Мама и Бебе Форуми
Уважаеми потребители,
Архив !!!
Страницата, която търсите се намира на следния адрес:

http://www.mamaibebe.com/forums/viewtopic.php?t=1377

За майчинството и яслата
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Дом, семейство, работа
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
poliesa
Начинаещ

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Фев 07, 2007 4:13 pm    Заглавие: За майчинството и яслата Отговорете с цитат

Моля ви момичета кажете ми спират ли ти майчинство,когато дадеш детето си на ясла?Задължително ли е да почна работа?

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
av4e
Жител на Mamaibebe

Местожителство: varna

МнениеПуснато на: Сря Фев 07, 2007 4:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

майченството се дава до 2год ако почнеш работа само тогава няма да взимаш

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
macka
Жител на Mamaibebe

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Сря Фев 07, 2007 5:35 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

мисля че се спира ако го дадеш на ясла защото се води като държавна издръжка,каква е логиката да взимаш майчинство да си гледаш детето и да го вземат на ясли,мисля че беше писано някъде по темата

го^re
мама_на_ками
Модератор

Местожителство: гр.София

МнениеПуснато на: Сря Фев 07, 2007 6:53 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

И аз мисля, че е както казва macka.А иначе ако тръгнеш на работа мисля, че даваха 50% от майчинството.

го^re
Tara
Сериозен

МнениеПуснато на: Сря Фев 07, 2007 7:19 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

До сега ако дадеш детето на ясла получаваш майчинство.Яслата не е пълна държавна издръжка/плащаш такса/.Ама от 01.02.07 излизал закон според който ги спирали.Ако детето е на ясла и ходиш на работа-получаваш 50% от майчинството към заплатата.

го^re
av4e
Жител на Mamaibebe

МнениеПуснато на: Сря Фев 07, 2007 7:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

да ама дтето докато трагне на ясла нали знаете че 2м ходи до обяд за да свикне аз знам че ти плащат майчество но трагнешли на работа спират

го^re
snej_7
Фен на Mamaibebe

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Сря Фев 07, 2007 9:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Tara написа:
До сега ако дадеш детето на ясла получаваш майчинство.Яслата не е пълна държавна издръжка/плащаш такса/.Ама от 01.02.07 излизал закон според който ги спирали.Ако детето е на ясла и ходиш на работа-получаваш 50% от майчинството към заплатата.

Така е, да . Това е изменението в закона за съжаление. Вярно е, че детото има адаптационен период в яслата през който всъщност майките остават без обещтетение. Но така е то в тая шибана държава...пък после реват що имало демографски срив Evil or Very Mad

го^re
norin
Отличник

МнениеПуснато на: Чет Фев 08, 2007 11:01 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Доколкото съм запозната до сега нямаше никакъв проблем да си дадеш детето на ясли и да си получаваш майчинските. В случаите, когато майката тръгне на работа преди детето да е навършило 2 години, майката получава 50% от майчинските към заплатата. Честно казано сега чувам за този нов закон. За изменение в Кодекса на труда ли става въпрос? Ще проверя със сигурност как стоят нещата и пак ще пиша.

го^re
norin
Отличник

МнениеПуснато на: Чет Фев 08, 2007 12:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Мили мами за мое успокоение и на всички, които като мен смятат да дадат децата си на ясли преди да са се върнали на работа, т.е. преди навършване на 2 години на детето проучих въпроса! Явно се е получило някакво недоразумение и тръгнал някакъв слух между майките, че ще се прекъснат майчинските, ако дадете детето си на ясли по-рано. Оказа се, че няма такова изменение. Явно някои мами не са разбрали смисъла на закона, който гласи:
Обезщетение при отглеждане на малко дете
Чл. 53. (1) (Изм., ДВ, бр. 1 от 2002 г.) След изтичането на срока на обезщетението за бременност и раждане през време на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете на майката (осиновителката) се изплаща месечно парично обезщетение в размер определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
(2) (Изм., ДВ, бр. 1 от 2002 г.) Когато допълнителният платен отпуск за отглеждането на малко дете вместо от майката (осиновителката) се ползва от бащата (осиновителя) или от лицето, което е поело отглеждането на детето, се изплаща месечно парично обезщетение в размер определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Това обезщетение се изплаща на настойника, когато той ползва отпуска по чл. 167, ал. 2 от Кодекса на труда.
(3) (Нова, ДВ, бр. 69 от 2004 г.) Обезщетението по ал. 1 се изплаща и на лицата, които ползват отпуск за отглеждане на дете до двегодишна възраст, настанено по реда на чл. 26, ал. 1 от Закона за закрила на детето.
(4) (Предишна ал. 3, изм., ДВ, бр. 69 от 2004 г., ДВ бр. 68/2006 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".
(5) (нова, доп. ДВ бр. 105/2006 г.) Самоосигуряващите се лица, които са осигурени за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица, имат право на парично обезщетение за отглеждане на малко дете в сроковете по ал. 1 - 4.
Под детско заведение се има в предвид "дом за деца", а не ясли. За сега няма приет закон или изменение към такъв, с който да се спират майчинските. Доколкото разбрах се водят само някакви дискусии.

го^re
Джема
Редовен

Местожителство: На брега на река Дунав

МнениеПуснато на: Чет Фев 08, 2007 1:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

моето дете ходи на ясла от 1г 9м. Все още взимам майчинсто Smile

av4e написа:
да ама дтето докато трагне на ясла нали знаете че 2м ходи до обяд за да свикне аз знам че ти плащат майчество но трагнешли на работа спират

много зависи колко време ще ходи детето до обяд докато свикне. При нас до обяд се ходи най-много дестина дена. Защото иначе детето свиквало, че мама идва на обяд и разчита на това. После адаптацията става още по-трудна когато трябва да остане цял ден.

го^re
danay
Начинаещ

Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Пон Фев 19, 2007 1:40 pm    Заглавие: по темата Отговорете с цитат

Никой няма да ти спре майчинството, ако си дадеш детето на детска градина. Дъщеря ми я дадох на ясли на 1 г. 3 м., върнах се на работа и 2 години си получавах половината майчинство плюс заплатата. В закона става въпрос за заведение на пълна държавна издръжка, а яслите не са такова заведение.

го^re
andi
Жител на Mamaibebe

МнениеПуснато на: Пон Фев 19, 2007 3:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами днес като попитах за това дали е верно в нашата ясла за първи път чуват за това и незнаят,че ги спирали.А другия месец ще видим дали ще ги взема целите майченски.

го^re
мама_на_ками
Модератор

Местожителство: гр.София

МнениеПуснато на: Пон Фев 19, 2007 4:00 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Еми ако го дадеш на ясла и не ходиш на работа ги спират, ако тръгнеш на работа взимаш 50% от тях.

го^re
the king
Фен на Mamaibebe

МнениеПуснато на: Вто Фев 20, 2007 2:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ще гледам бебо направо да тръгне на детска градина и да пропусна яслите Very Happy Very Happy

го^re
Анна
Редовен

МнениеПуснато на: Сря Фев 21, 2007 3:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Майчинството се получава от майката, независимо дали детето ходи на ясла, гледа го детегледачка или баба. Спира се само ако го настаниш в дом на пълна държавна издръжка, т.е дом майка и дете. Ако тръгнеш на работа се получава 50% от майчинството (затова по-удачно е прехвърлянето му на неработеща баба, но не пенсионерка).
Това обобщено по темата.

го^re
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Дом, семейство, работа Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
www.mamaibebe.com