Мама и Бебе Форуми
Уважаеми потребители,
Архив !!!
Страницата, която търсите се намира на следния адрес:

http://www.mamaibebe.com/forums/viewtopic.php?t=7852

Една забравена БИО тема

Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Здравословно хранене и Рецепти
Предишната тема :: Следващата тема  

Ползвате ли БИО продукти в семейството
Когато е възможно - ДА
44%
 44%  [ 8 ]
Понякога
0%
 0%  [ 0 ]
Не, никога
11%
 11%  [ 2 ]
Не обръщам внимание на тези неща
44%
 44%  [ 8 ]
Общо гласове : 18

Автор Съобщение
Rumy
Отличник

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Ное 03, 2007 9:25 am    Заглавие: Една забравена БИО тема Отговорете с цитат

Скоро попаднах на списък и подробна информация за почти всички БИО продукти, които се предлагат на БГ пазара в сайта на горичка, поради което си позволявам да го публикувам за информация за всички които проявяват интерес.

http://bio.gorichka.bg/index.php?p=92&l=1

На анкетата отговорих с Когато е възможно - ДА, защото бих искала децата ми да се хранят по възможност с продукти без пестициди, изкуствени торове, нитрати и подобните им химически вещества. Лошото е, че все още пазарът ни е твърде беден на БИО продукти за разлика от западните страни.

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefania_K
Жител на Mamaibebe

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Съб Ное 03, 2007 11:02 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Колкото и да ме е срам ще каже,че не обръщам внимание на тези неща Embarassed ,купувам храна,която ни харесва като определено преобладават млечните продукти и пилешкото месо.Рядко използваме консерви,зимнината си я приготвяме сами.По такъв начин се грижа за здравословното хранене на моето семейство. Very Happy

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ani72
Сериозен

Местожителство: ruse

МнениеПуснато на: Съб Ное 03, 2007 11:02 am    Заглавие: Отговорете с цитат

то хубаво да са Био продуктите, но незнам колко мога да вярвам че са такива.какво ли менте няма в България??

го^re
petia jekova
Редовен

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Съб Ное 03, 2007 2:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ani72 написа:
то хубаво да са Био продуктите, но незнам колко мога да вярвам че са такива.какво ли менте няма в България??

Подкрепям

го^re
Rumy
Отличник

МнениеПуснато на: Чет Ное 08, 2007 9:12 am    Заглавие: Отговорете с цитат

ani72 написа:

ani72
със сигурност има и такива ментета за които говориш и затова човек трябва да си отваря очите. То ментета има във всичко. И в бебешките храни и в играчките и в дрехите. Всеки хитрува.
Затова ще ти цитирам какво е БИО от сайта. Това, което аз знам и съм чувала, че на запад всяка фирма, която се афишира, че произвежда Био храни слага специален печат върху опаковката и това е гаранция че външна организация, контролира дали са изпълнени всички условия за производство на БИО храни. И там нещата са доста стриктни в това отношение. За България не знам .........

"Био производството следва простичкия принцип, че нашето здраве е пряко свързано с храната, която консумираме, и съответно със здравето на почвата.
Био фермерите произвеждат силна, питателна храна от здрава, добре балансирана почва. В работата си те следват стриктни изисквания, познати като био стандарти, които определят какво могат и какво не бива да правят. Крайната цел е опазването на природата.
Био фермерите използват сеитбооборот, за да поддържат почвата плодородна и да я предпазват от изтощение. Какво означава това? Ако тази година един фермер използва дадена площ за пасище, догодина на същото това добре наторено място той сее пшеница.
Използването на генно-модифицирани организми в био производството е забранено. Забранени са и изкуствените торове и опасни пестициди. В краен случай фермерите могат да използват седем от хилядите пестициди, които се прилагат повсеместно в конвенционалното земеделие.
Проблемът с паразитите при селскостопанските животни се решава като животните често сменят пасищата си. С други думи вземат се превантивни мерки, вместо животните рутинно да получават ненужни медикаменти.

Основни преимущества на био производството
С много малки изключения, биологичното земеделие забранява използването на изкуствени торове и пестициди.
Вместо това био фермерите се грижат за здравето на почвата като отглеждат разнообразни култури.
Животните се гледат без рутинно използване на медикаменти и антибиотици, като това е в контраст с интензивното селско стопанство.
Био и еко
„Био” и „еко” са думи, вписани в българския закон. Всяка храна, която носи надписа „био” или „еко” по закон трябва да покрие определени стриктни стандарти. Логото на сертифициращата организация – като Балкан Биосерт – е гаранция за био произход.

го^re
ani72
Сериозен

Местожителство: ruse

МнениеПуснато на: Чет Ное 08, 2007 11:21 am    Заглавие: Отговорете с цитат

много добре ако продуктите - Био отговарят на написаното.но като знам колко сме изобретателни...

го^re
tania1mi
Пристрастен

Местожителство: italia

МнениеПуснато на: Съб Ное 10, 2007 9:20 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте и от мен!Много ми хареса термичката,и изчерпателния отговор на Rumi .На всички нас ни с иска да използваме био продукти,но не е тайна че струват доста по-скапичко-именно поради причините които Rumi цитира.Аз тук(италия)когато имам възможност купувам био,но рядко,казах причината,но сега малкия започна да яде плодови пюрета и копувам готови бурканчета,въпреки цената.иска ми се поне детето да не поглъща всички тези"отрови",затова не му ги правя от пресни плодове,не съм сигурна за качеството им,а на пюренцата има сертификът за гаранцията,естествено има и плодове био ,но аз така предпочетох.

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Radost_Tina
Отличник

Местожителство: Shumen

МнениеПуснато на: Нед Ное 11, 2007 12:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте!
Ние вкъщи сме луди по темата, мъжът ми най-много! Само следи какво има в състава на храната, знае Е-тата какво означават и гледа да купува всичко домашно.
Това, което знам е че през последната година много следят за надписите БИО и ЕКО по продуктите. Проблемът е че никой не може да ги забрани, за това чистите неща са първо двойно и тройно по-скъпи и имат КАЛИНКА на етикета! Това е символът, че са минали през всичките тестове и пр.
И аз не съм убедена, че са най-добрите, но ги предпочитам и за собствено успокоение!

го^re
Rumy
Отличник

МнениеПуснато на: Съб Ное 24, 2007 9:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Radost_Tina написа:
Здравейте!
Ние вкъщи сме луди по темата, мъжът ми най-много! Само следи какво има в състава на храната, знае Е-тата какво означават и гледа да купува всичко домашно.
Това, което знам е че през последната година много следят за надписите БИО и ЕКО по продуктите. Проблемът е че никой не може да ги забрани, за това чистите неща са първо двойно и тройно по-скъпи и имат КАЛИНКА на етикета! Това е символът, че са минали през всичките тестове и пр.
И аз не съм убедена, че са най-добрите, но ги предпочитам и за собствено успокоение!

new
А най-хубавото е че вече и в големите супермаркети - Пикадили и Елемаг вече има специални щандове за БИО продукти - краставици, домати, сирене, мюстли, кисело мляко, сладка, кашкавал и всякакви други. Все пак е едно добро начало. А от сайта на БИО Горичка човек може да получи информация за всички БИО продукти на пазара.

Цитат:
много добре ако продуктите - Био отговарят на написаното.но като знам колко сме изобретателни...

ani72
Тези продукти които са наистина БИО носят основно печата на западна сертифицираща организация, защото се изнасят. Така че можеш да им имаш вяра. А за вносните не се съмнявай. На запад такива номера не минават. Пазара с БИО продуктите е доста голям и хората знаят защо консумират БИО продукти. Още повече това е валидно за продукти за деца ............

го^re
manikabebo

Местожителство: София и понякога Италия

МнениеПуснато на: Нед Ное 25, 2007 3:51 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ние от 15 дни сме временно в Италия и в магазините има изобилие от БИО храни. Почти всяка храна има и БИО вариант. Но са и малко по скъпи 10-15 %. Но въпреки всичко доста се консумират БИО храни. А за детските храни да не говорим. Има голямо разнообразие. А и доста се говори по БИО темата.

го^re
luba55555
Фен на Mamaibebe

МнениеПуснато на: Сря Ное 28, 2007 4:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Не обръщам внимание-гледам само сроковете на годност-каймата си я меля в магазина и поне знам ,че ям мелено месо,а не Е........ или каквото и да е там "Е".Готвя на детето си.......друго какво правя,ами не съм супер безотговорна,но не гледам да взема нещо,което е специално БИО.Просто нямам времето,а и пазарувам от кварталния магазин new new new new там няма БИО-има хляб,боб,ориз,бира............... и така.А и мъжо пазарува доста неща от Германия(предимно храните)така,че се осланям на факта,че там хората поне малко от малко се придържат към здравословните норми на хранене.

го^re
Rumy
Отличник

МнениеПуснато на: Пон Дек 24, 2007 11:15 am    Заглавие: Отговорете с цитат

luba55555 написа:
Не обръщам внимание-гледам само сроковете на годност-каймата си я меля в магазина и поне знам ,че ям мелено месо,а не Е........ или каквото и да е там "Е".Готвя на детето си.......друго какво правя,ами не съм супер безотговорна,но не гледам да взема нещо,което е специално БИО.Просто нямам времето,а и пазарувам от кварталния магазин new new new new там няма БИО-има хляб,боб,ориз,бира............... и така.А и мъжо пазарува доста неща от Германия(предимно храните)така,че се осланям на факта,че там хората поне малко от малко се придържат към здравословните норми на хранене.

luba55555
То всички правим сигурно като теб. Поне аз също. Но когато имам алтернативен вариант купувам БИО. Например БИО АМ Лактана, БИО пюрета на Hipp, БИО кисело мляко и БИО сирене, купувала съм от Пикадили БИО краставици и домати, БИО мед, БИО какао на прах, БИО мюсли ....... и други Тъй като и в България започнаха да се появяват доста БИО храни по-скоро въпросът беше дали са алтернатива на тези, които не са БИО и дали бихме ги предпочели, както между впрочем е на запад, където разнообразието е доста по-голямо. new

го^re
Rumy
Отличник

МнениеПуснато на: Пет Дек 28, 2007 9:02 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Една интересна статия в dnevnik.bg
http://www.dnevnik.bg/show/print.php?storyid=408442

го^re
ive
Начинаещ

МнениеПуснато на: Пет Дек 28, 2007 8:22 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Момичета, мъжът ми сега донесе Декемврийския брой на списание Едно и там има притурка - каталог на БИО-храните в БГ. Правена е съвместно с www.bio.gorichka.bg (май затова е и на рециклирана хартия). Та там открих, че ги има и АМ - Лактана БИО и ХИПП. Само че са публикувани снимките само на 3-ките - сигурно заради ограниченията в законодателството за рекламата Mad .
Ето го електронният вариант на каталога:
http://zine.edno.bg/showissue.php?issueid=65&activePage=149
АМ са на 188 стр. new

го^re
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Здравословно хранене и Рецепти Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
www.mamaibebe.com