Мама и Бебе Форуми
Уважаеми потребители,
Архив !!!
Страницата, която търсите се намира на следния адрес:

http://www.mamaibebe.com/forums/viewtopic.php?t=5503

ПРОБИОТИЦИТЕ - нуждата на детския организъм от тях.
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Здравословно хранене и Рецепти
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Rumy
Отличник

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Авг 23, 2007 10:52 am    Заглавие: ПРОБИОТИЦИТЕ - нуждата на детския организъм от тях. Отговорете с цитат

Мами,
реших да отворя тази тема поради важността на въпроса с пробиотичните бифидобактерии. Както аз преди две години хабер си нямах за разликата между пребиотиците и пробиотиците, така сега забелязвам всякакви мнения по-въпроса, които не са верни, а още по лошото в случая е и заблуждаващата информация върху различни АМ относно това дали са с пробиотици или с пребиотици. Още в самото начало правя уговорката, че аз не съм против АМ с пребиотици. Просто съм за АМ с пробиотични бифидобактерии, поради тяхната важност за детския организъм.

Преди да напиша за АМ, което аз ползвам от повече от година и половина слагам два линка с повече информация за ПРОБИОТИЦИТЕ.
http://dieti.gbg.bg/tema.asp?razdel=10&temaN=61 както и в Wikipedia http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%BA.
Ето и част от статия по въпроса за полезността на пробиотиците
"В България повечето марки адаптирани млека са на базата на пребиотични формули – т.е несмилаеми хранителни вещества, които стимулират селективно растежа и/или активността на някои видове полезни бактерии в чревната флора. Накратко казано пребиотиците са „храна” за пробиотиците. Храносмилателната система на бебетата е недостатъчно зряла и е подвластна на действието на множество болестотворни микроорганизми. В противодействие с тези болестотворни микроби влизат „добрите” бактерии, които образуват нормалната чревна флора на организма. Пробиотиците (в превод „в полза на живота”) са живите бактерии, които влияят благотворно върху организма, като подобряват баланса на чревната микрофлора. Те са особено важни през първите няколко години от живота на новороденото. Едни от най-широко използваните пробиотици са именно Бифидобактериите и се прилагат най-често в храните за кърмачета и деца, поради тяхната безопасност, полезно действие и устойчивост. В червата на здравите кърмени бебета, Бифидобактериите би трябвало да съставляват 99 % от развиващата се чревна флора. При изкуствено хранените бебета, както и при тези, чиято флора е нарушена, обикновено не е така. Поради тази причина е и препоръчително бебетата да приемат ежедневно Бифидобактерии с храната. По този начин, хранителният режим с адаптираните млека, съдържащи пробиотици се доближава в най-висока степен до естественото хранене с майчина кърма."
Има безкрайно много статии по въпроса за полезността от приема на пробиотични бифидобактерии. Ако намеря време ще напиша още мнения на специалисти или ще сложа линкове към статии. В никакъв случай не се пиша "специалист" по въпроса. Но когато мои приятелки ми кажат ами и аз давам АМ Селия, което също е с пробиотик или бифидобактерии само защото педиатърката така е казала ме хваща яд, защото с малко усилия всеки може да прочете и да се информира по въпроса. На много от АМ пише заблуждаващо, че те били с бифидус ефект. Т.е че дават храната на бактериите. Обаче когато тези бактерии ги няма в стомахчето, храна - пребиотиците, която се приема от детето няма как да се обработи от стомахчето. И това са големите причини за запек, връщане на храната и т.н. Защото храната не се обработва добре.
Вече съм коментирала неведнъж темата за "подкупността" на педиатрите да "предписват" НАН и Фризолак. Как още в родилния дом идва при мен сестрата и ми заявява "ами вашето дете е захранено с Фризолак. Най добре е ще да продължите с него". А защо не ми показахте първо как да го кърмя това дете преди да го захраните с Фризолак. Ами ако не искам с Фризолак. Темата е безкрайна. Надявам се да продължим.

Ето линк към двете марки АМ, които са с пробиотик.
HIPP
http://www.hipp-bg.com/

LACTANA BIO
http://www.njpartners-bg.com/index.html
http://www.toepfer-shop.de/index.php?cat=c2_Baby-Food.html
Тъй като съм убедена в необходимостта от това моите деца да приемат АМ, мисля че от една такава тема има нужда и ползата от нея ще е за всички.
Ще се радвам всяка от вас да каже своето мнение. Да прочете внимателно какво пише върху опаковката на АМ, което ползва и да информира останалите.
И дано ни е по-леко на всички с храненето Smile

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ladybg
Отличник

МнениеПуснато на: Чет Авг 23, 2007 2:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Руми много хубаво си се сетила да пуснеш такава тема,наистина смятам,че е важно да знаем повече неща за пробиотиците и пребиотиците.Залисани от реклами и прехвалени марки,сякаш пнякога забравяме най-важното-съдържанието в кутията.Аз останах лично учудена от факта,че Аптамил наприме има по-ниско съдържание на редица елементи и желязо,което е в основата на идеята за по-ранно захранване.Говоря спрамо Фризолак например,който е със славата на уж по-ниско качествена храна.Аз съм твърдо за пробиотиците,поради тази причина давам на малката Хип в който се съдържа пробиотик,дано повлияе добре на Вики.Майките се стремим винаги да даваме най-доброто на бебенцата си и пробиотика е една от съставките,които е хубаво детето да приема.Естествено стига мъничетата да ги харесват,защото въпреки нашата загриженост каприза им понякога надделява new
А за НАН и Фризолак си много права-малката я захраниха с Фризолак,а при въпрос с какво може да го заменя се оказа,че освен НАН друга марка не съществува
П.П Линка на Хип не се отваря

го^re
Rumy
Отличник

МнениеПуснато на: Чет Авг 23, 2007 3:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ladybg
new Абсолютно съм съгласна с теб.
Извинявай бих искал да те попитам. Аз в началото преди Лактана 3 също пробвах да давам на малката Hipp 3 с пробиотици, но тогава беше с плодове. А сега не съм срещала да се продава Hipp 3 с плодове.

Съжалявам за линковете. Ето отново линковете на двете АМ с пробиотик.

LACTANA BIO
http://www.njpartners-bg.com/index.html
http://www.toepfer-shop.de/index.php?cat=c2_Baby-Food.html

HIPP
http://www.hipp.bg/
http://www.hipp.de/

го^re
ladybg
Отличник

МнениеПуснато на: Чет Авг 23, 2007 4:37 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз също не съм виждала Хип с плодове,ама ние сме мънички и не съм се заглеждала много по последващите формули.Доколкото виждам в сайта им (отворих го new ) също го няма.Добро си е млекцето,само дето не мога да се изтарикатвам с грамажите,защото една лъжичка не е 30 гр,а 4лъжички например-130гр.вода,5-160гр. На предишните си мерех на око 1/3 лъжичка за 10 гр. вода. И ми прави впечатление,че мляко остава по мерителната лъжичка,като че ли е влажно....Абе да ядат, там,че с тая лиготия тяхната не се търпят понякога.Както се казва "...баба ти едно време с Хип е гледана.." new

го^re
Rumy
Отличник

МнениеПуснато на: Пет Авг 24, 2007 5:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ladybg
Не знам на Hipp-а какви са пропорциите, но сега като ползвам Лактана слагам една идея повече вода (иначе го дават 7 лъжички-210 ml вода - 1 мерителна лъжичка пише че е 5,3 гр. мляко.). Аз слагам 220 ml. вода. Да ти кажа не знам дали е от това ама ми се струва че и лъжичката е малко по-малка от тази на Аптамила (преди го ползвахме) и имам чувството, че ми свършва малко по бавно. Егати какво се получи Very Happy . Извинявай исках да кажа млякото. Very Happy
А бебето ми е на Лактана 1 и там лъжичката е за 5 гр. мляко и на 5 лъжички слагам 170 ml. вода макар да пише 160 ml.
Много си права. Важното е да го пият, че без него от време на време страшно new Рев и ужас

го^re
ladybg
Отличник

МнениеПуснато на: Съб Авг 25, 2007 12:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Щом на 7 лъжички пропорцията е 210 гр.значи по 30 гр на лъжичка,т.е. като на другите АМ.Значи спокойно можеш да слагаш на 10гр.водичка по 1/3 лъжичка на око мерено.Аптамила наистина е с по-малки лъжички,ама тия техните трици знаем ли с каква концентрация са?Абе химия .... new

го^re
Rumy
Отличник

МнениеПуснато на: Пон Авг 27, 2007 8:37 am    Заглавие: Отговорете с цитат

ladybg написа:
Щом на 7 лъжички пропорцията е 210 гр.значи по 30 гр на лъжичка,т.е. като на другите АМ.Значи спокойно можеш да слагаш на 10гр.водичка по 1/3 лъжичка на око мерено.Аптамила наистина е с по-малки лъжички,ама тия техните трици знаем ли с каква концентрация са?Абе химия .... new

ladybg
Ами те на запад затова са пощурели по БИО храните. За съжаление у нас само Hipp и Lactana имат БИО адаптирани млека. Виж пюрета има. Ама май на Hipp това, което е БИО не е с пробиотици и обратно. Не съм много сигурна, но Hipp БИО не е май с пробиотик.
Виж какво пише във сайта на Лактана:
"За да е БИО АМ трябва кравето мляко, което е основната суровина за адаптираните млека да се добива в контролирани органични ферми, а растителните мазнини, скорбялата, малтодекстринът да са от растения, които са отгледани според правилата на органичното земеделие – без използване на минерални торове, химични вещества и синтетични хербициди. Това е и гаранция, че БИО адаптираните млека не съдържат токсични вещества."
И това се гарантира със специалния печат върху млеката за БИО. Защото той се дава май от специални фирми за тази цел, които осъществяват контрола. Такъв печат съм виждала на АМ Hipp, Lactana и на кашите на Милупа.

го^re
Bishkotina
Пристрастен

МнениеПуснато на: Пон Авг 27, 2007 12:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Rumy,да те питам сега нещо,че малко се обърках..Онзи ден ходихме с дъщеря ми да и взема АМ,че ни свърши,но нямаше Лактана Био,нито в Пикадили,нито в Европа и понеже съм глупава и взех Джуниор на Нестле,което хич не ми харесва на вкус,а и съставките му не са нищо особено..ама това е друга тема..Та видях на Нутрилон с прЕбиотик и не взех умишлено,защото търсих с прОбиотик,но в Европа нямаше голям избор и за това и взех на Нестле,което също няма пробиотици..Моля те,обясни ми АМ с пребиотци не е толкова полезно,както това с пробиотици,нали?Много съм вманиачена на тема вкусно и полезно АМ...а и на Криса това глупаво Нестле не и хареса особено Smile

го^re
Rumy
Отличник

МнениеПуснато на: Пон Авг 27, 2007 2:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Bishkotina написа:
Rumy,да те питам сега нещо,че малко се обърках..Онзи ден ходихме с дъщеря ми да и взема АМ,че ни свърши,но нямаше Лактана Био,нито в Пикадили,нито в Европа и понеже съм глупава и взех Джуниор на Нестле,което хич не ми харесва на вкус,а и съставките му не са нищо особено..ама това е друга тема..Та видях на Нутрилон с прЕбиотик и не взех умишлено,защото търсих с прОбиотик,но в Европа нямаше голям избор и за това и взех на Нестле,което също няма пробиотици..Моля те,обясни ми АМ с пребиотци не е толкова полезно,както това с пробиотици,нали?Много съм вманиачена на тема вкусно и полезно АМ...а и на Криса това глупаво Нестле не и хареса особено Smile

Bishkotina
Ти в коя част на София живееш? Да ти кажа в Пикадили и аз не съм го виждала.
Аз си купувам Лактана от аптеката (май се казваше Фармахит, или нещо такова) на Кауфланд в Младост или от аптеката на Хит в Младост. Много често пазаруваме и от големия бебешки магазин в Банишора (по новия булевард - зад затвора) - Piggy's House (незнам дали знаеш обаче магазина е много голям, много зареден и има всичко, което ни е нужно за бебчовците). Виждала съм, че и там го продават, но не съм купувала от там.
Последно време даже се изтарикатих и вече два пъти си поръчвам неща по интернет от - Ванесата или от Папагал . Там също го има. Аз понеже и с двамата бебшори като си поръчам по един пакет памперси и за двамата, АМ за двамата и мокри кърпички е много удобно, защото ми носят всичко направо в къщи. А и не е по скъпо.
А за Нестле по добре не ме питай - моля те. Знаеш ми мнението Very Happy

го^re
ive
Начинаещ

МнениеПуснато на: Съб Сеп 01, 2007 7:23 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Rumy,
Съгласна съм с нещата написани от теб (най-отгоре). Но аз също не знаех разликата между про- и пре-биотици. Точно преди да реша да преминем на Lactana BIO, четох като луда и се запознах (защото разбрах, че и на педитата не може много много да се разчита). Не знам, но повечето от тях сякаш нямат никакъв професионален интерес да се развиват и запознават с новостите. Не искам да обиждам или да звуча груба ( и не обобщавам за всички), но май си права, че който мине през тях и "остави нещо" - неговият продукт става най-добър (това не е само за АМ, а и за лекарствата даже Evil or Very Mad). Затова майката носи също отговорност при избора. Аз също се добрах до тази информация (която си публикувала), когато четох за бифидото и пробиотиците. И мога да ви кажа моите обобщения за АМ, защото правих сравнение.
Всъщност на пазара има само 2 млека с пробиотици (доколкото ми е известно) - HIPP, но то не е БИО-то и е само с един вид бифидобактерия и Lactana BIO (то е БИО и е с 4-рите най-важни вида бифидобактерии).
Има и други АМ, които според мен заблуждават, като казват че имат пробиотичен или бифидоефект, ама всъщност не го обявяват, което според мен значи, че е рекламен трик.
Прваи сте, че е много малко и много объркана информацията. Може да вземем да пуснем една по-подробна и осведомяваща тема new

го^re
Rumy
Отличник

МнениеПуснато на: Пет Сеп 07, 2007 6:07 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ive
За съжаление на доста АМ, които се продават на пазара пише, че "имат пробиотичен или бифидоефект", но това не е вярно. Аз също като теб прерових много статии за да се информирам, защото и моята педиатърка не беше наясно отначало. Сега и тя вече е фен на АМ с пробиотици (но за съжаление аз и носех разни материали за да ми разяснява разни неща). Истината е че има АМ с пробиотици и с пребиотици. С пробиотици са Hipp (но само тези АМ на Hipp, които не са БИО) и Лактана, които са едновременно и БИО. Пробиотиците, както сигурно си се информирала са бифидобактериите, които изрично трябва да ги има в АМ. А именно те са полезните за децата. А бифидоефекта може да се осигури само от тези АМ, които съдържат пробиотици. Така, че според мен другото си е по скоро рекламен трик. Не може на едно мляко да пише, че е с пребиотици и че осигурява пробиотичен или бифидоефект. То като няма пробиотици в него няма. Ама нали знаеш рекламата може да ти продаде всичко. За съжаление сами трябва да четем и да се информираме. Ама нали затова са форумите и интернет Very Happy

го^re
Rumy
Отличник

МнениеПуснато на: Пон Сеп 17, 2007 12:04 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето още малко допълнителна информация за пробиотиците в една статия на доц. д-р Людмила Иванова - "Пробиотиците – източник на добро здраве". Надявам се да е полезна за всички.
http://dieti.gbg.bg/tema.asp?razdel=10&temaN=61&selected=%EF%F0%EE%E1%E8%EE%F2%E8%F6%E8%F2%E5

го^re
ive
Начинаещ

МнениеПуснато на: Сря Сеп 19, 2007 5:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря ти отново за инфото, Rumy. Както си разбрала-темата ме вълнува. Аз по прицип си сканирам статии, които са за здравословен и полезен начин на живот, не само за детенцето, но и за всички нас в къщи. По-долу ви копирам статия от Августовския брой на 9 месеца, която е точно по темата. Дано ви е полезна, ако не сте я чели вече. Между другото, имате ли отзиви за Д-р Лилова - аз чух, че била много добър специалист?

Сп. 9 месеца, бр. 137 от дата 9/2007, стр. 40
„Хранете децата си здравословно

Доц. Д-р Маруся Лилова, д.м.,
началник на Детска Клиника при Токуда Болница София, пред 9 месеца

Какви са предимствата на адаптираните БИО-млека за кърмачетата и малките деца?
По целия свят хората все повече се стремят да консумират биологично чисти и органични продукти. Германия е една от водещите страни в областта на органичното земеделие. Характерно за адаптираните БИО-млека е, че кравето мляко и растителните суровини, от които се правят, се добиват в строго контролирани органични ферми. В процеса на производство не се допуска употребата на минерални торове, вредни пестициди и хербициди, както и технологии на генното модифициране. Животните се отглеждат в екологично чиста и напълно естествена среда. Това гарантира, че адаптираните БИО-млека не съдържат токсични вещества и са здравословна храна както за кърмачетата, така и за малките деца.
С какво пробиотиците се отличават от пребиотиците и какъв е техният ефект?
Пребиотиците са несмилаеми хранителни вещества, които влияят положително върху организма. Те стимулират растежа и активността на някои видове бактерии в чревната флора.
Пробиотиците (в превод “в полза на живота”) са живите бактерии, които влияят благотворно върху организма като подобряват баланса на чревната микрофлора. Те са особено важни през първите няколко години от живота на новороденото. Живите бактерии подпомагат храносмилателната система и усвояването на хранителни вещества. Те стимулират укрепването на имунната система и подобряват метаболизма на лактозата в случай на лактозна непоносимост. От друга страна те предпазват и оказват терапевтичен ефект при диария. Не бива да се пропуска и факта, че синтезират витамини от група В и К. Пробиотиците укрепват организма при прием на антибиотици и ограничават развитието на вагинални инфекции, инфекции на пикочния канал и цистити. Не на последно място те редуцират канцерогенните ензими. Освен това те имат и някои допълнителни полезни действия – намаляват вероятността от запек, подпомагат тялото в борбата с алергии и оказват терапевтичен ефект при атопични дерматити.
В какво се изразява допълнителната роля на бифидобактериите като пробиотици?
Бифидобактериите са едни от най-широко използваните пробиотици. Те се прилагат най-често в храните за кърмачета и деца, тъй като са безопасни, полезни и устойчиви.
В червата на здравите кърмени бебета бифидобактериите би трябвало да съставляват около 98% от развиващата се чревна флора. При децата, които се хранят със заместител на майчина кърма, както и при тези, чиято чревна флора е нарушена, обикновено не е така. Поради това е препоръчително бебетата да приемат ежедневно бифидобактерии с храната. Това води до здравословно наддаване на тегло, улеснява абсорбирането на минералите и витамините и стимулира производството на ензима лактаза. Той е необходим за по-лесното усвояване на млякото.
Първоначално в адаптираните млека, съдържащи бифидобактерии, са се прилагали само два от познатите естествени щама бактерии – B. longum и B. breve. С напредъка на педиатрията и усъвършенстването на формулите, някои от адаптираните млека са обогатени и с щамове от вида B. bifidum и B. infantis. Последният вид са едни от основните бактерии в червата на кърмачетата. Редовният прием на бактериите B. infantis действа благотворно върху здравето на бебетата, като засилва съпротивителните сили на организма срещу вредните и болестотворни бактерии и подпомага храносмилателната система.
Става ясно, че приемът на адаптирани млека, обогатени с пробиотични бифодобактерии се доближава най-много до естественото пълноценно хранене с майчина кърма.”

го^re
Rumy
Отличник

МнениеПуснато на: Нед Сеп 23, 2007 3:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ive
Тази статия не съм я чела, защото този брой нещо го пропуснах. Прикрепям линк към още една статия за пробиотиците - "Пробиотици: приятелите на живота" и "Пробиотици и бебета" в която на много достъпен език са обяснени предимствата на пробиотиците и тяхната важност за бебетата и малките деца.

http://anhira.com/zls/part4/07.htm

го^re
ivalinai

МнениеПуснато на: Сря Дек 12, 2007 11:23 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
Имам един въпрос по повод млеката с прОбиотици - възможно ли е да се дават смесено с млека с прЕбиотици? Тъй като моето бебе (на 20 дни е) в началото беше на Фризолак, но се "запече" и след доста ровене минахме на Фризовом. Оправи се, но преди седмица попаднах на новото мляко Лактана БИО и сега ги давам 1:1 двете. Само Лактана някак си не я засищаше и няколко пъти повърна. От няколко дни и давам от двете и се чувства добре - хапва си нормално, коликите като че ли са намалели видимо и няма запек.
Все пак от доста ровене и четене стигнах до извода, че внасянето на Бифидобактериите е желателно! Особено в моя случай - родена със секцио и липса на кърма... Така че се реших на това, но все пак - от питане глава не боли! А що се отнася до "педито" - самото мляко наистина е непознато за много от тях и надали ще ми каже нещо различно от всеприетото мнение да не се смесват АМ! А защо не? След като са с почти еднакви съставки и май само производителите са различни! Ала в случая аз само добавям ПрОбиотиците към ПрЕбиотиците... и трябва дори да има добър ефект!
Благодаря!

го^re
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Здравословно хранене и Рецепти Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
www.mamaibebe.com