МАЙЧИНСТВО, БОЛНИЧНИ И ДЕТСКИ НАДБАВКИ

Форум за домакинство, бит, работа...

Модератори: ALEKS, Nifada, intense®

Re: МАЙЧИНСТВО, БОЛНИЧНИ И ДЕТСКИ НАДБАВКИ

Мнениеот isa83 на 06 Юни 2012 17:13

Яни благодаря :balloons:
nikita_perez написа:.......стига да са те осигурявали на това , което си получавала.

Да :D ееее значи пак ще си ползвам болничните като му дойде времето :wink:
Човек да бъдеш е лесно, човечен да бъдеш е трудно!
Най-нежното нещо!
Аватар
isa83
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот kali_sofiq на 19 Юли 2012 14:55

Здравейте искам да попитам някой по-вещ ако може за болнични. Аз съм в болнични от началото на 3 месец , знам че имам право на 180 дни непрекъснат болничен поради общо заболяване, тези дни обаче не ми стигат до излизането в 45 дни преди термин, въпроса ми е какво ще стане ако за оставащите 3 дена до излизането ми в 45 дни болничен ми пуснат отпуск, но не платен. Имам птредвид това как ще се отрази на майчиството по-късно, тъй като се пада 1 ден от месец Юли и 2 дни от месец Август, а от 3 август трябва да ми издадът 45 дни преди термин. Извинявам се може би стана малко объркано ,но и аз се чудя как да постъпя , защото другия вариант е ходене на телк за тези 3 дни :roll: . Интересува ме и друго ако някой може да ми каже , по време на болничните ми до сега ми промениха сумата върху която ме осигуряват, в смисъл вдигнаха я от 402 лв. на 420, но това не се отрази на болничните който ми изплащат, исках да питам дали ще има значение при изчисляването на майчинството после или не. Много благодаря предварително, много ще се радвам ако някой ми отговори.
Изображение
Изображение
06.09.2012г. - 3600кг., 51см
Изображение
Аватар
kali_sofiq
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот nikita_perez на 19 Юли 2012 15:27

Кали , отпуската е вариант - неплатена ,ако нямаш платена .Три дена не се отразяват много-много на крайната сума ( лев - два , индивидуално е ) .Ако съвсем скоро са ти вдигнали осигурителния доход няма как да ти се отрази - за изчисляване на болничния се вземат 80% от осигуровките платени 1г. и 6м. назад от дата на встъпване в болничен.
Изображение
Изображение
Аватар
nikita_perez
Модератор
 ---

Мнениеот kali_sofiq на 19 Юли 2012 18:06

Много благодаря за бързия отговор :D Никита,в мойта фирма няма такова животно платен отпуск :evil: , за изчислението на болничния и аз така знам че е на база 18 месеца назад от предходния на излизането месец ,но нали за майчиството ще ми го преизчислят за 24 месеца от излизането в 45 дневния болничен за раждане ,което ще стане на 3 август и ще е 90%, та в месеците който са ми вдигнали осигуровките( от февруари до сега) , аз съм била болнични, но тези месеци не са влезли в изчисляването на болничния и сега си получавам пари на база 80 % от януари назад 18 месеца. А в изчисляването на майчинството ще ми влязат месеците с по-висока осигуровка, не съм сигурна дали ще вземат предвит осигурителния доход или сумите които са ми платени като болнични за да изчислят майчиството :roll: , дано съм го обяснила :emon32: , та това исках да разбера ако някой знае :roll:
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
kali_sofiq
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот lyubomira_naidenova на 21 Юли 2012 11:47

Кали, вземи си болнични от личния лекар за тези 3 дни. Там че ти е лошо нещо ли де да знам.
Вдигането на осигуровката няма да се има предвид, защото ти си в болнични.
Майчинството ти ще се изчисли на база на паричките, които си взимала преди да излезеш в болнични.
Поне при мен така беше, аз лично ходих в НОИ да питам как стоят нещата :)
Дано си ме разбрала правилно :)
Изображение

Изображение
Аватар
lyubomira_naidenova
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот butika на 18 Фев 2013 08:41

Синът ми е на 1 година и 1 месец ,ако сега се върна на работа ще взимам ли 50% от 240лв. ,т.е. 120лв. до навършването на 2 години. Това го чух по телевизията от Емилия Масларова,но не можах да разбера много добре и за това питам дали е така.
butika
Начинаещ
 ---

Мнениеот anito на 01 Авг 2013 09:25

И аз така разбрах,но в същото време ако детето бъде записано в детско заведение - ясла,спират майчинството.:roll:

Аз имам едно въпросче към запознатите: родих малкия си син 5 дни след термина. До момента вс с болничните ми е било ок. Сега обаче забелязвам,че обезщетението за м Юли ми е изплатена на база дните до термин,а не до навършване на 1 годинка на детето.Навсякъде чета,че болничния е 410 дни,следователно е нормално да ми го изчислят така.Обаче майчинството започва от навършване на 1 год. до 2 год. Та сега се чудя дали тези 5 дни разлика (от термин до раждането) ще ми бъдат изплатени към майчинството или ще увиснат в пространството!
Изображение
Изображение
Аватар
anito
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот belladonna на 01 Авг 2013 09:47

anito, всичко ти е точно. Точно така, 410 дни изтичат на датата на термина и затова така ти е изплатено. Реално (счетоводно) първата година от майчинството не е до навършване на годинка на детето, а до датата на термина - иначе тези, които родят преди термина, ще бъдат ощетени с дните, а преносващите ще намажат някой допълнителен ден. За 5-те дни от датата на термина до навършване на 1 г. на детето, би трябвало да получиш обезщетение в размер като за втората година от майчинството (както и за цялата втора година, която вече не се брои до датата на термина, а до навършване на 2 г. на детето). Няма да ги загубиш.
Щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване.
Изображение Изображение
Изображение
Аватар
belladonna
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот anito на 01 Авг 2013 10:01

Благодаря! :sm_bouquet:
Изображение
Изображение
Аватар
anito
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот nina75 на 03 Яну 2014 13:06

Здравейте при справка в сайта на НОИ ми излиза статус на изплащане - в момента се обработва,какво ще рече това.
nina75
 ---

Мнениеот nikita_perez на 03 Яну 2014 14:24

nina75 написа:Здравейте при справка в сайта на НОИ ми излиза статус на изплащане - в момента се обработва,какво ще рече това.

Че още не са ти превели парите :). Преводите са вторник и четвъртътк.В сайта на НОИ още в края наминалата година пишеше ,че първите преводи за 2014г. ще са на 07.01.
Изображение
Изображение
Аватар
nikita_perez
Модератор
 ---

Мнениеот kali_sofiq на 14 Ное 2014 16:19

Здравейте пак ,писала съм в темичката преди известно време с първата си бременност :D и тогава много ми помогнахте. Въпросът ми сега е следния,бременна съм за втори път,към момента си ползвам платения годишен отпуск до 26. 11. 2015г.веднага след първото майчинство В деня който разбрах ,че съм бременна пак ми се обади шефа ми и ми каза че желае да ме освободи понеже закривал един от 2та си обекта на територията на София в които работех преди бременността първия път и намаля броя на персонала,каза че искал още на другия ден да ми прати предизвестие. До тук ок,казах че щом няма как да се върна на работа, което беше моето желание поне да ме освободи по този член (за намаляване обема на работа )и да мога да ида на борса поне за 9 месеца. Но в последствие прочетох в КТ, че до като съм в отпуск той няма право да ми изпраща подобно предизвестие или дори че няма право да ме съкрати ако не поиска разрешение от ИТ,това ме навежда на мисълта че първо ще ми прати предизвсестието на първия ми реално работен ден 27/11 и после ще трябва да е по взаимно съгласие което не ме устройва изобщо,та въпро са ми е мога ли аз да представя на 27/11 болничен лист от ЛЛ, който после да бъде продължаван евентуално от ЛКК до излизане в 45 дневния болничен преди термин,изчислих си дните и са точно 180 дни. Има ли право той да ми го откаже и да претендира че само [url]устно[/url]ми е казал за предизвестие за съкращение което до днес не съм получила или потписвала (разговора беше на 05/11 и той не знае за настъпилата бременност все още),тъй като в КТ пише че ако си получил предизвестие с неговия край идва и прекратяване на договора независимо ,че си в болничен в момента,ако е пуснат след получаването на предизвестието. Дано ме разбрахте и ще съм много благодарна ако ми отговорите. Между другото имам бележка от преглед в която пише че съм бременна ,имената ми и гестационата седмица,мога ли да представя нея като доказателство и кога трябва въщност да му я представя преди или след като изтече отпуската ми,за да съм защитена от уволнени.
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
kali_sofiq
Жител на Mamaibebe
 ---

Предишна

Назад към Дом, семейство, работа