Отслабването и кърмещата майка

Тук споделяйте идеите си за премахване на излишните килограми. Спазването на диети публикувани във форума www.mamaibebe.com е изцяло на ваша отговорност.

Модератори: nikita_perez, Nifada, deia80

Мнениеот jivka на 14 Апр 2007 20:56

Много жени са нетърпеливи да си върнат формата от преди забременяването колкото е възможно по-скоро. Но има информация, която всяка майка трябва да знае, преди да започне да отслабва.

Кърменето може да ви помогне да се възстановите по-бързо от раждането. То стимулира хормони, които помагат на матката да се контрахира и да се върне във формата и размерите си от преди бременността. Кърменето също така помага да се предпазите от следродилни кръвоизливи. Кърменето може да ви помогне и да губите от теглото си, без да спазвате диети.

Средната жена има нужда от прием на около 2000 калории, за да запази теглото си, плюс допълнителни 500-800 калории, за да произвежда мляко за бебето си. Запасите от мазнини, натрупани по време на бременността са основният източник на енергия за поддържане на кърменето.

Метаболизмът на всеки човек е различен, което оказва влияние върху това как всеки от нас изгаря калории и излишните мазнини. Някои жени бързо свалят допълнителните килограми, докато други може да ги запазят повече от година. В общи линии тялото ви има нужда от 9 до 12 месеца, за да се върне в състоянието си от преди бременността.

Неправилните диети може да намалят кърмата. Адекватният прием на калории и хранителни вещества е есенциално важен, за да можете да произвеждате необходимото за вашето бебе. В зависимост от това колко тежи бебето ви, ще произвеждате 450-1000 мл кърма ежедневно. За да го постигнете, ще имате нужда от 90-100 допълнителни калории на ден за всеки килограм от теглото на детето. Не ви препоръчваме драстични диети или диети с “помощни вещества”; те може да са вредни за здравето ви и това на бебето. Тези диети може да ограничат определени храни, които съдържат важни вещества или може да са твърде бедни на калории. Свалянето на повече от половин кг на седмица обикновено не е окончателно смъкване на килограми и може да ви завърти на въртележката от смъкване и качване на килограми. В допълнение бързата загуба на тегло може да причини мобилизация на пестицидите, складирани в мастните клетки и да ги пренесе в кърмата. Диетичните напитки и диетичните програми може да са твърде ограничаващи за кърмачката. Винаги се консултирайте с лекаря си, педиатър и фармаколог, преди да ги употребявате.

Кърменето повишава апетита. Това може да ви кара да мислите, че е невъзможно да отслабнете, но спомнете си голямото количество допълнителни калории (500-800 на ден), които се изискват за производството на мляко.

Как да започнете безопасна и разумна диета?

Образовайте се за съдържанието на калории в храните, които ядете. Четете етикетите и намерете таблици. Отслабването е игра на числа. Загубата на кг е равна на изразходваните калории минус внесените. Калориите се изразходват от метаболизма ви, производството на кърма, нивото на физическа активност и упражнения.
Започнете в продължение на няколко дни да водите дневник за храните, които приемате. Може да откриете, че лесно може да елиминирате някой лош избор или да коригирате някои вредни хранителни навици.
Яжте разнообразни храни, като наблягате на плодовете и зеленчуците; нискомаслените млечни продукти, крехки меса, пилешко, риба, пълнозърнести хляб и закуски. Намалете ролята на месата с високо съдържание на мазнини в планирането на менюто. Не прахосвайте калории за храни с високо съдържание на мазнини и захар. Намаляване съдържанието на мазнини в диетата ще има за резултат равномерно сваляне на килограми. В едно изследване на университета в Корнел, 13 жени изяждали колкото искат от 41 нискокалорични храни за закуски и основни хранения. За 11 седмици те свалили средно по 2750гр без глад, непреодолими желания за определени храни или депресия.
Опитайте се да включите в дневния си режим упражнения под някаква форма. Упражненията изгарят калории, помагат да облекчите стреса и ще ви помогнат да се харесвате. Това ще повиши шансовете ви за успешно сваляне на килограми.
Не разчитайте на изкуствени подсладители, за да намалите излишните калории. Не е доказана безопасността им в периода на кърмене. Вместо това, превъзпитайте вкуса си за сладки неща, като намалявате количеството използвана захар в рецептите. Избирайте зърнени закуски с намалено съдържание на захар. Избирайте мармелади, подсладени с плодов сок. Добавяйте плодове към обикновено кисело мляко, вместо да купувате подсладени плодови млека. Избирайте лакомства, които са по-малко захарни, като кифла с канела и стафиди вместо донат, плодови кексчета вместо кейк и грахам-бисквити вместо сладки с шоколад. Скоро ще започнете да предпочитате по-малко сладките неща.
Продължавайте да кърмите по време на тази диета! Всъщност това е идеалното време да започнете план за смъкване на килограми, тъй като лактацията повишава мобилизацията на мастните депа от ханша и бедрата.
Помнете, че търпението при свалянето на килограми ще се изплати. Успешното смъкване на килограми става за по-дълъг период от време. В идеалния случай кърмачката трябва да сваля не повече от половин кг на седмица. Вместо да се фокусирате върху желанието си да сте слаба, се концентрирайте върху нуждите на бебето си и на останалите членове на семейството. Като установите здравословни навици за хранене вие ги предавате също и на останалите в семейството ви.
За повече информация се консултирайте с диетолог или посетете книжарницата. Има голям брой отлични книги за готвене на леки ястия и здравословно хранене. Местната ви група Weight Watchers също има план за кърмачки и помага да си формирате нови доживотни хранителни навици.
По материали на http://www.nursingmoms.org
превод от английски: Христина Янева
Изображение

Изображение
Аватар
jivka
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот kloie на 14 Апр 2007 22:56

:clap: много добре казано
Изображение
Аватар
kloie
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Galinche на 15 Апр 2007 16:28

Много хубава статийка. Благодаря за превода.
И аз като реша да ям по-малко, особено като изключа хляба и тестените изделия, веднага ми намалява кърмата. А лятото като родих ядях предимно таратор, диня и пиех много вода и компоти и имах доста мляко. Но и бебечето си сучеше редовно, а не само сутрин и вечер както е сега.
Изображение Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Galinche
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот aia на 20 Апр 2007 08:52

Благодаря за статията, тъкмо съм на такава вълна, че за 8 мес. след раждането досега смъквам само сантиметри, но килограмите ми са проблем. Трябва да си преразгледам хранителния режим, че съм унищожител на всякакви сладки неща, но засега отслабването при мен става почти само в сферата на добрите намерения.
aia
 ---

Мнениеот jivka на 20 Апр 2007 10:03

Успех мамчета! :flowers: Радвам се че темата Ви е харесала :walkk:
Изображение

Изображение
Аватар
jivka
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Мила на 23 Апр 2007 22:40

Много благодаря
Аватар
Мила
Фен на Mamaibebe
 ---

диета

Мнениеот val02 на 04 Май 2007 17:44

Аз успях да сваля за 3 месеца пет кг - все още кърмя .Главно спрях хляба , не ям тестени изделия и ограничих сладкото.Основно ям месо , салати , плодове , пия много сокове и вода.И въпреки всичко си е до структура - има хора , които свалят много бързо и съответно обратното.Надявам се да съм била полезна на някоя мама ,която се бори с кг.
Изображение
Изображение
Аватар
val02
Отличник
 ---

Как да отслабна докато кармя

Мнениеот stella_c на 20 Мар 2008 23:35

Здравеите аз съм нова тук имам 8 месе4ен син които аз все о6е кармя исками се да отслабна и да си върна старите килограми ама не става а лятото ве4е идва а аз все така си седя както си и родих,моля даите някакъв съвет 6е сам ви много благодарна.Стела

Изображение :cheers2:
Изображение
Изображение
Аватар
stella_c
Начинаещ
 ---

Re: Отслабването и кърмещата майка

Мнениеот mama tan4e на 08 Апр 2008 10:45

Много благодаря на jivka за полезната статия!Аз кърмя и наистина смятам,че кърменето е полезно за свалянето на кг.За 3 месеца съм свалила 4кг,без да пазя диета.Наистина -ограничавам сладкото и мазните неща,но не съм ги отказала напълно.
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
mama tan4e
Отличник
 ---

Мнениеот viomih на 17 Юли 2008 13:50

Според мене това за кърменето и отслабването е пълна глупост. Аз кърмя вече почти 4 месеца и не съм свалила и един килограм, даже съм +2. Сега веднага ще си помислите, че се тъпча като прасе, но не е така. Винаги съобразявам това което ям и колко ям, пия по около 2.5 литра течности, но нищо килограмите се трупат. Така, че аз не вярвам на това, че кърмещата майка отслабва по - бързо от майките, които хранят децата си с адаптирано мляко. Имам една позната, която храни с адаптирано мляко и вече почти си е върнала килограмите от преди забременяването, а тя беше качила доста. Родила е 3 месеца преди мене, качила е повече килограми , не кърми и отслабва, а аз кърмя и не отслабвам. :( Не знам, дали има други като мен?!
viomih
 ---

Мнениеот emi25 на 17 Юли 2008 14:09

Здравейте,аз кърмя детето си вече 4 месеца,не се ограничавам в яденето,ям доста сладко :oops: ,а отслабвам! бях качила 19 кг,сега съм по слаба и от преди да забременея! Правих си изследвания,всичко е наред и ми казаха че това че кърмя оказва влияние на теглото ми! Факт е че отслабнах,а дали от кърменето,незнам,но мисля че ...да!
Аватар
emi25
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот viomih на 18 Юли 2008 11:47

Не знам, как става при теб, но при мене не се получава. Аз забременях на 58 кг, когато отидох да раждам бях 80, от родилното като се прибрах бях 70 кг, кърмя и сега съм 72 кг, въобще не свалям :( Не мога да знам, защто така се получава?! :roll:
viomih
 ---

Мнениеот emi25 на 18 Юли 2008 12:15

Здравей,не се притеснявай като хукнат да искат да вървят ще отслабнеш :D
Момичето с което раждахме заедно,е от съседен град и поддържаме връзка,също неможе да си върне кг :roll: ,незнам всичко си е до организъм. Знам че като родиш ти се променя целия метаболизъм,затова има жени мн слаби,а като родят немогат никога да си възвърнат кг и обратното! А докато кърмиш неможе да спазваш и по драстична диета,но след това се вземаш в ръце и ще успееш :oki:
Аватар
emi25
Фен на Mamaibebe
 ---

Мнениеот Uliana на 24 Юли 2008 09:36

Аз също докато кърмех много напълнях!Забременях 85 кг, влязох да раждам 107 кг, излязох 90 кг, но ..... като кърмех станах 110кг!не се тъпчех, напротив!И установих едно, аз просто дебелея от безсъние и от нерви, докато моят мъж слабее от безсъние и от нерви!Странно, но факт!От близо 2 месеца съм на диетата на Дюкан и съм много доволна, защото имам само още 5 кг за сваляне от преди да забременея и още 17 кг от преди година и половина!междодругото Дюкан има и режим за бременни и кърмещи мами!Успех!!!
Изображение
Изображение
Аватар
Uliana
Жител на Mamaibebe
 ---

Мнениеот viomih на 28 Юли 2008 20:53

Коя диета на Дюкан спазваш? Или повече ще ми е от полза, ако ми кажеш тази която е за кърмещи мамчета. Много ще съм ти благодарна. Но въпреки всичко малко ме е шубе да спазвам диети, до като кърмя. Мисля си, че може да ми спре кърмата или пък да и се влоши качеството, знам ли? :?: :!:
viomih
 ---

Следваща

Назад към Диети