Мама и Бебе Форуми
Уважаеми потребители,
Архив !!!
Страницата, която търсите се намира на следния адрес:

http://www.mamaibebe.com/forums/viewtopic.php?p=12840

Новите майчински
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Дом, семейство, работа
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
margo

МнениеПуснато на: Пет Дек 29, 2006 1:53 pm    Заглавие: Новите майчински Отговорете с цитат

Здравейте мами
Днес в Труд публикуваха следната информация:

От 1 януари догодина отпускът за бременност и раждане става 315 календарни дни (10 месеца и половина). Досега той беше 135 дни (4 месеца и половина). Промяната е много благоприятна за майките, особено за тези с по-високо платена работа, защото по време на отпуска те получават 90 % обезщетение от брутната им заплата преди раждането. А обезщетението не се облага с данък и на практика майката ще получава по-висок доход от този преди раждането.

Увеличаването на отпуска за бременност и раждане е за сметка на следващия - за гледане на дете, който си остава до двегодишната възраст на детето. За този отпуск от 1 януари 2007 г. майката ще получава 180 лв. вместо сегашните 160 лв.

Новият размер на отпуска за бременност и раждане важи не само за жените, които ще родят след 1 януари догодина, но и за тези, чиито деца са родени не по-рано от 9 месеца преди тази дата. След 1 януари те ще могат да продължат отпуска си за гледане на дете с разликата между новите 315 дни и ползвания дотогава отпуск по майчинство (за бременност и раждане и за гледане на дете). През това време ще получават обезщетение, равно на 90 % от заплатата.

Как тълкувате последния абзац? Понеже родих през Април тази година, а това е по-малко от 9 месеца до 1.1.2007, смятам че се вписвам в тези условия и би трябвало работодателя да ми заплати разликата от 315 дни минус майчинските които съм ползвала аз - 135 дни. Права ли съм в разсъжденията си?

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
avienda
Сериозен

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пет Дек 29, 2006 2:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен означава точно това, от момента в който представиш болничен лист за разликта останали дни на работодателя той трябва да ти заплати болнични в размер на 90% от заплатата. Макар че от 01.01.2007 болничните вече не минават през работодателя, а направо от РУСО - работодателя само декларира банковата сметка, където желаеш да получиш парите /вече неминават през него, както беше до сега/.

го^re
Mili
Отличник

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Дек 29, 2006 6:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
И аз съм раждала през Април месец и изключително много ме инересува този въпрос. Като прочетох тази темичка днес се обадих в работата си, но там счетоводителката не беше на ясно какво точно като дукомент трябва да се подаде или приложи и къде трябва да се подаде. Ако някоя от вас знае ще съм много благодарна ако даде повече информация.

го^re
nadejda chamova
VIP

Местожителство: stara zagora

МнениеПуснато на: Пет Дек 29, 2006 7:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

наредба за работното време, почивките и отпуските

Раздел II.
ОТПУСКИ ЗА МАЙЧИНСТВО

Чл. 45. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Отпускът поради бременност и раждане в размер 315 дни за всяко дете се ползва, както следва:
1. в размер 135 дни, от които 45 дни преди раждането - въз основа на съответен акт на здравните органи, издаден по реда на чл. 26, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността, приета с Постановление № 99 на Министерския съвет от 2005 г. (обн., ДВ, бр. 47 от 2005 г.; изм., бр. 96 от 2005 г.), а отпускът поради осиновяване за остатъка до 135 дни - въз основа на съответния акт на здравните органи и акта за предаване на детето за осиновяване;
2. в размер на остатъка до 315 дни - въз основа на писмено заявление на майката (осиновителката) до предприятието, към което се прилага акт за раждане на детето или акт за предаване на детето за осиновяване и декларация съгласно приложение № 7; предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението.
(2) (Отм., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 96 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Отпускът на майката по ал. 1, т. 2 се прекратява, когато детето: бъде дадено за осиновяване, настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, настанено по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето или почине.
(3) (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., нова - ДВ, бр. 96 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Отпускът на осиновителката по ал. 1, т. 2 се прекратява, когато детето: бъде настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, настанено по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето или почине, както и при прекратяване на осиновяването от съда.

Ето ви и Декларация Приложение №7

Приложение № 7 към чл. 45, ал. 1, т. 2
(Ново - ДВ, бр. 96 от 2006 г.)
ДЕКЛАРАЦИЯ
за ползване на отпуск по чл. 163, ал. 1 или ал. 6 от Кодекса на труда от майката (осиновителката) Подписаната: ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
(трите имена по документ за самоличност)
декларирам, че за ползването на отпуск по чл. 163, ал. 1 или 6 от Кодекса на труда във връзка с чл. 45, ал. 1, т. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските за детето ... ... ... ... ... ...
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .,
(трите имена на детето)
родено на ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .. 20 ... ... ... ... ... г.,
ЕГН ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... :
1. детето не е дадено за осиновяване;
2. детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка;
3. детето не е настанено по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;
4. детето не е починало;
5. осиновяването не е прекратено от съда.
Задължавам се при даване на детето за осиновяване, при настаняването му в заведение на пълна държавна издръжка, при настаняването му по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето или при смърт, както и при прекратяване на осиновяването от съда да уведомя предприятието, за да прекрати разрешения отпуск.
Известно ми е, че за неверни данни нося отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.

... ... ... ... ... . 20... . г. Декларатор:
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...

Забележки:
1. Декларацията се съхранява в личното досие на работника или на служителя.
2. Излишното се зачертава.

Копирайте я на word и може да я ползвате

чл.45, ал.1, т.2 е за майките заварено положение, както е описано продължението става без болничен от джипито.

ако някой иска повече инфо-бр.96/2006г.и бр.105/2006г. на държавен вестник

го^re
Mili
Отличник

МнениеПуснато на: Пет Дек 29, 2006 8:19 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Надежда, благодаря за отговора, но не видях някъде да пише за завареното положение - тези 9 месеца преди 1 януари 2007. В този брой на Държавен Вестник ли да търся?

го^re
nadejda chamova
VIP

МнениеПуснато на: Пет Дек 29, 2006 8:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Всичко горе описано важи и за майките в заварено положение:

"чл.45, ал.1, т.2 е за майките заварено положение, както е описано продължението става без болничен от джипито."

Такава декларация трябва да има в предприятието което работите или от НОИ

го^re
Nelly

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Яну 02, 2007 1:51 am    Заглавие: Завареното положение и майчинството Отговорете с цитат

Здравейте, аз съм мама на 6 месечно бебе и моето тълкуване на закона е "от 1.01.2007 болнични 90% от работната заплата ще получават всички мами на бебета ненавършили 9 месеца /т. е тези които са излезли в отпуск по майчинство преди по-малко от 315 дни/ и разбира се си подадат молби до работодателите за това. Болничните ще се получават само дза периода от влизането в сила на закона - 1.01.2007 до 315 ден от излизаянето в болничен за бременност и раждане. Или както е при мен -аз излязох в болничен на 29 май, сина ми се роди на 27.06.2006, и 135-те дни болничен по стария закон ми свършиха на 10 октомври. Съответно тогава излязах в отпуска по майчинство /ноември се върнах на работа, но това е друга тема/но независимо дали в момента съм на работа или съм в отпуска по майчинствор би трябвало да подам молба, за да изляза в болничен/което според мен е пълно безумие - молба за болничен/, и тогава за съжаление в моя случай ще закача само 3 месеца болничен. След това следва пак излизане в майчинство /получаване на половинката или прехвърлянето му на някой друг/ до навършване на 2г. на Дани, но вече на "невероятните" 180 лв.

го^re
Nelly

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Яну 02, 2007 1:58 am    Заглавие: За завареното положение - къде да прочетем Отговорете с цитат

Ето това е писано коато новина на самата страница на министерството на труда и социалната политика:
http://www.mlsp.government.bg/bg/news/news.asp?newsid=8774&catid=1

го^re
nadejda chamova
VIP

МнениеПуснато на: Вто Яну 02, 2007 4:28 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Kaзано с едно изречение : Това заварено положение (ползване на 315 дни) се считат тези майки, чиито деца към 01.01.2007 не са навършили 9 месеца, до навършването им те могат да получават 90% от заплатата си, останите майки в заварено положение си получавай само майчинството.

го^re
kama4e
Модератор

Местожителство: Горна Оряховица

МнениеПуснато на: Вто Яну 02, 2007 4:29 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

А майчинството става ли 180 лева?

го^re
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nadejda chamova
VIP

МнениеПуснато на: Вто Яну 02, 2007 4:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

мисля, че да Smile

го^re
kama4e
Модератор

МнениеПуснато на: Вто Яну 02, 2007 4:42 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за отговора.
Дано да стане,все е капчица.Не решава проблема,ама все е нещо.

го^re
Mili
Отличник

МнениеПуснато на: Вто Яну 02, 2007 5:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Изчетох всичко което намерих в интернет по темата, и единствено само във вестник Труд пише за тези 9 месеца, но не и някаде другаде. В крайна сметка аз така и не можах да разбера дали имам право да получа 90% от злаплатата за разликата от 135 дни до 315 дни, а това са си 6 месеца. Диди е родена април месец и няма навършени 9 месеца.

го^re
kama4e
Модератор

МнениеПуснато на: Вто Яну 02, 2007 5:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ама и остава по-малко от месец докато ги навърши.И като отидеш да се разправяш с декларации и опашки ти отиде месеца.
А какво ще стане с тези майки,които са били осигурявани на минималната?По тази логика ще вземат по-малко от 180 лева или то си е твърд минимум 180?

го^re
Mili
Отличник

МнениеПуснато на: Вто Яну 02, 2007 6:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Да разбрах, че мога да получавам до навършването на 9-ти месец т.е. до 23 януари 2007 г. Въпроса ми е тази декларация която е публикувала Надежда може ли да се подаде с дата 01.01. 2007 от когато влиза в сила новата наредба , ако не това дали значи, че трябва да я подам още утре при работодателя.
В крайна сметка тази наредба не са я измислили както трябва, така само объркват хората поне да бяха написали някакви разяснения за майките в заварено положение или някакъв пример да дадат. Защото се получава така, че в пресата пишат разни работи и ние си ги тълкуваме кой как намери за добре. Първоначално аз се заблудих, че трябва да получа 90% от заплатата за 6 месеца. Сега вече ми е ясно че трябва да получа горе долу за 20 дни.
Относно тези които са се осигурявали на минималната работна заплата по изгодно ще им е да вземат новите майчински отколкото да се занимават с тези 90% от заплатата.

го^re
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Мама и Бебе Форуми -> Дом, семейство, работа Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
www.mamaibebe.com