Мама и Бебе Форуми
Уважаеми потребители,
Архив !!!
Страницата, която търсите се намира на следния адрес:

http://www.mamaibebe.com/forums/viewtopic.php?t=4814&highlight=%E1%EE%EB%ED%E8%F7%ED%E8

процедура на излизане в болнични, раждане и майчинство
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Бременност и Раждане
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Ely_gr
Сериозен

МнениеПуснато на: Чет Юли 26, 2007 10:46 am    Заглавие: процедура на излизане в болнични, раждане и майчинство Отговорете с цитат

Моля ви пояснете какъв е реда на излизане в майчинство. То кога започва - след раждането ли? или месец преди термина? изобщо не съм наясно с тези неща.
моля и ако има мама държавен служител сред вас да сподели каква е процедурата при държавните служители.
Мерси!

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
drum4eva
Отличник

Местожителство: Попово

МнениеПуснато на: Чет Юли 26, 2007 11:22 am    Заглавие: Re: процедура на излизане в болнични, раждане и майчинство Отговорете с цитат

Ely_gr написа:
Моля ви пояснете какъв е реда на излизане в майчинство. То кога започва - след раждането ли? или месец преди термина? изобщо не съм наясно с тези неща.
моля и ако има мама държавен служител сред вас да сподели каква е процедурата при държавните служители.
Мерси!

new Не ти ли каза лекуващия доктор?
Значи, доколкото съм запозната 45дни преди термина излизаш в болнични.
Аз родих 10 дни преди термина си - от болницата ми дадоха 42 дни раждане и след това 59 дни - от личната (в тях влиза и разликата от датата на раждане до термина ми,води се състояние след раждане).След като ти изтече последния болничен, който е от личната подаваш молба във фирмата, която работиш за отпуска по болнични (при мен е 180 дни).И след като изтече тая отпуска вече съм в майчинство.
Сега ти изплащат около 90% от заплатата.След това вече е майчинството, което е някъде около 180лв.
До колкото съм запозната ако родиш след термина ти се дава болничен от АГ, който е следил бремеността ти и след това от личния, като се преспада разликата от термина до датата, която си родила.Не съм много запозната с това.
Надявам се да съм ти помгнала с нещо.
Въпреки пак се консултиряй с личния лекар и АГ, който ти е следил бремеността new

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ewito
Фен на Mamaibebe

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Чет Юли 26, 2007 1:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Лекарите знаят всичко, а и счетоводителите също, попитай на две-три места и ще ти разяснят всичко.
Още когато са те записали на консултация отбелязват началото на първия болничен, този 45-дневния преди термина.
Ако родиш по-рано , не го губиш.
По-нататък не ми е ясно, но счетоводителката ще ми го обясни всичко, като му дойде времето.

го^re
Ely_gr
Сериозен

МнениеПуснато на: Чет Юли 26, 2007 1:48 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

леле звучи доста сложно. Confused Ще питам и мой АГ, но съм на преглед чак на 15.08 и затова питам вече "изстрадалите" пътя към майчинство

го^re
didi_24
Жител на Mamaibebe

Местожителство: stara zagora

МнениеПуснато на: Чет Юли 26, 2007 3:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

има отделни теми за болнични и майчинство,порови и ги прочети. Wink

го^re
Lady_FreshH
Пристрастен

Местожителство: РУСЕ

МнениеПуснато на: Чет Авг 02, 2007 2:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

аз като бях в 5 месец казах на мойто АГ че искам да изляза болничен,тя ми написа първия който е за 7 дена,след тва за един месец и така ми го подновяваше,накрая остана този който е 45 дена преди термина, Шчетоводителката ще ти иска открита банкова сметка ИБАН и БИК на сметката за да може да се превеждат парите там, ще те накара да попълниш една декларация, и ще остане амо тя да подаде молба в НАП и месец след тва ще си имаш парите,даже по-малко от месец,аз мойта шчетоводителка я чакам цял месец да ми подаде молбата в НАП и чак миналия вторник я е подала и каза че след 1 Август ше ми преведат парите,днеска сме трети и мисля пак да си проверя картата че милим от тези пари пералня и прахосмукачка и микровеле да си купим.

го^re
titilina
Редовен

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря Сеп 26, 2007 4:14 pm    Заглавие: :) Отговорете с цитат

Ами аз искам да попитам дали ако излизам 4есто/или съм постоянно/ в болнични преди раждането,след това ще ми дават 90% от заплатата или по-малко?
Защото една приятелка ми подметна че е по-добре да ходя на работа вместо да съм болнични, заради майчинските.

Благодаря предварително.

го^re
azra
Начинаещ

Местожителство: Шумен

МнениеПуснато на: Вто Окт 09, 2007 10:15 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Няма никакъв проблем да ползваш болнични за целия период преди излизането ти в отпуск по бременност и раждане. Паричното обезщетение ще е в размер 90 % на сто от брутното трудово възнаграждение върху което си осигурявана за период от 6 месеца - предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността
т.е. ако ползваш болнични от началото на бременността си обезщетението за бременност и раждане ще се изчислява от 6 - те месеца предхождащи месеца на ползване на 1-ия ти болничен.
Единственото което можеш да пропуснеш е напр. ако има увеличение на възнаграждението ти по време на ползване на болничните сумата от увеличението няма да може да се включи при изчисляване на полагащото ти се обезщетение за бременност и раждане.

го^re
Nevka
Отличник

МнениеПуснато на: Вто Окт 09, 2007 12:15 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

azra написа:

т.е. ако ползваш болнични от началото на бременността си обезщетението за бременност и раждане ще се изчислява от 6 - те месеца предхождащи месеца на ползване на 1-ия ти болничен.

Това сигурно ли е Question Т.К. аз към момента мисля, че се вземат последните 6 месеца, независимо дали си бил в болничен или не, т.е. ако си бил последноите 3 месеца в болничен, те учавстват в сметката с 80-те процента от брутната заплата.

го^re
titilina
Редовен

МнениеПуснато на: Вто Окт 09, 2007 7:17 pm    Заглавие: - Отговорете с цитат

Здравейте отново!
Аз поразпитах и в карайна сметка се оказава, че за база на майчинския се вземат 6 мес. назад от дата на влизането в майчинство, т.е. от дата на раждането. И в карайна сметка излиза че болничните наистина намалят сумата на майчинския, тъй като вземат за основа 80-те %/размера на болничния/ и в/у него се изчисляват 90-те за майчинския. Така че, ако сте в добро състояние по-добре да ходите на работа, ако ли не и имате проблеми - пазете си бебенцето, че за ня'кви кирливи пари не си заслужава да се рискува!

Успех на всички и много ЗДРАВЕ!!!

го^re
v_m_b
Отличник

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Вто Окт 09, 2007 11:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Мила Ely_gr, най-отгоре във форума "Бременност и Раждане" има точно такава тема, която всъщност е обозначена като важна тема! Сигурна съм, че ще намериш всичко там, което те интересува!

го^re
azra
Начинаещ

Местожителство: Шумен

МнениеПуснато на: Сря Окт 10, 2007 12:29 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте мами
Аз още малко се порових из закончетата ни май Titilina е права. Базата за изчисляване на обезщетението за бременност и раждане е доходът получаван предходните 6 месеца които се зачитат за осигурителен стаж. А за осигурителен стаж се зачита и времето през което си бил в платен /болнични/ или неплатен отпуск т.е. в 6-те месеца за изчисляване на обезщетението за бременност и раждане се включват и дните в които си бил в болничен и си получавал 80% от БрутнотоТрудово Възнаграждение и съответно базата за изчисляване на обезщетението за бременност и раждане /майчинство/ за дните в които си бил в болнични ще е 80 % от БТВ.
Е нали винаги трябва ние да бъдем таковани трябваше да предположа че нещо бъркам. Извинявайте

го^re
Ала-Бала

МнениеПуснато на: Чет Окт 11, 2007 11:08 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Не е точно така... За времето , през което сте ползвали болничен за временна неработоспособност ще се вземе дохода , от който е изчислено обезщетението. Така че перцакани едва ли ще има.
Цитат:
Аз поразпитах и в карайна сметка се оказава, че за база на майчинския се вземат 6 мес. назад от дата на влизането в майчинство, т.е. от дата на раждането

Не е вярно и това. Базата е 6 месеца от месеца преди първия болничен лист, който е за 45дни преди термина. Освен ако преди това не сте били непрекъснато в болничен от друг вид.
И момичета не бъркайте обезщетение за бременост и раждане-315 дни и обезщетение за отглеждане на малко дете до две годишна възраст, което е след 315-тия ден, и което разговорно се нарича майчинство.

го^re
kolige
Редовен

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Чет Окт 11, 2007 11:55 am    Заглавие: Отговорете с цитат

струва ми се че ала бала и азра говорят за различни неща.Аз съм на държавна работа и ще разпитам

го^re
titilina
Редовен

МнениеПуснато на: Пон Окт 15, 2007 3:53 pm    Заглавие: _ Отговорете с цитат

Здравейте отново!

Много моля да бъда извинена ако прекалявам с въпросите, но не ми стана ясно нещо: Ако съм си взела болничен когато съм била бременна в третия месец, това означава ли, че ще се гледат 6-те мес. предхождащи датата на въпросния болничен? Или се гледат 6-те мес. предхождащи 45-дневния?

Надявам се да сте ме разбрали Embarassed

го^re
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Бременност и Раждане Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
www.mamaibebe.com