МАЙЧИНСТВО, БОЛНИЧНИ И ДЕТСКИ НАДБАВКИ

Форум за домакинство, бит, работа...

Модератори: ALEKS, Nifada, intense®

Re: МАЙЧИНСТВО, БОЛНИЧНИ И ДЕТСКИ НАДБАВКИ

Мнениеот zl-76 на 20 Окт 2011 18:31

alexs написа:Намерих познати които ще ме назначат на тр.договор,но ме интересува от кога тр. да съм назначена,дали от този месец или от март/до февруари взимам обещетение от НОИ/и др.което е на каква заплата да се осигурявам на по-висока или на минималната,с 1-вото си дете се осигурявах на висока заплата и звимах 1-вата год.голямо майчинство,но аз си ходех на работа,а сега ще се водя на работа 7 или 3-4 месеца и ако е така дали ще има полза да си внасям високи осигуровки.............

След като ви приключи борсата ... така или иначе с това увеличение на базата от 18 месеца няма как да се излъже вече и практически е невъзможно да се постигне много високо обезщетение, тъй че си преценете как е най-изгодно ... колко ще внесете и колко ще получите, има калкулатори ...
Аватар
zl-76
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот petyastefanova на 24 Окт 2011 15:39

Здравейте. Отново искам съвет.
От 2010 г. съм самоосигуряващо се лице. До тогава работех в неправ. организация на граждански договори всеки месец. Сега си подавам документи за заверка на осигурителната ми книжка.И възникна проблем: за периода 01.2008 - 08.2008г. възнагараждението ми по ГД е под мин. раб. заплата, съответно и осигурителния праг е под него, но работодателя ми е внесъл осигуровки върху тази сума. И сега от НОИ искат данните за този период да се заличат от работодателя. Тогава на мое име ще излезе че дължа здравно осигуряване за този период. В моменнта съм в майчинство /дъщеря ми е на 1г. и 2 мес./.
Въпросите ми са:
ще ми бъде ли спряно майчинството след като се подаде заличаваща декларация 1 и се появи че аз дължа здр. осиг.?
Ще трябва ли да ги внеса за този период? И мога ли да отсрочвам?
И лихвата която ще я има само за този период ли ще се начисли или и за следващите години до днес?

Предварително благодаря за отделеното време.
Аватар
petyastefanova
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот pavli1 на 06 Ное 2011 18:58

Няма да ти спрат майчинството заради това.И да ще ти излязат не внесени осигуровки за тези месеци ,но няма да бъдеш здравно неосигурена , защото ,за да имаш права на здравно осигурена трябва да имаш 12 месеца от последните 15 като започнеш да броиш от предходния месец.
Изображение

Изображение
pavli1
Редовен
 ---

Мнениеот petyastefanova на 07 Ное 2011 19:53

имам ги. много благодаря
Аватар
petyastefanova
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот hristinchet0 на 25 Ное 2011 18:28

Здравейте мами. Имам въпрос. В началото на бременноста си съм, и ми изникна въпроса за майчинството. При условие че нямам трудов стаж и се осигурявам сама ( здравни осигуровки ) ще получавам ли майчинство. До 1-2 седмици започвам работа и задължително ще подпиша трудов договор но ако работя ще са максимум 8 месеца.. Таа ще получавам ли нещо след като родя ?
hristinchet0
Пристрастен
 ---

Мнениеот zl-76 на 26 Ное 2011 13:26

hristinchet0 написа:Здравейте мами. Имам въпрос. В началото на бременноста си съм, и ми изникна въпроса за майчинството. При условие че нямам трудов стаж и се осигурявам сама ( здравни осигуровки ) ще получавам ли майчинство. До 1-2 седмици започвам работа и задължително ще подпиша трудов договор но ако работя ще са максимум 8 месеца.. Таа ще получавам ли нещо след като родя ?

Ами ще получаваш социална помощ от Социалните служби за 1 година по половин мин.работна заплата ...
Мисля, (е може да продължиш да си внасяш осигуровки след като родиш, за да станат 12 месеца трудов стаж и тогава да си в майчинство за 2 години.
Аватар
zl-76
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот elina_89 на 26 Дек 2011 16:08

Здравейте, имам един въпрос надявам се да ми помогнете.
Бременна съм в 2-ри месец,работя си на трудов договор повече от година и ме осигоряват на 8 часа.Може ли да ме назначат и в друга фирма на 4 часа, и да ме осигоряват на повече пари и ще ми се вдигне ли майчинството по този начин?
elina_89
 ---

Мнениеот Valkanova на 27 Дек 2011 10:57

elina_89 написа:Здравейте, имам един въпрос надявам се да ми помогнете.
Бременна съм в 2-ри месец,работя си на трудов договор повече от година и ме осигоряват на 8 часа.Може ли да ме назначат и в друга фирма на 4 часа, и да ме осигоряват на повече пари и ще ми се вдигне ли майчинството по този начин?

Да може да бъдеш назначена на при друг работодател на 4 часа,за вдигане на майчинството,зависи на каква сума ще се осигуряваш,колкото е по голяма, толкова по високо ще ти бъде майчинството, има калкулатори за изчисляване на майчинството,от там ще придобиеш най-добра представа за това което ще получаваш. :D ,принципно ако е за 7 месеца, по високото осигуряване,трябва наистина да се осигуряваш на доста висока сума за да ти се отрази :D :D :D
Изображение
Аватар
Valkanova
Сериозен
 ---

Мнениеот hristinchet0 на 10 Яну 2012 20:02

Здр. Мами. Видях че съм писала преди известно време, но сега си изясних повече проблема. Та въпросите ми са:
Бременна съм в 2-ри месец и имам 1 месец трудов стаж. Колко месеца трудов стаж трябва да имам за да получавам каквато и да е сума майчинство 2 години. И ако продължа да се осигурявам във фирма до края на бременноста, после ще получавам ли майчинство ( с една дума има ли смисъл да си внасям всички осигуровки или да си внасям само здравните) ? Ако го има и варианта 1-2 месеца след като родя да си внеса осигуровки за да взимам майчинство.
hristinchet0
Пристрастен
 ---

Мнениеот zl-76 на 10 Яну 2012 23:59

hristinchet0 написа:Здр. Мами. Видях че съм писала преди известно време, но сега си изясних повече проблема. Та въпросите ми са:
Бременна съм в 2-ри месец и имам 1 месец трудов стаж. Колко месеца трудов стаж трябва да имам за да получавам каквато и да е сума майчинство 2 години. И ако продължа да се осигурявам във фирма до края на бременноста, после ще получавам ли майчинство ( с една дума има ли смисъл да си внасям всички осигуровки или да си внасям само здравните) ? Ако го има и варианта 1-2 месеца след като родя да си внеса осигуровки за да взимам майчинство.

трябва да имаш 12 месеца, т.е. трябва да внасяш осигуровки докато ги направиш тези 12 месеца и едва тогава да излезеш в майчинство ... трябва да имаш работодател, някой който да ти внася документите в НОИ, най добре е да питаш в НОИ или счетоводител да ти обясни как става това с внасянето на осигуровки по време на болничен за раждане ...
Аватар
zl-76
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот hristinchet0 на 11 Яну 2012 15:52

zl-76 написа:трябва да имаш 12 месеца, т.е. трябва да внасяш осигуровки докато ги направиш тези 12 месеца и едва тогава да излезеш в майчинство ... трябва да имаш работодател, някой който да ти внася документите в НОИ, най добре е да питаш в НОИ или счетоводител да ти обясни как става това с внасянето на осигуровки по време на болничен за раждане ...

Искаш да кажеш че ако продължа да си вкарвам осигуровките дори и след като родя после ще взимам майчинство 2 години ?
hristinchet0
Пристрастен
 ---

Мнениеот zl-76 на 11 Яну 2012 17:19

hristinchet0 написа:
zl-76 написа:трябва да имаш 12 месеца, т.е. трябва да внасяш осигуровки докато ги направиш тези 12 месеца и едва тогава да излезеш в майчинство ... трябва да имаш работодател, някой който да ти внася документите в НОИ, най добре е да питаш в НОИ или счетоводител да ти обясни как става това с внасянето на осигуровки по време на болничен за раждане ...

Искаш да кажеш че ако продължа да си вкарвам осигуровките дори и след като родя после ще взимам майчинство 2 години ?

Проверих при моите колежки и те ми казаха следното - внасяш докато влезеш в болничен 45 дни преди термин. Представяш си болничните, но те няма да ти бъдат платени. Времето в болничен ти се счита за стаж и когато стане общия ти стаж 12 месеца ще започнат да ти плащат до навършване на 2 години на детето, като трябва да си представяш съответните документи. През цялото време трябва да си а трудов договор.
Аватар
zl-76
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот lyubomira_naidenova на 16 Яну 2012 13:12

Аз имам въпрос, каква е сумата за 2рата година майчинство? 240лв. или минимална работна заплата?
Изображение

Изображение
Аватар
lyubomira_naidenova
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот zl-76 на 16 Яну 2012 17:24

lyubomira_naidenova написа:Аз имам въпрос, каква е сумата за 2рата година майчинство? 240лв. или минимална работна заплата?

240 лв.
Аватар
zl-76
Жител на Mamaibebe
 ---

Социално майчинство ???

Мнениеот yordanova21 на 27 Яну 2012 21:28

Здравейте бъдещи мами, имам нужда от помощ и инфо по въпроса със Социалното майчинство. Бременна съм в 13г.с но нямям никакав стаж ,само здравни осигуровки. Работя като певица, а в тази професия не сме на заплати :D Въпроса ми е мога ли да получавам някакво майчинство и какви док ще са ми нужни.БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО :balloons:
yordanova21
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Дом, семейство, работа