Икономии вкъщи - практики, идеи, полезни съвети

Форум за домакинство, бит, работа...

Модератори: ALEKS, Nifada, intense®

Re: Икономии вкъщи - практики, идеи, полезни съвети

Мнениеот grigorovi на 20 Фев 2009 20:09

Здравейте! Нова съм в тази темичка, но много ми хареса и реших да с евключа.
Аз съм от т.н. Разумно харчещи жени. Не винаги разбира се... :oops: Така се случи, че 4 години живеех сама в Благоевград и нашите ми пращаха пари...нямаше как трябваше спешно да се приспособя - спрях цигарите, намалих яденето ( и изглеждах бая по-добре), купувах евтина тоалетна хартия, пусках бойлера само нощно време и то само когато ми трябваше за къпане или миене. Почиствах с препарати за 1лв. ...
Сега обаче си се прибрах в София, омъжих се и мъжа ми пазарува, а аз само го хокам защо не е взел по- евтиното . А той само глезотии пазарува понякога. И на мен ми с еиска, но не винаги. Сег аединствените икономии които правя са - купувам памперси от Кауфланд, че са по - евтини, препарати също, но тоалетната хартия вече мъжа ми иска да е от по- скъпичките. Не, че е много скъпа, ама то човек знае 2 и 200. Той не е живял като мен. А аз отличавам този етап от живота ми като много важен и ме е научил на много важни икономии.
Що се отнася до рецептите - вярно е, че е хубаво с 5 яйца, ама и 2 като сложиш става. Но когато приготвям козунаци, чийзкейк или други по- труднички рецепти не рискувам. Предпочитам марки като Др. Йоткер - няма издънка - винаги са супер, каквото и да взмееш и ти излиза по-евтино, защото е по-качествено.
Изображение
Аватар
grigorovi
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот sinna на 21 Фев 2009 17:31

Аз съм същата като Габинки. За мен парите са да се харчат -иначе нямат никаква стойност. :wink: Печеля-харча. От майка си знам, че е по добре да е топло и да давам пари за ток, отколкото за лекарства. Слабост ми е да купувам разни нещица на малкия. За себе си харча само ако имам нужда от нещо. Позволявам си малки удоволствия иначе. Не пуша. Трудно ми е да устоявам виждайки малки маратончици, защото имам слабост към тях, въпреки че толкова чифта детето не може да износи. Мъжа ми ме контролира, че аз не мога да си правя сметка. Ами такава съм. Спрях да мисля за някой си който имал 17 деца и нямало с какво да ги храни. Ами защо децата му не са 2 за да има? Или тук като отида на центъра е пълно с черни просяци, които нямали работа и искат пари. Много да ме прощават, ама аз съм дошла от другия край на света без дори да знам език и на третия ден се явих на интервю, а на седмия ден започнах работа. Сега работя на две места, а за родената тук и знаеща език чернокожа работа няма, така ли? Като имам-харча. Като няма-не харча. Тежък случай ,без изгледи да се оправя съм :mrgreen:

Коко Шанел: "Всичко е във вашите ръце....стига да не сте ги вдигнали."
Аватар
sinna
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот gabinki на 21 Фев 2009 22:01

Момичета,не искам да ме разберете криво,не разполагам с много пари и не живея бейски,с мъжът ми сме на квартира и сами си поемаме всички разходи,никой не ни помага,мойтеродители отпускат по нещо честичко,но техните пари винаги ги харча целенасочено,за важни неща,никога не разпилявам това което те са ми дали.Това което исках да кажа с по-горните си постове е че от малките доходи които имаме не си струва да спестяваме и ако спестяваме от тях ще стигнем до лишения,с парите които изкарваме можем да живеем достатъчно добре,но не и да спестим примерно за апартамент,дано сега сте ме разбрали.Иначе аз последно си взех пералня на изплащане,много хубава и не че ще спестя от това,даже напротив такава покупка излиза по-скъпа,но пък поне ще си я изплатя сама,иначе щяхме да дадем за нея готови пари,които никога няма да възстановим,така че за мен това си е вид спестовност.Сетих се и за нещо малко смешно-винаги си купувам билетчета за градския трнаспорт по 10бр. за 7.50лв.,иначе едно е 1 лв.Смешното е че не ползвам повече от 15-20 билетчета месечно,ама ето на,уж спестявам :lol: :wink:
Изображение
ИзображениеИзображение
Аватар
gabinki
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот bebemancho на 23 Фев 2009 17:49

И аз да се включа - имам се за разумно харчеща, само да не влизам в детски магазин, че трудно излзиам оттам само с това, за което съм влязла.
Всичко вече споменато го прилагаме,то е най-вече въпрос на навик, особено при мъжа ми по отношение на водата, тъй като все е живял и работил по кораби и лодки, където водата(а и токът) са в ограничени количества. Аз дори като се къпя спирам водата, но не, за да икономисвам, а защото иначе ми е неудобно, а и се закашлям и задувашам от парата на толата вода (затова и нямаме душ-кабина).
Икономиите ми се изразяват не да предпочета по-ефтиното като продукт, а същия продукт на по-ниска цена от друго място - пример детски консумативи в аптека са на една цена, в Пикадили на друга, а по складовете доста по-евтино и като вземеш по-голяма опаковка памперси напр. спетяваш по 5 лв., АМ е с разлика в цената от 2 лв. - така спестените пари също се изхарчват, но за нещо друго или за някое удоволствие(с чиста съвест). Лекарства купуваме от аптеките Марешки или Лисичкова - Магнерота, който трябваше да пия по време на бремеността беше с 5 лв. разлика на опаковка, (на месец давах по 100 лв. за лекарства, ако ги купувах от коя да е аптека сигурно щяха да са 150 лв.).
На детето градината я предплатихме, защото ни направиха 600 лв. отстъпка.
А, сетих се! Не отопляваме спалнята, въпреки че там зимата е 8 градуса, а ползваме ел.одеало (аз и немога да спя в прекалено топло помещение, детето пък се поти и отвива, као в стаята и е повече от 18-19 градуса). Детето през зимния период също си играе предимно в хола (не че е забранено да иде в детската), но иска да е където сме ние. Като се стопли вратите стоят отворени и тогава си циркулира навсякъде.

Вкъщи не сме сложили енергоспестяващи крушки, но това е вариант за пестене и наситина е важно уредите да са икономичен клас, не само заради семейния бюджет, но и заради планетата. Докато Ивета беше бебе, бяхме на квартира, пералнята беше на отделен водомер - за близо година сме изхабили 5 кубика вода .

А един икономичен трик от студентските години - по добре пари за дискотека, отколкото същите пари за ток, за да си седиш вечерта вкъщи :wink:
bebemancho
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот pilence2 на 10 Мар 2009 14:22

Здравейте аз също се включвам към дамите с широки пръсти.Не купувам дрехи или обувки много често,но понякога ми се е искало да отделя 20лв за мене си. Пазарувам предимно от Фантастико но и там понякога срещам скъпи стоки.Преди малката пиеше с по 4-5 кофички кисело мляко и се наложи да огранича консумацията й.Аз както повечето от вас също загасвам лампите вечер и не оставям телевизора включен непрекъснато.Предпочитам да прочета книга от това да гледам на обед телевизия.Хигиенните материали си ги купувам от магазинчето а 1лв.Следя когато има разпродажби в по големите магазини тогава вземам по евтинкото.Но и при мен не достигат пустите му пари :|
Аватар
pilence2
Сериозен
 ---

Мнениеот svetulkata на 21 Мар 2009 12:18

Много е хубао човек да може да си прави сметката и да не разхищава излишно. Аз например имам някои разходи, които си спестявам по необходимост. Например много обичам да ходя вечер на бирарийка, но като няма кой да ми гледа детето, си каним гости вкъщи и ни излиза доста по-евтинко. Като забременях, спрях цигарите и сега съм много щастлива че не давам по 3-4 лв на ден за тази глупост. Почти не се отопляваме. За това са се погрижили милите ни съседи от долния етаж, които са си направили локално парно. Доста е топличко при нас. За бойлера един познат ми обясни, че като работи постоянно хаби по-малко ток, защото само поддържа водата топла, или ако изразходиш малко - подгрява малко. А когато се пуска само на нощна, водата до следващата вечер изтива и накрая се оказва че не достига за никой. По отношение на храната - гледаме да купуваме по-евтини продукти. За съжаление си нямаме село и няма кой да ми напълни фризера... Моят мъж не обича много да си купува нови дрехи. Той е от хората които много се привързват към вещите си и ако има начин ще си ходи с едни и същи 20 години. Аз обичам да си купувам новички, но гледам да не прекалявам. За детето купувам доста дрешки. Нали е принцесата на мама, трябва да е хубава.
Аватар
svetulkata
Пристрастен
 ---

Мнениеот vesielina на 21 Мар 2009 19:27

Реших и аз да кажа две три думи.Няма нищо лошо в иконимиите и разумният начин на живот,но повярвайте ми омръзна ми да петя да харча разумно.Според моят съпруг повечето от нещата който купувам не ми трябват като вафли шоколад разни лакомства и понякога глезотийки,но не мисля че е нормално да блъскаш за триста лева а да не си угаждаш поне един два пъти.В края на краищата съм нормален човек ссъс свои нужди и желания какво да направя като всичко ми се яде
Човек трябва да бъде достатъчно голям, за да признае грешките си, достатъчно умен, за да спечели от тях, и достатъчно силен, за да ги поправи. Джон Максуел

Изображение
Аватар
vesielina
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот ELEONARA на 22 Мар 2011 19:45

Здравейте момичета,много хубави съвети!Моята история започва от много по-далеч.Когато бях малка определено парите не стигаха до никъде.Три деца, на село едва свързвах ме двата края.Явно от там се научих да не съм много претенциозна към нещата.Лошото беше,че моите родители бяха от хората които днес ще ядем варени картофи само,но утре като има парички ще разхищава ме всичко.Без да правим сметка за утре.Така са си и до днес.Когато бях на 15години се изнесох от вкъщи и излязох на квартира.Учех,работех и си плащах сметките и всичко сама.Тогава беше големият преврат при мен.В началото когато вземех заплатата отивах и се вземах сандвичи,ходих по кефенета,дискотеки и т.н.До като изпуках всичко.Видях ,че така няма да стане.И от тогава на сам започнах да мисля и за утре....
Вече от 5 години живея с мъжа ми,отначалото той харчеше много.Даже ми се подиграваше ,че съм чичо Скруч.Но сега когато очаква ме първото ни дете нещата са по-добре.Истината е,че когато похарча повече пари после изпадам в депресия.
Кога започнах ме да правим икономии...Когато заживях ме заедно се отоплявах ме на ток.Печка духалка на ток и газ.........Ужас,вечно ни беше студено и плащах ме по 150-200лв ток!Решението дойде от само себе си,сложих ме си парно.Наистина излезе ни скъпо поставянето,но от тази година вече се е изплатило.Зимният сезон ми е любим от както имаме парно.Топла вода има нон-стоп,от парното.Печката коята е свързана с парното е готварска,съответно се готви цяла зима на нея.И въпреки всичко пак плащах ме нереални сметки за ток.От два месеца обаче нещата се промениха.Свекърва ми(заедно живеем)чула по ТВ-то,че много сметки се навъртат от уредите когато не се използват ,а са включени в контакта.(В по-задните постове видях,че го споменате,така че вие ясно)За мен беше голяма глупост това.Но реших ме да пробва ме да видим,какво ще постигнем.Първият месец сметката падва от 77лв на 27лв. :D При което не смеех да са порадвам,защото ме беше страх че следващият месец ще ни се реваншират и ще платим космическа сметка.Но не и този месец ще платим 30лв.,което за мен е чудесно. :cheers:
Когато свекърва ми разбра толко се зарадва ,милата.Сега отидох ме на следващата крачка!Със спестените пари от тока,които на месец са около 40-50лв отидох ме и си взехме нова готварска печка ,клас А,на ток и газ!Защото лятото няма да палим парното и ще си готвим на газ.Пак по-евтино от тока,нали?А от друга страна старата печка,първо че беше страшен консуматор и нищо неможеше да направиш във фурната, :x Сега отива във вторички.Първата вноска ни е бонус :D ............Отиваме на следваща стъпка,имаме лада!С нея за сега ходим на вилата,там е черен пътя и още я пазим за да не разбиваме новата кола.Когато съвсем се развали и тя отива във вторични,а с паричките ще си вземем слънчева батерия и по-този начин и лятото ще спестим от тока. :D !И вече някога ако имаме парички ще си сменим и дограмата и тогава ще ни падне разхода на дървата и т.н.Това са ни големите икономи.Капка по капка вир става.Е да сега не ние лесно,но за в бъдеще ще стане по-добре,вярвам го. :wink:
А иначе с малките покупки нямам проблем.Когато ходя в магазин пазарувам само най-необходимото!За перилни препарати вземам хубави ,но по-големи разфасовки.Както повечето от вас.Дрехи,обувки не са ми страст...и слабост.Но е факт,че евтиното излиза по-скъпо.Но тъй,като не мога да си позвола качествени неща си взимам по-често евтини ,но страшно некачествени неща.Какво да се прави. :x
Какво друго да сподела,май доста се улях...Но темата ми е любима.Помня как ходих ме с мъжа ми на море.Първото ни море самички двамата :D
Мъжа ми щом тогава не се отказа от мен :emon15: Избрах ме дата....и се започна!Месец по-рано се взеха билети за влакчето(най-евтиният транспорт)и съответно взехме 10% отстъпка от цената на билетите!От там се започна издирване на квартира в нета.Намерих ме си страхотна за 10лв на вечер.Която,когато отидох ме беше заета :evil: на някакви англичани много им харесало и решили да остана още.Съответно ни се намери друга квартира за 8лв на вечер една пряка по-нагоре :D (Аз бях много доволна).Какво а ви обяснявам,парите задалени за море бяха 500лв.Като в тях се включват плажни кърпи,чехли,бански и всичко билети,квартири и т.н.За 5 дни ....от тези пари си върнах ме 100лв.Маго да ви кажа,че си прекарах ме страхотно,и не сме се лишили от нищо.Беше ни много хубаво.Ето от тогава мъжа ми спря да ми се подиграва за моето плануване,списъци с покупки и икономии.
Наистина писах много дълго,дано не съм ви отегчила много.Когато се сетя за друг практичен съвет ще пша пак. :P
Истинската любов е тази ,която дарявяш без да очакваш нещо в замяна.-Тоше Проески

ИзображениеИзображение
Аватар
ELEONARA
Пристрастен
 ---

Мнениеот niki8204 на 13 Апр 2011 15:18

Може и аз да се включа с един съвет, относно импулсивните покупки, може да седнете на спокойствие в къщи и да си направите един списък с най-необходимото, което трябва да се купи от супера. Така може да се премислят нещата добре и после като отидете в магазина да се спрете само на рафтовете с нужните стоки, защото като започнем да се заглеждаме и отиде още половин количка пълна. То е ясно, че имаме нужда от много неща, но когато се налага да се правят икономии, може би този съвет ще ви помогне и на вас :D (при мен действа добре)
Изображение
niki8204
Редовен
 ---

Мнениеот roseanna на 24 Юни 2016 10:33

Здравей,
Това е да се информира широката общественост, че г-жа Роуз Anna, частен кредитор заем има отвори финансова възможност за всеки, който се нуждае от никаква финансова помощ. Ние даваме заем при 2% лихва за физически лица, фирми и дружества по ясен и разбираем начин и състояние. свържете се с нас днес по електронната поща на адрес: (roseannamoore70@gmail.com)
roseanna
 ---

Предишна

Назад към Дом, семейство, работа