Икономии вкъщи - практики, идеи, полезни съвети

Форум за домакинство, бит, работа...

Модератори: ALEKS, Nifada, intense®

Re: Икономии вкъщи - практики, идеи, полезни съвети

Мнениеот BoBo4 на 16 Фев 2009 19:20

Днес в Кауфланд попаднах на много добра промоция - Вениш 1.5л за 7.80 лв. Излиза на цената на литър... Взех и течен прах за пране Рекс 1.5 л (за 20 пранета)за 5.7 лв. Същото количество Персил е 11-12-13 лв. , а са на една и съща фирма - Хенкел. Ако ми допадне Рекс-а, ще мина на него.
Товао го взех на промоция, но спестените пари изхарчих за куп други дреболии... Знам си аз, че в голям магазин не трябва да влизам без придружител :mrgreen:
Изображение Изображение...ИзображениеИзображение..

...когато дъщеря ми се усмихва на сън ... съм щастлива!
Изображение
Аватар
BoBo4
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Elisha на 17 Фев 2009 12:19

Bobo4, кажи на мъжа ти да ти купи белезници и ходи на пазар само с него и то вързана... Това в кръга на шегата, разбира се, да не се засегнеш... Аз напоследък съм много икономична жена, то и обстоятелствата го налагат, де, но все пак...
Изображение
Изображение
Аватар
Elisha
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот sn_vasileva на 17 Фев 2009 15:57

Аз се сетих от какво най-много правим икономия- ами не пушим! Да не се засягат мамите пушачки, но освен вреден навик, пушенето не е никак евтино, особено ако си страстен пушач.
ИзображениеИзображение
Изображение

Кърменето е начин на живот, а не просто начин на хранене. Dr.William Sears
Аватар
sn_vasileva
Модератор
 ---

Мнениеот Elisha на 18 Фев 2009 14:08

Напълно съм съгласна с по-горното мнение, въпреки че аз пуша. Мъжът ми отказа цигарите преди почти месец и е спестил доста парички от това. За цигари доста пари вървят, но се надявам да ги понамаля.
Изображение
Изображение
Аватар
Elisha
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот BoBo4 на 18 Фев 2009 15:28

Elisha написа:Bobo4, кажи на мъжа ти да ти купи белезници и ходи на пазар само с него и то вързана... Това в кръга на шегата, разбира се, да не се засегнеш...

Не става! Изобретателна съм, все ще измисля начин да се отскубна :lol: .
Аз пък пуша, вярно е, че не е хич икономично. Мога да пробвам да ги понамаля, но да ги откажа - не. Мъжо не пуши, от него икономисвам.

Изображение
Аватар
BoBo4
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот gabinki на 18 Фев 2009 22:02

BoBo4 написа:
Elisha написа:Bobo4, кажи на мъжа ти да ти купи белезници и ходи на пазар само с него и то вързана... Това в кръга на шегата, разбира се, да не се засегнеш...

Не става! Изобретателна съм, все ще измисля начин да се отскубна :lol: .
Аз пък пуша, вярно е, че не е хич икономично. Мога да пробвам да ги понамаля, но да ги откажа - не. Мъжо не пуши, от него икономисвам.

:lol: :lol: :lol: Хихх,Бобо не знаех че пушиш,даже малко се изненадах,но ми стана много забавно как икономисваш от мъжът си :wink:
А по въпроса за големите супермаркети аз съм в много неизгодна позиция,защото нали работата ми минава в такъв и все съм изкушена,няма ден в който да не си тръгвам поне с една торбичка глупости :oops: :roll:
Изображение
ИзображениеИзображение
Аватар
gabinki
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Elisha на 19 Фев 2009 01:12

Габинки, пробвай да носиш по-малко пари в себе си и няма да има за излишни "глупости".
Стига, бе, момичета, я се стегнете, ще ви се накарам, ей!!! :lol: Като видите някоя "глупост", която "непременно" трябва да си купите, просто помислете, че със спестените от нея пари, може да купите нещо на детето, но нещо, от което има нужда, а не просто "глупост" за деца!!! Аз ли не съм наред, че не обичам да харча за дребни боклучета, а все гледам да купувам най-необходимото. Вярно, че бюджета ни сега е доста ограничен и се налага да си правим сметката, парите почти никога не стигат, но ако за едни не стигат за хляб, на други не стигат за самолет! Ако живот и здраве финансовото ни състояние се стабилизира скоро, ще отделяме по някой лев на книжка, тъй като от там процедурата по теглене е дълго чакане в банката и само мисълта за това ме отказва да тегля за щяло и нещяло. А пък спестени пари е хубаво да имаш по всяко време, за по-голяма покупка, от която се нуждае цялото семейство, за екскурзия в чужбина или просто за нещо необходимо, което по-късно ще ни носи радост! Не бъдете такива прахосници, мислете повече, колко гладни хора има по света, а вие-така лекомислено да пръскате пари за "глупости"! :wink: Нито една дума не е написана с лоши чувства, ако има засегнати-моля за извинение, искам само да помогна да се спре безразборното купуване, нали това искате??? :wink: :wink:
Изображение
Изображение
Аватар
Elisha
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот nikita_perez на 19 Фев 2009 09:18

Елиша , далеч съм от мисълта ,че се заяждаш.
Ще дам пример със себе си - ако нося по малко пари , няма да купя примерно 1 кг сирене , а 500 гр. и пак ще си купя някой "боклук".
За детето , не го лишавам от нищо .То си олучава достатъчно от всичко .Дори и неща , от които няма нужда .И за него купувам безмислени неща , само защото на мен са ми харесали .Например , Радослав има вече 8 пижами , не заради друго , а защото все си харесвам някоя.Казвам си "Да има детето " и купувам .
И аз работя ( все още съм в майчинство де ) в голям магазин .Като тръгна на работа комбинацията от повечко пари месечно + изкушенията от магазина , ще е ... не много добра .
Пак казвам , търпя критика .Имам известен напредък и то точно с купуването на излишни чудесии , благорадение на всички съвети от тук.
Всичко е до самосъзнание май.
Изображение
Изображение
Аватар
nikita_perez
Модератор
 ---

Мнениеот gabinki на 19 Фев 2009 10:04

Elisha написа:Габинки, пробвай да носиш по-малко пари в себе си и няма да има за излишни "глупости".
Стига, бе, момичета, я се стегнете, ще ви се накарам, ей!!! :lol: Като видите някоя "глупост", която "непременно" трябва да си купите, просто помислете, че със спестените от нея пари, може да купите нещо на детето, но нещо, от което има нужда, а не просто "глупост" за деца!!! Аз ли не съм наред, че не обичам да харча за дребни боклучета, а все гледам да купувам най-необходимото. Вярно, че бюджета ни сега е доста ограничен и се налага да си правим сметката, парите почти никога не стигат, но ако за едни не стигат за хляб, на други не стигат за самолет! Ако живот и здраве финансовото ни състояние се стабилизира скоро, ще отделяме по някой лев на книжка, тъй като от там процедурата по теглене е дълго чакане в банката и само мисълта за това ме отказва да тегля за щяло и нещяло. А пък спестени пари е хубаво да имаш по всяко време, за по-голяма покупка, от която се нуждае цялото семейство, за екскурзия в чужбина или просто за нещо необходимо, което по-късно ще ни носи радост! Не бъдете такива прахосници, мислете повече, колко гладни хора има по света, а вие-така лекомислено да пръскате пари за "глупости"! :wink: Нито една дума не е написана с лоши чувства, ако има засегнати-моля за извинение, искам само да помогна да се спре безразборното купуване, нали това искате??? :wink: :wink:

Хм,тука мога много да поспоря :wink: Да спестявам не обичам,смятам че да спестяваш малко е напълно безсмислено,струва си само ако можеш да отделяш по-големи суми.За детето и аз като Янчето купувам всичко,не е лишен от нищо,със някой неща е преситен,с други не толкова...Не мога да мисля колко гладни хора има по света,защото тогава трябва и да помисля колко мързеливи има по света.Аз си скъсвам задника от работа така че имам право да си харча парите за каквито си искам глупости.Докато бях по майчинство харчех по-скромно,защото все пак уважавам трудът на мъжът ми,който издържаше и трима ни и къщата,но сега е друго.Не съм прахосница,просто уважавам чувствата си и предпочитам да си купя една глупост за успокоение отколкото да изпадна в нервна криза.Мисля,че темата много се измести от това как да бъдем икономични към това как да се лишаваме.Определено искам да съм икономична,защото смятам че това е интелигентен поглед към живота,но не искам да бъда скръндза и да живея във лишения :)
Изображение
ИзображениеИзображение
Аватар
gabinki
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Ninkata на 19 Фев 2009 10:19

Аз за себе си мога да кажа, че това с носенето на по-малко пари действа :) Просто си преценям какво имам да купувам през деня и взимам горе-долу точно пари. Така не се поддавам на случайни изкушения :wink: Но пък като отида да пазарувам повече неща в голям магазин не мога да нося точно пари, взимам повечко, защото не искам да изпадам в ситуация да не ми стигнат на касата :oops: , и естествено се отпускам повечко :D Имам щастието да работя на място, където нищо не ме изкушава да го имам :lol: На обяд излизам само за хапване, така че не обикалям по магазини, след градина се прибираме с дребчо направо вкъщи и така стоя далеч от изкушенията :P По принцип и за него обмислям покупките, гледам наистина да не купувам излишни неща, а само такива, от които има нужда, и същевременно не го лишавам от нищо.
За пушенето какво да кажа ... мъжът ми беше спрял да пуши, а сега отново е пушач, но не мога да му мрънкам постоянно да спре, той и без друго май е най-икономичният в семейството и няма почти никакви харчове за прищявки :oops:
А, между другото, едно нещо, от което не обичам да спестявам: подаръците :!: Има хора, дето по разни поводи подаряват на близките си неща, които на тях са им подарили :shock: Това за мен е абсурдно! Или ще купя нещо хубаво и смислено, или няма да направя подарък изобщо (няма да ида на съответно мероприятие или пък ще взема само букет, зависи от повода...)! Като става дума за подаръци, изобщо не пестя пари :)
Аватар
Ninkata
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Elisha на 19 Фев 2009 13:27

:wink: Нямам предвид да се скрънзите или пък да не задоволявате нуждите на детето...Но например за какво са му на едно дете 8 пижами, като и 4 вършат същата работа. Това са грешно дадени пари за маминия каприз, не е ли така??? Вярно е, че всеки се отпуска и то според чергата си, но наистина е хубаво да си правиш сметка, защото за мен е грехота да давам пари за толкова много излишни неща. Пестенето наистина е трудно нещо, особено с малки доходи и малко дете, но не е и невъзможно, и дори да отделяш малки суми в детската касичка, например, след време, може много дълго време, но там се събират парички. Ние имаме на Ванко касичка, в която започнахме да слагаме стотинките от рестото през деня и на края на месеца бяхме събрали към 50-60 лв., ще кажете- не е голяма сума, но пък като нямаш и тя влиза в употреба. Никой не казва да сме пестеливи до степен да сме скръндзи, просто харчете разумно, за неща, които ще са ви от полза. От време на време е допустимо да се отпуснеш и да се поглезиш, на всяка и се е случвало и аз не правя изключение!
Изображение
Изображение
Аватар
Elisha
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот BoBo4 на 19 Фев 2009 17:44

Хората са различни... Имам приятелка, която не обича да ходи по магазините, да гледа безцелно, да си купува нещо ей така просто, на импулс. Тя е една от малкото такива... В никакъв случай на е скрънзда, дори много пресметлива не бих казала че е. Но, например, си купува крем за лице или балсамче чак след като й свърши предишното, не отива да погледне поредното лакче, много близко по цвят до предишното... както правя аз :? ... Не влиза като мен в домашните потреби безцелно, а когато нещо й е нужно. Ходенето и зяпането по магазини не я привличат, съответно не се и съблазнява от разни неща. Ако й трябва нещо - отива, намира качество, което и е нужно, без да търси най-евтиното, но и да не е безбожна цената. Ей такава си е! А аз съм олицетворение на консуматора - обичам да ходя по магазини, влизам и все намирам причина да купя нещо.
И аз търпя критика...., старая се... Затова и влизам непрекъснато в тази тема - намирам причина да се въздържам. НЕкупуването на поредното боклуче си е чиста икономия! Но за детето и аз мноооого трудно се въздържам. Пълна е с дрехи и обувки, играчки, кои по-смислени, кои съвсем .... ненужни. Само нейните зимни якета са колкото на всички други вкъщи, взети заедно. Направо няма кога да ги износи тези дрехи, ама на! И един куриоз - има безброй летни панталонки и клинове, комплекти анцузи за детската, а тя от лятото е решила, че трябва да е само с рокля. И само рокли носи. Всичко, що е с крачол, просто си отлежава в гардероба й. :roll:
Елиша, ти си явно доста практична! Похвално! Действаш ми стимулиращо!
Чакам още практични съвети, мамчета! :D

Изображение
Аватар
BoBo4
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Elisha на 19 Фев 2009 18:36

Аз обратно на приятелката ти обичам да запам по магазините, влизам, разглеждам, понякога купувам. Много практична е приятелката ти, че купува балсамчета и т.н., когато и свършват. Моята витрина в спалнята е бъкана с такива неща :oops: повечето ми са подарък :lol: Като вляза в детски магазин ми е най-трудно да се удържам, защото там наистина има много неща, които биха ми били полезни или просто са ми хванали окото, но в 90% от случаите мога да мина и без тях. Мъжът ми в това отношение е с много широки пръсти, аз вече съм го споменавала, че постоянно купува разни дреболийки на Ванко, които после прашасват в някой шкаф. Имаме над сто играчки от пуканките с награди...още преди да се роди малкия, и досега продължава да му ги купува често, въпреки че аз съм против. Ако знаете колко много съм изхвърлила... Предпочитам една да му купя на месеца, но да е по-голяма и по-занимателна. А тези и ден не изкарват ( не че другите изкарват дълго, де). Ох, не знам, какво да ви кажа...Всеки сам си знае!!! Много правилно са казали хората, че всеки се разпростира според чергата си!
Изображение
Изображение
Аватар
Elisha
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот bubetodve на 19 Фев 2009 19:02

Elisha написа: Ох, не знам, какво да ви кажа...Всеки сам си знае!!! Много правилно са казали хората, че всеки се разпростира според чергата си!

Това е голата истина. Който има си харчи, който няма се чуди от къде какво да спести.

gabinki написа: :wink: Да спестявам не обичам,смятам че да спестяваш малко е напълно безсмислено..........., не искам да бъда скръндза и да живея във лишения :)

Да спестяваш, не значи че си скръндза, а че харчиш РАЗУМНО. Да спестиш, не значи, че ще живееш в лишения, а че ще уползотвориш спестените парички за нещо полезно. Но ти си прекрасен пример за думите на Елиша.
Аватар
bubetodve
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Jilina на 19 Фев 2009 23:05

Честно казано напоследък и двамата с мъжо сме големи прахосници на средства. Като започна да взима що годе нормални пари, за да можем да караме без да задлъжяваме на познати започнахме да пръскаме много пари, за да си угаждаме. В крайна сметка се оказа, че докато двамата изкарвахме почти еднакви пари не ми се свидеше за нищо и бях с много широки пръсти, а сега когато той изкарва доста поовече от мен ми е жал да харча, защото знам какво му е коствало да ги получи тези пари.
Икономии в къщи почти не мога да правя, ходя до магазина винаги с пари, които ще ми стигнат почти точно за покупките, защото иначе купувам много излишни глупости и за мен и за малката. В детските магазини влизам само ако трябва да купя нещо, защото винаги оттам излизам с пълни чанти и празно портоне. В къщи гледам да включвам бойлера и пералнята на нощна, уж за да ни е по малка сметката за тока, ама това май при нас не оказва голямо влияние, защото въпреки че се отопляваме с камина пак плащаме по 70-100лв. на месец за ток. Икономисвам пари от прах, памперси, веро и неща, които могат да се купуват в големи разфасовки, защото излизат по ефтино, а и следя редовно за намаленията на стоките, които купувам в магазините и пазарувам на промоция, когато мога.
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Jilina
Жител на Mamaibebe
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Дом, семейство, работа