постигане на ефекта минават 20-30 мин.,което я прави неподходяща при спешни операции.
-необходими са доста напътствия от акушерките и гинеколога.
-процесът на раждане може да се забави.Тогава се поставя окситоцин за ускоряване на раждането.
-може да има техническа невъзможност за въвеждане на катетъра,поради анатомични особености на майката.
Спинална
-поставя се като епидуралната,само,че еднократно,а не на малки доси чрез катетър.
-ефекта настъпва веднага.
-отражение върху бебето-понякога се забавя сърдечната дейност на плода
-кога може да се използва-като епидуралната.
-предимства
-технически е много по-лесна за изпълнение.
-по-икономична е-количеството на медикамента е по-малко.
-ефекта настъпва веднага.
-майката е в ясно съзнание,без да изпитва болка.
-няма почти никакви негативни последствия за детето.
- елиминират се всички рискове за майката и детето,свързани с общата (пълната) упойка.
-недостатъци
-прави се еднократно и когато изтече ефекта й(след около 90 мин.)болките се възобновяват.
-понякога не действа ефективно и трябва да се постави на друго място.
-кръвното налягане може да се понижи и това да причини гадене и световъртеж.
-ако нормалното раждане премине в секцио,се налага отново поставяне на упойка и повтаряне на всички неприятни процедури.
Научих,че понеже някой не те обича по начина,по който искаш да те обича,не означава,че не те обича с цялото си сърце.
Изображение

Изображение
Аватар
chocolate
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Adamant на 19 Окт 2007 10:09

Значи, момичета, доколкото разбирам епидуралната е за предпочитане при нормално раждане, но е по-сложна за поставяне, така ли?
Но за сметка на това има по-малко странични ефекти..
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Adamant
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Vvqra на 19 Окт 2007 11:52

Доколкото знам, при нормално раждане се препоръчва епидурална, защото при спиналната си напълно обездвижен от кръста надолу и да се съдереш не можеш да напрегнеш някой мускол (от опит го знам).
Иначе, на мен спиналната ми я поставиха между прешлените, като преди това ми сложиха друга местна упойка, за да не мръдна докато вкарват иглата.
Аз не усещах нищо, даже не разбрах кога са ме резнали, започна да ме пуска след около час и половина- два, и май ми беше паднало кръвното, защото много ми се спеше.
Аватар
Vvqra
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот marita11 на 19 Окт 2007 13:15

ДОКОЛКОТО ЗНАМ СПИНАЛНАТА Я ИЗПОЛЗВАТ ЗА СЕКЦИО А ЕПИДУРАЛНАТА ЗА НОРМАЛНО РАЖДАНЕ АЗ ЩЕ РАЖДАМ С ЕПИДУРАЛНА ТАКА ИЛИ ИНАЧЕ ТЯ МИ ВЛИЗА В ЗДРАВНАТА ОСИГУРОВКА.ПЪК И ТУК НЯМА ЖЕНА КОЯТО ДА ОКАЖЕ ПРИ РАЖДАНЕ ЕПИДУРАЛНА АНЕСТИЗИЯ!
Изображение
marita11
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот ekita на 25 Окт 2007 10:53

Аз също раждах с епидурална.Поставянето и не е болезнено и поредварително не са ме обезболявали за да ми поставят упойката.Наистина има резултат,но не веднага.Някъде до 5-10 мин.Единствено сега ме наболява кръста и понякога главата и си мисля дали не е нещо от нея,защото никога не ме е боляло глава.
Изображение
Изображение
Аватар
ekita
Пристрастен
 ---

Мнениеот Adamant на 25 Окт 2007 13:17

Вчера попитах и лекаря по ЗК за епидуралната упойка и той ми каза, че тя се слага ако нямам разкритие и да не се усещат болките по време на получаването му, а понеже аз съм получила разкритие (първото раждане) без да усетя 6 см, при мене щяла да е напълно излишна и по принцип при второ раждане няма нужда от нея.....верно ли....
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Adamant
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот chocolate на 25 Окт 2007 14:10

Не знам защо при второ раждане да няма нужда.Може би защото би трябвало второто да е по-лесно и бързо.Но например при вуйна ми второто раждане е било по-трудно от първото,а третото най-трудно.
Може би тя е изключение.
Научих,че понеже някой не те обича по начина,по който искаш да те обича,не означава,че не те обича с цялото си сърце.
Изображение

Изображение
Аватар
chocolate
Жител на Mamaibebe
 ---

Назад към Бременност и Раждане