МАЙЧИНСТВО, БОЛНИЧНИ И ДЕТСКИ НАДБАВКИ

Форум за домакинство, бит, работа...

Модератори: ALEKS, Nifada, intense®

Re: Социално майчинство ???

Мнениеот ewka на 28 Яну 2012 00:03

Принципно имаш право първата година,после си на детски.Но тази една година от друга страна ти става стаж и може би и за нея ти се полага после нещо минимално.За по-сигурно питай в социалните или НОИ.
А за заплатите,не сте на заплати,ама пари си взимала.Що не си се осигурявала,макар и минимално,бе мацко? Никой не мисли преди това,пък после иска пари :D
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Изображение
Aдриан - 21/07/2008 3150,52
Виктор - 10/06/2012 3050,51

Човек не може да намери успокоение нито в работата, нито в удоволствията, нито в манастира, а само в собствената си душа..." (Съмърсет Моъм, "Цветният воал")
"DON'T FORGET TO PRAY TONIGHT BECAUSE GOD DIDN'T FORGET TO WAKE YOU UP THIS MORNING..."
Аватар
ewka
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот yordanova21 на 28 Яну 2012 16:00

Благодаря ,ще попитам тази седмица ! :balloons:
yordanova21
 ---

Мнениеот mirencetyoy на 29 Яну 2012 01:19

Ima6 pravo na socialno maii4instvo, da, pri polojenie, 4e nqma6 staj, no ima uslovie i to e - tatkoto ne trqbva da ima bruten dohod nadhvarlq6t 1050lv. (ako si omajena, ina4e ne vaji i moje6 pre spokoiino da si pusne6 molbata v Socialnoto)- podgotvqt se edni dokumenti, koito trqbva da vzeme6 ot tam, no tova e 4ak kato ti izdadat bolni4niq 45 dni predi rajdane :) Dosta obikalqne e otnosno tezi dokumenti, no v kraiina smetka pone polu4ava6 pomo6t - ne sa koii znae kakvi pari (100 i nqkolko leva), no koii ti gi dava - zainteresuvaii se otsega - idi do Socialni pomo6ti da ti dadat vsi4ki dokumenti i kogato mu doiide vremeto 6te si gi popalne6 i zanese6 - no tazi informaciq ne e vseizvestna, za6toto v na6ata darjava vsi4ko svarzano s pari i podpomagane se pazi v taiina i pove4eto semeiistva iznemogvat, naprimer, ako otide6 v NOI vednaga 6te ti kajat, 4e nqma6 pravo na pomo6ti, a tova ne otgovarq na istinata! Nadqvam se da sam bila polezna :P
Имаш право на социално маийцхинство, да, при положение, че нямаш стаж, но има условие и то е - таткото не трябва да има брутен доход надхвърлящ 1050лв. (ако си омъжена, иначе не важи и можеш пре спокоийно да си пуснеш молбата в Социалното)- подготвят се едни документи, които трябва да вземеш от там, но това е чак като ти издадат болничния 45 дни преди раждане :) Доста обикаляне е относно тези документи, но в краийна сметка поне получаваш помощ - не са коии знае какви пари (100 и няколко лева), но коии ти ги дава - заинтересуваии се отсега - иди до Социални помощи да ти дадат всички документи и когато му доииде времето ще си ги попълнеш и занесеш - но тази информация не е всеизвестна, защото в нашата държава всичко свързано с пари и подпомагане се пази в таийна и повечето семеийства изнемогват, например, ако отидеш в НОЙ веднага ще ти кажат, че нямаш право на помощи, а това не отговаря на истината! Надявам се да съм била полезна

Моля , пишете на кирилица !
Модератор
Изображение
Аватар
mirencetyoy
 ---

Re: МАЙЧИНСТВО, БОЛНИЧНИ И ДЕТСКИ НАДБАВКИ

Мнениеот elina_89 на 30 Яну 2012 12:37

здравейте дами, имам още едно питане.
Осигуряват ме на 410 лв. и съм в четвъртия месец но работата ми е доста изморителна, работя по 12 часа и се чудя питах и познати но всеки ми казва различно.Въпроса ми е ако си взимам болнични до края на бременноста ще се отрази ли на майчинството,и като съм в болнични на какви пари ме осигуряват?
elina_89
 ---

Мнениеот zl-76 на 30 Яну 2012 13:09

elina_89 написа:здравейте дами, имам още едно питане.
Осигуряват ме на 410 лв. и съм в четвъртия месец но работата ми е доста изморителна, работя по 12 часа и се чудя питах и познати но всеки ми казва различно.Въпроса ми е ако си взимам болнични до края на бременноста ще се отрази ли на майчинството,и като съм в болнични на какви пари ме осигуряват?

Ако си вземеш болничен до 45-те дни ще ти бъде изплащан на база възнаграждението ти 18 месеца назад, т.е. ако си била на тази заплата ще взимаш много добро обезщетение и няма да ти се отрази на майчинството, на практика ще получаваш дори повече, отколкото когато си на работа, защото това е чиста сума - няма осигуровки и данъци. През периода на болничен не се дължат социални осигуровки и данъци, работодателят плаща само здравни осигуровки.
Когато излезеш в болничен 45 дни преди термин ще ти преизчислят базата, като ти вземат 24 месеца назад.

Моят съвет е да си останеш вкъщи щом ти е тежка работата. Важното е, ти да си добре и бебето да е добре! Парите не винаги са толкова важни в такива моменти.
Аватар
zl-76
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот elina_89 на 02 Фев 2012 16:07

Благодаря ти и аз мисля че трябва да си почивам вече :)
elina_89
 ---

Мнениеот snegina1985 на 09 Фев 2012 17:34

В момента съм в майчинство до втората година на детето ми.Понеже през първата година не взимах от НОИ нищо,трябваше да направя 12 месеца стаж на висок процент,за да започна да получавам 240 лв от януари до ноември.Подадох си документите на 02.02. В НОИ ми обясниха,4е колкото по-рано си внасям осигуровките,толкова по-рано ще получавам майчинството.Та въпроса ми е следния:при положение,че сум си внесна осигуровките до февруари кога ще ми преведат парите и ако има някакво закъснение после наведнъж ли ще ги изплатят?Малко дълго стана,но искам всичко да обясня.Благодаря предварително.
snegina1985
 ---

Мнениеот petyastefanova на 09 Фев 2012 17:57

За м. февруари парите ти ще бъдат преведени през м. март. Моите ги превеждат до 10то число на месеца.
Аватар
petyastefanova
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот katq.k на 02 Апр 2012 14:37

Здравей те мами

На 23 април правим 1 годинка :blow_out_candles: това значи,че трябва да падам документи за майчинство до навършване на 2 годинки на детето. Видях в сайта на НОИ,че има някакви нови изменения някои можели да ми каже какви документи трябва да подам? Имали определен срок?

Благодаря ВИ за отговорите. :)
Изображение
Аватар
katq.k
 ---

Мнениеот zl-76 на 02 Апр 2012 19:46

Какви изменения?

Отиваш при работодателя и подаваш там - те знаят какво се попълва, като това е добре да го направиш до края на април. Всъщност зависи кога ти изтичат 410-те дни от 45-те дни преди раждането, защото на практика си в болничен до датата на термина, но 1 година по-късно.

Работодателят ти ще подаде документите през май най-вероятно и около 10-15 дни след подаването ще получиш първото си майчинство.
Аватар
zl-76
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот katq.k на 02 Апр 2012 22:00

Дата на прекратяване изплащане на обезщетението, определена от системата: 26.4.2012 г.
Изображение
Аватар
katq.k
 ---

Мнениеот zl-76 на 02 Апр 2012 22:12

katq.k написа:Дата на прекратяване изплащане на обезщетението, определена от системата: 26.4.2012 г.

значи преди 26-ти трябва да отидеш до фирмата, за да ги уведомиш, че ще ползваш този отпуск, да ти оформят документите и през май да подадат в НОИ.

За втората година парите ще ги получаваш около 10 дни след заплатите на твоите колеги, не е както през първата година - всеки месец в началото.
Аватар
zl-76
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот katq.k на 03 Апр 2012 09:59

Аз се водя фиктивно на работа. Това ще окажели някакво влияние върху превода на парите?
Изображение
Аватар
katq.k
 ---

Мнениеот zl-76 на 03 Апр 2012 10:28

katq.k написа:Аз се водя фиктивно на работа. Това ще окажели някакво влияние върху превода на парите?

не!
Аватар
zl-76
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот katq.k на 03 Апр 2012 16:11

Благодаря ти много zl-76 за отговорите :) Весели празници :)
Изображение
Аватар
katq.k
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Дом, семейство, работа