Мама и Бебе Форуми
Уважаеми потребители,
Архив !!!
Страницата, която търсите се намира на следния адрес:

http://www.mamaibebe.com/forums/viewtopic.php?p=264404

Начало на захранването

Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Здравословно хранене и Рецепти
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
daniel4o1982
Фен на Mamaibebe

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Сеп 17, 2007 5:08 pm    Заглавие: Начало на захранването Отговорете с цитат

Бих искала да попитам, възможно ли е да съм подранила с началото на захранването и за това бебето да не иска да яде, един вид не е готово? Ние сме на 7 месеца и полвина, от един месец на обяд между кърменията се ОПИТВАМ да давам пюренце или оризова каша. Понякога успявам да й дам, понякога с мъка и усилия съвсем мъничко. От няколко дни обаче, само като я сложа на столчето си затваря устичката и започва да се върти и да пищи. Ужас, наистина се отчайвам. Защо прави така? Какво мога да направя аз, дали не сбърках, че започнах захранването на 6 и половина, явно не е била готова? Даже се беше запекла от оризовата каша, възможно ли е и заради това да не иска да яде???? Crying or Very sad

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ninina
Фен на Mamaibebe

Местожителство: София, Хаджи Димитър

МнениеПуснато на: Пон Сеп 17, 2007 7:37 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами аз захраних на 5 месеца и 5 дни и детенце веднага почна да си поема пюренцето без проблем, но и ние напоследък се въртим и мрънкаме. Тогава мама става на най-голямото магаре на света пея, хиля се, клатя се, изобщо каквото се сетиш и понякога помага понякога не. Ние от морков се запичахме, но това не я спираше да си изяжда всичко. А като съвет слушай си детето, то най-добре знае дали му е рано или не.

го^re
Nifada
Модератор

МнениеПуснато на: Пон Сеп 17, 2007 7:48 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Може и това да е причината. Чела съм, че когато детето е готово да поеме и друга храна освен кърма ( АМ), си има признаци, по които да се познае. Та е гладно, независимо, че яде количеството мляко не е променено и започва да проявява интерес към вашата храна. При Гергана последното беше много ясно изразено. Захраних я в 6 месец, след като започна да ни гледа в устата и да примлясква докато ядем.

Опитай пак да минете само на мляко за известно време, не насилвай детето!

го^re
Ani ot Burgas
Отличник

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Пон Сеп 17, 2007 7:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Напълно подкрепям мамите! Не насилвай бебчето, остави го да прояви интерес само. Спри да му предлагаш за седмица твърда храна ,след това опитай пак.Мисля,че всичко ще се нормализира.

го^re
baby_188
Жител на Mamaibebe

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Пон Сеп 17, 2007 9:26 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Nifada написа:
Може и това да е причината. Чела съм, че когато детето е готово да поеме и друга храна освен кърма ( АМ), си има признаци, по които да се познае. Та е гладно, независимо, че яде количеството мляко не е променено и започва да проявява интерес към вашата храна. При Гергана последното беше много ясно изразено. Захраних я в 6 месец, след като започна да ни гледа в устата и да примлясква докато ядем.

Съгласна съм с теб въпреки че аз захраних рано.Като изсключихме плодовия сок който не замества хранене започнах от 3 месеца със зеленчуково пюре.Тя мойта беше голям гладник тогава и си хапваше.При мене не е имало такъв проблем.Ако сехранва по-късно обаче трябва да се изчака детето да прояви отношение към храната.

го^re
mammamia
Фен на Mamaibebe

МнениеПуснато на: Вто Сеп 18, 2007 2:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Скъпа daniel4o1982 , знам колко несигурна се чустваш , когато става въпрос за най , най-първите стъпрки в захранването... Похвално е , че си избрала схема с късно въвеждане на твърди храни ! Основното е , че наистина при всяко бебче е различно и затова въвеждай търпеливо и постепенно . Ето и едно мнение от специалист, дато ти помогне ! Успех ти желая ! Very Happy

Автор Д-р Антоанета Антонова, сп.Бон Апети, бр.54/55
02. 08. 2007

Д-р Антоанета Антонова е зам.председател на Националното сдружение на педиатрите специалисти от извънболничната помощ и работи като специалист педиатър в ХХІІ диагностично-консултативен център в София и “Медицински център за детска неврохабилитация“ - бул. “Възкресение“1 В.

КОГАТО СТАВА ДУМА ЗА ВЪВЕЖДАНЕТО НА ПЪРВАТА НЕМЛЕЧНА ХРАНА В МЕНЮТО НА БЕБЕТО, СЪВЕТВАМ ВИ ДА СЕ РЪКОВОДИТЕ ОТ ПРАВИЛОТО: ПО-ДОБРЕ КЪСНО, ОТКОЛКОТО ТВЪРДЕ РАНО. ПРЕПОРЪЧВАМ ЗАХРАНВАНЕ НА КЪРМАЧЕТО ДА СТАВА НАЙ-РАНО СЛЕД ЧЕТВЪРТИЯ-ПЕТИЯ МЕСЕЦ, НО ВИНАГИ СЪОБРАЗЕНО СЪС ЗДРАВОСЛОВНОТО СЪСТОЯНИЕ НА ДЕТЕТО И ИНДИВИДУАЛНИТЕ МУ ОСОБЕНОСТИ.

Според съвременните тенденции в захранването на кърмачетата препоръчително е то да стане най-рано след четвъртия-петия месец, тъй като преди това има риск от възникване на храносмилателни разстройства и поява на алергични реакции. Не бива да се забравя, че колкото по-малко е детето, толкова по-незряла е храносмилателната му система. Тя е с лесноранима лигавица и с увеличена пропускливост за бактерии и токсични вещества. Важно е да се знае също, че захранва нето се прави според индивидуалните особености на всяко дете, а не при достигането на дадена възраст.

Препоръчително е да се пристъпи към него, когато бебето само прояви интерес към друга немлечна храна. Как да разберете дали моментът е дошъл? Когато детето навърши 4–5-месечна възраст, го вземете със себе си на масата, докато цялото семейството се храни. Ако прояви интерес към храната на големите и не отблъсква с език предложената му лъжичка, значи вече е готово. Но ако захранването стане по принуда, има голяма вероятност да създадете отрицателно отношение на бебето към яденето с лъжичка и да го направите злоядо.

ОСНОВНИ ПРАВИЛА

1. При въвеждането на нова храна детето трябва да бъде здраво, защото в противен случай е с намалени защитни сили и е по-податливо на храносмилателни разстройства и алергични реакции.

2. Всеки нов продукт се дава в малки дози (1–2 ч. л.), като количеството постепенно се увеличава. Така за около 10 дни едно цяло хранене се замества с новата храна. Поетапното увеличаване на количеството се налага, за да се даде възможност на храносмилателната система да се адаптира.

3. При въвеждането на всяка нова храна трябва да следите за появата на кожни обриви и храносмилателни смущения (подуване на корема, болки и куркане на червата, разстройство или запек). Ако се появят някои от тези симптоми, веднага трябва да преустановите даването на каквато и да е друга немлечна храна поне за 3–4 дни. След това продължете захранването отново, но вече с друг продукт.
Разбира се, трябва да се обадите и на педиатъра на вашето дете.

4. Новата храна се дава в началото, докато детето е още гладно, за да може да поеме желаното количество.

5. Ако детето упорито отказва да приеме някоя нова храна, не го насилвайте. Просто не му я предлагайте около седмица, а през това започнете да въвеждате друга храна (например вместо зеленчуково пюре дайте каша).

6. Предлагайте новата храна с лъжичка, не с биберон. Не ползвайте лъжицата, с която вие сте се хранили. Всеки видимо
здрав човек може да има в устната си кухина многобройни микроби, които за нас, възрастните, не са опасни, но могат да причинят
заболяване на бебето.

7. Децата, родени със здравословни проблеми или с ниско тегло, се захранват по-късно и много по-предпазливо, под усилено наблюдение от педиатър.

го^re
Rumy
Отличник

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Сеп 23, 2007 3:42 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Nifada написа:

Абсолютно подкрепям. И ние имахме известни проблеми в началото. Опитай да даваш временно само АМ и после пак пробвай постепенно с пюренца. Бъди сигурна, че това положение е временно и ще се нормализира.

го^re
PocuHka
Жител на Mamaibebe

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Дек 16, 2007 5:43 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз мисля,че може и причината да е в прекалено късното захранване..
Аз подкрепям късното захранване,но мисля,че 7 месечна възраст вече е прекалено късно.. Rolling Eyes

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
PocuHka
Жител на Mamaibebe

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Дек 16, 2007 5:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

МамаМия,много полезна информация си дала,благодаря Wink

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tintet
Пристрастен

Местожителство: гр.София

МнениеПуснато на: Нед Дек 16, 2007 11:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Да ви питам мами.Захранила съм го вече със всички зеленчуци и плодове позволени за възраста ,но идва ред на попарата.Въпросът ми е със сирене ли да я правя или с извара )четох много противоречиви нещавара)

го^re
Rumy
Отличник

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Дек 17, 2007 9:45 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Ani ot Burgas написа:
Напълно подкрепям мамите! Не насилвай бебчето, остави го да прояви интерес само. Спри да му предлагаш за седмица твърда храна ,след това опитай пак.Мисля,че всичко ще се нормализира.

И аз в момента се опитвам да давам плодови пюренца по малко. Но когато иска иска, като не иска въобще и не се опитвам и така пак след няколко дни пробвам. Остави бебчо сам да прояви интерес. Ние се омазваме целите с пюре ама то е и част от "играта".

го^re
baby_188
Жител на Mamaibebe

МнениеПуснато на: Пон Дек 17, 2007 10:15 am    Заглавие: Отговорете с цитат

tintet написа:
Да ви питам мами.Захранила съм го вече със всички зеленчуци и плодове позволени за възраста ,но идва ред на попарата.Въпросът ми е със сирене ли да я правя или с извара )четох много противоречиви нещавара)

До колкото знам е по-полезно да се прави със сиренце.Никога не съм я правила с извара.Слагаш и малко масълце.

го^re
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Здравословно хранене и Рецепти Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
www.mamaibebe.com