МАЙЧИНСТВО, БОЛНИЧНИ И ДЕТСКИ НАДБАВКИ

Форум за домакинство, бит, работа...

Модератори: ALEKS, Nifada, intense®

Re: МАЙЧИНСТВО И ДЕТСКИ НАДБАВКИ

Мнениеот katq.k на 06 Апр 2012 07:46

Здравей те мами пак

Прочетох някои стари коментари и сега се чудя след ката направиха минималната работна заплата от 1 април 290 лв. майчинството нямали да се увеличи? Знам че имаше промени да остане 240, но това не сe ли отнасяше за бъдещите мами?

И още един въпрос става дума за детските надбавки сега след като ми изтече едната година майчинства пак трябва да вадим и аз и мажа ми бележки за доходите и на ново да се подадат документи в социалните служби?
Изображение
Аватар
katq.k
 ---

Re: МАЙЧИНСТВО, БОЛНИЧНИ И ДЕТСКИ НАДБАВКИ

Мнениеот zl-76 на 06 Апр 2012 09:03

Майчинството за втората година е 240 лв и не е обвързано с минималната.
За детски се подава всяка година по едно и също време.
Изображение

Изображение Изображение
Аватар
zl-76
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Didko_Yoki на 16 Май 2012 17:26

Здравейте, искам да ви попитам нещо. До януари бях на работа, след това ме съкратиха и се регистрирах на борсата. До 08.08.2012 ще получавам по 200 лв от Бюрото по труда. В началото на юли трябва да подам документи за детски надбавки. Та въпросът ми е какви документи за моите доходи трябва да представя и от кого трябва да са издадени...
Изображение Изображение
Аватар
Didko_Yoki
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот petyastefanova на 17 Май 2012 18:23

От бюрото по труда ще ти издадат бележка за получените доходи, и останалите месеци(първите) от местоработата ти.
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
petyastefanova
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Didko_Yoki на 17 Май 2012 19:58

petyastefanova написа:От бюрото по труда ще ти издадат бележка за получените доходи, и останалите месеци(първите) от местоработата ти.

Благодаря за отговора!
Изображение Изображение
Аватар
Didko_Yoki
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот hristinchet0 на 30 Май 2012 22:13

Здравейте, имам въпрос.. Наложи се да родя 20 дена преди да си взема болничния 45 дена преди раждане. От болницата казаха че ще ми издадат болничен за раждане... и казаха че като изтече да отида да си взема този 45 дена преди раждане за да не го изгубя.. може ли някой да ми обясни как по точно става и как стоят нещата когато родиш много по рано от термина.. както в моя случай в края на 7 началото на 8 месец
hristinchet0
Пристрастен
 ---

Мнениеот zl-76 на 30 Май 2012 22:48

hristinchet0 написа:Здравейте, имам въпрос.. Наложи се да родя 20 дена преди да си взема болничния 45 дена преди раждане. От болницата казаха че ще ми издадат болничен за раждане... и казаха че като изтече да отида да си взема този 45 дена преди раждане за да не го изгубя.. може ли някой да ми обясни как по точно става и как стоят нещата когато родиш много по рано от термина.. както в моя случай в края на 7 началото на 8 месец

Просто при теб нещата стоят така - имаш 410 дни, които са започнали да текат от датата на раждането, ще си вземаш болничен първо от болницата, после от лекаря на детето и след това ще си в майчинство, докато минат тия 410 дни, след това ще си в другото майчинство. Важното е бебенцето да е добре!
Изображение

Изображение Изображение
Аватар
zl-76
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот hristinchet0 на 31 Май 2012 09:01

zl-76 написа:
hristinchet0 написа:Здравейте, имам въпрос.. Наложи се да родя 20 дена преди да си взема болничния 45 дена преди раждане. От болницата казаха че ще ми издадат болничен за раждане... и казаха че като изтече да отида да си взема този 45 дена преди раждане за да не го изгубя.. може ли някой да ми обясни как по точно става и как стоят нещата когато родиш много по рано от термина.. както в моя случай в края на 7 началото на 8 месец

Просто при теб нещата стоят така - имаш 410 дни, които са започнали да текат от датата на раждането, ще си вземаш болничен първо от болницата, после от лекаря на детето и след това ще си в майчинство, докато минат тия 410 дни, след това ще си в другото майчинство. Важното е бебенцето да е добре!

Когато взема този от болницата, кога трябва да отида да си взема другия, той от моя личен лекар ли е или от този който ще е на детето ?

Но да това е най-важното бебче да е добре :)
hristinchet0
Пристрастен
 ---

Мнениеот zl-76 на 31 Май 2012 09:13

аз мисля, че от ЛЛ а детето - питай лекарката и тя знае, че те си следят наредбите за медицинскта експертиза
Изображение

Изображение Изображение
Аватар
zl-76
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот nikita_perez на 31 Май 2012 09:43

След като изтече болничния от родилното, педиатърката дава следващия .След това се попълва декларация към НОИ от местоработата за майчинство.

"Обезщетенията се изплащат от НОИ по лична сметка на майката. Всички документи се подават от счетоводителя на вашия работодател.

Първи етап:
Издаване на болничен за бременност и раждане.
Издава ви го гинекологът, който следи бременността, точно 45 дни преди определения термин за раждане. Може да го направи срещу амбулаторна книжка, която трябва да имате. Ако нямате, личният лекар ще ви издаде такава. Трябва да си откриете лична банкова сметка, на която да ви се изплащат обезщетенията. Всички документи */болничният и декларация (Приложение.7) за откритата банкова светка/ се подават при счетоводителя на фирмата, в която работите, а той ги подава в НОИ. До един месец трябва да получите първата си месечна сума.
Втори етап:
След като родите, болничното заведение издава болничен лист с датата на раждане, който отново се предоставя на работодателя и той подава в НОИ.
Трети етап:
След 42 дни от раждането педиатърът на детето издава отново болничен, който трябва да е придружен с декларация за обстоятелствата за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане (Прил.1). Отново счетоводството на работодателя трябва да подаде докумените в НОИ. След изтичането на 135 дни болничен, подавате молба при работодателя (чл.163 от КТ) за 410 календарни дни отпуска, които той няма право да откаже. С тази молба, попълвате и молба декларация за изплащане на обезщетение за бременност и раждане за остатъка от 135 до 410 дни отпуска до НОИ (Прил.2), прикрепяте копие от акта за раждане на детето и работодателят отново ги подава в НОИ.
Четвърти етап:
След края на 410-дни имате право на отпуска до навършване на 2 годишна възраст на детето. Майчинството ви /обезщетение за отглеждане на дете до 2 годишна възраст/ е една месечна минимална работна заплата . Документите са отново молба до работодателя, молба до НОИ и копие от акта за раждане на детето. Ако желаете да започнете работа, получавате 50% от майчниството си. Можете да го прехвърлите и на близък човек или да наемете детегледачка от Борсата по труда.

Не забравяйте, че ви се полагат и 250лв. Еднократна помощ за раждане на дете. Трябва да имате акт да раждане от общината, в която е адресната регистрация на майката. Там се издава и удостоверение за семейно положение. Сумата се изплаща от службата по социално подпомагане пак по адресна регистрация на майката. Попълва се молба, прилагат се копия от личните карти и удостоверението за семейно положение на родителите и се дава акта за раждане на детето. Тази помощ може да потърсите до 3 години от раждането на детето.
Всички формуляри, декларации и приложения, можете да изтеглите от уеб сайта на НОИ www.noi.bg

1. С първия болничен 45 дни преди термин се носи Приложение 7 за банковата сметка от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО.
2. С втория болничен от болницата не се носи нищо.
3. С третия болничен от педиатъра на детето се носи Приложение 1 от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО.
4. За отпускът поради бременност и раждане изтичане на 135-те дни болнични се подава при работодателя Заявление по чл. 163, ал. 1 въз основа на което да ти издадат заповед за отпуск за дните от 135 до 410, копие от която се носи в НОИ, Декларация по чл.163 от КТ /Приложение № 7 към чл. 45, ал. 1, т. 2 от Наредбата за работното време почивките и отпуските/ и приложение 2 от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО, което е за НОИ. Заверено от осигурителя копие от удостоверението за раждане на детето.
5. Отпускът за отглеждане на дете до двегодишна възраст след изтичане на 410 - те дни подаваш пак при работодателя Заявление чл.164, въз основа на което да ти издадат заповед за отпуск, копие от която се носи в НОИ; Декларация по 164 от КТ / Приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 от Наредбата за работното време почивките и отпуските/ и Приложение 3 от Наредбата за изплащане на болнични, което е за НОИ. Заверено от осигурителя копие от удостоверението за раждане на детето."
Изображение
Изображение
Аватар
nikita_perez
Модератор
 ---

Мнениеот hristinchet0 на 31 Май 2012 12:03

Благодаря много за информацията, но аз исках да знам какво става с болничния 45 дена преди раждане, в моя случай като съм родила мого по рано .. аз на 7-ми Юни трябваше да го взема, а родих на 22 Май ? Губя ли го този болничен? и ако не кой и кога трябва да ми го издаде
hristinchet0
Пристрастен
 ---

Мнениеот nikita_perez на 31 Май 2012 13:45

Не би трябвало да го губиш - като дни мисля ,че ще ти ги добавят към майчинството след болничния от педиатърката .
Изображение
Изображение
Аватар
nikita_perez
Модератор
 ---

Мнениеот petyastefanova на 31 Май 2012 20:41

Христинче, аз също родих преди термина. Първия болничен получих от гинеколога. Когато родих от болницата ми дадоха 2ри болничен. Когако изтече, педиатърката ми издаде 3ти болничен, като вътре бяха добавени дните оставащи ми до термина(термина-15.09, а аз родих на 24.08). Разликата от 22 дни ми ги добави педиатърката към 3тия болничен.
Дано си ме разбрала, че нещо май се омотах.
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
petyastefanova
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот isa83 на 06 Юни 2012 11:40

Някой знае ли дали има промяна при изплащането на болничните :roll: Преди почти 4 години ми беше по изгодно да съм в болнични :D В смисъл получавах същите пари и си почивах вкъщи :D Сега съм бременна с второ и незнам дали да не изляза пак в болнични като вляза в четвърти месец :roll:
Изображение
Изображение
Човек да бъдеш е лесно, човечен да бъдеш е трудно!
Най-нежното нещо!
Аватар
isa83
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот nikita_perez на 06 Юни 2012 15:21

Исе, първо честито .Лека и спокойна бременност ти желая .
Като преди са нещата да .Болничните са добра сумичка ,стига да са те осигурявали на това , което си получавала.Майчинските - още по-добре.
Изображение
Изображение
Аватар
nikita_perez
Модератор
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Дом, семейство, работа