Мама и Бебе Форуми
Уважаеми потребители,
Архив !!!
Страницата, която търсите се намира на следния адрес:

http://www.mamaibebe.com/forums/viewtopic.php?t=6011&postdays=0&postorder=asc&start=90



БОЛНИЧНИ,МАЙЧИНСТВО И т.н.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Бременност и Раждане
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
daniel4o1982
Фен на Mamaibebe


Регистриран на: 13 Мар 2007
Мнения: 550
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Дек 21, 2007 1:30 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами не знам, това, което намерих е следното:
Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 1.01.2006 г., бр. 105 от 2006 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителния доход, определени по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната.

(2) (Нова - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.
чл. 41
(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) За дните, включени в периода по ал. 1, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:
4. е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете;
Т.е. Обезщетението и за бременност и раждане е в размера, в който се е изплащал за първото дете, ако това е по-изгодно за майката.





го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
daniel4o1982
Фен на Mamaibebe


Регистриран на: 13 Мар 2007
Мнения: 550
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Дек 21, 2007 1:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Още нещо, явно грешно съм разбрала, че за първото дете ще се изплаща 50%. Всъщност не може едновременно да се ползва отпуск на едно и също основание - чл. 164 от КТ; т.е.за първото дете се прекъсва, когато възникне правото да се ползва същия отпуск за второто дете.
Май никой не е бил в аналаогична ситуация да сподели опит...... Sad





го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
desalex
Начинаещ


Регистриран на: 02 Яну 2008
Мнения: 37
Местожителство: Монтанa

МнениеПуснато на: Пет Яну 04, 2008 9:04 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте ! Искам да попитам от каква възраст на детето може да се прехвърли майчинството на друг човек ? Изчетох доста неща ама не намерих отговор на въпроса си. И къде се подават документи за прехвърлянето ? Предварително благодаря на всички които ще се отзоват.





го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ALEKS
Жител на Mamaibebe


Регистриран на: 24 Фев 2007
Мнения: 2013
Местожителство: Пещера

МнениеПуснато на: Пет Яну 04, 2008 9:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

desalex написа:
Здравейте ! Искам да попитам от каква възраст на детето може да се прехвърли майчинството на друг човек ? Изчетох доста неща ама не намерих отговор на въпроса си. И къде се подават документи за прехвърлянето ? Предварително благодаря на всички които ще се отзоват.

Няма значение възрастта.





го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес
mi6a
Фен на Mamaibebe


Регистриран на: 09 Фев 2007
Мнения: 624
Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Съб Яну 05, 2008 10:51 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Само трябва да са изтекли 9-те месеца, в които получаваш 90% и тогава. Не знам обаче каква е процедурата





го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
assseto
Отличник


Регистриран на: 07 Мар 2007
Мнения: 222
Местожителство: София кв.Хаджи Димитър

МнениеПуснато на: Чет Яну 10, 2008 11:44 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте!Не съм сигурна в коя тема да си задам въпроса за това го пиша тук!Току що говорих със счетоводителката на фирмата и тя ми каза че от НОИ не могат да ми намерят последния болничен.Има още три бременни момичета в болнични които също не са полуавали обещетения заради същия проблем.Въпроса ми е какво мога да направя в случая аз (а и другите колежки)за да се оправят по-бързо нещата.И дали някой се е сблъсквал с подобен проблем.Благодаря предварително!





го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
desalex
Начинаещ


Регистриран на: 02 Яну 2008
Мнения: 37
Местожителство: Монтанa

МнениеПуснато на: Чет Яну 10, 2008 12:18 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Отиваш в НОИ и вдигаш 4страхотен скандал" ! Какво значи "не могат да ти намерят болничния "? Тия хора нормални ли са ? Не разчитай на друг, отивай да си търсиш правата !





го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
katia1234
Фен на Mamaibebe


Регистриран на: 17 Мар 2007
Мнения: 718
Местожителство: Jambol

МнениеПуснато на: Чет Яну 10, 2008 2:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Я ми помогнете,моля!Каня се да започвам работа,но майчинството ми още не е свършило.На кого мога да го прехвърля,но да получава цялата стойност?





го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
desalex
Начинаещ


Регистриран на: 02 Яну 2008
Мнения: 37
Местожителство: Монтанa

МнениеПуснато на: Чет Яну 10, 2008 2:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Можеш да го прехвърлиш на бабата, дядото или таткото но трябва да са на трудов договор. Ако не го прехвърлиш на никой ще взимаш 50 процента от майчинството плюс заплата ти.





го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
jani
Начинаещ


Регистриран на: 01 Яну 2008
Мнения: 13

МнениеПуснато на: Чет Яну 10, 2008 7:26 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

здравейте,аз искам да ви питам нещо защото ваобще не ми е ясно-значи аз съм бременна ж 9 месец абе днес си взех болничния обаче изчаках до днес защото счетоводителя ми каза 4е днес стават 6 месеца от както ме осигуряват на по висока заплата за да вземам 90% нали по новия закон оба4е доктора ми написа 4е сам по маичинство от 2.01.това дали ще се отрази върху майчинството не ми е ясно никак.благодаря ви предварително





го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
bebemancho
Редовен


Регистриран на: 18 Ное 2007
Мнения: 93
Местожителство: гр.Варна

МнениеПуснато на: Чет Яну 10, 2008 10:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

[quote="Geritop"]От 45-те дена преди термина до навършването на 9 месеца на детето майката е в болничен. Плаща се обезщетение при бременност и раждане - 90% от заплатата след приспадане на данъци /ако не греша за данъците/. След 9 месец се излиза по майчинство - мин. раб. заплата.[/quote]

Почти си права - ако се наложи да отсъстваш заради бременността преди тези 45 дни се води болничен - тогава се плащат 80% от среднодневното възнаграждение в зависимост от работните дни в месеца; От 45-те дена преди термина до навършването на 9 месеца на детето майката е в отпуск поради раждане и майчинство и се плащат 90% от брутната й заплата, като за база на изчисление се вземат последните 6 месеца, преди ползване на този отпуск; а след това майката се води в отпуск за отглеждане на дете - досега 180 лв., от тази година чакаме 190 лв., на което всички ние викаме майчинство и затова се оплитат понятията с нормативанта терминология.





го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
desalex
Начинаещ


Регистриран на: 02 Яну 2008
Мнения: 37
Местожителство: Монтанa

МнениеПуснато на: Пет Яну 11, 2008 8:19 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат "води в отпуск за отглеждане на дете - досега 180 лв., от тази година чакаме 190 лв., на което всички ние викаме майчинство и затова се оплитат понятията с нормативанта терминология."
Ееееее не е ли майчинството вече 220лв. - то се равнява на мин.заплата, а тя е вече 220лв. а не 190лв. !





го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ALEKS
Жител на Mamaibebe


Регистриран на: 24 Фев 2007
Мнения: 2013
Местожителство: Пещера

МнениеПуснато на: Пет Яну 11, 2008 10:39 am    Заглавие: Отговорете с цитат

ДА, 220 лв. е, и още 220 пъти да се напише, пак ще има неразбрли.





го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес
desalex
Начинаещ


Регистриран на: 02 Яну 2008
Мнения: 37
Местожителство: Монтанa

МнениеПуснато на: Пет Яну 11, 2008 11:28 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Щом става за пари трябва да са информиране всички ! Не че тая "голяма "поправка много ще помогне ... Ама ще пишем, кво пък да не би да сме затрупани с работа ! new





го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
jani
Начинаещ


Регистриран на: 01 Яну 2008
Мнения: 13

МнениеПуснато на: Пет Яну 11, 2008 2:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

на мен ми казаха че се смята сумата от 6-те последни месеца осигуряване и се дели на 6 и така се полу4авА на колко сам осигурявана и след това на 90% и се получава аз така разбрах,абе всичко е такава каша...а някой знае ли след като се роди бебето какви документи се попалват за някакав болничен от личния лекар,савсем се обарках вече new





го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Бременност и Раждане Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 7 от 8

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
www.mamaibebe.com