Мама и Бебе Форуми
Уважаеми потребители,
Архив !!!
Страницата, която търсите се намира на следния адрес:

http://www.mamaibebe.com/forums/viewtopic.php?p=88091

Изплащат ли ви майчинството?
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Дом, семейство, работа
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
rossy_fil
Жител на Mamaibebe

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Май 02, 2007 5:05 pm    Заглавие: Изплащат ли ви майчинството? Отговорете с цитат

Ако темата ми не е за тук ,моля да бъде заключена!
Мили мами на колко сте се осигурявали и от кога започнаха да ви изплащат майчинството?А и как стоят нещата с двата болнични листа,по-колко се изплащат?Моля Ви кажете ми как стоят нещата! new

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tony_nm
Жител на Mamaibebe

Местожителство: ХАСКОВО

МнениеПуснато на: Сря Май 02, 2007 5:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

болничните са 90% от това върху което си се осигурявала.
аз все още получавам майчинството си по старата истема- от работодателя, без проблеми, когато се обадя. А сега доколкото знам от НОИ ги превеждат по сметка.

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gabinki
Жител на Mamaibebe

МнениеПуснато на: Сря Май 02, 2007 7:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

tony_nm написа:
болничните са 90% от това върху което си се осигурявала.
аз все още получавам майчинството си по старата истема- от работодателя, без проблеми, когато се обадя. А сега доколкото знам от НОИ ги превеждат по сметка.
Да и аз по старата система си ги получавам много редовно от работодателя,а иначе чувам че по новата система много се бавят.....

го^re
rossy_fil
Жител на Mamaibebe

МнениеПуснато на: Чет Май 03, 2007 7:27 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за отговорите.На мен също ми ги превеждат по сметка,но незнам дали до сега сумата,която съм получавала е от болничните или от майчинството.new

го^re
tony_nm
Жител на Mamaibebe

Местожителство: ХАСКОВО

МнениеПуснато на: Чет Май 03, 2007 8:44 am    Заглавие: Отговорете с цитат

rossy_fil написа:
Благодаря за отговорите.На мен също ми ги превеждат по сметка,но незнам дали до сега сумата,която съм получавала е от болничните или от майчинството.new

ако се осигуряваш на минимална заплата болничните са колкото майчинството

го^re
Dessita
Жител на Mamaibebe

МнениеПуснато на: Чет Май 03, 2007 10:50 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Имам един въпрос, майчинството е 90% от бруто или от нето?
А някой знае ли дали НОИ са коректни и дали изплащат майчинството навреме?

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
rossy_fil
Жител на Mamaibebe

МнениеПуснато на: Пет Май 04, 2007 9:14 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Поразпитах малко и незнам дали съм разбрала правилно,но болничните са 135 дена и се разпределят примерно така:45 дни преди термина,след раждане се дава още един от горе-долу пак толкова дни ,и след това като изтече и втория се изчислява колко остават до 135 и фактически ти пишат третия.Те се изплащат по сметката,която сме дали.След това се попълват някви си декларации за майчинство и счетоводителя ги носи в НОИ и тогава чак започва да тече майчинството.Това за болничните! new

Последната промяна е направена от rossy_fil на Пон Окт 01, 2007 1:27 pm; мнението е било променяно общо 1 път
го^re
пуфа
Жител на Mamaibebe

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пет Май 04, 2007 10:13 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Dessita написа:
Имам един въпрос, майчинството е 90% от бруто или от нето?

от брутото,на втория въпрос не мога да отговоря защото аз още не съм взимала майчинство.
До сега ми изплащат болничните от работодателя,а майчинството по сметка ли ще е?

го^re
Ая
Отличник

МнениеПуснато на: Пет Май 04, 2007 10:42 am    Заглавие: Отговорете с цитат

rossy_fil написа:
Поразпитах малко и незнам дали съм разбрала правилно,но болничните са 135 дена и се разпределят примерно така:45 дни преди термина,след раждане се дава още един от горе-долу пак толкова дни ,и след това като изтече и втория се изчислява колко остават до 135 и фактически ти пишат третия. new

Така беше до 31.12.2006. От тази година болничния се изплаща до 9 месец след раждане. Точния брой дни не мога да кажа.
Болничния е 90%от заплатата, на която си осигурена, но не по-малко от минималната раб. заплата (което е 180 лв). Ако си осигурена на по-висока заплата от минималната, трябва да получваш по-висока сума от 180 лв. Като минат тези 9 месеца, започва изплащането на майчинство, което в момента е 180лв.

го^re
Ая
Отличник

МнениеПуснато на: Пет Май 04, 2007 10:48 am    Заглавие: Отговорете с цитат

[quote="Dessita"]Имам един въпрос, майчинството е 90% от бруто или от нето?

Бруто. През болничния се плаща единствено здравната осигуровка. Останалото се изплаща от държавата. С други думи работодателя е длъжен да плаща само 6лв за здравни осигуровки. Така, че една бременна работничка по никаквъв начин не тежи на работодателя освен, че я губи като кадър за известно време Cool

го^re
Dessita
Жител на Mamaibebe

МнениеПуснато на: Пет Май 04, 2007 11:29 am    Заглавие: Отговорете с цитат

много благодаря за отговорите, а щом се получава 90% от брутната заплате, занчи ли това че трябва да получавам повече като крайна сума отколкото като ходя на работа?

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mi6a
Фен на Mamaibebe

Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Съб Май 05, 2007 3:03 am    Заглавие: Отговорете с цитат

От кодекса на труда:
Отпуск поради бременност, раждане и осиновяване
Чл. 163. (1) Работничката или служителката има право на отпуск поради бременност и раждане в размер 315 дни за всяко дете, от които 45 дни задължително се ползват преди раждането.
От кодекса за социално осигуряване:
Чл. 49. (1) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителния доход, определени по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната.

Тоест ще получаваш не повече от нетното възнаграждение. Има обаче значение колко е броя на работните дни през периода така че няма всеки месец да е еднаква сумата.

го^re
sesilia
Пристрастен

Местожителство: габрово

МнениеПуснато на: Вто Май 08, 2007 3:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

А гнякой знае ли дали на една и съща дата се изплаща майчинството защото аз досега болничния го получавам на различни дати от месец.Ако не се лъжа този месец ми истича последния болничен и трябва да попълвам някаква декларация.А майчинството сигурно от другия месец ще го получа. Според мен много е объркано. Предното майчинство си го знаех на датата колко е и си правех сметката с харчлъка Wink а сега немога да им хвана спатиите Rolling Eyes

го^re
Mam4e 85
Фен на Mamaibebe

МнениеПуснато на: Пет Май 11, 2007 10:54 am    Заглавие: Отговорете с цитат

rossy_fil написа:
Поразпитах малко и незнам дали съм разбрала правилно,но болничните са 135 дена и се разпределят примерно така:45 дни преди термина,след раждане се дава още един от горе-долу пак толкова дни ,и след това като изтече и втория се изчислява колко остават до 135 и фактически ти пишат третия.Те се изплащат по сметката,която сме дали.След това се попълват някви си декларации за майчинство и счетоводителя ги носи в НОИ и тогава чак започва да тече майчинството.Това за болничните! new
точно така,но всичко много се бави с това НОИ,досега са ми превели само първия болничен,а съм дала и трите.Пълна бъркотия е new

го^re
goris
Редовен

Местожителство: София - Дианабад

МнениеПуснато на: Пон Окт 01, 2007 11:38 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте, мами,
имам едно въпросче:
гражданският договор влиза ли като база за изчисляване на обезщетението за бременност и раждане?

Благодаря!

го^re
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Дом, семейство, работа Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
www.mamaibebe.com