МАЙЧИНСТВО, БОЛНИЧНИ И ДЕТСКИ НАДБАВКИ

Форум за домакинство, бит, работа...

Модератори: ALEKS, Nifada, intense®

Re: МАЙЧИНСТВО, БОЛНИЧНИ И ДЕТСКИ НАДБАВКИ

Мнениеот zl-76 на 28 Юли 2011 22:19

lindalinda написа:Здравейте! Имам детенце на 4г и възнамеряваме вече да имаме още едно ако е писано. Въпроса ми е - от Март 2010 съм в неплатена отпуска и ми внасят само здравни осигуровки тъй като в момента няма много работа във фирмата. Като цяло имам 8-9г общ трудов стаж. При евентуална бременност какво майчинство ще вземам?

Ще вземеш 90% от среднодневното ти възнаграждение през последните 18 месеца, като месеците без доход ще бъдат изчислени на база минималната работна заплата за страната. Или с други думи няма как да вземеш по-малко от 240лв. или евентуално 270 от догодина, ако бъде прието това увеличение.

Важното е да не напускаш работа, т.е. да си на трудов договор към момента на излизане в болничен за раждане.
Аватар
zl-76
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот lindalinda на 29 Юли 2011 13:04

Много благодаря за отговора!
Изображение Изображение
Изображение
Аватар
lindalinda
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот gaby_92 на 27 Авг 2011 19:42

Здравейте мами, искам да ви попитам, ако някой е по-наясно: разбрах,че е влязло в сила задължителните 18 месеца стаж за майчинство. Аз сега съм в 13 седмица и ако всичко върви добре, трябва да родя през Март, но проблема е,че февруари правя година стаж. Някоя от вас знае ли какво се случва при подобни случаи? Дали има вратички за бременни преди влизането на закона в сила?
Изображение
Изображение
gaby_92
Сериозен
 ---

Мнениеот zl-76 на 27 Авг 2011 23:42

Попитайте в НОИ. Може да продължите да работите до момента, в който правите 1 година трудов стаж и от следващия ден да излезете в болничен за раждане. Нека счетоводителките от фирмата, в която работите или личния състав да се поинтересуват какво и как се подава там.
Аватар
zl-76
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот gaby_92 на 30 Авг 2011 10:17

Благодаря :emon11:
Изображение
Изображение
gaby_92
Сериозен
 ---

Мнениеот isa83 на 01 Сеп 2011 17:34

Злати идвай на помощ :D За детските да питам - Ние трябва да подадем документи до края на септември обаче ако изпуснем срока и ги пуснем октомври дали е проблем :roll:
Човек да бъдеш е лесно, човечен да бъдеш е трудно!
Най-нежното нещо!
Аватар
isa83
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот zl-76 на 01 Сеп 2011 23:37

isa83 написа:Злати идвай на помощ :D За детските да питам - Ние трябва да подадем документи до края на септември обаче ако изпуснем срока и ги пуснем октомври дали е проблем :roll:

Ще пропуснеш 1 месец. Те не плащат със задна дата. От месеца на подаването се плаща 1 календарна година напред.
Аватар
zl-76
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот isa83 на 02 Сеп 2011 08:43

zl-76 написа:
isa83 написа:Злати идвай на помощ :D За детските да питам - Ние трябва да подадем документи до края на септември обаче ако изпуснем срока и ги пуснем октомври дали е проблем :roll:

Ще пропуснеш 1 месец. Те не плащат със задна дата. От месеца на подаването се плаща 1 календарна година напред.

Аха и аз така предполагах :D Благодаряяяяяяяяяяяяяяя за бързия отговор :balloons: :balloons:
Човек да бъдеш е лесно, човечен да бъдеш е трудно!
Най-нежното нещо!
Аватар
isa83
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот petyastefanova на 21 Сеп 2011 14:26

здравейте
да питам и аз нещо - пролетта искам да се върна на работа, дъщеря ми тогава ще е на около година и половина, не искам да я пускам на ясла, а ще я гледат бабите и. въпросът ми е важи ли още това за получаването на половината майченство до навършване на 2 год.
Аватар
petyastefanova
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот tedikrasteva на 21 Сеп 2011 16:42

petyastefanova написа:здравейте
да питам и аз нещо - пролетта искам да се върна на работа, дъщеря ми тогава ще е на около година и половина, не искам да я пускам на ясла, а ще я гледат бабите и. въпросът ми е важи ли още това за получаването на половината майченство до навършване на 2 год.

Важи. :)
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
tedikrasteva
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот petyastefanova на 25 Сеп 2011 20:45

много благодаря със закъснение
Аватар
petyastefanova
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот alexs на 18 Окт 2011 12:57

Здравейте! Бременна съм в 1-2 месец,/ второ дете/не работя и в момента съм регистрирана в Бюрото по Труда / те ми плащат здр.осигуровки/.До февруари месец 2012г.включително ще получавам обещетение от НОИ,интересувам се дали ще получавам майчинство,как стоят нещата,къде да ходя кого да питам,ако някои знае и може да ми помогне,ще съм му благодарна................От ТБ ми казаха,че трябва или някой да ме назначи на работа или да ходя до социалните /но това не било добра идея,защото съм щяла да се редя с др.хора от населението на Б-я,а ако нямам др.избор какво да правя/,но кога да трябва да ходя и т.н,колко ще е получавам от тези социални............какво е ,що е....ПОМОГНЕТЕЕ!!!
alexs
Начинаещ
 ---

Мнениеот zl-76 на 18 Окт 2011 13:44

alexs написа:Здравейте! Бременна съм в 1-2 месец,/ второ дете/не работя и в момента съм регистрирана в Бюрото по Труда / те ми плащат здр.осигуровки/.До февруари месец 2012г.включително ще получавам обещетение от НОИ,интересувам се дали ще получавам майчинство,как стоят нещата,къде да ходя кого да питам,ако някои знае и може да ми помогне,ще съм му благодарна................От ТБ ми казаха,че трябва или някой да ме назначи на работа или да ходя до социалните /но това не било добра идея,защото съм щяла да се редя с др.хора от населението на Б-я,а ако нямам др.избор какво да правя/,но кога да трябва да ходя и т.н,колко ще е получавам от тези социални............какво е ,що е....ПОМОГНЕТЕЕ!!!

Ами правилно са ти казали ... имаш 2 варианта:
1. отиваш на социално подпомагане - 1 година по 100 лв. на месец и после ако започнеш работа евентуално втора година на обезщетение, каквото е определено ...
2. Намираш фирма, която да те назначи на трудов договор и ако имаш 12 месеца трудов стаж до момента, то ще може да излезеш в отпуск по майчинство за 2 години, като обезщетението ти за първата година е е 90% от осигурителният ти доход за 18 месеца предхождащи излизането ти в болничен за 45 дни преди раждането. Най-малката сума за се сега е 240 лв.
Вероятно ще се наложи да си плащаш здравните осигуровки за тези месеци по 10-на лева на месец (ако договорът е фиктивен) Може би ще трябва и социалните да си платиш, ако се водиш на работа. Като те назначат ще може да излезеш и в болничен до раждането за патологична бременност. Като ти свършат двете години ще те освободят и ако решат да си пуснеш отпуската, която ти се полага ще трябва да си поемеш за нея социалните осигуровки, а ако ти пожелаеш да те освободят ще ти я начислят като обезщетение, но няма да видиш парите реално.

Общо взето така стоят нещата. Без трудов договор НЯМА отпуск за бременност, раждане и гледане на дете.

Другият вариант е да станеш самоосигуряващо се лице, но там процедурата е по-сложна и не знам дали си струва.
Аватар
zl-76
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот alexs на 19 Окт 2011 15:06

Благодаря,за информацията! Ще видя какво ще правя....
alexs
Начинаещ
 ---

Мнениеот alexs на 20 Окт 2011 12:35

Намерих познати които ще ме назначат на тр.договор,но ме интересува от кога тр. да съм назначена,дали от този месец или от март/до февруари взимам обещетение от НОИ/и др.което е на каква заплата да се осигурявам на по-висока или на минималната,с 1-вото си дете се осигурявах на висока заплата и звимах 1-вата год.голямо майчинство,но аз си ходех на работа,а сега ще се водя на работа 7 или 3-4 месеца и ако е така дали ще има полза да си внасям високи осигуровки.............
alexs
Начинаещ
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Дом, семейство, работа