Икономии вкъщи - практики, идеи, полезни съвети

Форум за домакинство, бит, работа...

Модератори: ALEKS, Nifada, intense®

Re: Икономии вкъщи - практики, идеи, полезни съвети

Мнениеот sn_vasileva на 03 Фев 2009 12:51

Галя от къде вземаш 9-килограмов пакет с прах?
ИзображениеИзображение
Изображение

Кърменето е начин на живот, а не просто начин на хранене. Dr.William Sears
Аватар
sn_vasileva
Модератор
 ---

Мнениеот BoBo4 на 03 Фев 2009 12:52

Трябва си програма за пазаруването, това е то! Поне за мен. За всекидневния пазар на мен си ми трябва план - какво ще се готви, какво ще се пазарува, кое е на свършване, с кое може да се презапася и т.н. За съжаление това трябва да се прави дългосрочно, а аз не успявам.
Иначе гледам да не правя компромиси с качеството. От опит съм установила, че нещо по-евтино, но по-некачествено, ми излиза по-скъпо на финала. Както казват англичаните "Не съм достатъчно богат, та да си купувам евтини неща!". Например много се чудех за една скъпа чаната на Киплинг(аз съм фен на марката, а и имах нужда от чанта)... И понеже се познавам - влюбвам се в някоя чанта и я нося до скъсване - просто я купих. Реших, че е по-добре да си дам парите за нещо, което ме кефи, отколкото да си купя три неща, от които съм гооо-ре-долу задоволена.
Но не винаги ми се получава този номер. Важното е, че знам за себе си поуката.
Изображение Изображение...ИзображениеИзображение..

...когато дъщеря ми се усмихва на сън ... съм щастлива!
Изображение
Аватар
BoBo4
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот galq_86 на 03 Фев 2009 12:53

Снежи един приятел на мъжа ми ни донася от Турция.
ИзображениеИзображение
Изображение
Аватар
galq_86
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот BoBo4 на 03 Фев 2009 12:53

А какви сполучливи икономични покупки правите за децата? Въобще възможно ли е да ги гледаме икономично?

Изображение
Аватар
BoBo4
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот stefania_K на 03 Фев 2009 13:00

Хм,ами Ицето ми е най-икономичен :lol: Освен за памперси не се сещам за какво друго давам кой знае колко пари.Дрехи има много от Рд-то,а за вкъщи има по-старички/колкото е възможно да са по-стари/,от есентта,купувам му само бодита,разни книжки,някоя друга кола и така.Не ми излиза скъпо,даже ми е много евтин :mrgreen:
Изображение
Аватар
stefania_K
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот sn_vasileva на 03 Фев 2009 13:04

stefania_K написа:Хм,ами Ицето ми е най-икономичен :lol: Освен за памперси не се сещам за какво друго давам кой знае колко пари.Дрехи има много от Рд-то,а за вкъщи има по-старички/колкото е възможно да са по-стари/,от есентта,купувам му само бодита,разни книжки,някоя друга кола и така.Не ми излиза скъпо,даже ми е много евтин :mrgreen:

Хи-хи и моя Иван така :mrgreen: Дрехи му купих сега и то за пролетта и защото имах пари. Спестявам ако отида сама в Джъмбо, че той иска или сапунени мехурчета или някоя кола или незнам си какво. Иначе и аз само памперси дето му купувам и то на Либеро, но както написах по горе те 6-та са долу-горен на едни пари.
Дрехите ги доизносваме вкъщи и така ги въртя.
ИзображениеИзображение
Изображение

Кърменето е начин на живот, а не просто начин на хранене. Dr.William Sears
Аватар
sn_vasileva
Модератор
 ---

Мнениеот dorito1973 _1973 на 03 Фев 2009 14:07

Здзавейте,дами съгласна съм с вас.Трябва човек да си прави сметка и разумно да харчи.Сулер стеИзображение :emon25:
dorito1973 _1973
 ---

Мнениеот Ninkata на 03 Фев 2009 15:05

Бобо, :emon25: за темичката :) Откакто си я пуснала я следя и мисля по въпроса, ама сега ми дойде муза да пиша :wink:
Определено смятам, че трябва да се пести. Енергия, вода ... дори само заради природата, ако не е за икономията на средства... Ама пък няма нищо лошо в това от тока да спестиш за чанта, де :wink: :mrgreen:
С пестенето на тока обаче се справям трудно: вечер примерно лампи светят в хола, в кухнята и коридора, независимо, че ние сме в хола. Това е заради малкия, че се страхува от тъмното и за да е спокоен да излиза като реши :oops: Бойлерът работи постоянно, някой ми беше казал, че така е най-икономичен, понеже като изстине малко водата включва за кратко колкото да си достигне температурата и пак изключва, иначе всеки път, за да загрее консумира много енергия :roll: Но и съм свикнала постоянно да има гореща вода и не мога да се лиша от това :oops: Старая се да пускам пералнята само на нощна тарифа, че и не е икономичен клас, та поне от тарифата да пестя :oops: Хич не беше евтина за времето си, ама кой да ме светне да гледам класа :evil: От вас научих да си изключвам уредите от контакта (аз си го знам де, но вие ме мотивирахте да свиквам да го правя) :) Може би енергоспестяващите крушки наистина пестят, имаме една в кухнята, другаде няма възможност да сложим, защото в две стаи има регулиращи се ел. ключове, а в коридора и банята май са друг тип крушки... Абе трябва да проверя... даже реших да махнем този ключ в хола, защото така или иначе не ползваме много тази му функция, да сложим обикновен, и енергоспестяваща крушка :)
Водата: спирам я като си четкам зъбите, като търкам чиниите с гъбата, старая се да науча и другите да го правят, ама мъжа ми засега не се поддава :roll: Алексчето подлежи повече на обработка, даже онзи ден разправял на баба си, че е проблем, че хората нямат чиста вода да пият, да се мият и се разболяват - значи му е влязло в главата :)
Найлоновите торбички не мога да ги понасям :evil: , крайно време е да си нося торбички от плат на пазар, всичко е въпрос на навик :sm_yahoo_33:
Що се отнася до пазаруването - Бобо, много си права, че трябва план :nodd: Така се избягва купуването на излишни неща. И ... по-малко реклами :wink: Понякога съм се усещала как взимам нещо, което не ми трябва, само заради рекламата :oops: И то се усещам впоследствие, след като вече съм го купила, така действат на подсъзнанието, че не е истина :evil:
А, между другото, гледах замразени хлебчета в Метро, ама много скъпи :shock: Предпочитам да си държа хляба в хладилника и да препичам филийките на тостера!
Дори и за дрехите си правя план и тогава покупките ми са по-успешни. Преценям си от какво имам нужда, колко пари мога да отделя и си го пиша. Случва се разбира се и да пазарувам импулсивно - имам и находки, но имам и провали - в тези случаи ме е яд дни наред :oops: А някъде бях чела, че като ви обхване глад за пазаруване, по-добре да влезете в магазин за козметика, отколкото в такъв за дрехи - така и да сгрешите при избора, поне ще сте похарчили по-малка сума :lol: Така че, Бобо, лакът за нокти е по-добре пред някоя блузка, която после ще се окаже, че не е твой цвят или модел :wink:
Що се отнася до децата... ами не знам как да ги гледаме икономично... :oops: Като помисля не мога да спестя нито от дрехи, нито от храна, нито от таксите за градината и другите му интереси :roll: Единствено се старая да не купувам често списания, разни дребни играчки, евтини оцветени бонбонки и разни други такива, с които за съжаление е пълно навсякъде... Не знам доколко успявам, тук ми е много трудно :oops:
Аватар
Ninkata
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот daniela80 на 03 Фев 2009 16:12

Относно гледането не детето-не мога да пестя.Като бебе ядеше само скъпи пюрета,пиеше едно от най-скъпите млека,до годинката използвах памперсите на "Памперс" и до годинка всеки месец ходих на частни консултации,понеже нашата лична педиатърка е ...Обожавам да и купувам дрехи,нз колко чувала съм приготвила ,евентуално,за децата на брат ми.И за обувки не пестя.Не ми е икономично детето,но да ми е живо и здраво-за мене няма да има,но за нея винаги.
[url=http://www.mamaibebe.com][img]
ИзображениеИзображение
Аватар
daniela80
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот nikita_perez на 03 Фев 2009 16:34

За детето си нищо не пестя .Все гледам да му купя нещо по-хубаво .

По отношение на гъсенето на лампите - свети само в стаята в която съм / сме. Компютърът също си го гася вечер и когато не сме си вкъщи.
Нинка е права за гасенето на бойлера ( същото е и при климатиците ) - по-добре да работи нонстоп , защото се изразходва повече енергия , докато загрее студената вода .Друго е периодично да подгрява .

Иначе имам напредък - тези дни не съм купувала безмислени неща.
Вярно е ,че като спестиш от едно , даваш за друго :arrow: един безкраен кръговрат .От дребни неща не се пестят големи суми. :roll:

Аааа да , икономисваме и от хляба , защото не ядем . :lol: :wink:
Изображение
Изображение
Аватар
nikita_perez
Модератор
 ---

Мнениеот Ninkata на 03 Фев 2009 16:45

nikita_perez написа:От дребни неща не се пестят големи суми. :roll:

Така е :|
По повод на това се сетих, че най-много ще спестя от отопление, ако си направим изолацията - отгоре на тавана понеже сме последен етаж и на външните стени :roll: Но за тази цел трябват доста парички, които нямаме и не знам откъде да ги спестя :?
Аватар
Ninkata
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот BoBo4 на 03 Фев 2009 17:10

Икономии в дребните неща за детето и на мен не ми се отдават. Но, по съвет на опитни приятелки, имах добри попадения в големите покупки. Взех комбинирана количка с кошница за кола. Чико купих на промоция - 550 лв. Но това е единственият бебешки "транспорт". Понеже избирах лека, удобна и маневрена количка, не купувах лятна. Кошницата ползвахме и вместо шезлонг. Та така - една количка-едно бебе. :D . Проходилка взех от приятелка, после дадохме на друга и т.н. 20 лв икономия :wink: . Тъкмо и само проходилка ми липсва да ми се мОта из къщи. Люлка закачихме на тавана - години наред ще се ползва. отказах се от люлки на стойки или нещо подобно. Корито взехме сравнително голямо, с равно дъно - и досега се ползва интензивно. Бебешко легло взехме с равни отгоре ришетки. Върху тях слагам повивачката, не ми трябва отделен шкаф или място за повиване. А повивачката пък е най-използваното бебешко нещо у нас. От както се е родила, та до сега, почти на 3 е вече - само там се преобличаме. То от повивачката вече остана само дъската, де. Отказах се от нова, все викам - за няколко месеца няма да взимам и после само да ми се премята. Ама месеците минават, а Алето си я ползва :wink: . Много от тези спестявания са мотивирани от това, че не искам да ми се задръсти къщата с колички, шезлонгчета, люлчици, проходилки за първи стъпки и т.н.
А, и още една икономия, но това е само мое виждане, изхождайки от себе си... Още отначало купихме медицинска козметика - Клоран ползваме за Алето, почти цялата бебешка гама. Това ми спести лутане из разни бебешки продукти, купуване на сходни от различни марки, или пък да купя, после да не ми хареса , да го хвърля и да купя друго - накрая сметката .. отиде се не видя.
Ами това се сещам в момента за бебешките. От пюрета, памперси и мокри кърпи не съм пестила. Като купя някое пюре, което ми се е видяло по-евтино, а после го изхвърля, защото не ще да го яде - никаква файда. Или пък по-евтини памперси, а тя после се обрине... Случвали ми се е, та установих, че ми е по-евтнино да купувам скъпи пюрета, които се изяждат(Семпер е най-ядената марка у нас), отколкото да отидат в кофата.

А за рекламите да ви кажа - много ме подлъгват и мен. Дърпам се, дърпам се и накарая се хвана като шаран на права кука. Вярно, не се юрвам веднага да купя нещо рекламирано, но... все пак решавам да го пробвам. И разни неща на промоции също. Ама като не помня цените, само надписа "промоция" ме блазни някак. Ей за това трябва да си правя сметката, та да знам да участвам ли в промоцията :D

И още нещо - за евтините плодове и зеленчуци. Колко съм купувала, съблазнена от цената, а се оказва боклук. То, братче, си има причина малотрайна стока да е пусната на половин цена. :twisted: Та се изучих и гледам да купувам от долу-горе средните цени. И долу-горе среден размер - най-едрите домати на пазара са бъкани с най-много нитрати (просто пример, важи за почти всичко).
Относно храната имам такъв компромисен вариант - може да купя по-скъпо и да го ползвам по-икономично, но предпочитам да е качествено. То какво ли е качествено в днешно време, де, ама поне по идея да е... Например маргани съм забранила у нас. По здравни и екологични съображения и много други полуфабрикати, заместители, оцветители и т.н. избягвам да купувам. А маслото, което купувам, е 5 пъти по-скъпо от маргарина. Но ще си купувам масло, ще го мажа по-тънко и така...

К :D ато се присетя нещо, пак ще пиша. Сега отивам да изключа всичко от контактите, подсетихте ме

Изображение
Аватар
BoBo4
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот BoBo4 на 03 Фев 2009 17:15

nikita_perez написа:

Иначе имам напредък - тези дни не съм купувала безмислени неща.
Вярно е ,че като спестиш от едно , даваш за друго :arrow: един безкраен кръговрат .От дребни неща не се пестят големи суми. :roll:

И аз тия дни не съм купувала безмислено. Имам напредък :D
Вярно, че от дребните не се пести, но пък ако въбще не купя някоя ненужна дреболия - 100% е икономията :wink: .

Изображение
Аватар
BoBo4
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот kikki на 09 Фев 2009 16:42

ах тая тема е мн страшна.. аз май съм някъде по средата, въпреки че ако питате мъжа ми ще каже естествено че мн харча :oops:
пестенето не е няква основна цел за мен , има неща от които може да се пести и такива от които не. сега детето си няма да го лиша от нищо, памперсите ще са и най-хубавите, давам пари за козметика нейна сигурно повече отколкото за мен, млека, пюрета - няма компромис. от друга страна обаче до скоро не и бчхме купували почти дрехи, носеше от братовчедка й, дрехите са и хубави и почти нови, сещате се едно бебе колко си износва дрехите...
понякога няма значение дали имаш или не възможност, а дали има смисъл от харченето... можеш да си позволиш сметка 60лв за ток, ама защопък да не платиш 40...? нямах навик да гася лампите преди, но въпреки че сега разполагам с повече средства- гася ги. за прахове и препарати пак се взимат най-хубавите, но се ходи периодично до метро и се купуват големи разфасовки, пускам пералнята вечер и чакам да се понапълни, не я въртя празна...
нещата се компенсират общо взето
за храна няма как да пестя, в това съм твърда, не мога да взема нещо което не ми харесва чак толко за сметка на цената. обаче съм болна ако трябва да хвърля храна, много е гадно :( когато искам да се поглезя с снещо или мъжа ми- го купувам и не му мисля. да изляза с точно пари не е решение, ето онзи ден отивам на пазар със сестра ми , че мъжа мн мрази и ми дава пари че нямах кеш, колкото среднон и е пазара за семдицата. е да ама аз похарчих 30 отгоре, нищо че нямах, извадих картата и платих с нея.. или какво като съм си наравила списък, нали пкрай него пак ще си хареесам още нещо.. та пестенето пка се изразява в пазаруване от магазини с по-ниски цени като цяло... разликата от седмичния пазар в Елемаг и Фантастико примерно сие едно 20-30лв
Инбаче дрех ии обувки много обичам .. малеее, ама много ви казвам.. нямам претенции към марки и цени, мога да дам за сандлки и 20 и 200лв.. та сега пестя много, че с тия кг не си харесвам дрехи, пък и съм си основно в къщи с малката и нямам достъп до молчетата :oops: :oops: :oops:
Изображение
Изображение
Изображение
Рядко в малко момче може да се забележи обещание за мъж, но почти винаги в момиченце може да се види заплаха за жена.
Аватар
kikki
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Elisha на 12 Фев 2009 14:30

За детето по принцип трудно се правят икономии, защото все нещо трябва да му се купи, но гледам мъжо като влиза да му купува мляко, например, да няма много пари в него, защото все нещо отгоре ще му купи, което според него е от първа необходимост. Веднъж му купи щипка за биберон, която не му се сложи нито веднъж...Малкия я ползваше за играчка 2-3 дни и след това я захвърли. Аз правя икономия от дрехи, защото имаме позната, работеща на пазара, която ни дава дрехи с малки дефекти като дупчица, изцапанко или захапан тигел, например, които след малко обработка или просто изпиране стават като нови или се ползват у дома. Отеснелите дрешки, почти новички ги прибираме за второ. Пари за дрехи почти не сме давали, само някое боди или чорапогащник, ако се наложи. В това отношение съм си доста привилегирована. Купуваме му големи пакети памперси, които стигат почти за месец, така че от това също пестим, макар и малко.
Не съм съгласна, че от малките покупки не се пести, ако го правиш постоянно, се усеща разликата, макар и след време. За себе си лично, не пестя от козметика, рядко си купувам гримове и парфюми, защото сестра ми ми носи от чужбина все качествена козметика, но шампоани гледам да си купувам хубави, балсами също, това е един вид инвестиция-в красотата.
Изображение
Изображение
Аватар
Elisha
Жител на Mamaibebe
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Дом, семейство, работа