Детски ясли и градини

Форум за домакинство, бит, работа...

Модератори: ALEKS, Nifada, intense®

Детски ясли и градини

Мнениеот бубулина на 26 Фев 2008 09:55

Здравейте!Искам да разбера мнението на майките относно "изнудването" в детските заведения.Давам за пример Пловдив,незнам как е другаде.Всичките ми приятели и познати с деца казват че ако искам да е вземат навреме в ясла,трябва да предложа спонсорство,в противен случай не се знае дали изобщо ще и намерят място.Длъжни ли сме да го правим,как мислите?Това така наречено "спонсорство" за мен си е чист подкуп и как да съм сигурна дали парите ще отидат за яслата или другаде.дори и да ги използват за това ни е ли с 220лв майчинство трябва да спонсорираме или трябва да си търсят спонсор в частния сектор,има фирми които наистина биха помогнали,пък и даренията им спестяват данъци.Както и да е ,майчинството има и много проблеми от този род за жалост.Смятате ли че ередно да плащаме за това което ни се полага и защо?Така тези които нямат ще трябва да си гледат сами децата/ако няма кой,както е при мен/ ,а всъщност те имат по-голяма нужда да започнат работа от тези ,които могат да си платят.Чудя се как мога да се справя с това ,защото не искам да бутам на директорките?!Дори когато подавах за градина молба вътре имаше подточка :"желая да ползвам предимство,защото предлагам финансова помощ на ОДЗ ...."
Изображение
Аватар
бубулина
Пристрастен
 ---

Re: Детски ясли и градини

Мнениеот charm на 26 Фев 2008 10:56

Тепърва предстои да пускам дребния на ясла. Не знам как ще бъде. Но от разговори с приятелки от различни краища на Б-я съм останала с впечатлението, че това се случва предимно в по-големите градове, може и да греша разбира се. Не приемам това задължително "спонсорство" всеки месец незнайно за какво, отделно носене на торби с тоал.хартия, сапуни и какво ли още не. Бих отделила средства, ако официално се обяви,че градината има нужда от еди си какво, да се каже конкретно - ремонт ли ще е, някакви уреди или играчки, няма значение, но да се знае и тогава родителите биха могли да съберат средства и да помогнат. Защото е ясно, че общините нехаят, а все пак детето изкарва там голяма част от времето си. Е, тепърва ще споделям личен опит.
Изображение
Радвай се и на днешния ден, всичко е наред, когато имаш приятели и семейство, които те обичат...
Аватар
charm
Сериозен
 ---

Мнениеот Svetoslava Nikiforova на 26 Фев 2008 11:31

Моето дете ходи вече почти една година на ясла и до момента сме отнесли един чувал със сол-зимата за да се размразят стълбите и то за наше добро и за дечицата, не защото някой го е поискал.
До момента не са ни искали нищо и не съм платила повече от 25лв.-таксата за месец.
Аватар
Svetoslava Nikiforova
Пристрастен
 ---

Мнениеот _dexter_ на 26 Фев 2008 12:00

Със сигурност във Варна спонсорството помага много за влизане в детска градина. Същото е и за Карлово - знам го от приятелката ми. По принцип съм против всякакво извиване на ръце, особено когато използват децата ни, за да ни изнудват.
Но също смятам, че родителите са длъжни да се грижат за децата си и държавата не ни дължи чак толкова голяма грижа. Ако нещата в детските градини и спонсорството се направят официални и има някакъв ред, прозрачност и сигурност - съгласна съм да давам пари за разни неща, както казва charm. Хората там получават смешни заплати, мисля, че всички сме съгласни. Едва ли в детските градини работят истински идеалисти, които се грижат за децата ни само от добро сърце. Всичко в държавата ми е надолу с главата, с това няма спор, но аз лично предпочитам сама да се погрижа за детето си, а не да търся какво държавата ми дължи. В крайна сметка решението да имам дете е мое, а не на държавата :). Но нещата със спонсорството трябва да са ясни, парите трябва да отиват за децата, а не за удобството на директорката. Винаги можете да се оплачете в Общината, ако не сте съгласна с политиката на детската градина
Изображение
Изображение
_dexter_
Отличник
 ---

Мнениеот Ninkata на 26 Фев 2008 12:32

Не навсякъде в Пловдив е така, бубулина. Вярно е, че детето ми е в детска градина при хора, които познавам, но имам приятелки, които нямат познати и не са плащали нищо, за да приемат децата им. Зависи от детската градина. Има градини, които са пословично известни с тези "спонсорства". Нямам никакво угризение да кажа, че едно от тях е примерно ОДЗ "Славей" в Кършияка. Там списъците на чакащите деца са ужасно дълги, а това кой номер ще си в списъка зависи не от реда на подаване на молбите, а от това "колко си дал". Да, обаче, пътеките по коридорите са скъсани и не са сменяни от 20-30 години, всичко плаче за ремонт и досега не съм чула едно безрезервно положително мнение за градината. Там не бих си дала детето, дори и да ми платят те, независимо, че е на 3 минути от вкъщи. От друга страна в същия квартал "Захарно петле" е една от "непретенциозните" градини, а родителите са много доволни, по мненията на няколко мами екипът е страхотен, децата се чувстват много добре там и няма никакво спонсорство. Ние например всеки месец даваме по 5 лв. към таксата за консумативи. Не носим нищо друго. Явно от тях остават, защото на два пъти от началото на учебната година им купуват нови и все хубави играчки. Това не го смятам за "спонсорство". Смятам, че е нормално, таксата е минимална и парите очевидно не достигат за много неща. Чувала съм, че в чужбина таксата за детска градина е много висока, има родители, които дори не могат да си го позволят, затова може би там има толкова неработещи майки, които си гледат децата вкъщи. Така че не мисля, че има от какво да се оплакваме. Единствено, разбира се, от тези, които ни "извиват" ръцете, както се е изразила _dexter_.
Аватар
Ninkata
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот бубулина на 26 Фев 2008 18:25

И аз мисля че когато има нужда от нещо трябва да се помогне,но това ,което ми казват приятели е че са давали по 50-100лв за да им приемат детето само.Аз с това не съм съгласна!Значи ако не дам трябва да го пратя някъде на другия край на града/където може също да искат - незнам :( /.И това едва ли ще подобри отношението на възпитателите ,един учител е учител дори и за 300лв.Аз самата съм завършила педагогика - или си такъв или не!!!
Изображение
Аватар
бубулина
Пристрастен
 ---

Мнениеот Валентина на 26 Фев 2008 21:43

Ние живеем в малък град,и имаме една ясла.Там приемат деца по всяко време,без да искат да си плащаш за това.Моята дъщеря ходи от една седмица на ясла ,и съм много доволна.Таксата за яслата е 25лв.Лелките споделиха ,че нямат много играки и който иска да занесе ,но в никакъв случай не те задължават.Аз занесох и купих играчки,не по принуда ,а защото го исках.
Но мисля ,че не е редно да се искат пари,за прием на децата ни в яслите и градините.
Изображение
Листенце за гората на Ивона http://gorata.net/f.php?f=ivona%20Ivanova
Аватар
Валентина
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Ninkata на 26 Фев 2008 22:46

бубулина написа:И аз мисля че когато има нужда от нещо трябва да се помогне,но това ,което ми казват приятели е че са давали по 50-100лв за да им приемат детето само.Аз с това не съм съгласна!Значи ако не дам трябва да го пратя някъде на другия край на града/където може също да искат - незнам :( /.И това едва ли ще подобри отношението на възпитателите ,един учител е учител дори и за 300лв.Аз самата съм завършила педагогика - или си такъв или не!!!

Да, и аз това казвам - това, че даваш някакви пари, изобщо не е е гаранция за това, че ще ти гледат добре детето.
Аватар
Ninkata
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот ALEKS на 27 Фев 2008 23:46

Още от първата Коледа на Велинка в градината госпожата ни "помоли" ако имаме на сърце и на джоб, да помогнем за играчки за Коледа, че децата много ги чупят, нямат средства за такива екстри, а и са само за нейната група. Така продължихме всяка Коледа, но се включват почти всички фирми от града и после се изнасят на списък на входа на градината с цел да им се благодари. Не намирам нищо лошо в това, защото децата имаха всякакви играчки, които са им нужни все пак за заниманията и т.н. ролеви игри. От Винпром Пещера напр. миналата година им дадоха по 1 телевизор за всички групи. Госпожите и директорката дават обяснения за всеки изхарчен лев. Не знам дали това помогна, но само споменах на директорката, че ще записвам Алекс на ясли и онзи ден ми каза, че на 1 юни го чака.
Но съм против, ако трябва да си платиш, за да влезе детето или за да му обръщат внимание.
ИзображениеИзображение
Аватар
ALEKS
Модератор
 ---

Мнениеот sinna на 28 Фев 2008 00:00

_dexter_ написа:Със сигурност във Варна спонсорството помага много за влизане в детска градина. Същото е и за Карлово - знам го от приятелката ми. По принцип съм против всякакво извиване на ръце, особено когато използват децата ни, за да ни изнудват.
Но също смятам, че родителите са длъжни да се грижат за децата си и държавата не ни дължи чак толкова голяма грижа. Ако нещата в детските градини и спонсорството се направят официални и има някакъв ред, прозрачност и сигурност - съгласна съм да давам пари за разни неща, както казва charm. Хората там получават смешни заплати, мисля, че всички сме съгласни. Едва ли в детските градини работят истински идеалисти, които се грижат за децата ни само от добро сърце. Всичко в държавата ми е надолу с главата, с това няма спор, но аз лично предпочитам сама да се погрижа за детето си, а не да търся какво държавата ми дължи. В крайна сметка решението да имам дете е мое, а не на държавата :). Но нещата със спонсорството трябва да са ясни, парите трябва да отиват за децата, а не за удобството на директорката. Винаги можете да се оплачете в Общината, ако не сте съгласна с политиката на детската градина

Всичко, което си написала съвпада и с моето мнение. Не съм съгласна само с едно-че държавата не ни е длъжна. Държавата според мен е длъжна на всички деца. Това е нейното бъдеще и тя трябва по всякакъв начин да гледа те да са добре. Да са здрави, да спортуват, да има паркове и люлки за тях. Във всяка нормална държава на първо место са децата. Колкото до подкупа-твърдо против.

Коко Шанел: "Всичко е във вашите ръце....стига да не сте ги вдигнали."
Аватар
sinna
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Adamant на 28 Фев 2008 20:23

ТОЧНО ДНЕС и аз се сблъсках с такъв проблем.......уж с връзки, а то какво се оказа......искали спонсорство....искали да оправят хората тоалетните.....ами това не са 100 лв....пък и дори да бяха, ОТ КАКЪВ ЗОР? Моето дете с какво по-малко отговаря на условията за приемане, че да си плащам за това?
Много се ядосах и отказах......ще си го гледам детето...имам мегдан още.....това си е истинско ИЗНУДВАНЕ. Ние караме с на мъжа ми заплатата и моето мизерно майчинство.....а те пари търсят! Срамота!
Изображение
Аватар
Adamant
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот silzdrav на 29 Фев 2008 10:53

едно е по собствено желание да занесеш нещо, когато вече детето е прието, друго е да те задължават за да го приемат, което си е чисто изнудване.
Всеки преценява според възможностите си дали и как да помогне, кой с повече,кой с по-малко, защото в частните градини незнам дали има спонсорство, ама таксата не е 40 лв, а 400, така че и да купя някой път нещо за детската, за което съм преценила че имат нужда, пак по-евтино ми излиза.
Изображение
Аватар
silzdrav
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Adamant на 29 Фев 2008 11:14

silzdrav написа:едно е по собствено желание да занесеш нещо, когато вече детето е прието, друго е да те задължават за да го приемат, което си е чисто изнудване.
Всеки преценява според възможностите си дали и как да помогне, кой с повече,кой с по-малко, защото в частните градини незнам дали има спонсорство, ама таксата не е 40 лв, а 400, така че и да купя някой път нещо за детската, за което съм преценила че имат нужда, пак по-евтино ми излиза.

Ами именно, те точно изнудват. Спекулират с малкото места по детските заведения. Аз ако имам възможност няма да дам 400 лв за частна дестка, защото ми се струва абсурдно, а ще хвана пенсионерка, която и ще ми готви и детето ще ми гледа за по-малко пари! Така че......когато човек има финансови възможности.....има голям избор какво да направи. Аз говоря за такива като мен - гладни мизерници, които едва свързват двата края. Намерили от кого да искат!
Те така по 50 лв на калпаче сигурно си правят 5000 лв годишно.....и пак винаги има нещо за ремонт......ама как да няма като те си прибират паричките. Ще ги бележа и ще викна полиция. Аз няма да дам детето си в тази градина, ама и тя няма да е вече директор!
П.П. Освен ако не ме карат да подписвам документ, че ги давам наистина за спонсорство....но после пък мога да изисквам да видя къде са вложени и да ми дадат касов бон.
АБЕЕЕЕЕЕ с една дума - БЪЛГАРИЯ! какво да говорим повече
Изображение
Аватар
Adamant
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот veni04 на 29 Фев 2008 11:20

Adamant написа:ТОЧНО ДНЕС и аз се сблъсках с такъв проблем.......уж с връзки, а то какво се оказа......искали спонсорство....искали да оправят хората тоалетните.....ами това не са 100 лв....пък и дори да бяха, ОТ КАКЪВ ЗОР? Моето дете с какво по-малко отговаря на условията за приемане, че да си плащам за това?
Много се ядосах и отказах......ще си го гледам детето...имам мегдан още.....това си е истинско ИЗНУДВАНЕ. Ние караме с на мъжа ми заплатата и моето мизерно майчинство.....а те пари търсят! Срамота!

Как не ги е срам..................
Заслужават една скрита камера с Господари на ефира..............
ИзображениеИзображение
Аватар
veni04
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот silzdrav на 29 Фев 2008 12:10

всяко дарение, спонсорство и т.н. трябва да се завежда от градината. В нашата градина, ако ще и нещо за 2 лв да купиш, дават ти да се подпишеш, какво е дарението кога е направено, по простата причина че го изискват този документ от тях. Адамант, не се ядосвай от есента и без това ще е на градина, ти предполагам говориш за яслата.
Изображение
Аватар
silzdrav
Фен на Mamaibebe
 ---

Следваща

Назад към Дом, семейство, работа