Мама и Бебе Форуми
Уважаеми потребители,
Архив !!!
Страницата, която търсите се намира на следния адрес:

http://www.mamaibebe.com/forums/viewtopic.php?p=147053

Болнични/майчинство за самоосигуряващи се

Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Бременност и Раждане
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Kally
Отличник

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Авг 06, 2007 4:56 pm    Заглавие: Болнични/майчинство за самоосигуряващи се Отговорете с цитат

Здравейте на всички бъдещи мами!
Желая ви от сърце здрави и хубави бебета!

Аз имам фирма и до момента съм била със статут на самоосигуряваща се. Мисля от другия месец да сключа трудов договор с фирмата като управител и да продължа да се осигурявам по този начин.

Интересува ме в такъв случай как и от кого ще се плащат болничните и майчинските - от мен ли (т.е. от фирмата), от държавата ли...? И за какъв период имам право на такива?
Един ми казва едно, друг - друго. Много съм объркана. Моля, ако има някой в подобно положение, да помогне.

Благодаря ви предварително!

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
donik
Фен на Mamaibebe

МнениеПуснато на: Пон Авг 06, 2007 5:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Незнам как стой въпроса със собтственици на фирми,но щом като ще се "назначаваш" за управител ти ставаш служител на фирмата и болничните и майчинските ще ти се изплащат от държавата,питай си счетоводителите те са запознати с тези работи

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kally
Отличник

МнениеПуснато на: Пон Авг 06, 2007 5:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Питах, всички ми казват различно - че аз трябва да поема част от сумата (тъй като де факто съм си и работодател), че няма да ми плащат за целия период, а само за три месеца и т.н.

Затова съм объркана

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
donik
Фен на Mamaibebe

МнениеПуснато на: Пон Авг 06, 2007 5:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Моят работодател не ми плаща нищо ,болничните ми минават по сметка и ми ги превеждат от НОИ,но най-добре питай счетоводителите те знаят всичко,защото те се занимават с тези неща

го^re
Руми
Отличник

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Вто Авг 07, 2007 6:49 am    Заглавие: Отговорете с цитат

защо ще се назначаваш във фирмата??? ти си "назначена" като собственик - самоосигуряваща се.всичко е като при останалите. обаче - за ЕТ,което предполагам че си, има два процента на осигуряване ( не им помня цифрите ) където при нисък% нямаш право на болничен,а при високия%- да. къде ти е счетоводителката?

го^re
Руми
Отличник

МнениеПуснато на: Вто Авг 07, 2007 7:46 am    Заглавие: Отговорете с цитат

ето и един цитат от odit.info - счетоводен форум :
"Всяко самоосигуряващо се лице, осигурено и за фонд "Общо заболяване и майчинство" има право на обезщетенията за бременност и раждане и за отглеждане на дете до 2-годишна възраст - по същия начин, както и работещите по трудов договор.
Особеното при тях е следното, ще го поясня за конкретния случай на ЕООД. Вашето ЕООД го управлявате сама. Ерго, осъществявате трудовата дейност - основанието за самоосигуряването. Отглеждането на детето до 2 години (след периода на бременност и раждане) при работещите на трудов договор се осъществява чрез ползване на отпуск, т.е. без полагане на труд, и тогава получават 100 % от предвиденото обезщетение (180 лв. за 2007 г.). Ако те прекъснат този отпуск и се върнат на работа, получават 50 % от обезщетението.
Ако имате прокурист, който управлява дружеството, също ще получавате 100 % от обезщетението - прокуристът е "доказателство", че не полагате труд (все едно сте в отпуск - както при трудовите договори). Когато няма прокурист, все пак някакъв труд полагате (носят в къщи за подпис различни документи, нареждате какво и как да се направи). Счита се, че не сте в "отпуск" и (по аналогия с трудовите договори) имате право на 50 % от обезщетението."

в конкретния случай е посочен за ЕООД

го^re
nanivt
Начинаещ

Местожителство: veliko turnovo

МнениеПуснато на: Вто Авг 07, 2007 7:52 am    Заглавие: Отговорете с цитат

И аз не разбирам защо ще се назначиш по труд.договор.Като собственик на фирмата,ако се осигуряваш на 22,5% само за доо имаш право на болнични и майчинство.По този начин си осигурена върху 220 лв./за болничния,който е 9 месеца/. Освен,ако се назначиш на по-висока заплата заради болничния,но внимателно трябва да се изчисли,защото има един праг над който се набутваш с осигуровки .И в двата случая държавата превежда сумите по банковата ти сметка. Smile

го^re
Kally
Отличник

МнениеПуснато на: Вто Авг 07, 2007 2:51 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ЕООД съм.
Ще се назнача на трудов договор, тъй като счетоводителката ми каза, че по този начин ще плащам пшо-малко осигуровки. А и досега кто самоосигуряваща се не се осигурявах за болнични и като питах счетов., ми каза, че няма да ми изплащат обезщетения, когато изляза по майчинство. А пък за да си променя осигурителния план (така ли се казва?!?Smile и да се осигурявам за болнични - имало срок до края на чнуари, който срок аз съм изтървала и трябвало да чакам другата година. Другия вариант бил да мина на трудов договор някъде.

Абе всичко ми е една огромна каша .. Sad(

nanivt написа:
И аз не разбирам защо ще се назначиш по труд.договор.Като собственик на фирмата,ако се осигуряваш на 22,5% само за доо имаш право на болнични и майчинство.По този начин си осигурена върху 220 лв./за болничния,който е 9 месеца/. Освен,ако се назначиш на по-висока заплата заради болничния,но внимателно трябва да се изчисли,защото има един праг над който се набутваш с осигуровки .И в двата случая държавата превежда сумите по банковата ти сметка. Smile
Rolling Eyes Rolling Eyes

го^re
Kally
Отличник

МнениеПуснато на: Вто Авг 07, 2007 2:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

В момента се пререгистрирам и ще назначавам нова счет., тъй като старата е омазала всичко и е пълен хаос

Руми написа:
защо ще се назначаваш във фирмата??? ти си "назначена" като собственик - самоосигуряваща се.всичко е като при останалите. обаче - за ЕТ,което предполагам че си, има два процента на осигуряване ( не им помня цифрите ) където при нисък% нямаш право на болничен,а при високия%- да. къде ти е счетоводителката?

го^re
nanivt
Начинаещ

Местожителство: veliko turnovo

МнениеПуснато на: Вто Авг 07, 2007 3:51 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Може и през годината да се смени процента.Подава се декларация в нап.Но това е работа на счетито ти.Намери такъв който разбира и от ддс и от трз.

го^re
keidi
Фен на Mamaibebe

МнениеПуснато на: Вто Авг 07, 2007 3:57 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Kally, видях че ще се пререгистрираш. Ако обаче пак останеш ЕООД не можеш да се назначин на трудов договор!!!!!!!!!!!! Ти си едноличен управител на дружеството и по новия закон трябва да си на Договор за Управление. Сумата, върху която ти се дължат осигуровки се определя по нормативни документи, в зависимост от вида бизнес, който си декларирала, че извършваш. Хубавото е, че договорите за управление не се регистрират в НАП, така че имаш възможност за реакция назад в месеците и ще можеш да оправиш кашата, забъркана от твоята счетоводителка. Ако искаш пиши ми на лични - мога да ти разясня всичко още по подробно, както и да те свържа с експерт - счетоводител в областта, който да оправи бакиите на предишното ти счети.

го^re
Kally
Отличник

МнениеПуснато на: Пет Авг 10, 2007 11:03 am    Заглавие: Отговорете с цитат

keidi, писах ти на личните съобщения, надявам се да можеш да ми помогнеш, че съм на зор Confused

го^re
Kally
Отличник

МнениеПуснато на: Чет Авг 30, 2007 11:28 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Е, най-сетне се пререгистрирах и вече съм ЕООД. Сега се чудя какво трябва да подавам в НАП ?!?

keidi, писах ти на личните, не знам дали си го получила.

Ако някой е в час с тези неща, моля да пише Exclamation

го^re
Olya

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Ное 29, 2007 8:19 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Да си кажем честно счетоводителя ти трябва да ти даде документи или да те разкарва ти да си ги подаваш в общината и НОЙ ако не се лъжа,че си самоосигуряващ се на определената от теб/нея или и двете сума и после да си внасяш парите по сметката за осигуряване или чрез банков трансфер.

Искам обаче да ти кажа,че ако примерно се осигуряваш на по - голяма сума после ти дават повече пари/това е за тези които имат възможност разбира се/

го^re
Руми
Отличник

МнениеПуснато на: Чет Ное 29, 2007 6:18 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Olya написа:

Искам обаче да ти кажа,че ако примерно се осигуряваш на по - голяма сума после ти дават повече пари/това е за тези които имат възможност разбира се/

при самоосигуряващите се не е така.почти няма смисъл и на 1400 да се осигуряваш.парите излизат от собственият ти джоб така че .... танто за кукуриго ....

а счетоводителите ти трябват до толкова, до колкото изобщо не съм стъпвала в разните ми там институции от 10-тина години. моите имат грижата за всичко

го^re
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Бременност и Раждане Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
www.mamaibebe.com