Мама и Бебе Форуми
Уважаеми потребители,
Архив !!!
Страницата, която търсите се намира на следния адрес:

http://www.mamaibebe.com/forums/viewtopic.php?t=4793&postdays=0&postorder=asc&highlight=%E1%EE%EB%ED%E8%F7%ED%E8&start=15

Майчинството-90% от брутния доход,истина ли е?
Иди на страница Предишна  1, 2

Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Бременност и Раждане
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Ала-Бала

МнениеПуснато на: Чет Окт 11, 2007 10:57 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Обезщетението за бременост и раждане е в размер на 90% от брутния доход, но не повече от нетното. Като се изчислява на база 6 месеца назад, преди първия болничен лист. Отпуска за бременост и раждане е 315 дни, като 45 дни са преди предполагаемия термин. След това се изплаща обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, или т.нар. майчинство, което за сега ефиксирана сума. Няма връзка с минималната работна заплата, просто за 2007 съвпада с нея-180рлв.

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
v_m_b
Отличник

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Чет Окт 11, 2007 1:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Keidi е дала чудесен отговор на въпроса! Така, че всички бъдещи и настоящи мами да погледнат най-отгоре във темите и да видят важните теми. там се крият отговорите на много ваши въпроси!

го^re
Ала-Бала

МнениеПуснато на: Чет Окт 11, 2007 1:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

v_m_b написа:
Keidi е дала чудесен отговор на въпроса! Така, че всички бъдещи и настоящи мами да погледнат най-отгоре във темите и да видят важните теми. там се крият отговорите на много ваши въпроси!

С цялото ми уважение към Keidi, но отговорът и изобщо не е верен.
Цитат:
Мили мами,
аз съм наясно с болничните и майчинство и сега ще ви обясна за какво става дума.

чистата сума за получаване е 90% от нетното ви месечно възнаграждение

90% от брутното, но не повече от нетното.
Цитат:
Доходите за получаване се изчисляват на база 6 календарни месеца преди 15.09. /т.е. преди дата на първият ни болничен лист /. Това ще рече, че при мен се взима размера на месечния ми доход, считано от 15.03.2007 г.

Сама е писала календарни, което означава че базата за изчисляване ще еот м.03 до м.09, а не от 15-то число.
Цитат:
Месечният ми доход, като вече писах по-горе, след като си платя моята част от осигуровките е 454.85 лв. 90% от тази сума / 409,37 лв./ ще бъде чистата месечна сума, която ще получав до навършване на 315 календарни дни от 15.09./от датата на първия ми болничен лист/.
До 454,85 ще се ограничи обезщетението и, а няма да се взима 90% от него.

го^re
mim80
Редовен

МнениеПуснато на: Сря Окт 17, 2007 7:34 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Може ли някои да ми каже - през първите 4 месеца от базата която ще ми влезне за болничния съм се осигурявала на 450лв но следващите 2 месеца съм в болнични понеже лежах в болница и брутото автоматично ми е паднало, взема ли се в предвид и превода на болничния заедно с отработените дни в двата месеца за база.Това не е болничния 45дни преди раждане а друг преди него.

го^re
Ала-Бала

МнениеПуснато на: Сря Окт 17, 2007 12:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

mim80 написа:
Може ли някои да ми каже - през първите 4 месеца от базата която ще ми влезне за болничния съм се осигурявала на 450лв но следващите 2 месеца съм в болнични понеже лежах в болница и брутото автоматично ми е паднало, взема ли се в предвид и превода на болничния заедно с отработените дни в двата месеца за база.Това не е болничния 45дни преди раждане а друг преди него.

Ще цитирам директно от Наредбата:
Чл. 16. (1) Доходът за периода от шест календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността, от който се изчислява дневното парично обезщетение за временна неработоспособност или за бременност и раждане, включва:
1. дохода, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски за фонд ”Общо заболяване и майчинство” и/или “Трудова злополука и професионална болест”;
2. минималната месечна работна заплата в случаите по чл. 41, ал. 2 от КСО;
3. дохода, от който е определено паричното обезщетение за временна неработоспособност и/или за бременност и раждане в случаите по чл. 41, ал. 3 от КСО

Т.е. ще се вземе в предвид дохода, от който е изчислено обезщетението, а не самото обезщетение. Накратко няма да сте ощетена.

го^re
ALEKS
Жител на Mamaibebe

Местожителство: Пещера

МнениеПуснато на: Сря Окт 17, 2007 9:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ала-Бала написа:
След това се изплаща обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, или т.нар. майчинство, което за сега ефиксирана сума. Няма връзка с минималната работна заплата, просто за 2007 съвпада с нея-180рлв.

Майчинството ВИНАГИ е обвързано с мин. работна заплата и е в същия размер.

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес
Dessita
Жител на Mamaibebe

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Дек 20, 2007 7:57 am    Заглавие: Отговорете с цитат

АЗ да ви питам, на някйой друг дали се е случвало нещо такова, НОИ си ми изплащат обезщетение за майчинство, вече за втори път получавам и от работодателя ми сума пари, като на вносната бележка пише-Заплата....защо така се получава, нали обезщетениет се плаща от НОИ?

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Kristiyana
Отличник

МнениеПуснато на: Чет Дек 20, 2007 2:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

desiparvanova написа:
Вярно е, че получаваш 90% от брутната ти заплата девет месеца след раждането. След това минаваш на 180лв. Аз се осигурявам в/у 1400лв. и те съветвам ако имаш възможност направи го и ти.

аз се осигурявах на по- малка сума , но от нои са казали , че е по- голяма от необходимото и затова сега на 80 % ме осигуряват, т.е трябва някакъв среден вариант , като нпример 450 лева , за да ти изплащат 90% тези 9 месеца .

го^re
Dessita
Жител на Mamaibebe

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Дек 20, 2007 3:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Kristiyana написа:
desiparvanova написа:
Вярно е, че получаваш 90% от брутната ти заплата девет месеца след раждането. След това минаваш на 180лв. Аз се осигурявам в/у 1400лв. и те съветвам ако имаш възможност направи го и ти.

аз се осигурявах на по- малка сума , но от нои са казали , че е по- голяма от необходимото и затова сега на 80 % ме осигуряват, т.е трябва някакъв среден вариант , като нпример 450 лева , за да ти изплащат 90% тези 9 месеца .

Как така по-голяма от необходимото.....няма логика в това. Искаш да ми кажеш, че ако са ме осигурявали на 1400, после няма да взимам колкото закона казва...не е така, всеки месец си получавам една стабилна сумичка, защо иначе те осигуряват на реалната заплата.Ако беше така, всички жени щяха да получават 450 официално......

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Бременност и Раждане Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
www.mamaibebe.com