Мама и Бебе Форуми
Уважаеми потребители,
Архив !!!
Страницата, която търсите се намира на следния адрес:

http://www.mamaibebe.com/forums/viewtopic.php?t=6011&postdays=0&postorder=asc&start=15

БОЛНИЧНИ,МАЙЧИНСТВО И т.н.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Бременност и Раждане
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
mim4o
Сериозен

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Сеп 28, 2007 3:20 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Обезщетения за майчинство

Обезщетение при трудоустрояване поради бременност или кърмене

Чл. 48. (1) При трудоустрояване на друга работа поради бременност или кърмене на дете на осигурената жена се изплаща парично обезщетение, ако на новата работа се намали трудовото й възнаграждение.

(2) Дневното парично обезщетение е в размер на разликата между полученото среднодневно трудово възнаграждение през 6-те календарни месеца, предхождащи месеца на трудоустрояването, и получаваното среднодневно трудово възнаграждение след трудоустрояването. Когато осигурената е работила по-малко от 6 месеца до деня на трудоустрояването, обезщетението се определя като разлика между среднодневното възнаграждение, определено по чл. 41, и получаваното среднодневно трудово възнаграждение след трудоустрояването.

(3) В случай, че на новата работа трудоустроената получава среднодневно трудово възнаграждение, по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, или средното възнаграждение, определено по чл. 41, е по-малко от минималната работна заплата, установена за страната, дневното обезщетение е в размер на разликата между полученото среднодневно трудово възнаграждение преди трудоустрояването и минималната дневна работна заплата, установена за страната.

Право на обезщетение при бременност и раждане

Чл. 48а. (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г.) Осигуреното лице има право на обезщетение за бременност и раждане, ако има осигурителен стаж 6 месеца като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица.

Обезщетение при бременност и раждане

Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителния доход, определени по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) Във всички случаи дневното парично обезщетение не може да бъде по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната.

Срокове за изплащане на паричното обезщетение при бременност и раждане

Чл. 50. (1) (Доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) Осигурената за всички осигурени социални рискове майка има право на парично обезщетение при бременност и раждане за срок 135 календарни дни, от които 45 дни преди раждането. Такова право се предоставя и на майката, която не е осигурена за трудова злополука, професионална болест и безработица.

(2) Когато раждането стане преди изтичането на 45 дни от началото на ползването на обезщетението, остатъкът до 45 дни се ползва след раждането.

(3) Когато детето е родено мъртво, почине или е дадено в детско заведение на пълна държавна издръжка или за осиновяване, майката има право на парично обезщетение до изтичане на 42 дни от раждането. Ако работоспособността на майката вследствие на раждането не е възстановена след 42-ия ден, срокът на обезщетението се продължава по преценка на здравните органи до възстановяване на нейната работоспособност. До изтичането на срока по ал. 1 това обезщетение се заплаща като обезщетение за бременност и раждане.

(4) Когато детето е дадено за осиновяване, настанено е в детско заведение на пълна държавна издръжка или почине след 42-ия ден от раждането, обезщетението по ал. 1 се прекратява от следващия ден. В тези случаи, ако работоспособността на майката вследствие раждането не е възстановена, се прилага ал. 3, изречения второ и трето.

(5) Осигурената или осигуреният за всички осигурени социални рискове, които осиновяват дете, имат право на обезщетение по ал. 1 в размер на разликата от възрастта на детето в деня на предаването му за осиновяване до изтичането на срока на полагащото се обезщетение за раждане.

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zlatinasz
Начинаещ

МнениеПуснато на: Съб Сеп 29, 2007 8:15 pm    Заглавие: БОЛНИЧНИ,МАЙЧИНСТВО И т.н. Отговорете с цитат

Здравейте, имам един въпрос - терминът ми е на 14.01.2008 г., а едва на 01.01.2008г ще имам необходимите 6 месеца трудов стаж , за да вземам 2 г. майчинство. Знаете ли дали тези 45 дни преди терминът се считат за стаж или не??? Ще съм ви много благодарна , ако ми дадете някъква информация, понеже доста търсих, но нищо не мога да намеря .

го^re
daniel4o1982
Фен на Mamaibebe

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Нед Сеп 30, 2007 9:24 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Не се счита за стаж, но за необходимите ти и недостигащи дни ще се вземе за база мин. работна заплата, така че ще си получаваш майчинството.

го^re
baby_one
Сериозен

МнениеПуснато на: Пон Окт 01, 2007 4:43 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Имам въпрос тъй като в главата ми е страшна каша и се обърках съвсем.Имам ли право на майчинство 2 години в този случай от края на януари до началото на май работих на едно място след това бях съкратена ползвах болничен след съкращението 1 месец към същата фирма след това съм си внесла за 1месец осигуровки като безработна и от тогава до момента съм на трудов договор в друга фирма и ми се внасят осигуровки върху минималната РЗ 210лв.Благодаря предварително за отговора.

го^re
daniel4o1982
Фен на Mamaibebe

МнениеПуснато на: Пон Окт 01, 2007 7:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Имаш право на 2 - годишно майчинство. Изискването е за 6 м. стаж въобще, а за база на сумите се взимат 6 м. непосредствено преди раждането, т.е. преди 45 дни преди раждането. Мисля, че в твоя случай 5 месеца ще се вземе предвид сумата, на която се осигуряваш и 1 месец - минималната за страната - 180 лева. (когато си била безработна). Wink

го^re
aneta
Отличник

Местожителство: Гр. Своге

МнениеПуснато на: Сря Окт 03, 2007 10:44 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Искам и аз да попитам нещо и ако може някой да ми отговори. В тази фирма съм от на4алото на януари но шефа ми ми пусна договор от май месец. Та въпро са ми е понеже сега съм бремена в 2 месец и съм в болни4ен и 6-месе4ния ми изпитателен срок не ми е минал може ли работодателя да ми направи нещо /овулни/. И колко ще ми се плаща сега като съм болни4ен от тоя месец? Благодаря ви много.

го^re
ruma78
Сериозен

Местожителство: гр.София

МнениеПуснато на: Съб Окт 06, 2007 12:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Имам следния въпрос: В момента още съм по майчинство с първото си дете, а през декември ще имам второ- мога ли да прехвърля първото майчинство на близък човек и да получавам второто заедно с болничните които се полагат, или ще ми спрат първото майчинство? благодаря предварително за отговора!

го^re
gabinki
Жител на Mamaibebe

МнениеПуснато на: Нед Окт 07, 2007 8:18 am    Заглавие: Отговорете с цитат

ruma78 написа:
Имам следния въпрос: В момента още съм по майчинство с първото си дете, а през декември ще имам второ- мога ли да прехвърля първото майчинство на близък човек и да получавам второто заедно с болничните които се полагат, или ще ми спрат първото майчинство? благодаря предварително за отговора!
Според мен можеш да го прехвърлиш.

го^re
daniel4o1982
Фен на Mamaibebe

МнениеПуснато на: Пон Окт 08, 2007 4:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Случвало ли ви се е всеки месец да ви е различно като сума майчинството? Работодателят ми обяснява, че било, защото имало празници. Това следва ли да влияе на сумата? Става въпрос за разлики от 60-70 лева все пак.

го^re
mi6a
Фен на Mamaibebe

Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Пон Окт 08, 2007 5:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

daniel4o1982 написа:
Случвало ли ви се е всеки месец да ви е различно като сума майчинството? Работодателят ми обяснява, че било, защото имало празници. Това следва ли да влияе на сумата? Става въпрос за разлики от 60-70 лева все пак.

Да различава ми се сумата в зависимост от броя на работните дни в месеца. Примерно септември имаше почивни дни - мисля 7-ми беше и заради него ще бъде по малка сумата

го^re
azra
Начинаещ

Местожителство: Шумен

МнениеПуснато на: Вто Окт 09, 2007 11:14 am    Заглавие: Отговорете с цитат

До момента няма промяна в уредбата за отпуска за отглеждане на дете до 2-годишна възраст. Съгласно Кодекса на труда след използване на отпуска поради бременност, раждане работничка или служителка има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2.годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
В слуай когато не се ползва такъв отпуск или се прекъсне ползването на такъв, на майката, ако работи по трудово правоотношение се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване

го^re
eleonora87
Жител на Mamaibebe

МнениеПуснато на: Пет Ное 02, 2007 9:11 am    Заглавие: Отговорете с цитат

имам един въпрос-осигурявана съм ан 187 ,колко май4инство ми се полага??

го^re
elly24

МнениеПуснато на: Нед Ное 04, 2007 12:45 am    Заглавие: Отговорете с цитат

здравейте,имам един въпрос. Работя в една фирма от 6 год. и сега съм бременна в 2 месец, прецених че ще мога да работя още месец най -много,а оня ден шефа ми предложи да ми увеличи заплатата със задна дата(тази на която ме осигурява)за да мога да взимам повече майчинство(или болнични , не мога да разбера от кога се смята маичинството),та въпроса ми е от кога да ми увеличи заплатата шефа за да имам полза? ВСичко е мн. объркано надявам се да ме разбрахте. А ако реша да напусна 1месец преди термина ми дали ще загубя майчинството? Извинете ме ако бъркам понятията.

го^re
atadar
Сериозен

МнениеПуснато на: Нед Ное 04, 2007 8:55 am    Заглавие: Отговорете с цитат

това е една много хубава и адски полезна тема!!! new и аз нищо не разбирам от тези неща. в главата ми е адска каша, но тук нешата ми се поразясняват! ще следя темата с голям интерес!

го^re
mi6a
Фен на Mamaibebe

Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Нед Ное 04, 2007 7:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

elly24 написа:
здравейте,имам един въпрос. Работя в една фирма от 6 год. и сега съм бременна в 2 месец, прецених че ще мога да работя още месец най -много,а оня ден шефа ми предложи да ми увеличи заплатата със задна дата(тази на която ме осигурява)за да мога да взимам повече майчинство(или болнични , не мога да разбера от кога се смята маичинството),та въпроса ми е от кога да ми увеличи заплатата шефа за да имам полза? ВСичко е мн. объркано надявам се да ме разбрахте. А ако реша да напусна 1месец преди термина ми дали ще загубя майчинството? Извинете ме ако бъркам понятията.

Не знам как става това "със задна дата", но се гледа дохода 6 месеца назад за болничните. Ти явно първо ще излизаш в нормални болнични докато дойде 45-дневния преди раждането /той вече се води майчинство/.
За напускане - ако са ти непрекъснати болничните как ще напуснеш. Не трябва ли да си на работа за да подадеш молба за напускане?

го^re
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Бременност и Раждане Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 2 от 8

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
www.mamaibebe.com