Коледни пости

Тук споделяйте идеите си за премахване на излишните килограми. Спазването на диети публикувани във форума www.mamaibebe.com е изцяло на ваша отговорност.

Модератори: nikita_perez, Nifada, deia80

Re: Коледни пости

Мнениеот ester на 13 Ное 2008 20:33

Привет на всички!Днес си направих ...така да се каже угощение с различни сирена(слабост са ми Ементал,Масдам и подобни :oops: )+ суджуци...... :lol: :oops: +червено винце..... :oops: .Много ще ми липсавт кашкавалчетата.......Започвам да се плаша дали ще издържа достатъчно :( :oops: .Всъщност аз съм принудена да готвя много постни манджи,заради мъжа ми.Откриха му подагра преди няколко месеца.И единственото,което може да хапва от животинските храни,са млечните продукти.Страхувам се,че ще се изкушавам от кашкавалчетата :lol: по време на постите.Чудя се,как човек се променя така.Преди да забременея съм била вегетарианка много години.Така поддържах килограмите си.След като родих,вегетарианстовото не ми помогна,Затова смених тактиката.Минах на месце(по малко) и рибка(по малко повечко) ,всичко гарнирано с много зеленчуци. И свалих повечето килограмки :lol: .Сега имам голямо желание да попостя малко,но не знам дали ще успея.Как съм могла да ПЕКА СКАРА за други(като сме се събирали с приятели напр.),без да се изкуша да я пробвам дори.А сега от едни пости започвам да се плаша.Ще се постарая. :oops: Срамувам се от себе си :oops: .
Аватар
ester
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Nifada на 13 Ное 2008 22:42

Не се срамувай. Аз също се боя до някъде, защото моят без месо може, както и без сирене. И все яденето трябва д аима някаква мазнотия вътре. Полудявам като съм на диета или постя и за него трябва да готвя някакви месни вкуснотии. А той ми е казал, че ако иска да се изпокараме и да имам начумерен мъж вкъщи, да го сложа на диета или на пости.... никакво разбиране не проявява в тази насока.
Аз пък утре имам отдавна уговорена среща за вечеря с една приятелка. Виното ще си го пия, но за малко се изкуших да започна постите с един ден по-късно. После си казах, че винаги мога да намирам причина и ще си започна утре. Просо ще ям постно ядене с нея.
ИзображениеИзображение
Аватар
Nifada
Модератор
 ---

Мнениеот ester на 13 Ное 2008 22:56

Ох,благодаря ти за подкрепата,Нифада!Аз ще си потърся волята :lol: , от едно време :lol: ,как ли съм успявала :lol: ?.И ще престана с оправданията-айде утре,айде други ден.....Искам да се справя,ще се подкрепяме взаимно!
Аватар
ester
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Mimi Nikolova на 13 Ное 2008 23:00

Желая на всички в скромния ни състав много сили,воля и постояннство,за да изкараме с лекота постите :) !
Честно казано и за мен ще си е доста трудно,т.к. съм свикнала да си похапвам през деня ту бисквитка,ту вафличка.Ама май ще трябва да ги заменя с ябълки например.
Иначе за мъжа ми си готвя месни ястия и честно казано не се изкушавам.Като режа месото сякаш се наяждам с очи и не ми се хапва хич!
Спокойна нощ!
Изображение
Аватар
Mimi Nikolova
Пристрастен
 ---

Мнениеот Nifada на 14 Ное 2008 07:41

Аз се наяждам с миризма. Надвесвам се над нещото и вдишвам дълбоко и това ми стига:)
Вижте какво намерих в църковния календар тази сутрин:

14 * Коледни заговезни. Св. апостол Филип. Св. Григорий Палама, архиепископ Солунски (1296-1359). Св. свещеномъченик Ипатий Чудотворец (IV век). Св. благоверен цар Управда-Юстиниан († ок. 565) (Празник. Разрешава се вино, елей и риба)

15 Начало на Коледния пост (Рождественски или Филипов пост). Св. мъченици Гурий, Самон и Авив (III-IV). Св. Паисий Величовски (1722-1794)

Днес може риба и винце и смятам довечра това да ямммммм:) Елей не знам какво е, но и да знаех, звучи странно. Да не е олио?
ИзображениеИзображение
Аватар
Nifada
Модератор
 ---

Мнениеот BoBo4 на 14 Ное 2008 13:53

Днес попаднах на една много хубава статия за Коледния пост в 24 часа. Ето я, може да ви зареди със сили и добро желание.
Аз мисля да започна поста, но от днес или от утре... А бе не се заричам, може и да не успея... Ще видим.
Но ви подкрепям искрено!
Знайте, че по време на постите задължително трябва да се изповядате и причестите. Защото постът е завещан от Христос. Той гладува 40 дни в пустинята след кръщението си в река Йордан и едва на 40-ия ден "огладнява". Веднага след това дяволът започва да го изкушава. Така и

по време на пост всеки човек е изкушаван

В този смисъл се смята, че постът е борба между плътта и духа, в която телесното тлее, а вътрешното, духовното, става силно. "Мярката на въздържанието не се ограничава с храната и питието, а се простира и върху разговорите, съня, дрехите и върху всички чувства. Във всичко това трябва да има мярка на въздържание", казва св. пророк Йоан. Св. синод забранява и венчавките от началото от 14 до 21 ноември, когато е Въведение Богородично, и от Игнажден, 20 декември, до Богоявление на 6 януари.
Постът не е самоцел и за него трябва благословението от духовник. Той е таен подвиг, затова гледайте другите да не разбират, че постите. Въздържанието да е умерено и разумно, да не се прави по принуда и да не се нарушава дадената от Бога свобода на християнина.
"Рождественският, известен още като коледни пости, е установен в чест на Раждането на Спасителя, за да се очистят християните чрез покаяние и с чисти душа и тяло да посрещнат явилия се Син Божий.

Коледните пости отстъпват по строгост

на Великия и Богородичния пост и не се различават от Петровия. С него християнинът посява духовното познание, духовната мъдрост и утвърждава вярата у себе си, затова той се нарича просветителски. Така вярващият се подготвя за големия празник Рождество Христово", разяснява Ловчанският митрополит Гавриил.
През първата седмица на Коледния пост - 14-21 ноември, както и в дните от 20 до 24 декември, се яде само растителна храна с олио.
Безгръбначни животни като охлюви, миди, октоподи, скариди и др. също се смятат за постни храни.
През останалите дни на Рождественския пост, както и в сряда и петък се разрешава риба. Това е записано в църковния устав, който обаче напомня, че отказът от блажни храни, т.е. телесното очистване, е само едната страна на поста и сам по себе си е недостатъчен без духовния. Светият синод е определил най-общи правила за поста. Според тях в основата е борбата с греха чрез въздържане от храна. Но именно въздържанието, а не изнемогата на тялото, затова всеки трябва да прецени своите сили. Църквата предупреждава, че

аскетичният подвиг изисква подготовка и постепенност

Отначало се започва с въздържание от блажна храна в сряда и петък през цялата година, после се преминава към многодневните пости.
Болните, възрастните и бременните задължително трябва да се посъветват с лекар. Тях и децата православието освобождава от строгия пост. Другите "не трябва да ядат нищо от това, което се коли", т. е. месо, мляко, сирене, яйца, кашкавал. По-крайните готвят и без мазнина, но църквата разрешава олио и вино без сряда и петък.

Заговяването след дългите пости трябва да става много внимателно
и постепенно. Не превръщайте поста в обикновена диета, предупреждава духовенството. Постът не е цел, а средство за смирение на плътта и очистване от грехове. Без молитва и покаяние постът се превръща само в една диета. Телесен пост без духовен не може да спаси душата, дори може да бъде вреден. Истинският пост е свързан с молитва, покаяние, въздържане от страсти и пороци, прощаване на обидите, спиране на веселби, даже изключване на телевизора. Така се възпитават чувствата и помислите. Целта на поста е духовно да се укрепи човек и да разпредели силите си през годината.
НИКОЛАЙ МОСКОВ
Изображение Изображение...ИзображениеИзображение..

...когато дъщеря ми се усмихва на сън ... съм щастлива!
Изображение
Аватар
BoBo4
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Mimi Nikolova на 14 Ное 2008 23:14

Момичета,как сте днес след първия ден?
Останахте ли гладни или посвикнахте вече с ограничаването от някои храни?
Аз днес си изкрах добре,не съм имала изблици на вълчи глад :D Днес си взех и един хляб с ръж и слънчогледово семе-водят го Баварски и ми е мн.вкусен!
За утре съм решила да си сваря овесени ядки за закуска,а за обяд ще направя зелеви сърмички!
Споделете вашето меню за близките дни!
Спокойна нощ!
Изображение
Аватар
Mimi Nikolova
Пристрастен
 ---

Мнениеот Nifada на 15 Ное 2008 00:28

Изкарах си добре. Цял ден бях на едно пакетче бадеми и интересно - не огладнях. Вечерях с приятелката ми риба, картофи с копър задушени и салата от домати посипани със смлени орехи. Супер беше. От утре строг пост. Не знам какво ще готвя. Има едно много готино нещо - пресни зеленчуци - лик на колелце, тиквички, чушки на лентички, моркови на лентички - изпечени на тефлонов тиган-скара. С малко сол...вкусотийка.
ИзображениеИзображение
Аватар
Nifada
Модератор
 ---

Мнениеот Mimi Nikolova на 16 Ное 2008 21:41

Здравейте!
Предлагам да споделите какво сте готвили тези дни,за да ми помогнете с избора за някое ястие.Аз вчера правих зелеви сърмички,тази вечер гювечета.
Пишете как сте и какво си похапвате :wink:
Изображение
Аватар
Mimi Nikolova
Пристрастен
 ---

Мнениеот ester на 16 Ное 2008 22:55

Здравейте!Момичета,ще си призная,че трудно се справям с постите :oops: .Нещо много ...насилствено(от самата себе си)ги приемам......Абе,честно казано-не се справям.А и статията ,която пусна Бобо ме убеди,че не трябва постите да се приемат като диета.Но пък за рецепти,ако се сетя,ще пиша,защото готвя постни ястия,заради мъжът ми :lol: .През лятото измислих един постен гювеч,или почти гювеч.Не е много лесен,нито много бърз ,но става вкусно.Измислих го,защото бях прекалила с количаството закупени тиквички :lol: .Ето какво правя:3-4 тиквички(може и по-големички),5-6 моркова,5-6 картофа,малък резен зеле,една глава лук,или стрък праз.Нарязвам всичко-тиквичките и картофите на кубчета,морковите на колелца,зелето и лукът на ивички,или както дойдат :lol: .Смесвам ги в голяма тава,посолявам,слагам малко(около 5 лъжици)зехтин.Измивам една водна чаша ориз,сипвам и нея и заливам всичко с около 500г.доматено пюре(лятото слагах 5-6 пасирани домата,а сега кутия пюре 500г).Асо е сухо,доливам малко вода.Пека на силна фурна,до омекване на картофите и сваряване на ориза.А,между другото,слагам ориза последен и го заливам с доматите,така че,след като разбъркам той да отиде отдолу,та да може да се свари.Слагам и подправки-магданоз,целина,чубрица и червен пипер.Ох,много съм зле с обясненията за готвене :lol: :oops: .Сетих се нещо забавно,свързано с постите.Едната баба на мъжа ми,беше много ....как да го кажа,праведна християнка.Беше много готино бабе,от село,но много интелигентен и фин човек.Та тя,винаги много стриктно си спазваше поста,тогава и аз го можех :lol: .Често ходехме да я виждаме(селото е до София).И естествено,няма да чакам 80-годишна жена да ни шета-готвех аз.Готвя някаква постна супичка и стигам до фидето.При което бабето ми казва така:"Албено,това фиде е с яйца,виж какво е жълто,пък и така пише".Аз тръгвам да търся друго,без яйца.При което свекърва ми прихва да се смее.На въпросителните ни погледи тя отговаря:"Като питах магазинерката в бакалията,кога ще докарат фиде с яйца,тя ми отговори -като докарат боята".Но ето,бабата се е притеснявала да не наруши постите,по един или друг начин.Тя го е правела от съвсем християнски подбуди.От нея научих много обреди свързани с християнските празници.Но аз не се спавям с поста........
Аватар
ester
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Nifada на 17 Ное 2008 16:24

Ето ме и мен. Започвам да пиша това мнение втори път, защото го изтрих веднъж без да искам.
Албенче, щом ти е кофти, не се насилвай. Може да се включиш по-късно. Наистина постът се прави, за а си пречистиш не само тялото, а и душата. И ако си подтисната през цялото време, няма смисъл. Аз преди време направих друга грешка. Нарекох си поста на нещо свързано с детето. И понеже не можах да го изкарам до края, след това колкото пъти се случеше Гергана да се разболее или удари нещо, се обвинявах, че аз съм виновна за това. А сега го правя, защото определено чувствам нужда да си изчистя тялото след като го натъпках с дюкански рецепти и пак си възвърнах килограмите.
та, относно храните. До сега съм яла на Гергана гриса от яслата - беше с вода правен, картофено пюре със зеленчуци на скара ( лилавият лук става най-невероятен, но трябва да е нарязан на тънки колелца, за да се изпече добре), постен гювеч и ядки. Вчера бях цял ден навън и си купих едно пакетче с кашу. Ядох го на почивки и огладнях чак към 18.00 часа. Тази вечер ще пържа картофи, ще направя зелева салата и имам малко гъбки, ще ги опека. За утре може една леща да спретна. Още не съм започнала да се отегчавам, за да започна да готвя по-специални неща.
Лек пост на всички тук!
ИзображениеИзображение
Аватар
Nifada
Модератор
 ---

Мнениеот Nifada на 17 Ное 2008 16:29

Днес в Метро се заредих с лютеница, маслини ( купих и риба за Никулден, но не шаран, а Пангасиус) и много съм доволна, че намерих случайно бредцел. Ако не знаете, това е един геврек ( продават ги в кафенетата Онда), който е направен от брашно, вода и нещо друг не помня какво, но мирише на сода, така че е подходящ за нас. Купих и пакет фъстъци като озверея от глад:)
Сетих се, че имам и соеви шницели в шкафа, ще взема да си сваря и запържа после. Абе...мазно ми се яде. И два пъти си правя циганска баница със зехтин.
А, мама ми направи тиква с канела вчера. Сварена, пасирана и поръсена с канела и малко захар. Супер. Трябва да си купя тиква.
ИзображениеИзображение
Аватар
Nifada
Модератор
 ---

Мнениеот Nifada на 17 Ное 2008 16:31

Хехе, амнезия имам май, все се сещам за друго като пусна меннието. Купувате ли си растителен кашкавал и той от какво тоно се прави? Аз на предишни пости купувах, но до сега никъде не съм намерила обяснение от какво се прави. Това не е тофу, а растителен кашкавал и се продав ана щандовете за обикновен кашкавал, но е доста по-евтин и не мазен.
ИзображениеИзображение
Аватар
Nifada
Модератор
 ---

Мнениеот kremi7 на 17 Ное 2008 16:35

а така .... постите почвали в петък а аз чак сего прочетох и си хапнах едно хубаво зеле със свински ребра в събота,днес и кис.мляко,ами значи от утре ще почна :D
ИзображениеИзображение
Аватар
kremi7
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Mimi Nikolova на 17 Ное 2008 16:46

Здравейте момичета!
Нифада,аз съм взимала преди този растителен кашкавал от Била в Пловдив и ми хареса на вкус.Тука при нас не зареждат много добре магазините и няма как да си купя,освен ако нямам път за Пловдив и не ида до Билата.За състава и аз не зная от какво е направен-те нали го продават като го разфасоват при тях и слагат само един етикет за грамажа,така че няма как да рабера.Но пък е вкусен и си замества напълно другия по време на постите.Аз вчера видях в едно магазинче соевите кубчета и каймата,ама нещо не смятам да си взимам поне засега от тях.Харесват ми на вкус,ама мисля че може и без тях да мина.
За довечера ще си правя задушен грах.
Засега не ми тежат постите :D !
Креми,хайде и теб да те включим към нашия скромен състав :wink: !
Изображение
Аватар
Mimi Nikolova
Пристрастен
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Диети