Л-карнитин

Тук споделяйте идеите си за премахване на излишните килограми. Спазването на диети публикувани във форума www.mamaibebe.com е изцяло на ваша отговорност.

Модератори: nikita_perez, Nifada, deia80

Мнениеот vesi_127 на 20 Авг 2007 17:33

bgtrener написа:Ако не се тренира ефекта е многократно по-малък. Същото е и по време на сън, няма никакъв смисъл да се пие преди лягане.

В крайна сметка преди лягане ли се пие или не? Не че имам намерение да пия, но някои от момичетата тук са се запалили, така че е хубаво да знаят точната схема за приемане. :wink:
Изображение
vesi_127
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Поци на 20 Авг 2007 20:32

ПРЕДИ ЛЯГАНЕ И ПРЕДИ ТРЕНИРОВКА :wink:
Аватар
Поци
Редовен
 ---

Мнениеот DANIS на 22 Авг 2007 10:29

от няколко места вече ми казват,че преди лягане няма смисъл да се пие.има ефект да се пие л-карнетин само преди тренировка.
Аватар
DANIS
Сериозен
 ---

Л- КАрНИТИН

Мнениеот nelkata5 на 17 Окт 2007 14:31

Здравейте!
От скоро съм във форума.Слабото ми място е отслабването.Четох за Л-карнитина и искам да попитам как се пие ако не се тренира.Благодаря Ви предварително!
nelkata5
 ---

Re: Л- КАрНИТИН

Мнениеот kama4e на 17 Окт 2007 14:34

nelkata5 написа:Здравейте!
От скоро съм във форума.Слабото ми място е отслабването.Четох за Л-карнитина и искам да попитам как се пие ако не се тренира.Благодаря Ви предварително!

И има ли файда изобщо от него, ако не се тренира?
Изображение Изображение
Аватар
kama4e
Модератор
 ---

Re: Л- КАрНИТИН

Мнениеот nelkata5 на 17 Окт 2007 14:41

kama4e написа:
nelkata5 написа:Здравейте!

И има ли файда изобщо от него, ако не се тренира?

Ака все пак някой е постигнал резултат бил той и съвсем малък нека сподели
nelkata5
 ---

Re: Л-карнитин

Мнениеот nikita_perez на 14 Май 2009 17:46

Аз съвсем изперках май .
Сега нали съм се хванала сериозно с аеробните тренировки , и Л-Карнитин ще пия за по-голям ефект . :roll: Да стане чавето и отивам да си купя . :wink:
За непознатите с действието му , ето малко инфо от нета :

"Л-карнитин ли? А това е за отслабване!" - казвате си. Прави сте без съмнение, но това далеч не изчерпва свойствата на тази аминокиселина! А дали го приемате правилно?

НАКРАТКО:

Какво е това?
Л-карнитинът, или накратко- карнитинът е аминокиселина, която тялото ни произвежда от аминокиселината лизин, като за това е нужно наличиeто на витамините В6, ниацин, С , както и желязо, и аминокиселината метионин.

Какво е основното му физиологично въздействие?
Основната функция на Л-карнитина е да служи като "совалка", която пренася мастните киселини с дълга верига през клетъчната мембрана, за да достигнат митохондриите, където служат като "гориво" за енергия, нужна на тялото. Това е необходимо, тъй като мастните киселини трудно могат да преминат тази мембрана, понеже тя е непропусклива. Преминаването става лесно когато молекула на мазнината се свърже с молекула на L-Карнитина. Предимството на L-карнитина обаче не приключва дотук. След като молекулата мазнина бива изгорена, от нея се получават отпадъчни продукти, тогава карнитина се свързва с тях и ги прекарва обратно през клетъчната стена на клетката. Така действието на L-Карнитинът е двойно веднъж вкарва мазнината в клетката и веднъж извежда ненужните продукти.

Какви са оптималните дози?
За средностатистическия човек дозата е около 5-6 грама дневно (това са 5000-6000 милиграма - обърнете внимание на съдържанието на препарата, който ползвате) - разбира се, за спортистите те са малко по-високи, но прием по-голям от 10 грама дневно е вреден за здравето. За съжаление тялото се адаптира към приема на L-карнитин и поради това само след няколко седмици той вече не "работи". Затова се препоръчва прием не по-дълъг от 3-4 седмици, в противен случай бихте харчили парите си за нищо. Полуживотът на L-карнитина е само 17 часа, което означава, че се изхвърля бързо от тялото. Като прибавим и факта, че достига върхови стойности на 3 до 6 часа след приема му, за да извлечем максимална полза е нужно да го приемаме 3-4 часа преди тренировка.

Какви са възможните вредни/странични въздействия при приема му?
L-Карнитинът е доста добре поносим от тялото, но все пак се срещат странични ефекти предимно при по-продължителна употреба. Те се изразяват в гадене, повръщане, стомашни крампи и диария.

Кои са препаратите, които са основен източник на L-карнитин?
Обичайно L-карнитина се продава като самостоятелна хранителна добавка, или като съставна част на препаратите, намаляващи телесните мазнини (фет-бърнъри). Освен L-карнитин, възможно е карнитин да се предлага и под друга форма - Ацетил L-Карнитина. Според някои публикации, ацетила разгражда мазнините дори по добре от самия карнитин. За съжаление, при детайлно разглеждане на Цикъла на Кребс това е било опровергано. Ако видите пък добавки, в които има DL-Kарнитин е добре да знаете, че това е карнитин смес от двете си форми. DL-Карнитинът е много по-лесен за произвеждане и съответно по-евтин, но той не само не е ефективен толкова, колкото L-карнитина, но е и много по-опасен. В последните няколко години интензивно текат разработки по производство на L-карнитин, който е свързан с определени аминокиселини - изследователите твърдят, че неговата усвояемост и ефективност ще бъде многократно по-висока. Въпрос на време и на личен опит е да видим дали ще се окажат прави.

В ДОПЪЛНЕНИЕ:

Какви са допълнителните физиологични въздействия на L-карнитина?
L-карнитинът участва в окислението на аминокиселините с разклонена верига, пречи на образуването на млечна киселина в мускулите ни, блокира вещества, които нарушават клетъчната стена. Освен това чрез него се повишава доставката на кислород до мускулите и се осигурява енергия, без да се разграждат така ценните протеини.

Кои са храните, които съдържат L-карнитин в най-голямо количество?
L-Карнитин има най-много в червеното месо, в малки количества се среща в млечните продукти, а в още по-малки в плодовете и зеленчуците. При здрав човек 75% от необходимия L-карнитин би следвало да се осигури от храната, а останалите 25% да се синтезират от тялото.

Дано съм била полезна на някой .
В момента някой да пие ?
Изображение
Изображение
Аватар
nikita_perez
Модератор
 ---

Мнениеот desita78 на 21 Май 2009 13:27

Ох,и аз съм се запалила да го пия,защото видях резултата при братовчед на мъжа ми.Но всички казват че трябват тренировки.За фитнес зали нямам време,но продължителното ходене бързо не е ли вид упражнение :oops:
Изображение
Аватар
desita78
 ---

Мнениеот nikita_perez на 21 Май 2009 13:42

Деси , какъв мислиш ( каква марка ) да си купиш ?
Изображение
Изображение
Аватар
nikita_perez
Модератор
 ---

Мнениеот desita78 на 05 Юни 2009 13:20

Охххххх,не знам какъв да си купя :cry: .Знам,че са много видове,но ще питам и ще пиша,ама все се размотавам :oops:
Изображение
Аватар
desita78
 ---

Мнениеот aniani139 на 18 Юни 2010 21:25

аз пия Л-карнитин на фирмата Биогейм 60 капсули за 17лв,на опаковката пише,че се пие вечер един час преди лягане,пила съм го и преди за забременея,особено на пролет винаги си правя една доза от него,на мен ми действа,свалям на см,топя мазнини,ходя до 00 и през нощтта и съм си доволна,има си егект,а в комбинация с диетка е идеално,аз време за фитнес нямам ,фитнеса ми е с бебето :D
Аватар
aniani139
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот vilina_66 на 19 Окт 2010 22:31

преди ползвах, когато спортувах активно, но не съм много сигурна дали имаше ефект... но според мен, ако е имало, то е било, защото съм го съчетала с тренировките
vilina_66
Начинаещ
 ---

Мнениеот КРИСИВАЛ на 20 Окт 2010 12:10

Л- карнитинът спомага да се разградят мазнините в организма, но има полза от него, само когато се пие преди интензивна аеробна или кардио тренировка. Препоръчва се течният пред капсулите.
Освен тях се предлага и Л- карнитин във вид на гел. Само от него няма особен(почти никакъв ефект), но ако се съчетае с прием на течен Л- карнитин преди интензивна тренировка ефектът ще се подсили. Намазват се проблемните места с Л- карнитин гел, пие се течният Л- карнтитин и правите тренировката. Така ефектът е максимален.
При по-продължителна употреба, може да навреди на черния дроб. Затова е най - добре да се избягват всякакви такива добавки. :D
Изображение
Аватар
КРИСИВАЛ
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот malinka85 на 25 Окт 2010 18:09

ползвах преди време, до колкот знам, помага за разграждането на мазнините и май имаше ефект
malinka85
Начинаещ
 ---

Мнениеот toniN1 на 30 Окт 2010 18:04

Здравейте,аз сам в чужбина,преди 8 години започнах да пия карнитин но 2 на доза заедно с фат бърнар,без тренировка,просто от комбинацията на хапчетата нямах апетит,понеже това е едно от нещата които прави карнитина освен че разгражда мазнината и я превръща я енергия,което се усеща при приемането му,аз ослабнах 20 кил за 1 месец,но след това продължавах да го взимам от време на време и тялото ми свикна с него и сега действа много по бавно.Преди да забременея пушех по 1 кутия и половина на ден,и всяка вечер бях във фитнес,бягах по точно 1ч на пътеката и то активно бягане,без карнитина не издържам и 10 мин,трябва ми кислородна маска :? ,сега кърмя но едвам се здържам да спра и да почна пак хапчета но с диета,понебже при мен вече е малко по трудничко а и искам да смъкна 15 кил
Аватар
toniN1
Жител на Mamaibebe
 ---

ПредишнаСледваща

Назад към Диети